Προς το περιεχόμενο

Πανευρωπαική καταγραφή κρουσμάτων ομοφοβικής βίας


Τοξοβόλος__UK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τοξοβόλε για κρουσματα προκλήσεων ομοφυλόφυλων σε ετεροφυλόφιλους, έχετε ήδη αναφερθεί?

Υπάρχει καταγραφή τέτοιων κρουσμάτων ας πουμε η δεν υφίσταται?

 

(μη το παρεξηγήσεις...δε ξέρω απλά ρωτάω)

 

 

Σε φάση γκρουπ dynamics όλο κ κάποια έρευνα θα υπάρχει.Στη προκειμένη δε νομίζω ότι είναι pertinent.Λες κ οι στρέητ να πούμε υφίστανται κανένα συστηματικό negation στη κοινωνία βάσει του σεξουαλικού τους προσανατολισμού.

 

οι ομοφυλόφιλες γυναίκες είναι αμελητέα ποσότητα σε σχέση με τους άντρες...τι σημαίνει αυτό;

 

 

Ου μπλέξεις με την ποσοτικοποίηση του ανθρώπινου σεξουαλικού προσανατολισμού.Τα biases είναι πολλά για να πεις ότι έχεις ένα ασφαλές ποσοστό ανά γκρουπ.Αυτό που μπορώ να πω είναι πως μάλλον η ομοφυλοφιλία αλλά κ η ομοφυλόφιλη σεξουαλική συμπεριφορά φαίνεται πως είναι πιο συνιθισμένη στο ανδρικό φύλο σε σχέση με τις γυναίκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελλάδα vs UK σε μερικούς δείκτες επιλογής μου από την έρευνα του FRA 

 

*btw μέσα στο Βρετανικό δείγμα είμαι τόσο εγώ όσο κ ο σύντροφος μου (κ γενικά κάποιοι φίλοι/γνωστοί/συνάδελφοι)

 

Βασικά όποιος έχει κουράγιο να δει κ τις 168 ερωτήσεις η εικόνα που προκύπτει στη σύγκριση Ελλήνων/Βρετανών LGBT είναι το πόσο λιγότερο ποιοτική ζωή έχουν οι Έλληνες γκέι,μπαι κοκ σε σχέση με την ούτως ή άλλως χαμηλής ποιότητας ζωής/έκφρασης των Βρετανών LGBT.

 

Με λίγα λόγια ακόμα η Ευρώπη στο μεσαίωνα για το θέμα.

 

 

 

In your opinion, how widespread is same-sex partners holding hands in public in the country where you live?

 

 

?locale=EN&dataSource=LGBT&media=png&wid

Do you avoid holding hands in public with a same-sex partner for fear of being assaulted, threatened of harassed?

?locale=EN&dataSource=LGBT&media=png&wid

Where do you avoid being open about yourself as L, G, B or T for fear of being assaulted, threatened or harassed by others?

 

 

?locale=EN&dataSource=LGBT&media=png&wid

 

 

 

 

 

 

To how many people among the following groups are you open about yourself being L, G, B or T? Family members (other than your partner(s))?

?locale=EN&dataSource=LGBT&media=png&wid

To how many people among the following groups are you open about yourself being L, G, B or T? Work colleagues / schoolmates?

 

?locale=EN&dataSource=LGBT&media=png&wid

Have you been open about you being L, G, B or T?School

 

?locale=EN&dataSource=LGBT&media=png&wid

 


In the last 12 months, in the country where you live, have you personally felt discriminated against or harassed on the grounds of sexual orientation?

 

?locale=EN&dataSource=LGBT&media=png&wid

 

In the last 5 years, have you been: physically/sexually attacked or threatened with violence at home or elsewhere (street, on public transport, at your workplace, etc) for any reason?

 

?locale=EN&dataSource=LGBT&media=png&wid

In the last 5 years, have you been: personally harassed by someone or a group for any reason in a way that really annoyed, offended or upset you - either at work, home, on the street, on public transport, in a shop, in an office or on the internet ?

 

 

?locale=EN&dataSource=LGBT&media=png&wid

In your opinion, how widespread are positive measures to promote respect for the human rights of lesbian, gay or bisexual people in the country where you live?

 

 

?locale=EN&dataSource=LGBT&media=png&wid

 

What would allow you to be more comfortable living as a lesbian, gay or bisexual person in the country where you live? Better acceptance of differences in sexual orientations by religious leaders?

 

?locale=EN&dataSource=LGBT&media=png&wid

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Οριακά οντόπικ ,στο νήμα με τον γάμο δε κόλλαγε πάντως.

 

 

Διεθνής έρευνα με το ερώτημα ''Θεωρήται πως η κοινωνία πρέπει να αποδεχτεί την ομοφυλοφιλία''

 

Η Ελλάδα σπάνια να με εντυπωσιάσει σε τέτοιες έρευνες αλλά το έκανε.Νομίζω η μοναδική που έχω δει ποτέ με το ζύγι να κλείνει υπέρ της ομοφυλοφιλίας.Το 53% επί συνόλου 1000 ατόμων στην επικράτεια (με εξαίρεση νησιά Ιονίου/Αιγαίου) απαντάει καταφατικά!wow bitches impressed.

 

Φυσικά τη δουλειά τη σώζουν οι γυναίκες με 59% vs 47% των ανδρών κ προφανώς οι νεότεροι.Εντωμεταξύ σε κάτι Νιγήριες κ δε συμμαζεύεται έχουμε κάτι κουλά φάση 1% κατάφαση.Δλδ αν έχουν κάποιο merit τα στατιστικά ποσοτικοποίησης του σεξουαλικού προσανατολισμού ούτε οι ίδιοι οι γκέι συμφώνησαν!λολ

 

The Global Divide on Homosexuality

Greater Acceptance in More Secular and Affluent Countries

 

 

 

OVERVIEW

As the United States and other countries grapple with the issue of same-sex marriage, a new Pew Research Center survey finds huge variance by region on the broader question of whether homosexuality should be accepted or rejected by society.

 

The survey of publics in 39 countries finds broad acceptance of homosexuality in North America, the European Union, and much of Latin America, but equally widespread rejection in predominantly Muslim nations and in Africa, as well as in parts of Asia and in Russia. Opinion about the acceptability of homosexuality is divided in Israel, Poland and Bolivia.

 

Attitudes about homosexuality have been fairly stable in recent years, except in South Korea, the United States and Canada, where the percentage saying homosexuality should be accepted by society has grown by at least ten percentage points since 2007.

 

These are among the key findings of a new survey by the Pew Research Center conducted in 39 countries among 37,653 respondents from March 2 to May 1, 2013.1

 

 

 

 

 

2013-Homosexuality-05.png

 

 

 

Εδώ τα στάτια/στοιχεία pertinent to Greece.

 

 

 

 

Country: Greece
Sample design: Multi-stage cluster sample stratified by region and urbanity 
Mode: Face-to-face adults 18 plus 
Languages: Greek 
Fieldwork dates: March 4 – March 27, 2013 
Sample size: 1,000 
Margin of Error: ±3.7 percentage points 
Representative: Adult population (excluding the islands in the Aegean and Ionian 
 Seas, or roughly 6% of the population) 
 
 
 

 

In Greece, where acceptance of homosexuality 
is not as prevalent as in most of the EU 
countries surveyed, majorities of 18-29 yearolds (66%) and 30-49 year-olds (62%) say 
homosexuality should be accepted by society; 
far fewer Greeks ages 50 and older (40%) share 
this view

 

 

 

 

 

In Japan, Venezuela and Greece, where about 
six-in-ten women say homosexuality should be 
accepted (61% in Japan and 59% in Venezuela 
and Greece), fewer than half of men share this 
view (47%, 44% and 47%, respectively)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μπορώ να πω είναι πως μάλλον η ομοφυλοφιλία αλλά κ η ομοφυλόφιλη σεξουαλική συμπεριφορά φαίνεται πως είναι πιο συνιθισμένη στο ανδρικό φύλο σε σχέση με τις γυναίκες.

 

Ρε Τόξο, τώρα γιατί μας την χαλάς ? Ήρθα εγώ να σου πω ότι δεν υπάρχει Αϊ βασίλης ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ποιότητα ζωής που λες Τοξοβόλε τι σχέση έχει με το σεξουαλικό προσανατολισμό; Νομίζω ότι μια γιαγιά στην Ελλάδα με 300 ευρώ σύνταξη έχει χειρότερη ποιότητα ζωής από έναν ευκατάστατο γκέι και ας μην μπορεί αυτός να εκφραστεί ελεύθερα σε δημόσιους χώρους :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Η ποιότητα ζωής που λες Τοξοβόλε τι σχέση έχει με το σεξουαλικό προσανατολισμό; Νομίζω ότι μια γιαγιά στην Ελλάδα με 300 ευρώ σύνταξη έχει χειρότερη ποιότητα ζωής από έναν ευκατάστατο γκέι και ας μην μπορεί αυτός να εκφραστεί ελεύθερα σε δημόσιους χώρους :P

 

Υπάρχει σχέση δεδομένου ότι σε ένα περιβάλλον οξυμένης κοινωνικής ανισότητας οι φυλετικές, θρησκευτικές, σεξουαλικές κλπ. μειονότητες στοχοποιούνται ευκολότερα από την "κυρίαρχη" ομάδα. 

 

Όμως είναι άλλο πράγμα να κάνεις συγκριτική έρευνα μεταξύ Ηνωμένου Βασιλείου και Ελλάδας και άλλο πράγμα να συσχετίσεις το βιοτικό επίπεδο (και την οικονομική κρίση) με την ελευθερία έκφρασης των ομοφυλόφιλων. Εδώ μιλάμε για ατελείωτη βιβλιογραφία και δεδομένα που δεν υπάρχουν.

 

Αυτή τη στιγμή σχεδόν σε όλη την Ευρώπη το ζήτημα της νομικής αναγνώρισης των ομοφυλόφιλων έχει εξελιχθεί σε πολιτικό παιχνίδι, βλ. Ρωσία, Γερμανία, Γαλλία κλπ. Κατά τη γνώμη μου η βία αυτού του είδους είναι υποκινούμενη από media/κυβερνήσεις/αντιπολιτεύσεις με αποκλειστικό στόχο το πολιτικό όφελος σε μια εποχή που τρίζουν καρέκλες και το οικονομικό τοπίο είναι αβέβαιο.

 

Και δυστυχώς - μπορεί και να κάνω λάθος βέβαια - οι LGBT κοινότητες στην Ευρώπη έχουν πέσει στην παγίδα να μπουν σε "διάλογο" με άνισους όρους και με συνομιλητές που εξυπηρετούν ιδία συμφέροντα. Είναι πολύ εύκολο να στιγματιστούν για προνομιακές διεκδικήσεις την ώρα που τα συντηρητικά ως και τα αντιδραστικά στρώματα είναι σε αναμμένα κάρβουνα. Αν δεν προσέξουν και δε "συμμαχήσουν" με γενικότερα κοινωνικά αιτήματα (πχ. εργασιακά, φορολογικά κλπ.) θα υποφέρουν από ένα πολύχρονο setback έως ότου υπάρξει ανάκαμψη στην οικονομία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...