Προς το περιεχόμενο

Ποια η διαφορά μεταξύ του setting 1080p και 1080p* ? (Nikon)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα! Μόλις πήρα μια μηχανή Nikon S6300 που μπορεί να τραβήξει βίντεο 1080p! :D

Ωστόσο έχω μια απορία: Υπάρχουν δύο επιλογές για βίντεο σε 1080p,η απλή 1080p,και η 1080p με αστεράκι (1080p*)

Ποια είναι η διαφορά μεταξύ αυτών των δύο ρυθμίσεων ?  :whistle:

Η ρύθμιση με αστεράκι τρώει περισσότερη μνήμη,αλλά τι ακριβώς αλλάζει στο βίντεο ??? 

 

Διάβασα το manual αλλά δεν αναφέρει,και έκανα και ένα Google ψάξιμο αλλά δε βρήκα κάποια απάντηση.

Επεξ/σία από Alithinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τράβα δυο μικρά κλιπάκια, ένα με απλό 1080p και ένα με αστεράκι,Άνοιξε τα αρχεία με το mediainfo πάνε view->text και κάνε αντιγραφή/επικόλληση τα αποτέλεσματα στο επόμενο σου μήνυμα για να δούμε τι διαφορές θα έχουν.

 

Λογικά για να λες ότι τρώει περισσότερη μνήμη θα γράφει σε παραπάνω bitrate για καλύτερη ποιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως τα λέει το ξωτικο ειναι (το γράφει κ το manual), η επιλογή με το αστεράκι γράφει σε υψηλότερο bitrate.

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτό θα κάνω,αλλά περιμένω να φορτίσει η μπαταρία πρώτα.  :)

πειράζει να την ανοίξω την μηχανή χωρίς να έχει φορτιστεί φουλ για μια έστω φορά η μπαταρία ?

επιτρέπεται να τραβάει ενώ φορτίζει,ή πρέπει να τη ξεσυνδέσω καλύτερα πρώτα ??  :rolleyes:

 

update: όντως οι τιμές bitrate έχουν αλλαγή.

 

στο 1080p* το bitrate είναι 14.926 Mbps εικόνα 128 Kbps ήχος

στο 1080p το bitrate είναι 12.875 Mbps εικόνα, 132 Kbps ήχος.

 

Έχει αρκετά καθαρή και λεπτομερή εικόνα στο βίντεο,πιστεύω αρκετά καλή για τη τιμή της,αλλά το κακό είναι ότι στα πιο σκοτεινά σημεία υπάρχουν κάτι "χιονάκια". Επίσης το built-in αναλογικό stabilizer της εικόνας δεν κάνει και τόσο καλή δουλειά...   <_<  κουνιέται αρκετά!

Μήπως ξέρετε κάποιο free software που να μπορεί να εξαφανίσει ή μειώσει κάπως το κούνημα,αφού έχω περάσει τα αρχεία στο pc ?? Είναι καν εφικτό κάτι τέτοιο ?  :unsure:

Επεξ/σία από Alithinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι υπάρχουν, υπάρχουν. Καναδυό φορές που το έχω επιχειρήσει, βέβαια, η σταθεροποίηση μέσω λογισμικού συνεπαγότανε cropάρισμα στην εικόνα. Σε 720p που το επιχείρησα, δηλαδή, κατέληξα με (πρακτικά) SD εικόνα. Μετά άρχισα να χρησιμοποιώ τρίποδο ή ψευτοκατασκευέσ-τύπου-steadycam-wannabe.

 

Αυτά γενικά μου έχουν λύσει τα προβλήματα του SR οπότε και δεν έχω ψάξει το αν τα προγράμματα έχουν εξελιχθεί σε σημείο όπου, ως δια μαγείας, δεν κόβουν κάποιο κομμάτι από τα άκρα των καρέ για να σταθεροποιήσουν την εικόνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χρειαστείς το Virtualdub το ffdshow που είναι codec για να μπορέσεις να ανοίξεις το βίντεο και το deshaker που θα κάνει την σταθεροποίηση,το συγκεκριμένο αν ρυθμιστεί σωστά δεν μικραίνει την εικόνα,αυτό βέβαια δεν σημαίνει κάτι για την ποιότητα του αποτέλεσματος.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...