Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο


pavl0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παιδια,σκεφτομαι να αγορασω ποδηλατο με 29'' ιντσες ροδες συγκεκριμένα

 αυτο http://www.idealbikes.net/?section=2420&language=el_GR&itemid1494=2444&detail1494=1

 αλλα μου ειπαν πως θα ειναι πιο δυσκολα στης ανηφορες απο το τυπικο 26'' ισχύει αυτο?.και αν ισχύει οτι στης ανηφορες ειναι καλύτερα να εχεις κλειδωμένες της αναρτήσεις?.το ποδηλατο  το θελω για ασφαλτο να πηγαίνω στην δουλεια αλλα στην επιστροφη εχει ζορικη ανηφόρα  :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα 29ρια πηγαίνουν αέρα στην ανηφόρα /ευθεία σε σχέση με τα 26άρια

 

Αν έχεις ανάρτηση καλό είναι να τη κλειδώνεις ναι, θα το δεις και στη πράξη ότι μπαίνει μέσα και χάνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ποδήλατα εκτός από ρόδες έχουν και ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ. Κατά συνέπεια σε όποια ανηφόρα και να πέσεις, με ό,τι ποδήλατο και να είσαι, θα βάλεις μια χαλαρή ταχύτητα που είναι στα μέτρα σου και θα προχωρήσεις. Από εκεί και πέρα, με όποιο ποδήλατο και να είσαι υποτίθεται πως αποκτάς σιγά σιγά και κάποια φόρμα, δε θα αγκομαχάς το ίδιο μετά από 1-2 μήνες, θα βελτιωθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο βασικό είναι να βρεις τη γεωμετρία του ποδηλάτου που να σ ταιριάζει...εγώ έψαχνα 26αρι mountain και τελικά ένοιωσα λες και κάθομαι σε θρόνο σε ένα 29αρι.trekking...οπότε ούτε ανηφόρες ούτε τίποτα...αρκεί να βρεις τον σκελετό σ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ποδήλατα εκτός από ρόδες έχουν και ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ. Κατά συνέπεια σε όποια ανηφόρα και να πέσεις, με ό,τι ποδήλατο και να είσαι, θα βάλεις μια χαλαρή ταχύτητα που είναι στα μέτρα σου και θα προχωρήσεις

 

 

Με το 29άρι θα προχωρήσεις πιο άνετα και πιο γρήγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το 29άρι θα προχωρήσεις πιο άνετα και πιο γρήγορα

Έχεις μπερδέψει κάποιον που σκέφτεται πόσο θα παιδεύεται σε ανηφόρες με κάποιον που δε ξέρει τί δύναμη έχει και θα τις ανεβαίνει με τελική.

 

Στην ανηφόρα μόνο το βάρος κι η ποιότητα κύλισης του ποδηλάτου μετράνε (πόση ενέργεια σου κόβει) κι αυτό δεν έχει να κάνει με τις ίντσες, αφού θα επιλέξει εκείνη τη ταχύτητα που θα του δώσει τον ίδιο ακριβώς ρυθμό είτε με 26 είτε με 29.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε.

 

Ενδιαφέρομαι κι εγώ για αγορά ποδήλατου και βρήκα το thread ιδιαίτερα κατατοπιστικό.

 

Η χρήση θα είναι κατα 90% άσφαλτος, κυρίως για βολτούλες, αλλά θα ήθελα να έχω και τη δυνατότητα να κουβαλήσω 2-3 σακούλες σούπερ μάρκετ αν χρειαστεί, πίτσα κ.τ.λ, οπότε θα βοηθούσε μια σχάρα (?) ή οτιδήποτε άλλο χρησιμοποιείται σε αυτές τις περιπτώσεις. Δεδομένου ότι μένω Άνω Βούλα, θα πέσει αρκετή ανηφόρα-κατηφόρα.

 

Επειδή δεν ξέρω αν τελικά θα το χρησιμοποιώ ή μετά από λίγο καιρό θα μείνει στην άκρη, προτιμώ μια σχετικά φτηνή λύση 300-400 ευρώ.

 

Ιδέες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω παιδια για της απαντησεις μαλλον θα παρω το 29αρι με λαστιχο για ασφαλτο.εχω να ανεβω σε ποδηλατο 15 χρονια και θελω να το παρω για οικονομια στης βενζινες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα, που λέτε, ο Μάιος έχει 15. Κάθε 15η Μαΐου, διοργανώνεται σε παγκόσμια κλίμακα η Ποδηλασία της Σιωπής. Αναμίχθηκα στην διοργάνωση και στην προώθηση της εκδήλωσης στη Λευκωσία, οπότε λέω σήμερα το πρωί "ας πάω με το ποδήλατο δουλειά και μετά να πάω κατευθείαν στην ποδηλασία". Ανεβαίνω που λέτε στο ποδήλατο κάνω 4-5 χιλιόμετρα και λίγο πριν έναν κυκλικό κόμβο, ενώ κινούμουν στην αριστερή λωρίδα, ένα αυτοκίνητο από τη δεξιά επιχείρησε να μπει στην αριστερή (θυμηθείτε, στην Κύπρο οδηγάνε ανάποδα) και ιδού το αποτέλεσμα:

0018.jpg

 

 

 

 

0019.jpg

 

 

0021.jpg

Είμαι καλά (πρόλαβα και πετάχτηκα από το ποδήλατο πριν να σταματήσει το αυτοκίνητο, αλλιώς, κρίνοντας από τη θέση της σέλας, μπορεί να μην είχα δεξί πόδι τώρα), δεν χτύπησα, ο οδηγός καλέσε αμέσως την ασφαλιστική του, γενικά όλα εντάξει. Μάλιστα, δίνοντας μου το τηλέφωνό του, μου είπε ότι εάν δεν με πάρει τηλέφωνο η ασφαλιστική του εντός 2 ημερών (όπως υποσχέθηκαν) για να πάρω την επιταγή αποζημίωσης, να τον ενημερώσω για να τους τα "χώσει". Επίσης, είπε στην ασφαλιστική του ότι "ο άνθρωπος" (εγώ) "δεν έχει αυτοκίνητο και πηγαινοέρχεται στη δουλειά του με το ποδήλατο, μην διανοηθείτε να τον ταλαιπωρήσετε"!

Απλά, δεν έχω ποδήλατο πλέον και δεν ήμουν σε φάση να πάρω άλλο την παρούσα χρονική περίοδο...

 

Edit: Ανέβασα ξανά τις φωτογραφίες (thanks nemesiskp)

Επεξ/σία από wizzy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς φαίνονται...!σκληρό!άσε μεγάλε εμένα μου το κλέψαν...με αλυσίδα από μηχανάκι δεμένο...ούτε την αλυσίδα δεν βρήκα...τι λεφτά για ποδήλατο;λεφτά για πατίνι δεν υπάρχουν...ποδαράκια λοιπόν!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...