Προς το περιεχόμενο

Debian on Dell Latitude E6430


ntg_net

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα ,
Σε Dell Latitude E6430 με 2 καρτες γραφικων.

  • Intel® HD Graphics 4000
  • Διακριτή κάρτα γραφικών NVIDIA® NVS™5200M (GDDR5 1 GB) με Optimus

Στην εγκατασταση σε debian squeeze 64 δεν επαιζε ηχο και την καρτα την εβλεπε ως αγνωστη.
Σε debian wheezy 64 με kernel 3.2 δεν ειχα 3D acceleration αλλα ειχα ηχο και πολλα παγωματα (αναγκαστηκα κλεισιμο απο το power-button , τα ιδια και σε mint-debian)
Σε ubuntu ειχα τα ιδια μεχρι που περασα τον kernel 3.6.1 στο οποιο δεν ειχα παγωματα αλλα παλι δεν εχω 3d.

Οι θερμοκρασιες ηταν +15 απο οτι σε windows και το αναμιστηρακι σε linux ακουγεται αρκετα.
Το λειτουργικο που θελω ειναι το debian squeeze stable ή wheezy.

 

Σε Wheezy που εμεινα εχω κανει ...

Εγκατασταση το bumblebee και μετα εκανα καποιες ρυθμισεις που χρειαζοταν.Ετσι δουλευει τωρα μονο με την μια καρτα γραφικων - Intel

 

Επισης για να σταματησω να εχω παγωματα περασα πυρηνα του ubuntu προσωρινα.

uname -rms
Linux 3.6.2-030602-generic x86_64

 

Μετα απο ολα αυτα ,δεν ξερω αν εκανα τα σωστα ,δεν μου δουλευει 

  • Η δευτερη καρτα γραφικων
  • Touchpad με 2 δαχτυλα να κανει scroll (Γενικα ολες οι multi touch λειτουργιες)

 

Εχετε να προτεινετε κατι για τα παραπανω ?

Εχει κανεις το ιδιο λαπτοπ ?

Μπορω να στησω καποια αλλη distro 64 και να ειναι οκ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις απο το bios να κλεισεις την μια απο τις 2 καρτες? Αν οχι, βαλε windows καλυτερα.

Η nvidia ειπε οτι ΘΑ υποστηριξει το optimus με την ελευση του xorg 1.13, αλλα στο debian δεν υπαρχει ουτε στο experimental η 1.13.

 

Για το multi touch δες εδω

https://wiki.archlinux.org/index.php/Touchpad_Synaptics

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις απο το bios να κλεισεις την μια απο τις 2 καρτες? Αν οχι, βαλε windows καλυτερα.

Η nvidia ειπε οτι ΘΑ υποστηριξει το optimus με την ελευση του xorg 1.13, αλλα στο debian δεν υπαρχει ουτε στο experimental η 1.13.

 

Για το multi touch δες εδω

https://wiki.archlinux.org/index.php/Touchpad_Synaptics

 

Στο BIOS δεν υπαρχει τετοια επιλογη. Windows εχω στον δισκο που ειχε πανω το λαπτοπ οταν το πηρα.

Απλα σε μια θηκη εχω βαλει εναν SSD και μπαινει στο bay που ειναι το DVD. Δηλαδη βγαζω DVD και βαζω SSD.

 

Δεν με πειραζει ιδιαιτερα αν προς το παρων δεν παιζει η 2ή καρτα αρκει να μην κολλαει το μηχανημα.

Σε debian δεν υπαρχει τιποτα... υπαρχει αλλου ? MInt ? SolusOS ?

 

Για το Touchpad θα το δοκιμασω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ubuntu 12.10 εχει τον xorg 1.13 και το arch, απο τις δημοφιλεις.

 

Το θεμα σου δεν ειναι απλα να την υποστηριζει ο driver, που φανταζομαι θα την υποστηριζει. Ειναι και το να υποστηριζει την εναλλαγη μεταξυ intel και nvidia για να μην κρεμεσαι απο το bumblebee.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Καλημερα,

Να μην ανοιγω νεο θέμα , επανέρχομαι για να ρωτησω αν υπαρχει καποια προοδος σχετικα με την εγκατασταση σε λαπτοπ με  2 καρτες γραφικων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια θέματα είχα σε ένα vaio laptop με Optimus. Εν μέρη μετά από πολύ κόπο, αγίους και πόνο το είχα σταμπιλαρει σε ικανοποιητική κατάσταση με ubuntu 12.04 bumblebee και patchαρισμενο kernel για τα διάφορα, brightness keys, backlit sensor, κλπ. Hdmi γιοκ φυσικά. Τότε περίμενα με αγωνία την υποστήριξη του Optimus από την nvidia, αλλά στην πορεία το πούλησα και ησύχασα. Δες εδώ http://www.webupd8.org/2013/08/using-nvidia-graphics-drivers-with.html λέει ότι υποστηρίζεται σε ubuntu 13.10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια θέματα είχα σε ένα vaio laptop με Optimus. Εν μέρη μετά από πολύ κόπο, αγίους και πόνο το είχα σταμπιλαρει σε ικανοποιητική κατάσταση με ubuntu 12.04 bumblebee και patchαρισμενο kernel για τα διάφορα, brightness keys, backlit sensor, κλπ. Hdmi γιοκ φυσικά. Τότε περίμενα με αγωνία την υποστήριξη του Optimus από την nvidia, αλλά στην πορεία το πούλησα και ησύχασα. Δες εδώ http://www.webupd8.org/2013/08/using-nvidia-graphics-drivers-with.html λέει ότι υποστηρίζεται σε ubuntu 13.10

 

ok.. ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

For the record, απο τον Φεβρουαριο που ξαναποσταρα, στο debian εχει περασει το bumblebee και σημερα ο nvidia ειναι στην 319.x και ο xorg στην 1.14.

Μιλαμε παντα για το testing και unstable, το stable απορριπτεται ως κολλημενο στο παρελθον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως στο δικό μου το lenovo πέρασα το bumblebee κ εχω βρει την υγειά μου...μέχρι κ 10 βαθμούς διαφορά είδα στις θερμοκρασίες

 

Και να ηταν σταθερο το bumblebee (που δεν ειναι) παλι οι θερμοκρασιες ειναι πολυ παραπανω απο τα windows.

Η μονη λυση για να το δουλευω σωστα ειναι οτι μετα το BIOS Upgrade εχει επιλογη να κλεινω το Optimus και να δουλευω με μια καρτα γραφικων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να ηταν σταθερο το bumblebee (που δεν ειναι) παλι οι θερμοκρασιες ειναι πολυ παραπανω απο τα windows.

Η μονη λυση για να το δουλευω σωστα ειναι οτι μετα το BIOS Upgrade εχει επιλογη να κλεινω το Optimus και να δουλευω με μια καρτα γραφικων.

 

ε δεν σε βολευει αυτη η λύση? ίσως να είναι κ καλύτερη κ απ το bumblebee (ακόμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε δεν σε βολευει αυτη η λύση? ίσως να είναι κ καλύτερη κ απ το bumblebee (ακόμα)

 

Με βολευει , αλλα οπως το λεει η λεξη απλα με βολευει.

Πηρα αυτο το λαπτοπ γιατι ειχε 2 καρτες. Οταν απλα δουλευω με καποιο κειμενο παιζει η ενσωματωμένη Intel HD 4000 αλλά οταν θελω να φορτώσω κατι πιο βαρυ τοτε θα μπει η NVIDIA NVS 5200M. Οποτε αυτο μπορει να με κανει να παει η μπαταρια 2 ωρες παραπανω.

Αρα καταλαβαινεις οτι οταν ειμαι στο Debian απλα βολευομαι , δεν ειμαι οπως οταν ειμαι στα Windows.

Μετα περα απο αυτο και μονο με την Intel δουλευει στους +10 βαθμους σε σχεση με τα Windows και φυσικα με το ανεμηστηρακι να δουλευει κανα 2000 στροφες παραπανω αρα λιγο θορυβος. Εχτρα να πω δεν μπορεσα να κανω να παιξει και το Touchpad (διπλο scrolling , ουτε το βλεπω στις ρυθμισεις)

Αυτα να ειχα , και ενα photoshop (native) και δεν θα το γυρνουσα σε Windows. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το touchpad δν πέρνεις ένα ποντίκι κ τέλος? (γιατί αν δουλεύεις photoshop οπως λες, ποντίκι επιβάλεται). όσο για το photoshop δοκίμασε κ το gimp (έκτος κ αν κάνεις τόσο επαγγελματική χρήση) ...τώρα αν δεις κ απο δεις κ τα windows γίνουν αναγκαίο κακό :P πέρνα το debian σε ένα virtual box μέχρι να βγάλει η nvidia το optimus...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ζητουμενο είναι να ειμαι σε ενα λειτουργικο χωρις την αναγκη καποιου αλλου. Δυστυχως ή ευτυχως  το μονο που τα καταφέρνει σε αυτό ειναι τα Windows , που βεβαια εγω θελω να τα αποφευγω για λογους ιδεολογιας και οχι μονο. Το gimp δεν μου αρέσει. Το photoshop ειναι μονο για χομπυ αλλα οταν το φορτωνω θέλω να "πεταει".

Υπομονη.... μονο αυτο μενει ... εδω ανεχομάστε ολους αυτους που κυβερνανε αυτες οι λεπτομερειες θα με πειραξουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...