Προς το περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ποια απο της 2 να παρω? :)

Η 295x2 είναι ταχύτερη και φθηνότερη, αλλά είναι multigpu λύση, με τα μειονεκτήματα που έχει μια τέτοια λύση. Εγώ νομίζω θα την προτιμούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 295x2 είναι ταχύτερη και φθηνότερη, αλλά είναι multigpu λύση, με τα μειονεκτήματα που έχει μια τέτοια λύση. Εγώ νομίζω θα την προτιμούσα.

 

Μια καρτα θελω χωρις sli τιποτα απλα να ειναι τουμπανο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα παρω μετ. καρτα ποιαν απο τις δυο να παρω hd 7950 ή r9 270x ?

 

 

Η 270Χ ειναι σαφώς δυνατότερη! Αλλά εξαρτάται απο την τιμή.

 

Για μεταχειρησμένα ζήτα να τρέξει Furmark με φωτογραφία σημερινής ή χθεσινής εφημερίδας ;)

Sheogorath δεν το περίμενα αυτό από εσένα!  :P  H 7950 είναι μια r9 280 οπότε είναι πιο δυνατή από την 270Χ. Και έχει και 3 γίγα μνήμη. Τώρα με τις εγγυήσεις δεν ξέρω τι παίζει γιατί η 270Χ είναι πιο καινούρια κάρτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 295x2 είναι ταχύτερη και φθηνότερη, αλλά είναι multigpu λύση, με τα μειονεκτήματα που έχει μια τέτοια λύση. Εγώ νομίζω θα την προτιμούσα.

 

Aν ήταν να πάει σε οτιδήποτε mGPU χίλιες φορές να έπαιρνε 2*290X 8GB παρά την 295Χ2. Αν μη τι άλλο θα έχει ΠΑΝΤΑ 8 γίγα μνήμης ανά καρέ.

 

https://www.skroutz.gr/s/6330075/Sapphire-Radeon-R9-290X-8GB-Tri-X-OC-11226-17-20G.html

 

~840 ευρώ για τις 2 και με ένα καλό =/>1000-άρι τροφοδοτικό έχει καθαρίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν ήταν να πάει σε οτιδήποτε mGPU χίλιες φορές να έπαιρνε 2*290X 8GB παρά την 295Χ2. Αν μη τι άλλο θα έχει ΠΑΝΤΑ 8 γίγα μνήμης ανά καρέ.

 

https://www.skroutz.gr/s/6330075/Sapphire-Radeon-R9-290X-8GB-Tri-X-OC-11226-17-20G.html

 

~840 ευρώ για τις 2 και με ένα καλό =/>1000-άρι τροφοδοτικό έχει καθαρίσει.

Γιατί η 295x2 δεν έχει 8gb μνήμης πάντα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί η 295x2 δεν έχει 8gb μνήμης πάντα?

 

΄Εχει 8 γίγα σύνολο που σημαίνει 4 γίγα ανά πυρήνα και άρα πάντα ΜΟΝΟ 4 γίγα ανά καρέ. Αφού οι πυρήνες επεξεργάζονται εναλλασσόμενα καρέ πως το φαντάζεσαι να έχει 8 γίγα ο κάθε πυρήνας; Ο ένας θα λειτουργεί με 8 και  ο άλλος θα μένει μπουκάλα; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΄Εχει 8 γίγα σύνολο που σημαίνει 4 γίγα ανά πυρήνα και άρα πάντα ΜΟΝΟ 4 γίγα ανά καρέ. Αφού οι πυρήνες επεξεργάζονται εναλλασσόμενα καρέ πως το φαντάζεσαι να έχει 8 γίγα ο κάθε πυρήνας; Ο ένας θα λειτουργεί με 8 και  ο άλλος θα μένει μπουκάλα; :D

 

Oκ σε ευχαριστω, εχεις δικιο σε reviews λενε 2x4GB. Φανταζομουν οτι αφου λενε 8GB, θα εννοουν 8GB ανα πυρηνα. Οh well, την πατησα εδω.

 

@AlienWareMark , η Titan X μου φαινεται μονοδρομος σε αυτην την περιπτωση απο mgmanager, εφοσον οπως ειπες το κοστος ειναι δευτερευον παραγοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sheogorath δεν το περίμενα αυτό από εσένα!  :P  H 7950 είναι μια r9 280 οπότε είναι πιο δυνατή από την 270Χ. Και έχει και 3 γίγα μνήμη. Τώρα με τις εγγυήσεις δεν ξέρω τι παίζει γιατί η 270Χ είναι πιο καινούρια κάρτα

Εκανα μλκ! :shock:

 

Πάω να κρυφτώ στην σπηλιά μου για τα επόμενα 20 χρόνια :ph34r:  7850 διάβασα...

 

Οπως και να έχει, πάντα με έλεγχο απο κοντά ή φωτό με furmark και σημερινή-χθεσινή φωτογραφία δίπλα! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oκ σε ευχαριστω, εχεις δικιο σε reviews λενε 2x4GB. Φανταζομουν οτι αφου λενε 8GB, θα εννοουν 8GB ανα πυρηνα. Οh well, την πατησα εδω.

 

@AlienWareMark , η Titan X μου φαινεται μονοδρομος σε αυτην την περιπτωση απο mgmanager, εφοσον οπως ειπες το κοστος ειναι δευτερευον παραγοντας.

Για οσους δεν τους φοβιζει το Crossfire επιμενω οτι 2*290 8GB εχουν αριστη σχεση τιμης/αποδοσης. Φθηνοτερες απο Τιτανα και οπου δουλευει το AFR και γρηγοροτερες. Με την κυκλοφορια της 980ti εχουμε νεοτερες μετρησεις και με Τιτανα εναντι 295x2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μου ηρθε η 290 της royal αλλα στο pci το ενα ειναι οχταπινο και το αλλο εξαπινο..!και εμενα τα βυσματα μου ειναι 2 εξαπινα!Τι κανω?Παω για ανταπτορακι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μου ηρθε η 290 της royal αλλα στο pci το ενα ειναι οχταπινο και το αλλο εξαπινο..!και εμενα τα βυσματα μου ειναι 2 εξαπινα!Τι κανω?Παω για ανταπτορακι?

6+2 είναι τα pcie απότι θυμάμαι στο berlin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...