Προς το περιεχόμενο

XBMC Το απόλυτο εργαλείο για ταινίες-σειρές


gergeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Federacion κάτσε ρε συ να σετάρω ένα kodi 17 σε android και να σου βάλω μέσα μόνο exodus και specto συν τις απαραίτητες ρυθμίσεις για υπότιτλους και να στο ανεβάσω να τελειώνουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@Federacion

Για το θεμα με τους υποτιτλους στο kodi δες τι εχω πει εδω για το opensubtitles. Και μην βγαζεις συμπερασματα για το καλυτερο, imho παντα, opensource software κρινοντας απο ενα προσθετο το οποιο αναγκαζεται να πληρει συγκεκριμενες προϋποθεσεις επειδη οι βλαμμενοι καποιας σελιδας εχουν στο μυαλο τους το κερδος και μονο αυτο!

http://www.insomnia.gr/topic/478458-xbmc-το-απόλυτο-εργαλείο-για-ταινίες-σειρές/page-122#entry55387600

 

Απενεργοποιεις τους υποτιτλους μεσα απο το εκαστοτε προσθετο, βαζεις το opensubtitles by opensubtitles στο kodi σου, το οριζεις σαν default παροχο υποτιτλων για σειρες και ταινιες και τελος του οριζεις να κατεβαζει αυτοματα τον πρωτο διαθεσιμο υποτιτλο (settings > player settings > language > autodownload first subtitle > ενεργο).

Τα υπολοιπα που αναφερεις ειναι offtopic, αλλιως θα τα εκραζα και αυτα :P

 

 

@dancer_69

Ευχαριστω για την πληροφορια και το σκριπτακι, αλλα προς το παρον θα μεινω με το φλωρικο kodi μου :P

 

---

Και κατι τελευταιο, στο οποιο οντως ταιριαζει το "this sucks!". Τις τελευταιες 2 μερες εχω αναπτυξει μια αντιπαθεια στην 17 αν δεν το καταλαβατε :P

Σημερα μου ηρθε ενα λαπτοπ 10+ χρονων, με μια ati x1250, να του περασω kodi. Εβαλα την 16, και παρολο που μπηκε κανονικα, οταν ανοιξε ηταν ολο μαυρο! Αντιδρουσε στα πατηματα των πληκτρων, μιας και εκανε το χαρακτηριστικο ηχο που κανει το kodi οταν μετακινειται στα μενου, απλα δεν εβλεπες τιποτα. Μετα απο λιγο ψαξιμο, βρηκα οτι το προβλημα ειναι η ιδια η καρτα γραφικων που δεν υποστηριζει direct x 11 που θελει το kodi 16+ για να δουλεψει! Εβαλα το kodi 15.2 και δουλεψε κανονικοτατα.

This ^ (= το να εισαι κολλημενος σε συγκεκριμενη εκδοση λογω ασυμβατου hardware) sucks. Να το εχουμε στα υποψιν για αλλη φορα.

 

Μιας και ουτε εγω εχω pc τελευταιας γενιας, φανταζομαι θα ειχα το ιδιο προβλημα με την nvidia 9500 μου (συμβατοτητα μεχρι direct x 10), αν ειχα το kodi στα windows. Παλι καλα που το εχω στο λινουξ δηλαδη!

Τσάμπα τον κόπο μου δηλαδή. Αφορμή έψαχνα βέβαια...  :-D  :-D  :-D  :-D

Μια πληροφορία επίσης σχετικά με το πρόβλημα fullscreen/window mode και τα μεγιστοποιημένα παράθυρα σε linux.

Τελευταία χρησιμοποιώ τον kwin ως window manager στο xfce. Μετά λοιπόν από την τελευταία απάντηση-"λύση" βάλε fluxbox και κλείσε το compositing, από κάποιο μέλος της ομάδας ανάπτυξης του kodi, το έψαξα λίγο παραπάνω μιας και κατάλαβα ότι δεν πρόκειται να διορθωθεί(τουλάχιστον για την παρούσα έκδοση). Το kwin λοιπόν έχει ένα χαρακτηριστικό που σου δίνει τη δυνατότητα να ρυθμίσεις τη συμπεριφορά ενός συγκεκριμένου παραθύρου ή εφαρμογής. Όρισα λοιπόν για το παράθυρό του kodi, στην καρτέλα "Μέγεθος και Θέση" την επιλογή "απομνημόνευση" για την Οριζόντια και Κατακόρυφη μεγιστοποίηση. 

Αυτό έλυσε το πρόβλημα εκτός του ότι το μέγεθος του παραθύρου δεν είναι αυτό που έχει οριστεί στο advancedsettings.xml αλλά κάποιο άλλο(αυτό που έχει φαίνεται ως default το kodi). Κατά τ' άλλα λειτουργεί όπως και στις προηγούμενες εκδόσεις τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε φίλε.. 4 οδηγούς έχω δοκιμάσει αστό.

Λοιπόν Οδύσσεια σήμερα. 4 ώρες στο σπίτι των γονιών μου το κουτάκι Android καρφωμένο με καλώδιο στο ίντερνετ.

 

1. Το ένα popcorn κολλάει στα 10 λεπτά

2. Το άλλο popcorn παίζει μια χαρά αλλά βάζει σε όλες τις σειρές τον υπότιτλο του επόμενου επεισοδίου...

3. Το xrysoi.se σε Android είναι μια τραγωδία...

4. Το αρχικό kodi δεν παίζει. Βάζω αυτό που προτείνε ο φίλος παραπάνω παίζει σωστά αλλά δεν βγάζει κανέναν υπότιτλο. Λέει ότι το password στο opensubtitles.org δεν είναι σωστό...

 

Χάλια πρωινό...

το Ντιμιτρόλοτζι για να παίξει μπαλίτσα με σαμπς σωστά θέλει να του περάσεις το alive.gr οπου θα σου φέρει και την επιλογή του subtitles.gr αλλά για να σου το εμφανίσει και να το επιλέξεις θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις την estuary αλλιως δεν το βλέπει... δηλαδή αν το γυρίσεις σ' αυτό το μπουρουμπουρο aniversary skin δεν θυμάμαι πως το λέει στον οδηγό που σου δίνει ο φίλος, λεει ο Ακις Τίγκας που δημοσίευσε τον οδηγό οτι δεν θα το βλέπει ακόμα κι αν το έχει... κάτι τέτοιο... για κανε δοκιμή... σε ένα 20λεπτάκι θα το έχεις εξακριβώσει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσάμπα τον κόπο μου δηλαδή. Αφορμή έψαχνα βέβαια...  :-D  :-D  :-D  :-D

Μια πληροφορία επίσης σχετικά με το πρόβλημα fullscreen/window mode και τα μεγιστοποιημένα παράθυρα σε linux.

Τελευταία χρησιμοποιώ τον kwin ως window manager στο xfce. Μετά λοιπόν από την τελευταία απάντηση-"λύση" βάλε fluxbox και κλείσε το compositing, από κάποιο μέλος της ομάδας ανάπτυξης του kodi, το έψαξα λίγο παραπάνω μιας και κατάλαβα ότι δεν πρόκειται να διορθωθεί(τουλάχιστον για την παρούσα έκδοση). Το kwin λοιπόν έχει ένα χαρακτηριστικό που σου δίνει τη δυνατότητα να ρυθμίσεις τη συμπεριφορά ενός συγκεκριμένου παραθύρου ή εφαρμογής. Όρισα λοιπόν για το παράθυρό του kodi, στην καρτέλα "Μέγεθος και Θέση" την επιλογή "απομνημόνευση" για την Οριζόντια και Κατακόρυφη μεγιστοποίηση. 

Αυτό έλυσε το πρόβλημα εκτός του ότι το μέγεθος του παραθύρου δεν είναι αυτό που έχει οριστεί στο advancedsettings.xml αλλά κάποιο άλλο(αυτό που έχει φαίνεται ως default το kodi). Κατά τ' άλλα λειτουργεί όπως και στις προηγούμενες εκδόσεις τουλάχιστον.

Κλασικες δικαιολογιες ανευθυνων devs. Στο πρωτο θεμα που ειδα για το προβλημα στο φορουμ του kodi λεγανε οτι φταιει το unity και το compositing. Μετα που ο χρηστης ειπε οτι δεν εχει ουτε ubuntu, ουτε unity, ειπανε το compositing μονο φταιει. Οταν εκλεισε το compositing και ακομα το εκανε, ειπαν κατι αλλο. Αρα προφανως δεν γουσταρουν να ασχοληθουν.

Θα βαλω παρολα αυτα fluxbox αργοτερα να τσεκαρω τον ισχυρισμο του dev.

---

Εβαλα fluxbox, αλλα και παλι balls που λενε και στο χωριο μου. Ισα ισα, στο fluxbox ειναι χειροτερα τα πραγματα επειδη το πανελ κατω ειναι μονιμα ορατο οταν μια εφαρμογη δεν εινια σε fullscreen. Οταν ειναι μεγιστοποιημενο το παραθυρο, το kodi μενει στην αναλυση που ειχε οταν ηταν fullscreen, εστω 1280*1024, οποτε το window decoration του fluxbox και λιγο απο το ui του kodi ειναι εκτος οθονης, μιας και το πανελ σπρωχνει το kodi προς τα πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φαντάστηκα ότι μια από τα ίδια θα είναι και γι' αυτό δεν το δοκίμασα καν. Θα το αναφέρω όμως κι αυτό αφού ξέρουμε τώρα ότι δε δουλεύει. Πάντως ευτυχώς που λειτουργεί(στο μεγαλύτερο μέρος τουλάχιστον) με το kwin, γιατί δεν είχα καμία όρεξη να ψάχνω πως να βάλω το jarvis ξανά. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό τώρα να ρωτήσω εγώ ο αρκετά άσχετος... οφείλεται στα 10άρια?Γιατί εγώ που δουλεύω 7 64bit δεν έχω τέτοια θέματα... και επειδή δεν τα πολυγουστάρω τα 10 αν έχω τέτοια θέματα με το λατρεμένο Kodi δεν τα βαζω και ποτέ... επίσης με ξενερώνει και η 17 και έχω εναποθέσει τις ελπίδες μου στη Leia αλλιώς γυρνάω σε Jarvis για πλάκα... λίγο τα φώτα σας guys... και γνώμες φυσικά... αρχικά τι φταίει θα ήθελα να ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ανέφερα εγώ δεν έχει σχέση με τα windows, εκεί(απ' όσο γνωρίζω τουλάχιστον από αναφορές σε προηγούμενες σελίδες) δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Το πρόβλημα υπάρχει σε λειτουργικά συστήματα με linux. Και φυσικά είναι θέμα του kodi, από τη στιγμή που δεν υπήρχε σε προηγούμενες εκδόσεις του(από froyo και μετά τουλάχιστον που έχω χρησιμοποιήσει σε linux). Κάτι άλλαξαν στον τρόπο που γίνεται η εναλλαγή fullscreen/windowed mode στην 17 και απλά, απ' ότι φαίνεται, δεν έχουν τη διάθεση ν' ασχοληθούν για να το φτιάξουν(τουλάχιστον στην παρούσα έκδοση, ίσως στη leia να το διορθώσουν).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν θα ήθελα να ευχαριστήσω δημόσια το μέλος letom, γιατί όχι μόνο με βοήθησε να στήσουμε kodi σε tvbox με android, αλλά και σε windows!

 

O πλέον εύκολος τρόπος, που αφορά αποκλειστικά ταινίες και σειρές, είναι τόσο απλός όσο μια αντιγραφή/επικόλληση.

 

Επιφυλάσσομαι το επόμενο χρονικό διάστημα να ανεβάσω και τα 2 zip σε δημόσιο server, ώστε να μην ταλαιπωρείται κανείς τόσο καιρό όσο εγώ.

 

Με έσωσες letom από γονείς και φίλους!

 

Ευχαριστώ πολύ!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνει τίποτα. Γι' αυτό υπάρχει το φόρουμ. :)

 

Με την ευκαιρία να πω ότι δεν υπάρχει πιο απλός και σίγουρος τρόπος για backup από το να έχουμε ένα αντίγραφο του φακέλου του kodi. Τα κρατάς σε μια άκρη του δίσκου ή στο cloud και είσαι ήσυχος. Κάνεις μετά πειράματα με το Kodi άφοβα. Βάζεις, βγάζεις, αλλάζεις, repos, addons, builds, ό,τι θες και μόλις κλατάρει το kodi τραβάς μια αντιγραφή-επικόλληση και σε δευτερόλεπτα έχεις πάλι ένα kodi καθαρό και σεταρισμένο έτσι όπως το θες.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνει τίποτα. Γι' αυτό υπάρχει το φόρουμ. :)

 

Μπα μην το λες δεν είναι όλοι στο φόρουμ έτσι..Έχει κάτι τύπους που ψάχνουν ευκαιρία να στην πούνε να σε προσβάλλουν χωρίς να σε ξέρουν,ρωτόντας ευγενικά για κάτι που δεν ξέρεις με απαντήσεις του στυλ:Πήγαινε 50 σελίδες πίσω βαριέσαι?Αυτό το θέμα έχει χιλιοειπωθεί και άλλα τέτοια πικάντικα.

Στο θέμα μας πως και από που παίρνεις αντίγραφο του φακέλου του kodi?Σε εξωτερικό σκληρό δίσκο το βάζεις?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...