Προς το περιεχόμενο

4 θέματα σε ubuntu 12.04 lts


batman_gardiki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ένα παλιό laptop της sony (vaio vgn-fe31h/ model pcg-7r2m) με σπασμένη οθόνη και λειτουργικό ubuntu 12.04 lts μετα απο format σε wxp έχει βρεθεί στα χέρια μου και το έδωσα στον πατέρα μου για χρήση ιντερνέτ και μόνο μέσω οθόνης CRT!!!!

 

1ον. ανοίγοντας το laptop τον πάει σε μια επιφάνεια εργασίας που δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει τίποτα. πρέπει να κάνει log out το οποίο τον πηγαίνει σε log in του επιθέτου μας και αφού μπει εκεί έχει τις επιλογές για firefox κτλ αριστερά της οθόνης

 

2ον. χάνει συνέχεια το εικονίδιο της αλλαγής γλώσσας (απο τη μέση του πάνω μέρους της οθόνης) και το επανατοποθετώ καθημερινά

 

3ον. χθες κάτι πάτησε και απενεργοποίησε το wifi με αποτέλεσμα να με καλέσει για να του το ξανασυνδέσω στο router μου.

με το εξής μήνυμα μου ζητάει κωδικό τον οποίο δεν ξέρω ..........

 

authenticate.

system policy prevents modification of network settings for all users.

an application is attempting to perform an action that requires privileges.

authentication as the super user is required to perform this action.

Password for (me)...........

 

προιγούμενες φορές με Χ έδιωχνε το μύνημα ενώ ήταν συνδεδεμένος ασύρματα μαζί μου και συνέχιζε στο ίντερνετ. απο σήμερα γράφω τον κωδικό του router και δεν μπαίνει με τίποτα. μπήκα και στο 192.168.2.1. της NetFaster μήπως κάνω κάποιο λάθος αλλά πάλι τζίφος

 

4ον. το laptop δεν κάνει shut down και το σβήνει με παρατεταμένο πάτημα του κουμπιού απενεργοποίησης ή τον βάζει σε suspend

 

υπάρχει λύση για τα παραπάνω;;;;; :mad: :mad: :mad: :mad:

ευχαριστώ!!!!

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να βάλεις linux mint. Σε ακριβώς ίδιο παλιό laptop επειχήρησα να του βάλω ubuntu και ειλικρινά δεινοπάθησα με το πόσο μη λειτουργικό ήταν και το πόσο σερνόταν. δοκίμασε το mint

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως το iso απο το οποιο εγκατεστησες το ubuntu ειναι προβληματικο? Το εχεις χρησιμοποιησει αλλου? Αν οχι, ξεκινα απο την αρχη κανοντας πριν απο οτιδηποτε εναν ελεγχο στο md5sum του

 

http://www.insomnia.gr/wiki/_/linux/πριν-την-εγκατάσταση-r177

 

Αφηνω λιγο το προβληματικο url για να το δουνε οι mods το χαλι του rte

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι παλιός ο υπολογιστής και σέρνετε με αυτή την διανομή η μόνη λύση είναι να βάλεις μια διανομή ποιο ελαφριά. Οσό για την νέα εγκατάσταση ούτε πέντε λεπτά δεν θα σου πάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το iso απο το οποιο εκανες εγκατασταση ειναι προβληματικο, αυτοματα ειναι προβληματικη και η εγκατασταση που εχεις, για οποιοδηποτε λειτουργικο. Πχ, πρωτη φορα ακουω εγκατασταση να ζηταει το επιθετο για να κανει login :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με σαλάτα μοιάζει περισσότερο παρά με μεμονωμένο πρόβλημα, εξ ου και αυτό που είπε ο Jim. Μια χαρά στα είπανε. Εφόσον θες ubuntu καλύτερα να πας σε ένα παράγωγό του το οποίο τουλάχιστο σέβεται το κοινό του. Μην ανησυχείς. Ubuntu είναι από κάτω οπότε ότι ξέρεις/έμαθες/έμαθε ισχύει κανονικά. Απλά κάνουν δουλειά και στις λεπτομέρειες.    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχίν ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και απο οτι κατάλαβα προτείνεται κάποιο άλλο λειτουργικό.

 

το sony vaio vgn-fe31h έχει Dual-core CPU που τρέχει στα 1.66GHz, μνήμη 1GB/Go DDR2 SDRAM, χρησιμοποιεί GeForce Go 7400 με μνήμη TurboCache και ο σκληρός του δίσκος είναι 120GB.

 

τι του ταιριάζει για απλή χρήση ίντερνετ, παρακολούθιση ταινιών-φωτογραφιών και κανα ελαφρή παιχνίδι που και που όταν θα είναι στην κατοχή μου!!!

με το linux mint που λέει ο chek2fire είμαι καλυμμένος;;; ο πατέρας μου θα τα καταφέρνει;;;

πόσο θα δυσκολευτώ να το εγκαταστήσω μόνος μου;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλτο μην το σκέφτεσαι. Την έχω περάσει την διανομή σε αρκετούς άσχετους με netbook που τους σερνόταν με τα windows και είναι υπερευχαριστημένη. Από την άλλη όποτε επειχήρησα να περάσω ubuntu σε αυτά όλο προβλήματα μου βγάζανε συν ότι στην κιριολεξία σερνόταν.

Το unity που έχει το ubuntu είναι φοβερά βαρύ για αδύναμους υπολογιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε άνθρωπε του Θεού, τι είναι αυτό που δεν καταλαβαίνεις ;

 

Κανένας δεν σου πρότεινε ΑΛΛΟ λειτουργικό. Ubuntu είναι και το Mint. Στο είπα πολύ καθαρά. Όπως εγκατέστησες το Ubuntu με τον ΙΔΙΟ και απαράλλαχτο τρόπο θα μπει και το mint. Το πρόγραμμα εγκατάστασης είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο, απλά αντί για ubuntu γράφει mint. Τα προγράμματα που υπάρχουν και στα δυο είναι σε ποσοστό >75% ίδια.

 

Απλά, όπως σωστά σου είπε ο Jim κάνε και ένα έλεγχο ότι όλα κατέβηκαν σωστά (md5sum)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε άνθρωπε του Θεού, τι είναι αυτό που δεν καταλαβαίνεις ;

 

Κανένας δεν σου πρότεινε ΑΛΛΟ λειτουργικό. Ubuntu είναι και το Mint. Στο είπα πολύ καθαρά. Όπως εγκατέστησες το Ubuntu με τον ΙΔΙΟ και απαράλλαχτο τρόπο θα μπει και το mint. Το πρόγραμμα εγκατάστασης είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο, απλά αντί για ubuntu γράφει mint. Τα προγράμματα που υπάρχουν και στα δυο είναι σε ποσοστό >75% ίδια.

 

Απλά, όπως σωστά σου είπε ο Jim κάνε και ένα έλεγχο ότι όλα κατέβηκαν σωστά (md5sum)

 

ώπα-ώπα  :-)

έχει βρεθεί στα χέρια μου έγραψα εννοώντας οτι έτσι το πήρα, εγκατεστημένο με ubuntu.

γι άυτό απορώ αν είναι εύκολη η εγκατάσταση.

ίσως φταίω εγώ πως εκφράστηκα για να με καταλάβετε αλλά δεν είμαι και ο πλέον έμπειρος και με αγχώνει πως θα κάνω σωστά αυτά που προτείνεται.

 

επίσης θέλω περαιτέρω βοήθεια....

έτσι όπως είναι τώρα το laptop με vga καλώδιο συνδέομαι σε οθόνη crt και παίζει, με το ίδιο καλώδιο συνδέω καινούρια lg tv monitor και πάλι παίζει.

βάζοντας όμως το καλώδιο στην οθόνη του pc samsung ls22cmkkfv/en  δεν συνδέεται τι φταίει;;;

παλιά με τα windows xp πατούσα fn+f7 και μπορούσα να συνδεθώ στην οθόνη τώρα με ubuntu 12.04 lts γιατί δεν γίνεται;;;;

 

θέλω απάντηση διότι σπίτι μου μόνο σ'αυτή την samsung μπορώ να δουλέψω καθώς η οθόνη του laptop είναι σπασμένη

αν δεν έχω οπτικό πεδίο πως θα κάνω εγκατάσταση;

αφού βρώ λύση σ'αυτό θα σας ζητήσω τα βήματα απεγκατάστασης και εγκατάστασης του mint :-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι για το ubuntu, o συνδιασμος fn+f7 δεν εχει οριστει να κανει κατι. Αν ο συνδιασμος "μιλαει" κατευθειαν στο hardware, αρα μπορει να δουλεψει και εκτος λειτουργικου, πχ κατα το post, μπορει το ubuntu να μην ξερει καν οτι υπαρχει 2η οθονη συνδεδεμενη ή να θελει να τη συνδεσεις εξαρχης...

 

Εγω, και οι υπολοιποι υποθετω, νομιζα οτι εκανες εσυ εγκατασταση το ubuntu, οχι οτι ηρθε με το ubuntu εγκατεστημενο :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι για το ubuntu, o συνδιασμος fn+f7 δεν εχει οριστει να κανει κατι. Αν ο συνδιασμος "μιλαει" κατευθειαν στο hardware, αρα μπορει να δουλεψει και εκτος λειτουργικου, πχ κατα το post, μπορει το ubuntu να μην ξερει καν οτι υπαρχει 2η οθονη συνδεδεμενη ή να θελει να τη συνδεσεις εξαρχης...

 

στις άλλες γιατί παίζει????

 

Εγω, και οι υπολοιποι υποθετω, νομιζα οτι εκανες εσυ εγκατασταση το ubuntu, οχι οτι ηρθε με το ubuntu εγκατεστημενο :/

 

εγώ θα φταίω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...