Προς το περιεχόμενο

Πολυμηχανημα epson i canon?


lambros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για μενα πλεον το προβλημα δεν ειναι στα σπεκς των εκτυπωτων αλλα στην συντηρηση τους.

π.χ. θα εκτυπωνεις μια φορα την βδομαδα ολα τα χρωματα ωστε να μην στεγνωνουν οι κεφαλες?

κανεις head cleaning μια φορα το μηνα ?

επειδη απο τα παραπανω σχεδον κανεις δεν τα ακολουθει ειτε βαρεμαρα ειτε κοστος μελανιων μετα απο 2-3 χρονια βγαινουν οφφ στο θεμα εκτυπωση.

στο παραπανω παιζει θεμα και αν θα χρησιμοποιεις compatible ή επανεγεμιζομενα ή οριτζιναλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα hp, έχει πολύ πιο οικονομικά μελάνια:

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.403032

 

Για την είδους χρήση προορίζεται; Οικιακή; εταιρική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίπου 36 € έχουν τα μελάνια του Canon μαζί τα 2 δοχεία, 28 € του epson όλα, 30 € του HP που πρότεινε ο Judas.

 

Πόσες σελίδες εκτύπωσεις βγάζει ο κάθε εκτυπωτής και το κάθε μελάνι δυστυχώς δε ξέρω ακριβώς. Αυτό που με τον καιρό έχω καταλάβει είναι ανάλογα τις ανάγκες που έχεις να τυπώσεις και πόσες σελίδες θέλεις πρέπει να επιλέξεις τον εκτυπωτή.

 

Αν διαλέξεις τον canon λόγο ότι έχει τις κεφαλές επάνω στα δοχεία κάθε φορά που θα αλλάζεις δοχεία θα τυπώνει μια χαρά.

 

Ο epson έχει πάντα τις κεφαλές πάνω στον εκτυπωτή όπως και ο HP. Αν πχ. σου βουλώσουν οι κεφαλές σε αυτούς τους δυο θα πρέπει να κάνεις κάποια πράγματα ώστε να διορθωθεί το πρόβλημα για να μην τυπώνει με κενά ο εκτυπωτής.

Για να μην συμβούν διάφορα κουλά θα πρέπει να χρησιμοποιείς τον εκτυπωτή συχνά αλλιώς στεγνώνουν τα μελάνια και έχεις κάποια κολήματα την στιγμή που τον χρειάζεσαι.

Αν δε θα τον έχεις σε συχνή χρήση θα έλεγα να πάρεις τον canon.

Αλλιώς θα πρότεινα τον Epson, όπως είδα στο ebay υπάρχουν επαναγεμιζόμενα δοχεία και συμβατά δοχεία για πιο φτηνή εκτύπωση ώστε να μπορείς να τυπώσεις περισσότερες σελίδες. Υπάρχουν και στην HP επαναγεμιζόμενα αλλά δε ξέρω την ποιότητα για να σου πω ότι θα αντέξουν περισσότερο από της Epson διότι τις HP έχουν σφουγγαράκια στο εσωτερικό τους, ενώ στην Epson δεν υπάρχουν.

Πόσο πολλοί πιστεύεις ότι θα τον χρησιμοποιείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μελάνια του epson εκτυπώνουν 165 σελίδες ενώ του Hp 550. Ο canon 180 σελίδες , εκτός και αν πάρει το πιο ακριβό (XL) που εκτυπώνει 600.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μελάνια του epson εκτυπώνουν 165 σελίδες ενώ του Hp 550. Ο canon 180 σελίδες , εκτός και αν πάρει το πιο ακριβό (XL) που εκτυπώνει 600.

οπότε αν πάρει τον HP και επαναγεμίζει τα δοχεία θα τυπώνει περισσότερο με λιγότερα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα δεν τον θελω για συχνη χρηση και εγω ειμαι υπερ hp αλλα δεν βρισκω φτηνο φαξ πολυμηχανημα και wifi οπως πουλουσε παλια η hp.αρα ειμαι τοτε σε cannon αλλα συνεχιζω να ψαχνω στο σκρουτζ για hp αλλα με μελανια με ενσωματωμενη κεφαλη.

Για να παω σε λαζερ 4-1 μηχανημα παει ακριβα και ας ειναι λαν θα το κανω εγω wifi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον εκτυπώνεις σπάνια γιατί το χρειάζεσαι τόσο πολύ το wifi; Έχεις laptop;

 

Μια άλλη επιλογή είναι και αυτό:

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.403052

Απλά αυτό έχει λιγότερο οικονομικά μελάνια, είναι τα παλιότερου τύπου 364.

 

Αυτή την φοβία πολλών μήπως μπουκώσει η κεφαλή, δεν μπορώ να την καταλάβω. Αλλωστε υπάρχουν δεκάδες τρόποι με τους οποίους μπορεί να χαλάσει ο εκτυπωτής, η κεφαλή είναι απλά ένας.

Το να εκτυπώνει κάποιος μια φορά το μήνα δεν είναι και μεγάλος κόπος. Επίσης σε κάθε άνοιγμα του εκτυπωτή πλέον γίνεται και ένας αυτόματος καθαρισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω μεχρι τωρα εκτυπωτες αλλαζω λογο κεφαλης.

το να την φτιαξεις μονος σου ειναι ζορι.το να την πας για καθαρισμα ειναι αδικος κοπος γιατι ζητανε πολλα +μετακινηση+χρονος

δεν αξιζει

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όμως την κεφαλή αυτή την έχεις πληρώσεις ήδη 10-20 φορές, αγοράζοντας τα πολύ πιο ακριβά μελάνια.

Οι εκτυπωτές χαλάνε λόγω κακής ποιότητας, όχι μόνο λόγω του βουλώματος κεφαλής. 

 

Τα μοντέλα της τελευταίας 5ετίας με το που πατάς το power κάνουν αυτόματο καθαρισμό κεφαλής, οπότε δεν υπάρχει πλέον αυτό το πρόβλημα.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να αγοράσει κάποιος εκτυπωτή-φαξ αν πρόκειται να το χρησιμοποιεί 1 φορά το δίμηνο.

Ειδικά για την περίπτωση του φαξ, πρέπει να είναι ανοιχτό συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...