Προς το περιεχόμενο

[megathread] no-name "κινεζιες" tablets και smartphones


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φαντάζομαι έκανες το fix με το Uncletools που είναι must.

 

Όσον αφορά το GPS των επεξεργαστών της MTK, για να γίνεται τόσος ντόρος μάλλον υπάρχει θέμα, αλλά σε 10 συσκευές MT6589T/MT8389T που έχουν περάσει από τα χέρια μου, το GPS δούλευε μια χαρά, και μάλιστα πολύ γρήγορα και με αρκετά δυνατό σήμα, χωρίς ανάγκη χρήσης data/wifi, gps.conf ή οποιασδήποτε άλλης ρύθμισης.

 

Μάλλον είμαι πολύ τυχερός, ή πρόκειται για κατάσταση 50%-50%, οπότε υπάρχει ντόρος επειδή το GPS δεν δουλεύει σωστά στους μισούς χρήστες. Πάντως, για να μου έχουν τύχει 10 συσκευές εντάξει, μάλλον δεν πρέπει να είναι θέμα που συναντά οπωσδήποτε το 99% των χρηστών.

 

Στο Xiaomi Mi2S, που υποστηρίζει A-GPS και GLONASS, κάθε φορά που ενεργοποιώ το GPS εντυπωσιάζομαι, αφού πιάνω σε λίγα δευτερόλεπτα περισσότερους από 20 δορυφόρους. Ακόμα και μέσα σε σπίτι, στον πάνω όροφο κλειδώνει τουλάχιστον 7-8 δορυφόρους με απόκλιση μόλις 5-6m. Αυτό είναι GPS! Ποιότητα Xiaomi!

 

το youtube που ειναι καπως αργο [σαν laptop 5ετιας]

 

Τι έχουν τα laptop 5ετίας; Από που και ως που είναι αργά;

 

Τα σημερινά laptop δεν έχουν να προσφέρουν σχεδόν τίποτα παραπάνω από τα laptop 5ετίας, εκτός πιθανώς από θύρες USB 3.0, και πιο ισχυρές κάρτες γραφικών που ενδιαφέρουν μόνο αυτούς που παίζουν παιχνίδια στο laptop.

 

 

Έχω laptop 5ετίας που το αγόρασα τότε στα 299€ από καλάθι supermarket, τιμή που δεν υπήρχε πουθενά εκείνη την εποχή, και σε πληροφορώ πολύ σοβαρά ότι λειτουργεί πιο γρήγορα από τα περισσότερα σύγχρονα laptop των 1000€. Συγκεκριμένα πρόκειται για το QUEST SMART 15.4" που πωλούνταν για ένα διήμερο προ 5ετίας στα Carrefour στα 299€, δίπλα στις σόμπες και τα air condition.

 

Όταν είδα τη διαφήμιση στην τηλεόραση, σκέφτηκα ότι ίσως και να μην άξιζε να το αγοράσω ούτε για πλάκα, θεωρώντας ότι θα είναι εντελώς σαβούρα για να πωλείται στα 299€. Τα χαρακτηριστικά του είναι αρκετά πετσοκομμένα, αλλά όλα τα εξαρτήματά του είναι Intel. Οπότε και πήρα την απόφαση να το αγοράσω.

 

Εννοείται ότι μόλις το έπιασα στα χέρια μου το φορμάρισα, και εδώ και 5 χρόνια το λειτουργικό σύστημα λειτουργεί ακριβώς στην ίδια ταχύτητα.

 

Και τι δεν έχει κακοπάθει αυτό το laptop, από λειτουργία σε εργοτάξια, σκόνες, νερά, μεταφορές, σφαλιάρες (όχι από εμένα), αλλά ακόμα και σήμερα το σκυλί φορτώνει τεράστια αρχεία dwg σε 2-3 δευτερόλεπτα.

 

Οι γνωστοί μου με μεταγενέστερα επώνυμα laptop με Core i7 και τιμή άνω των 1000€, πάντα με ρωτούν εντυπωσιασμένοι ποιο εξαιρετικό μοντέλο έχω και λειτουργεί τόσο γρήγορα, και όταν τους απαντάω ότι είναι το φθηνότερο μοντέλο αγορασμένο προ 5ετίας από καλάθι supermarket νομίζουν ότι τους κάνω πλάκα.

 

Το hardware 5ετίας είναι υπεραρκετό για κάθε δουλειά, εκτός από τα παιχνίδια. Τα προβλήματα προκύπτουν από τη μη σωστή χρήση των υπολογιστών.

 

Οι εργοστασιακές εγκαταστάσεις είναι ήδη επιβαρυμένες με ένα σωρό σαβούρες, και εκτός αυτού, από υπαιτιότητα του χρήστη (που ποτέ δεν παραδέχεται) μέσα σε 2-3 μήνες το σύστημα συνήθως χάνει ένα 20-30% της ταχύτητάς του, και μετά από 2 χρόνια λειτουργεί στο 1/3 ή και 1/4 της αρχικής του ταχύτητας. Αυτό το έχω δει σε 100άδες υπολογιστές, και στο 99.9% των περιπτώσεων δεν φταίει το hardware.

 

Αυτό που έχω καταλάβει τελικά με τον άσχημο τρόπο, χάνοντας αμέτρητο χρόνο για να βοηθήσω αυτούς που έχουν υπολογιστές σε αυτή την κατάσταση, είναι ότι σε αυτές τις περιπτώσεις το φορμάρισμα δεν κάνει καμία ουσιαστική αλλαγή, αφού σε 1-2 μήνες ο υπολογιστής καταλήγει πάλι στην ίδια κατάσταση. Το πως και γιατί είναι μια άλλη ιστορία.

 

Όλοι αυτοί οι χρήστες, μετά από 2, 3 το πολύ 4 χρόνια αγοράζουν καινούριο υπολογιστή, και δεν δέχονται κουβέντα για τον παλιό τους υπολογιστή, λέγοντας ότι είναι ξεπερασμένος.

 

Και μέσα σε 1 χρόνο και ο καινούριος υπολογιστής σέρνεται, και το δικό μου σκυλί πηγαίνει πάλι πιο γρήγορα.

 

Και δεν κατηγορώ τους ξένους, αφού ακόμα και στην οικογένειά μου, όποιον υπολογιστή τους άφησα, μετά από 1-2 χρόνια χρήσης σέρνεται και μου ορκίζονται ότι αφού δεν έχουν αντίστοιχες γνώσεις δεν μπορεί να έχουν κάνει τίποτα, δεν έχουν εγκαταστήσει τίποτα, και δεν έχουν ιδέα τι συμβαίνει, και ζητούν καινούριο υπολογιστή.

 

Το πως εδώ και 25 χρόνια όλοι οι υπολογιστές μου πηγαίνουν σφαίρα, όταν οι υπολογιστές των άλλων σέρνονται, ίσως και να είναι αντικείμενο έρευνας από τα X-files, αφού όσο και να χτυπιέμαι δεν βγάζω άκρη τόσα χρόνια.

 

Πρέπει να παραδεχτώ ότι έχω γνωρίσει 3-4 άτομα στη ζωή μου που οι υπολογιστές τους πηγαίνουν πάντα το ίδιο γρήγορα όπως και οι δικοί μου, άρα δεν πρόκειται για θαύμα, αλλά προφανώς ισχύει ότι όπως φέρεσαι στον υπολογιστή σου, έτσι σου φέρεται και αυτός.

 

Μη με ρωτάτε για συμβουλές στο συγκεκριμένο θέμα, γιατί ακόμα και μετά από τόσα χρόνια, σηκώνω ψηλά τα χέρια.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα στην κοινότητα . Ειμαι νέο μέλος και ειναι το πρώτο μου post . Εχω βρει τα παρακάτω tablet κινεζιες σε μικρή θα έλεγα προσφορά και ζητώ την γνώμη σας αν ξέρετε τίποτα για τα σιγκεκριμενα

http://www.onda-tablet.com/onda-v975m-advanced-quad-core-2-0ghz-ram-2gb-9-7-inch-retina-screen-32gb-white.html

http://www.onda-tablet.com/onda-v975i-quad-core-intel-bay-trail-t-9-7-inch-retina-screen-ram-2gb-tablet-pc.html

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην κοινότητα . Ειμαι νέο μέλος και ειναι το πρώτο μου post . Εχω βρει τα παρακάτω tablet κινεζιες σε μικρή θα έλεγα προσφορά και ζητώ την γνώμη σας αν ξέρετε τίποτα για τα σιγκεκριμενα

http://www.onda-tablet.com/onda-v975m-advanced-quad-core-2-0ghz-ram-2gb-9-7-inch-retina-screen-32gb-white.html

http://www.onda-tablet.com/onda-v975i-quad-core-intel-bay-trail-t-9-7-inch-retina-screen-ram-2gb-tablet-pc.html

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων .

Εδω πληροφοριες

 

 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=383722

Κατάστημα αγοράς καλύτερα απο εδώ εχει δωρεάν επιστροφή σε περίπτωση προβλήματος

 

http://www.geekbuying.com/item/Onda-V975M-Amlogic-M802-2-0GHz-9-7-inch-Tablet-PC-Android-4-3-Quad-Core-Retina-Capacitive-Touch-Screen-2048-1536-2G-32G-323994.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω πληροφοριες

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=383722

Κατάστημα αγοράς καλύτερα απο εδώ εχει δωρεάν επιστροφή σε περίπτωση προβλήματος

 

http://www.geekbuying.com/item/Onda-V975M-Amlogic-M802-2-0GHz-9-7-inch-Tablet-PC-Android-4-3-Quad-Core-Retina-Capacitive-Touch-Screen-2048-1536-2G-32G-323994.html

Απο τελωνείο τι γινεται;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω πληροφοριες

 

 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=383722

Κατάστημα αγοράς καλύτερα απο εδώ εχει δωρεάν επιστροφή σε περίπτωση προβλήματος

 

 

ενα μηνα προσπαθω  να μου επιστρεψουν τα μεταφορικα και μου τα μασαν....

σε περιπτωση DOA με αμεση επιστροφη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μου ήρθε ενημερωτικό mail για το Ibuygou May day crazy shopping.

 

Xiaomi Mi3 2/16GB $346 ή €250-260

Xiaomi Mi3 2/64GB $385 ή €280-290

 

Υπενθυμίζω ότι το Xiaomi Mi3 έχει τα εξής χαρακτηριστικά:

 

Snapdragon 800 2.3GHz, 2GB RAM, 16/64GB ROM, 5 inch, 1920x1080, Gorilla Glass, Sony 2.0MP, Sony IMX 135 13.0MP, Philips dual LED Flashlight, Bluetooth 4.0, Bluetooth HID, A-GPS, GLONASS, WiFi, WiFi Display, WiFi Direct, 5GHz WiFi, NFC, OTG, MHL, 3050mAh Battery.

 

Η αρχική πρόβλεψη ήταν να κυκλοφορήσει με τον Snapdragon 801 8974AB (4G LTE), αλλά λόγω έλλειψης οι αρχικές παρτίδες κατασκευάστηκαν με τον Snapdragon 801 8274AB (3G). Εάν σας ενδιαφέρει το 4G LTE, πρέπει να το ψάξετε λίγο παραπάνω.

 

Νομίζω ότι είναι αρκετά καλές τιμές για ένα από τα καλύτερα κινητά της αγοράς, αλλά καλό είναι να τις συγκρίνετε και εσείς με άλλα αξιόπιστα καταστήματα.

 

Τα "επώνυμα" κινητά της διπλάσιας τουλάχιστον αξίας δεν μπορούν να συγκριθούν ούτε κατά διάνοια σε χαρακτηριστικά και ποιότητα με αυτό το κινητό.

 

Όπως και όλα τα "επώνυμα" κινητά, δεν δέχεται κάρτα MicroSD, και δέχεται μόνο μια SIM.

 

Τα μόνα "αρνητικά" που του έχουν καταλογιστεί είναι ότι έχει λίγο πιο μεγάλο σασί από ότι θα προτιμούσαν μερικοί για κινητό με οθόνη 5", και ότι η μπαταρία του, αν και είναι πολύ μεγάλης χωρητικότητας, είναι δυστυχώς ενσωματωμένη. Σε περίπτωση ανάγκης, η μπαταρία μπορεί να αλλαχθεί, αλλά πρέπει να ανοιχτεί το σασί.

 

Κατά τα άλλα μιλάμε ίσως για το καλύτερο κινητό που υπάρχει αυτή τη στιγμή στην αγορά σε χαρακτηριστικά και ποιότητα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γραφεις το ποιηματακι που γραφουμε οπου περιεχει και αυτο:

Declare price 30$ USD and mark as gift.

Καλησπέρα,ποιό ειναι το ποιηματάκι ακριβώς,γιατί θέλω να κανω και εγώ παραγγελία ενα κινητό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,ποιό ειναι το ποιηματάκι ακριβώς,γιατί θέλω να κανω και εγώ παραγγελία ενα κινητό?

 

Το κείμενο αυτό μπορείς να το συντάξεις όπως σε βολεύει.

 

ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ τους ζητάς να δηλώσουν επάνω στη συσκευασία ότι περιέχει αντικείμενα χαμηλής αξίας, ή δώρο, ώστε να αποφύγεις πιθανή χρέωση από το τελωνείο (ΔΩΡΕΑΝ).

 

Επίσης, μπορείς να τους υπενθυμίσεις να μην ξεχάσουν τον ευρωπαϊκό μετατροπέα για το φορτιστή (ΔΩΡΕΑΝ), και ανάλογα με το κατάστημα, μπορείς να ζητήσεις να βάλουν ως δώρο προστατευτική ζελατίνα, θήκη σιλικόνης, ακουστικά, καλώδιο OTG (ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΧΡΕΩΣΕΙΣ).

 

Επίσης, μπορείς να τους ζητήσεις να ελέγξουν το χρώμα της συσκευής και των παρελκομένων (φορτιστής, θήκη σιλικόνης κλπ) στην περίπτωση που διατίθενται σε πολλά χρώματα (ΔΩΡΕΑΝ).

 

Επίσης, μπορείς να τους ρωτήσεις εάν στέλνουν την συσκευή στην αυθεντική της συσκευασία, ή σε πρόχειρη (ΔΩΡΕΑΝ).

 

Επίσης, μπορείς να τους ζητήσεις να ανοίξουν το κινητό και να το ελέγξουν (οθόνη, ηχεία, φόρτιση, κλήσεις, WiFi, GPS, SIM, MicroSD κλπ), ώστε να διαπιστώσουν ότι δεν είναι ελαττωματικό (ΔΩΡΕΑΝ).

 

Επίσης, μπορείς να τους ζητήσεις να εγκαταστήσουν την τελευταία έκδοση του λειτουργικού συστήματος, την ελληνική γλώσσα, το Google Play, να αφαιρέσουν τις κινέζικες σαβούρες, και να ρουτάρουν το κινητό (ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΧΡΕΩΣΕΙΣ).

 

Χρησιμοποίησε απλές φράσεις, για να τις καταλάβουν οι Κινέζοι, και ζήτα και επιβεβαίωση.

 

Καλό είναι, για να μην τους μπερδέψεις ζητώντας πολλά πράγματα μαζί, ιδίως στην περίπτωση που δεν καταλαβαίνουν καλά Αγγλικά, να ζητήσεις και ξεχωριστά τη δήλωση χαμηλής αξίας ή δώρου και να περιμένεις οπωσδήποτε επιβεβαίωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια παρελαβα κι εγω το newman σημερα και εχω μια απορια αν μπορειτε να με βοηθησετε.το τηλεφωνο ξαφνικα "ξυπναει"απο μονο του.φανταζομαι οτι ειναι μια ρυθμιση αλλα δεν μπορω να την βρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια παρελαβα κι εγω το newman σημερα και εχω μια απορια αν μπορειτε να με βοηθησετε.το τηλεφωνο ξαφνικα "ξυπναει"απο μονο του.φανταζομαι οτι ειναι μια ρυθμιση αλλα δεν μπορω να την βρω

http://www.pandawillforum.com/showthread.php?25291-ROM-Newman-N2-firmware-zip-for-standby-automatically-wake-up

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...