Προς το περιεχόμενο

Πληροφορίες - εγγραφή σε aliexpress.com


torq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απ ότι κατάλαβα το συγκεκριμένο site είναι κάτι σαν το ebay.

ίσως δεν έχει τη φήμη του ebay αλλά έχω βρει αρκετά πράγματα που θα με ενδιέφεραν.

 

είναι αξιόπιστο; απατεώνες μπορεί να υπάρχουν, όπως και στο ebay άλλωστε αλλά σε γενικές γραμμές είναι οκ;

δεν έχει paypal, πως μπορώ να εξασφαλιστώ όμως; διαβάζω κάτι για buyer protection που έχει. στην πράξη τι γίνεται;

αν βρω το ίδιο αντικείμενο σε ebay και aliexpress από που θα ήταν καλύτερο να το αγοράσω;

 

καλά εννοείται ότι προσέχουμε το feedback των πωλητών και τις περίεργες τιμές.

 

δώστε καμία συμβουλή. αξίζει;

όλο και κάποιος από εδώ μέσα θα έχει γραφτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουστά το εχω αν και δεν το εχω δοκιμάσει ποτε , παντως το να μην εχει paypal ειναι ρίσκο για εμενα οσο αφορά τα χρήματα σου και σε πιθανό refund αν χρειαστεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ ότι κατάλαβα πληρώνεις μέσω πχ κάρτας το συγκεκριμένο site και όχι απευθείας τον πωλητή. οπότε τον ρόλο του γνωστού μας paypal τον αναλαμβάνει το site

 

When you paying online on AliExpress, we only release payment to the seller after you confirm delivery of your order. Your details are protected by VeriSign SSL encryption (the highest level of protection commercially available). If you pay directly to the seller, AliExpress will unable to help you protect your money.

 

.

το θέμα είναι αν είναι αξιόπιστοι γιατί με το paypal όταν είχα πρόβλημα έβγαζα άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά αξιόπιστο είναι, ακολουθώντας πάντα τη λογική να ελέγχεις το feedback score του πωλητή αλλά και το feedback που υπάρχει για κάθε προιόν. Δεν έχει paypal protection αλλά έχει escrow που είναι ισοδύναμο - μη πω και καλύτερο αφού είναι μεσολάβηση της ίδιας της πλατφόρμας και όχι κάποιου τρίτου οργανισμού. Απλά θα προσέξεις να μην κάνεις acknowledge receipt αν δεν βεβαιωθείς οτι το προιόν είναι όπως το παρείγηλες και προφανώς δεν θα δώσεις feedback αν δεν δεις οτι δουλεύει σωστά - όπως και με το ebay.

 

Στις 20 περίπου παραγγελίες που έχω κάνει τους τελευταίους 6 μήνες δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα, μάλιστα μια φορά παρέλαβα κανονικά και προιόν χωρίς πρόβλημα αλλά επειδή αμέσως μετά την παραλαβή "πάγωσαν" τον πωλητή λόγω αναφορών από άλλους, μου επέστρεψαν όλα τα χρήματα (προιόν+μεταφορικά)! Και άλλεσ 2 φορές που έκανα αναφορά για misleading περιγραφή πήρα άμεσα απάντηση από aliexpress, στη μια περίπτωση διορθώθηκαν οι περιγραφές, στην άλλη διεγράφει ο πωλητής....

 

Δεν έχεις να φοβηθείς κάτι... βέβαια σχεδόν σπάνια βγαίνει φτηνότερο από ebay, εγώ πάντα ψάχνω και στα 2 και ψωνίζω από όπου βρώ καλύτερο πωλητή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω,αγόρασα κάτι παπούτσια από το συγκεκριμένο σάιτ και όταν βάζω το tracking number στο china-post,βλέπω αυτό:
Γιατί 2 φορές departure from china και γιατί NULL μετά?Τι σημαίνει αυτό?
EDIT: Βρήκα από ξένα forums, εάν έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα, ότι σημαίνει πως βρίσκεται στο αεροδρόμιο του Πεκίνο προς αναχώρηση.
post-59034-0-99841700-1377283366_thumb.jpg</p>

Επεξ/σία από s2117
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...