Προς το περιεχόμενο

XBMC Το απόλυτο εργαλείο για ταινίες-σειρές


gergeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αρχοντες του Kodi, μια ερωτηση. Στο Exodus ψαχνω το "Incorporated" και δεν το βρισκω. Στο Salts τσεκαρω και ειναι εκει. Προφανως μπορω να το δω απο Salts, αλλα αναρωτιεμαι: γιατι δεν υπαρχει μια σειρα στη λιστα του Εxodus?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχοντες του Kodi, μια ερωτηση. Στο Exodus ψαχνω το "Incorporated" και δεν το βρισκω. Στο Salts τσεκαρω και ειναι εκει. Προφανως μπορω να το δω απο Salts, αλλα αναρωτιεμαι: γιατι δεν υπαρχει μια σειρα στη λιστα του Εxodus?

Εδώ το εμφανίζει και το παίζει κανονικά το exodus.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:shock: :shock: :shock: :shock:

 

Τι στο καλο επαθε; Πώς ειναι δυνατον να μην το βρισκω; Ευχαριστω παντως για την πληροφορια.

 

Θα το ξαναψαξω, θυμαμαι να μου εχει τυχει παρομοιο με το Black Mirror. Δεν το εβρισκα στη λιστα παροτι ειχε ηδη κυκλοφορησει στο Netflix. Υστερα απο λιγες ημερες το ξαναεψαξα και το βρηκα, τοτε ομως δεν ειχα το Salts ή αλλο σχετικο addon για να κανω αντιστοιχη δοκιμη οπως τη σημερινη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος τρόπος να αφαιρεθούν πολλές ταινίες από την συλλογή trakt.tv από το kodi? Λόγω προβλήματος που είχα αναφέρει παραπάνω(το οποίο τελικά φαίνεται ότι λύθηκε) έχουν προστεθεί στη συλλογή του trakt.tv 900 άσχετες ταινίες και από τη σελίδα τους δεν υπάρχει τρόπος αφαίρεσης εκτός από ένα ένα στοιχείο, ο οποίος είναι πολύ αργός και εκνευριστικός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πιο εύκολος και γρήγορος τρόπος είναι μέσα από το σάιτ του trakt. Πας στη λίστα σου, σου εμφανίζει όλα τα εξώφυλλα της συλλογής και αφαιρείς με ένα κλικ ανά εξώφυλλο. Πιο σύντομα από αυτό δεν νομίζω να υπάρχει. Εκτός βέβαια αν διαγράψεις με τη μία όλη τη λίστα αλλά θα τα χάσεις όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι το κάνω, αλλά είναι πολύ χρονοβόρο έτσι. Κάτι που θα μπορούσε να γίνει σε 1 λεπτό θέλει ώρες. Δυστυχώς το site τους είναι αρκετά δύσχρηστο.  Για παράδειγμα για να βάλεις ένα επεισόδιο σειράς σε μια λίστα πρέπει να βρεις τη σειρά, να ανοίξεις τη season να ανοίξεις τα επεισόδια και να τσεκάρεις αυτό που θέλεις. Πράγμα που θα μπορούσε να γίνεται γρηγορότερα από την οθόνη της λίστας με μια dropdown list που θα είχε όλες τις σειρές της συλλογής και άλλες δύο για να επιλέξεις σαιζόν και επεισόδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια παράκληση.....

 

Έχω το τελευταίο beast build.

 

Βλέπω ότι είστε ενάντια στα έτοιμα builds, επειδή φορτώνουν σαβούρα και βαραίνουν το πρόγραμμα και όσο το δουλεύω, τείνω να συμφωνήσω.....

 

Πώς θα το βλέπατε σαν ιδέα, αν κάποιος μοιραζόταν μια στημένη έκδοση, με τα απαραίτητα, να μην βάλει τον λογαριασμό trakt που θα πρέπει να είναι ιδιωτικός και να το μοιραζόταν εδώ...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τόσο απλό. Ο λόγος είναι ότι τα "απαραίτητα" διαφέρουν κατά πολύ από άτομο σε άτομο.

Aν θες πάντως μπορώ να σου κάνω κόπι πέηστ έναν οδηγό βήμα βήμα που έγραψα σε πμ σε κάποιον φίλο εδώ στο φόρουμ και λέει πως να εγκαταστήσεις αυτά που θεωρώ εγώ απαραίτητα. exodus, sportsdevil, alivegr, zem, addon installer, plexus.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει παρατηρησει κανεις τωρα τελευταια οτι στο ultimate iptv, οι καινουριες λιστες εχουν την αυριανη ημερομηνια αντι για την εκαστοτε σημερινη? Παλια δεν ηταν ετσι. Οταν εμπαινες πχ 13/1/016 η λιστα ειχε ημερομηνια 13/1/2016. Τωρα εχει την ημερομηνια της επομενης ημερας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@letom, αυτο το τελευταιο θα μου αρεσε. Εχω φορτωσει το TEAM TVADDONS και δεν εχω χρονο να ψαξω στο νημα ποια ειναι τα σημαντικα addons + τα σχετικα λινκ για το καθενα. Αν μπορεις, μου το στελνεις με ενα πμ. Ευχαριστω, καληνυχτα σε ολους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει παρατηρησει κανεις τωρα τελευταια οτι στο ultimate iptv, οι καινουριες λιστες εχουν την αυριανη ημερομηνια αντι για την εκαστοτε σημερινη? Παλια δεν ηταν ετσι. Οταν εμπαινες πχ 13/1/016 η λιστα ειχε ημερομηνια 13/1/2016. Τωρα εχει την ημερομηνια της επομενης ημερας.

Το ultimate iptv παιρνει τις λιστες του απο εδω αυτοματα, δεν κοιταει την ημερομηνια του συστηματος του χρηστη. Προφανως η σελιδα ειναι καποιες ωρες μπροστα απο εμας, γιαυτο και η "προωρη" αλλαγη στην ημερομηνια.

 

http://iptvsatlinks.blogspot.gr/

 

Εμενα με χαλαει που οσο περναει ο καιρος γινεται πιο αργο στο κατεβασμα των λιστων και στην αναζητηση μεσα σε αυτες :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@letom, αυτο το τελευταιο θα μου αρεσε. Εχω φορτωσει το TEAM TVADDONS και δεν εχω χρονο να ψαξω στο νημα ποια ειναι τα σημαντικα addons + τα σχετικα λινκ για το καθενα. Αν μπορεις, μου το στελνεις με ενα πμ. Ευχαριστω, καληνυχτα σε ολους.

 

 

Και ο οδηγός, καλός θα ήταν.....

 

Πέρα από αυτά, ποια 'αλλα θεωρείτε ότι είναι απαραίτητα?

 

Το βάζω εδώ για να μπορούν να το δουν όλοι:

 

Για αρχή κάνε ένα fresh start και κάνε επανεκκίνηση το Κόντι:

 

Θα σβηστούν όλα από το Κόντι. Μετά ξανακάνε προσθήκη το fusion (δηλαδή τα βήματα του παραπάνω βίντεο μέχρι το 1:50).

 

Μετά πάμε να βάλουμε repositories.

 

1) Σύστημα-Πρόσθετα-Εγκατάσταση από zip-fusion-xbmc repos-english και απο τη λίστα κάνε εγκατάσταση το repository exodus (για ταινίες/σειρές) και το unofficial sportsdevil (αθλητικά).

 

2) Σύστημα-Πρόσθετα-Εγκατάσταση από zip-fusion-xbmc repos-international και απο τη λίστα το greek repository twilight και αν θες το addon zem (έχει καλά αθλητικά κι αυτό) βάλε και το pakistani repository shani.

 

Μετά βάζουμε addons από τα repositories που εγκαταστήσαμε.

 

1) Σύστημα-Πρόσθετα-Εγκατάσταση από αποθετήριο-Exodus-Βίντεο πρόσθετα-Exodus

 

2) Σύστημα-Πρόσθετα-Εγκατάσταση από αποθετήριο-unofficial sportsdevil-Βίντεο πρόσθετα-Sportsdevil

 

3) Σύστημα-Πρόσθετα-Εγκατάσταση από αποθετήριο-Twilight-Βίντεο πρόσθετα-Alivegr

 

4) Σύστημα-Πρόσθετα-Εγκατάσταση από αποθετήριο-Shani-Βίντεο πρόσθετα-ZemTV (αν έβαλες το repository shani πριν).

 

5) Σύστημα-Πρόσθετα-Εγκατάσταση από αποθετήριο-Kodi repository-Υπότιτλοι και απο τη λίστα βάλε opensubtitles.org, subtitles.gr και subztv.

 

Τέλος βάλε και addon installer μέσω του οποίου θα μπορείς να εγκαταστήσεις εύκολα άλλα addon (είναι σαν το play store του kodi):

 

Σύστημα-Πρόσθετα-Εγκατάσταση από zip-fusion-start here-plugin addon installer.

 

Πάμε να βάλουμε ρυθμίσεις:

 

Πρώτα πας Σύστημα-Εξατομίκευση και κάτω αριστερά εκεί που λέει επίπεδο ρυθμίσεων πατάς πάνω μέχρι να γίνει "για ειδικούς".

 

Μετά πας Σύστημα-Βίντεο-Υπότιτλοι και βάζεις Προτιμώμενη γλώσσα Greek, κωδικοποίηση χαρακτήρων Greek Windows, γλώσσες για τις οποίες να γίνει λήψη Greek (εδώ μπορείς να επιλέξεις πάνω από μία γλώσσα και επειδή είναι ήδη επιλεγμένο το english πρέπει στη λίστα με τις γλώσσες να πατήσεις και πάνω στο english για να το αποεπιλέξεις και να μείνει μόνο το Greek), μετά λίγο πιο κάτω πάτα στο "αυτόματη λήψη πρώτου υπότιτλου" ώστε να ενεργοποιηθεί και τέλος πάτα στα προεπιλεγμένη υπηρεσία ταινιών και σειρών και επίλεξε από που θες να τραβάει αυτόματα υπότιτλους (εδώ βάλε ή το subtitles.gr ή το opensubtitles.org που είναι τα καλύτερα).

 

Πάμε να βάλουμε addons απο το addon installer. Προτείνω τα ccloud, phoenix, filmon που έχουν πολύ υλικό από διάφορες κατηγορίες και όλο και κάτι ενδιαφέρον θα βρεις.

 

Αρχική οθόνη Kodi-Εφαρμογές-Πρόσθετες εφαρμογές-Addon installer-Browse by addon/author, γράψε ccloud και πάτα "τέλος". θα σου το βρει, πατάς πάνω, πατάς ΟΚ και κάνεις εγκατάσταση. Με τον ίδιο τρόπο αναζητάς και εγκαθιστάς και τα phoenix, filmon.

 

Πάμε και plexus. Το κατεβάζεις από εδώ:

http://www.tech2guides.co.uk/content/images/2016/downloads/program.plexus.fix.zip

και πας Σύστημα-Πρόσθετα-Εγκατάσταση από zip, βρίσκεις τη διαδρομή που το αποθήκευσες και το επιλέγεις για να εγκατασταθεί.

 

Τα παραπάνω ισχύουν και για android box και για windows pc.

 

Για το plexus κλασικά πρέπει να κατεβάσεις το ace stream media από play store (για android) και το ace stream media 3.1 από acestream.org (για windows).

 

Αφού τα εγκαταστήσεις πας αρχική οθόνη Kodi-Εφαρμογές-Πρόσθετες εφαρμογές, τρέχεις το plexus, σε όσα σε ρωτήσει πατάς "όχι" και μόλις τελειώσει η διαδικασία είσαι κομπλέ.

 

Ίσως φαίνονται πολλά αλλά είναι πολύ αναλυτικά. Στην πράξη δεν παίρνει πάνω από 10 λεπτά.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...