Προς το περιεχόμενο

XBMC Το απόλυτο εργαλείο για ταινίες-σειρές


gergeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα modules όμως αυτά είναι εξαρτήσεις του skin.helper.service:

https://github.com/marcelveldt/script.skin.helper.service/blob/master/addon.xml

 

P.S:

Έφτιαξα ένα script για την επιλογή διαφορετικού φακέλου για το kodi. Δες αν σου κάνει.

#!/bin/sh

#Εισαγωγή των διαδρομών των φακέλων που θα χρησιμοποιηθούν:
path1="/διαδρομή/πρώτου/Φακέλου"
path2="/διαδρομή/δεύτερου/φακέλου"
userdir="/home/_όνομα χρήστη_/.kodi"

ans=$(zenity  --list  --text "Ποια διαδρομή θέλετε να χρησιμοποιηθεί;" --radiolist  --column "Επιλογή" --column "Διαδρομή" TRUE $path1 FALSE $path2); echo $ans

if  [ "$ans" == "$path1" ]; then
echo έχει επιλεχθεί η διαδρομή path1
rm $userdir
ln -s $path1 $userdir
/usr/bin/kodi
elif  [ "$ans" == "$path2" ]; then
echo έχει επιλεχθεί η διαδρομή path2
rm $userdir
ln -s $path2 $userdir
/usr/bin/kodi
else
echo "Ακυρώθηκε!!"
fi

Αντιγράφεις το παραπάνω σε ένα νέο αρχείο, αλλάζεις τα path1/path2/userdir και το κάνεις εκτελέσιμο. Θα τρέχεις το kodi μέσω αυτού και θα επιλέγεις το φάκελο που θέλεις κάθε φορά. Χρειάζεται να είναι εγκατεστημένο το zenity.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό που τα περνάτε από ένα tv box σε άλλο δεν μπορεί να γίνει σε ένα ωραίο ζιπ να το ανεβάσετε εδώ να το περνάμε κι εμείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται, ο καθένας όμως έχει διαφορετικά γούστα και προτιμήσεις. Το ωραίο στο kodi είναι ότι μπορείς να το φέρεις στα μέτρα σου όπως γουστάρεις, αρκεί να ασχοληθείς λίγη ώρα με τα πρόσθετα του.

Επίσης, ένα μέσο zip από το kodi με τα απολύτως βασικά μπορεί να φτάσει στα 300MB και ένα καλό build να ξεπεράσει το 1gb. Τέτοια αρχεία όμως δεν είναι εύκολο να τα ανεβάσεις με την upload speed που έχουν οι περισσότεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ευχαριστώ. Λοιπόν ήρθε το κινέζικο κουτάκι για γονείς με Android. Θα την βγάλουν με ποπ κόρν μου φαίνεται καθότι τίποτε δεν ανοίγει στο κόντι. Έβγαλα το υπάρχον και κατέβασα το τελευταίο από store

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα σε ενδιέφερε να βλέπεις? Ταινίες και σειρές? Αθλητικά γενικώς? ΝΒΑ? Παιδικά μεταγλωττισμένα? Ξένα κανάλια? Κάτι άλλο? Πες τι σε ενδιαφέρει για να δούμε ποια addons χρειάζεσαι και μην αγχώνεσαι για τα υπόλοιπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μόνο ταινίες και σειρές για τους γονείς αποκλειστικά με ελληνικούς υποτίτλους. Ευχαριστώ πολύ!

Για γονείς θα είναι λίγο δύσκολο το kodi. Δεν ξέρω πόσο εξοικειωμένοι είναι αλλά μπορεί να έχουν θέμα με ταυτοποίηση πρώτα της πηγής ώστε να δούνε μία ταινία, ή με συγχρονισμό υποτίτλων.

 Για το ζιπάκι που ζήτησες, όταν παίρνεις εφεδρεία μέσα σε αυτήν υπάρχουν και οι λογαριασμοί σε trakt κλπ οπότε δεν μπορεί να χρησιμοποιηθούν από άλλον. Για μία έτοιμη λύση για ελληνικά δες http://www.dimitrology.com/boom-shakalaka-kodi-build/ . Έχει πάρα πολλά μέσα, τόσα που κουράζει το πράμα (προσωπικά).

 Αν αφιερώσεις λίγο χρόνο ,3-4 ώρες, θα το στήσεις με τα πιο βασικά και σαν εμφάνιση αλλά και αποθετήρια και δεν θα έχεις "σαβούρα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζω αυτό που μου προτείνεις. Έχει και ελληνικά στους υποτίτλους; Με έχει κουράσει χρόνια τώρα αυτό το πρόγραμμα.... Ειλικρινά δεν αντέχω να το βλέπω....

 

Sorry για την απογοήτευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, εγώ έψαξα και βρήκα αυτόν τον οδηγό https://www.pcsteps.gr/100448-%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CE%AF%CE%B5%CF%82-online-kodi-%CF%80%CF%81%CF%8C%CF%83%CE%B8%CE%B5%CF%84%CE%B1-addons/

Χωρίς να έχω καμία εμπειρία και για πρώτη φορά δεν δυσκολεύτηκα να το στήσω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε φίλε.. 4 οδηγούς έχω δοκιμάσει αστό.

Λοιπόν Οδύσσεια σήμερα. 4 ώρες στο σπίτι των γονιών μου το κουτάκι Android καρφωμένο με καλώδιο στο ίντερνετ.

 

1. Το ένα popcorn κολλάει στα 10 λεπτά

2. Το άλλο popcorn παίζει μια χαρά αλλά βάζει σε όλες τις σειρές τον υπότιτλο του επόμενου επεισοδίου...

3. Το xrysoi.se σε Android είναι μια τραγωδία...

4. Το αρχικό kodi δεν παίζει. Βάζω αυτό που προτείνε ο φίλος παραπάνω παίζει σωστά αλλά δεν βγάζει κανέναν υπότιτλο. Λέει ότι το password στο opensubtitles.org δεν είναι σωστό...

 

Χάλια πρωινό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Federacion

Για το θεμα με τους υποτιτλους στο kodi δες τι εχω πει εδω για το opensubtitles. Και μην βγαζεις συμπερασματα για το καλυτερο, imho παντα, opensource software κρινοντας απο ενα προσθετο το οποιο αναγκαζεται να πληρει συγκεκριμενες προϋποθεσεις επειδη οι βλαμμενοι καποιας σελιδας εχουν στο μυαλο τους το κερδος και μονο αυτο!

http://www.insomnia.gr/topic/478458-xbmc-το-απόλυτο-εργαλείο-για-ταινίες-σειρές/page-122#entry55387600

 

Απενεργοποιεις τους υποτιτλους μεσα απο το εκαστοτε προσθετο, βαζεις το opensubtitles by opensubtitles στο kodi σου, το οριζεις σαν default παροχο υποτιτλων για σειρες και ταινιες και τελος του οριζεις να κατεβαζει αυτοματα τον πρωτο διαθεσιμο υποτιτλο (settings > player settings > language > autodownload first subtitle > ενεργο).

Τα υπολοιπα που αναφερεις ειναι offtopic, αλλιως θα τα εκραζα και αυτα :P

 

 

@dancer_69

Ευχαριστω για την πληροφορια και το σκριπτακι, αλλα προς το παρον θα μεινω με το φλωρικο kodi μου :P

 

---

Και κατι τελευταιο, στο οποιο οντως ταιριαζει το "this sucks!". Τις τελευταιες 2 μερες εχω αναπτυξει μια αντιπαθεια στην 17 αν δεν το καταλαβατε :P

Σημερα μου ηρθε ενα λαπτοπ 10+ χρονων, με μια ati x1250, να του περασω kodi. Εβαλα την 16, και παρολο που μπηκε κανονικα, οταν ανοιξε ηταν ολο μαυρο! Αντιδρουσε στα πατηματα των πληκτρων, μιας και εκανε το χαρακτηριστικο ηχο που κανει το kodi οταν μετακινειται στα μενου, απλα δεν εβλεπες τιποτα. Μετα απο λιγο ψαξιμο, βρηκα οτι το προβλημα ειναι η ιδια η καρτα γραφικων που δεν υποστηριζει direct x 11 που θελει το kodi 16+ για να δουλεψει! Εβαλα το kodi 15.2 και δουλεψε κανονικοτατα.

This ^ (= το να εισαι κολλημενος σε συγκεκριμενη εκδοση λογω ασυμβατου hardware) sucks. Να το εχουμε στα υποψιν για αλλη φορα.

 

Μιας και ουτε εγω εχω pc τελευταιας γενιας, φανταζομαι θα ειχα το ιδιο προβλημα με την nvidia 9500 μου (συμβατοτητα μεχρι direct x 10), αν ειχα το kodi στα windows. Παλι καλα που το εχω στο λινουξ δηλαδη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@Federacion

Για το θεμα με τους υποτιτλους στο kodi δες

 

Απενεργοποιεις τους υποτιτλους μεσα απο το εκαστοτε προσθετο, βαζεις το opensubtitles by opensubtitles στο kodi σου, το οριζεις σαν default παροχο υποτιτλων για σειρες και ταινιες και τελος του οριζεις να κατεβαζει αυτοματα τον πρωτο διαθεσιμο υποτιτλο (settings > player settings > language > autodownload first subtitle > ενεργο).

Τα υπολοιπα που αναφερεις ειναι offtopic, αλλιως θα τα εκραζα και αυτα :P

 

 

Αγαπητέ έχω ερώτηση:

 

Τι εννοείς "Απενεργοποιεις τους υποτιτλους μεσα απο το εκαστοτε προσθετο";

 

Πρέπει να φορτώσω κάτι από zip έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστω οτι εχεις εγκατεστημενο το exodus. Πας exodus > tools > settings: subtitles και ΑΠενεργοποιεις το enable subtitles. Ετσι, το exodus δεν κατεβαζει υποτιτλους απο μονο του, αρα δεν πεταει την ειδοποιηση για login με ονομα χρηστη και κωδικο, αρα δεν σε πρηζει.

Το κατεβασμα του υποτιτλου το αναλαμβανει μετα το ιδιο το kodi απο μονο του, εφοσον το ρυθμισεις με τον τροπο που λεω παραπανω. Το σκεπτικο δηλαδη ειναι να μην αφησεις το προσθετο να μπλεχτει με το opensubtitles και το αναγκαιο login που θελει, αλλα να αφησεις το kodi να κανει τη δουλεια για ολα, ρυθμιζοντας το σωστα.

 

Για να βαλεις το opensubtitles by opensubtitles

- ή περνας το fusion οπως το περασες για το exodus, και μετα πας settings > addons > install from zip > fusion > kodi repos > english > repository.xbmchub-kati.zip και περιμενεις να μπει. Βγαινεις εντελως εξω και ξαναπας settings > addons > install from repository > tv addons repository > subtitles > opensubtitles by opensubtitles > install

- ή κατεβαζεις το zip που λεω στο αλλο μηνυμα και το βαζεις με settings > addons > install from zip, αλλα ετσι θα πρεπει να το κανεις καθε φορα που ενημερωνεται.

Εγω το κανω με τον δευτερο τροπο, επειδη θεωρω οτι το repo του tv addons εχει 2 πραγματα: το opensubtitles by opensubtiles και σαβουρα (= ολα τα υπολοιπα προσθετα που φιλοξενει), οποτε δεν το θελω στο συστημα μου αν ειναι να το εχω για ενα και μονο προσθετο.

 

Επισης εννοειται οτι απο το settings > video > subtitles > languages to download subtitles for > εχεις επιλεξει τα ελληνικα και μονο αυτα.

 

Ολα τα παραπανω paths ειναι απο kodi 15.2, επειδη αυτο εχω μπροστα μου τωρα και λογικα δεν διαφερουν καθολου απο αυτα του kodi 16. Στην 17 ειναι λιγο αλλαγμενα και ακομα τα ψαχνω, πχ τις ρυθμισεις για τους υποτιτλους τις εχουν θαψει στο settings > player settings > language (αν ειναι ποτε δυνατον!) > subtitles.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ θεέ μου...

 

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε για τον κόπο σου.

 

Λοιπόν, μόλις τελειώσα την ανάγνωση και έχω και άλλες απορίες. Λες έστω έχεις το exodus. Το έχω. Έχω κ άλλα; Πρέπει να κόψω τους υποτίτλους σε όλα;

 

Γιατί δεν κάνουν μια απλή version για όλον τον κόσμο; 3 ευρώ να την έδιναν στο PlayStore θα έβγαζαν εκατομμύρια. Εγώ θα τα έδινα με κλειστά τα μάτια. Μην σου πω και 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι εχεις...

Και εγω στο δικο μου, αυτες τις μερες, exodus εχω μονο. Παλιοτερα ειχα και quasar* (προσθετο που δουλευει με την λογικη του popcorntime, κατεβαζοντας απο torrent οτι θελει να παιξει) και θελει και αυτο στοιχεια για να δουλεψει με το opensubtitles.

Στο νετμπουκ (kodi 14.2 σε openelec), εχω exodus και specto, μιας και το quasar εδω και κατι μηνες θελει kodi 16+ για να παιξει. Και το specto θελει στοιχεια για να δουλεψει με το opensubtitles...

 

Οταν λεω opensubtitles σκετο, εννοω τη σελιδα opensubtitles.org την οποια χρησιμοποιουν ολα τα προσθετα του kodi για να κατεβασουν υποτιτλους αυτοματα. Η απαιτηση για login σε οποιο προσθετο του kodi χρησιμοποιει τη σελιδα δημιουργηθηκε απο τους ιδιοκτητες του opensubtitles γιατι λεει χανανε εσοδα απο τις διαφημησεις. Μπαινεις στη σελιδα απο τον web browser να κατεβασεις υποτιτλους με το χερι > βλεπεις διαφημησεις > λεφτα. Βαζεις ενα προγραμμα να κανει τη δουλεια > δεν βλεπεις διαφημησεις > οχι λεφτα > γκρινια.

Δεν ειδα βεβαια να τους πειραξε που το popcorntime, το smplayer, το vlc και αλλα τετοια προγραμματα χρησιμοποιουν τη σελιδα κανονικα, χωρις να απαιτουν login...

 

* http://www.insomnia.gr/topic/478458-xbmc-το-απόλυτο-εργαλείο-για-ταινίες-σειρές/page-127#entry55419575

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...