Προς το περιεχόμενο

[camera] Nikon CoolPix L310 + Φορτιστής + Θήκη @plaisio.gr 129€ weekend


zacharis1955

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με αυτή του θέματος που είναι παρόμοια σε χαρακτηριστικά τι λέει καλύτερη ή όχι?

http://www.insomnia.gr/topic/485160-camera-bridge-panasonic-lumix-lz20-16-mp-21x-optical-zoom-amazon-104%E2%82%AC/

edit re sotoss με έφαγες στην εκκίνηση  :)

 

 

Αρχική εκτίμηση μάλλον είναι υποδεέστερη (λίγο) Συγκριτικά μιας και κάτι ο σταθεροποιητής της που έχουν ακουστεί διάφορα , λίγο η καλύτερη ανάλυση οθόνης 460 αντί 230  + την τιμή της πανα που είναι χαμηλότερη...αλλά απ την άλλη έχουμε τα 2 χρόνια εγγύηση και ελληνική απόδειξη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Eνα review με δειγματα φωτογραφιας  http://www.photographyblog.com/reviews/nikon_coolpix_l310_review/sample_images/

 

και δειγμα video (30.2MB τα 29sec) 

 

 

Μιλωντας και οικονομικα ως προσφορα που ρωτατε κρινετε μονοι σας:

 

 

4vmu0p.png

 

 

 

2u59j4l.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει και το you στα 150 την 810 αλλα δε νομιζω οτι αξιζουν...

Προσφορα ηταν η Canon SX230 στα 139 ευρω... και καλυτερη και πολυ πιο compact, οποιος ηθελε επρεπε να την ειχε παρει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα τη συγκεκριμένη μηχανούλα την προηγούμενη φορά που την είχε προσφορά το Πλαίσιο σε λίγο πιο ψηλή τιμή.

 

Καταρχάς, καμία μα καμία σχέση με SLR, μην έχει κανείς αυταπάτες.

 

Από χρηστικά θέματα, κλασική Nikon, δηλαδή πάρα πολλές δυνατότητες αλλά δύσκολο μενού, θέλει να τη συνηθίσεις. Τα δικά μου θέματα και για τη χρήση που της κάνω είναι 2: Το 1 είναι ότι σε κοντινές λήψεις macro το ενσωματωμένο φλασάκι ρίχνει τη σκιά του φακού στο πλάνο - αλλά για σωστή macro θέλεις είτε φυσικό φως είτε κανονικό φωτισμό studio. Το 2 είναι ότι η θηκούλα που τη συνοδεύει στο συγκεκριμένο πακέτο είναι πολύ μικρή και δεν έχει διαμερίσματα, οπότε παίρνει μέσα αυστηρά τη μηχανή, αν αγόραζα ξεχωριστά θα έπαιρνα μία λίγο μεγαλύτερη.

 

Βγάζει πάρα πολύ καλής ποιότητας βίντεο, στο ζουμ δεν παρατήρησα αυξημένο κόκκο, ενώ το θέμα του σταθεροποιητή δεν είναι και τόσο σοβαρό, αν ξέρεις πώς να κρατάς μια μηχανή δεν έχει θέμα, τώρα αν μέχρι χτες είχε κάποιος compact και αποφάσισε ξαφνικά να το παίξει φωτογράφος αυτό δεν γίνεται με αλλαγή μηχανής και μόνο. Και λειτουργεί σούπερ το autofocus στις macro φωτογραφίες, προσωπικά αυτό με έσωσε.

 

Από ρυθμίσεις και ποιότητα προσωπικά θα ήθελα -και πάλι για τη χρήση που της κάνω- περισσότερες δυνατότητες ρύθμισης του white balance και ίσως λίγο καλύτερα χρώματα. Ακόμα, περισσότερα presets. Ευχάριστη έκπληξη είναι το sports mode (βγάζει συνεχείς φωτό όσο είναι πατημένο το κουμπί για να πετύχεις τη φάση αλλά δεν είναι ρυθμιζόμενος ο χρόνος μεταξύ των καρέ). Θέματα αδικαιολόγητου κόκκου, θαμπάδας και τέτοια δεν είχα.

 

Τη σύγκριση με την παραπάνω Lumia την καταλαβαίνω, εγώ σε αυτά τα χρήματα κοίταγα τις φτηνές Fujipix στο amazon και τελικά νομίζω είναι καλύτερη η nikon - θα δείξει σε βάθος χρόνου. Την αναφορά καν της Canon SX230 δεν την καταλαβαίνω, είναι εντελώς ανόμοια πράγματα, άλλη χρήση η μία άλλη η άλλη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

 

 

 Την αναφορά καν της Canon SX230 δεν την καταλαβαίνω, είναι εντελώς ανόμοια πράγματα, άλλη χρήση η μία άλλη η άλλη.

Με τα υπολοιπα συμφωνω που λες αλλα γιατι ειναι ανομοια πραγματα, εκτος απο το λιγο μικροτερο zoom (μεταξυ μας το 14 ειναι υπερικανοποιητικο για το ειδος των μηχανων) και τον πιο compact σχεδιασμο πως διαχωριζεις την χρηση τους; Σε τι διαφερουν τοσο πολυ; Εχει η canon λιγοτερες δυνατοτητες manual ρυθμισης;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τη σύγκριση με την παραπάνω Lumia την καταλαβαίνω, εγώ σε αυτά τα χρήματα κοίταγα τις φτηνές Fujipix στο amazon και τελικά νομίζω είναι καλύτερη η nikon - θα δείξει σε βάθος χρόνου. Την αναφορά καν της Canon SX230 δεν την καταλαβαίνω, είναι εντελώς ανόμοια πράγματα, άλλη χρήση η μία άλλη η άλλη.

 

Οι fuji στις οποιες αναφερεσαι ειναι χαλια.

 

Και η αναφορα της sx230 ηταν πιστευω σχεδον σωστη μιας και ηταν στα ιδια χρηματα (δεν ειναι πλεον, γι αυτο λεω σχεδον σωστη η αναφορα της). Μπορει να ειναι αλλος τυπος μηχανης αλλα ειναι τρομερα καλυτερη και σε φωτογραφια και σε βιντεο και σε μεγεθος και σε οτιδηποτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι fuji στις οποιες αναφερεσαι ειναι χαλια.

Γι' αυτό ακριβώς και προτίμησα τη Nikon :-)

 

Την Canon δεν τη θεωρώ συγκρίσιμη με bridge/superzoom γιατί άλλος χρήστης θα αγοράσει τη μία, άλλος την άλλη. Πέρα από τις παρόμοιες στα χαρτιά δυνατότητες (γιατί ο φακός είναι φακός, και καμία compact δεν έχει καλό φακό λόγω μεγέθους και μόνο), το μέγεθος μετρά. Προσωπική μου άποψη και έχοντας στα χέρια μου και compact με μεγάλο οπτικό ζουμ. Σε άλλες περιπτώσεις παίρνω μαζί μου τη μία, σε άλλες την άλλη, και τη Nikon την πήρα για να βγάζω βελτιωμένες φωτό, οχι για να την κουβαλάω μαζί μου σε κάθε ευκαιρία. Προσωπικές μου εκτιμησεις βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτές compact ειναι. Το πιο μεγάλο zoom ειναι κυρίως για παιχνίδι, δε σημαίνει όμως ότι βγάζουν καλύτερες φωτογραφίες. Μαλλον η συγκεκριμένη canon βγάζει καλύτερες. Πολλοι παίρνουν τις λεγόμενες bridge πιστεύοντας λανθασμένα πως ειναι καλύτερες και όχι επειδή ξέρουν τι θέλουν. Το πιο συμμαζεμενο μεγεθος ειναι επιπλεον πλεονεκτημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μέγεθος δεν μετράει , αυτό λένε τα παιδιά από πάνω ,αφού δεν έχει κάτι ξεχωριστό στις ρυθμίσεις και τα χαρακτηριστικά σε zoom είναι ίδια όπως και πάνω κάτω το εύρος του φακού μετά παίζει και τι ηλικίας είναι η μία που έχεις και η άλλη.

Πάντως sx230 έχει και full hd βίντεο.

 

edit : με πρόλαβαν οι από πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...