Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό


makfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορείς να επικοινωνήσεις με το κινεζομάγαζο και να δεις πως θα αντιμετωπίσει το θέμα σου.

 

Δεν καταλαβαίνω, όμως, την αντίδρασή σου και τις εκφράσεις σου για τον τελωνειακό που υπηρετεί στα ΕΛΤΑ όταν όλοι γνωρίζουμε ότι αφενός πληρώνουμε ΦΠΑ για κάθε αντικείμενο που εισάγεται από 3η χώρα, ανεξάρτητα αν δεν εφαρμοζόταν μέχρι τώρα η νομοθεσία, αφετέρου η αγορά από Κίνα είναι ένα ρίσκο στο θέμα του τελωνείου.

Οντως φίλε μου ήταν λίγο πολυ υβριστική η γλώσσα μου. Λόγω νεύρων. Τώρα ηρέμησα και θα επικοινωνήσω με το geekbuying μπας και πάρω κανα refund ή κατι τέτοιο τέλος πάντων. Βασικά και αυτοί την δουλειά τους κάνουν στα ΕΛΤΑ οποτε το καταλαβαίνω!
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οντως φίλε μου ήταν λίγο πολυ υβριστική η γλώσσα μου. Λόγω νεύρων. Τώρα ηρέμησα και θα επικοινωνήσω με το geekbuying μπας και πάρω κανα refund ή κατι τέτοιο τέλος πάντων. Βασικά και αυτοί την δουλειά τους κάνουν στα ΕΛΤΑ οποτε το καταλαβαίνω!

 

" Τον τελωνειακό, να μην τον ξαναβρίσεις! Τον τελωνειακό!" :-D

 

Άσε μας ρε makfil... Λαθρεμπόριο 10άδων και 100άδων εκατομμυρίων γίνεται επί χρόνια σε καύσιμα, τσιγάρα και άλλα, κάτω από τη μύτη τους (λέμε τώρα κάτω από τη μύτη τους...) και αποφάσισαν να κυνηγήσουν τα πακετάκια από την Κίνα που φέρνουν ιδιώτες με το ταχυδρομείο με τις θήκες και τα τζαμάκια των 2 ευρώ και τα κινητά των 50...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

" Τον τελωνειακό, να μην τον ξαναβρίσεις! Τον τελωνειακό!" :-D

 

Άσε μας ρε makfil... Λαθρεμπόριο 10άδων και 100άδων εκατομμυρίων γίνεται επί χρόνια σε καύσιμα, τσιγάρα και άλλα, κάτω από τη μύτη τους (λέμε τώρα κάτω από τη μύτη τους...) και αποφάσισαν να κυνηγήσουν τα πακετάκια από την Κίνα που φέρνουν ιδιώτες με το ταχυδρομείο με τις θήκες και τα τζαμάκια των 2 ευρώ και τα κινητά των 50...

Ποσο αλήθεια! τσέπη βλέπω από αυριο εγω!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ήταν πιο ανταγωνιστική η εγχώρια αγορά για να μην κοιτάζαμε τιμές και λύσεις από έξω. Ακόμα και τη δουλειά του ο τελωνειακός - Ελτατζής σκάρτη την κάνει. Χρεώνει ότι γουστάρει. Δηλαδή αν σήμερα ξύπνησε άσχημα θα μας χρεώσει και παραπάνω επειδή έτσι θέλει; Αν υπήρχε ένα στάνταρ κοστουμάκι που να ξέρουμε πόσο να πληρώνουμε κάθε φορά καλύτερα δε θα ήταν; 

 

+1 στον φίλο theopan.

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια λύση αν θέλουν τελωνεία δεμάτων ειναι να τα κλείσουν τελείως και οτι περνάει να βάζουν μονο το φπα, θα γλυτωσουν εκατομμύρια απο τους δυ, και θα βγάλουν και κατι απο τον φπα

 

Αλλα που τέτοια, θα πέσουν οι τελωνειακοί και θα τους φάνε, ασε που για κανένα χρόνο θα διαλύσουν την χώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

" Τον τελωνειακό, να μην τον ξαναβρίσεις! Τον τελωνειακό!" :-D

 

Άσε μας ρε makfil... Λαθρεμπόριο 10άδων και 100άδων εκατομμυρίων γίνεται επί χρόνια σε καύσιμα, τσιγάρα και άλλα, κάτω από τη μύτη τους (λέμε τώρα κάτω από τη μύτη τους...) και αποφάσισαν να κυνηγήσουν τα πακετάκια από την Κίνα που φέρνουν ιδιώτες με το ταχυδρομείο με τις θήκες και τα τζαμάκια των 2 ευρώ και τα κινητά των 50...

 

Σε αφήνω στη μοίρα σου, αφού το ζητάς.

 

 

Έφτασες στο σημείο να χρησιμοποιήσεις και εσύ, σαν επιχείρημα, τη γνωστή καραμέλα του ελληνάρα που λέει ότι τσουβαλιάζουμε ολόκληρο κλάδο εργαζομένων για να στηρίξουμε τον αντίλογό μας.

 

Δηλαδή, κάθε δημόσιος υπάλληλος που κάνει τη δουλειά του εκτελώντας εντολές και ανωτέρων ή και πολιτικές αποφάσεις και πολιτικές, όπως πχ στο θέμα που συζητάμε για τους ελέγχους των ταχυδρομικών δεμάτων που ξεκίνησαν το ΝΟΕ 2016, θα πρέπει, κατά τη λογική σου, να σκέφτονται πρώτα αν υπάρχουν κάποιοι άλλοι συνάδελφοί τους στον ίδιο ή και σε άλλους κλάδους εργαζομένων που έχουν κάνει λαδιά ή παράνομη πράξη για να εκτελέσουν την εντολή ή όχι.

 

Δηλαδή, κατά τη δική σου λογική, κάποιοι τελωνειακοί, και πάλι στο συγκεκριμένο κλάδο δημοσίων υπαλλήλων, ξύπνησαν ένα πρωινό του ΝΟΕ 2016 και είπαν "ας ξεκινήσουμε τους ελέγχους στα δέματα για να κονομήσουμε κανένα ευρώ"..

 

Περίμενα κάτι πιο σοβαρό από εσένα

 Αν υπήρχε ένα στάνταρ κοστουμάκι που να ξέρουμε πόσο να πληρώνουμε κάθε φορά καλύτερα δε θα ήταν; 

 

 

 

 

Στάνταρ κουστουμάκι θέλεις για το κινητό των 50€ και εκείνο των 500€;

Δεν σου κάνει ο ΦΠΑ (24%) που τον πληρώνεις σε κάθε είδος και υπηρεσία της καθημερινότητάς σου;

Μια λύση αν θέλουν τελωνεία δεμάτων ειναι να τα κλείσουν τελείως και οτι περνάει να βάζουν μονο το φπα, θα γλυτωσουν εκατομμύρια απο τους δυ, και θα βγάλουν και κατι απο τον φπα

 

Αλλα που τέτοια, θα πέσουν οι τελωνειακοί και θα τους φάνε, ασε που για κανένα χρόνο θα διαλύσουν την χώρα.

 

 

Όταν βγούμε από την ΕΕ, έτσι όπως πάμε, θα μπορέσουν οι πολιτικοί μας να σκεφτούν λύσεις όπως αυτή που προτείνεις.

 

Όσο εξακολουθούμε να είμαστε στην ΕΕ, αυτά δεν γίνονται.

makfil πολύ τους τρομάζεις εδώ μέσα τα τελευταία μηνύματα σου c/p NOE 2016 και ΝΟΕ 2016 Έτοιμες σε φόρμες τις έχεις τις απαντήσεις?

 

Όχι, δεν έχω έτοιμες φόρμες απαντήσεων αλλά αφού, γνωρίζεις το θέμα, ρίξε μερικές ιδέες.

Θα χρησιμεύσουν σε πολλούς εδώ μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε αφήνω στη μοίρα σου, αφού το ζητάς.

 

 

Έφτασες στο σημείο να χρησιμοποιήσεις και εσύ, σαν επιχείρημα, τη γνωστή καραμέλα του ελληνάρα που λέει ότι τσουβαλιάζουμε ολόκληρο κλάδο εργαζομένων για να στηρίξουμε τον αντίλογό μας.

 

Δηλαδή, κάθε δημόσιος υπάλληλος που κάνει τη δουλειά του εκτελώντας εντολές και ανωτέρων ή και πολιτικές αποφάσεις και πολιτικές, όπως πχ στο θέμα που συζητάμε για τους ελέγχους των ταχυδρομικών δεμάτων που ξεκίνησαν το ΝΟΕ 2016, θα πρέπει, κατά τη λογική σου, να σκέφτονται πρώτα αν υπάρχουν κάποιοι άλλοι συνάδελφοί τους στον ίδιο ή και σε άλλους κλάδους εργαζομένων που έχουν κάνει λαδιά ή παράνομη πράξη για να εκτελέσουν την εντολή ή όχι.

 

Δηλαδή, κατά τη δική σου λογική, κάποιοι τελωνειακοί, και πάλι στο συγκεκριμένο κλάδο δημοσίων υπαλλήλων, ξύπνησαν ένα πρωινό του ΝΟΕ 2016 και είπαν "ας ξεκινήσουμε τους ελέγχους στα δέματα για να κονομήσουμε κανένα ευρώ"..

 

Περίμενα κάτι πιο σοβαρό από εσένα

 

 

Στάνταρ κουστουμάκι θέλεις για το κινητό των 50€ και εκείνο των 500€;

Δεν σου κάνει ο ΦΠΑ (24%) που τον πληρώνεις σε κάθε είδος και υπηρεσία της καθημερινότητάς σου;

 

 

Όταν βγούμε από την ΕΕ, έτσι όπως πάμε, θα μπορέσουν οι πολιτικοί μας να σκεφτούν λύσεις όπως αυτή που προτείνεις.

 

Όσο εξακολουθούμε να είμαστε στην ΕΕ, αυτά δεν γίνονται.

 

Όχι, δεν έχω έτοιμες φόρμες απαντήσεων αλλά αφού, γνωρίζεις το θέμα, ρίξε μερικές ιδέες.

Θα χρησιμεύσουν σε πολλούς εδώ μέσα.

 

Αυτό που θέλω να πω και λόγω κεκτημένης ταχύτητας δεν το διατύπωσα σωστά είναι να υπάρχουν πιο νορμαλ αξιολογήσεις των εισαγόμενων δεμάτων και όχι του στυλ " ανοίγει έναν κατάλογο ή με ένα google search " να βάζει ότι τιμή θέλει ο υπάλληλος. Για τον ΦΠΑ παπά ευαγγέλιο. 

Πάντα φιλικά παιδιά. Πάντως αν υπήρχαν και νορμάλ τιμές στην ντόπια αγορά σε προϊόντα που ψάχνουμε φθηνότερα στη Κίνα δεν θα τα αγοράζαμε και από κει. Μην ξεχνάμε βέβαια ότι πολλά μαγαζιά κάνουν μεγάλη μπάζα με αγορές από Κίνα σε ήδη ρούχων κλπ και στα πουλάν για γνήσια. Εκεί ναι να δεχτό να φάει μεγάλο κοστουμάκι αυτός που την κάνει. 

 

Και οι τελωνειακοί υπάλληλοι φωτοστέφανο δεν έχουν. Για να γίνεται αυτός ο χαμός τελευταία κάποια μεγάλη λαμογιά παίχτηκε εκεί μέσα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θέλω να πω και λόγω κεκτημένης ταχύτητας δεν το διατύπωσα σωστά είναι να υπάρχουν πιο νορμαλ αξιολογήσεις των εισαγόμενων δεμάτων και όχι του στυλ " ανοίγει έναν κατάλογο ή με ένα google search " να βάζει ότι τιμή θέλει ο υπάλληλος. Για τον ΦΠΑ παπά ευαγγέλιο. 

Πάντα φιλικά παιδιά. Πάντως αν υπήρχαν και νορμάλ τιμές στην ντόπια αγορά σε προϊόντα που ψάχνουμε φθηνότερα στη Κίνα δεν θα τα αγοράζαμε και από κει. Μην ξεχνάμε βέβαια ότι πολλά μαγαζιά κάνουν μεγάλη μπάζα με αγορές από Κίνα σε ήδη ρούχων κλπ και στα πουλάν για γνήσια. Εκεί ναι να δεχτό να φάει μεγάλο κοστουμάκι αυτός που την κάνει. 

 

Και οι τελωνειακοί υπάλληλοι φωτοστέφανο δεν έχουν. Για να γίνεται αυτός ο χαμός τελευταία κάποια μεγάλη λαμογιά παίχτηκε εκεί μέσα 

 

Καλοπροαίρετη συζήτηση πρέπει να γίνεται, αλλά, παράλληλα να γνωρίζουμε ότι το θέμα των αγορών από το εξωτερικό και, ειδικά, από την Κίνα, που έχει ανέβει σε υψηλά επίπεδα τα τελευταία χρόνια, από επαγγελματίες και ιδιώτες, αποδείχτηκε ότι άφησε απροετοίμαστους τους αρμοδιους της ΕΕ και δημιούργησε μεγάλα προβλήματα στους ευρωπαίους εμπόρους που εισάγουν κανονικά, πληρώνοντας φόρους, ΦΠΑ, μαγαζιά, υπαλλήλους κλπ.

 

Αποτέλεσμα αυτής της κατάστασης ήταν η λήψη απόφασης την 1/12/2016, από την αρμόδια επιτροπή της ΕΕ, για νέους φορολογικούς κανόνες στο ηλεκτρονικό εμπόριο, μεταξύ των οποίων περιλαμβάνεται και η κατάργηση της ατέλειας των 22€. Χαρακτηριστική είναι η σχετική παρ.

 

Μέτρα αντιμετώπισης της απάτης στον τομέα του ΦΠΑ η οποία προέρχεται από χώρες εκτός ΕΕ: τα μικρά δέματα που εισάγονται στην ΕΕ τα οποία είναι αξίας μικρότερης των 22 € σήμερα απαλλάσσονται του ΦΠΑ. Καθώς εισάγονται περίπου 150 εκατομμύρια δέματα απαλλαγμένα από την καταβολή ΦΠΑ στην ΕΕ κάθε έτος, το σύστημα είναι ανοιχτό σε μεγάλης κλίμακας κατάχρηση και απάτη και δημιουργεί σοβαρές στρεβλώσεις εις βάρος των επιχειρήσεων της ΕΕ. Πρώτον, οι επιχειρήσεις της ΕΕ τίθενται σε σαφώς μειονεκτική θέση δεδομένου ότι, σε αντίθεση με τους ανταγωνιστές τους εκτός ΕΕ, τα εμπορεύματα που πωλούν υπόκεινται σε ΦΠΑ ανεξαρτήτως αξίας, από το πρώτο κιόλας λεπτό του ευρώ. Δεύτερον, τα εισαγόμενα υψηλής αξίας προϊόντα όπως τα έξυπνα κινητά τηλέφωνα και οι ταμπλέτες σταθερά τιμολογούνται με αξία χαμηλότερη από την πραγματική ή περιγράφονται εσφαλμένα στο έγγραφο εισαγωγής ώστε να επωφεληθούν από αυτήν την απαλλαγή ΦΠΑ. Για τους λόγους αυτούς, η Επιτροπή αποφάσισε να καταργήσει την εν λόγω εξαίρεση.

 

Η παραπάνω απόφαση προωθείται με την κοινοτική διαδικασία για επικύρωση από το Ευρωπαικό Κοινοβούλιο και στο Συμβούλιο για έγκριση.

 

Την ίδια περίοδο, αποφασίζεται από τις Ελληνικές Αρχές ο έλεγχος των ταχυδρομικών δεμάτων, που γινόταν σποραδικά ή σπανίως μέχρι τότε, και συνεχίζεται δειγματοληπτικά μέχρι σήμερα, αποτέλεσμα να δημιοργηθούν τα όποια προβλήματα σε όλους όσοι συνηθίσαμε τα τελευταία χρόνια να αγοράζουμε από το εξωτερικό και, ειδικά, από Κίνα όλα τα ηλεκτρονικά μας χαμηλής, μεσαίας ή και υψηλής αξίας, χωρίς να πληρώνουμε ΦΠΑ.

 

Αυτή είναι η πραγματική κατάσταση και πρέπει να προσαρμοστούμε σ' αυτήν, χωρίς να ρίχνουμε το φταίξιμο σε όσους αυτό δεν τους ανήκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελνω από το 2005 έχω φέρει από χταπόδι αυτοκινήτου και φανάρια από Ιαπωνία μέχρι ενισχυτή αξίας 1000 ευρώ χωρίς να περάσουν τελωνείο αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ανοίγονται πάντα θυμάμαι το 3ευρω των ΕΛΤΑ για την παρουσία στο τελωνείο και ένα στα πέντε μου έρχονταν να πληρώσω 3ευρω ... Αυτό που δίνω σαν συμβουλή είναι ότι παραγγέλνουμε με το σκεπτικό ότι υπάρχει η (μικρή για μένα )πιθανότητα να περάσει τελωνείο και υπολογίζουμε στο περίπου από πριν το κουστούμι .. αν τυχόν περάσει δεν κλαογομαστε στα φόρουμ το πληρώνουμε η το γυρνάμε πίσω σε συννενόηση με τον πωλητή αυτή είναι η συμβουλή μου τα κινητά έχουν πάντα μεγαλύτερη πιθανότητα να περάσουν τελωνειο και πλέον ελέγχονται περισσότερα ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΕΛΕΛΓΧΟΙ ΕΝΤΑΘΗΚΑΝ ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕΓΑΛΩΣΕ Ο ΟΓΚΟΣ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΩΝ ΑΠΟ ΕΞΩ είτε λόγω κρίσης είτε λόγω επιπέδου που έφτασαν τα κινέζικα κινητά αυτή η είναι η προσωπική μου συμβουλή+εμπειρία.

 

 

Από εκεί και πέρα τα ελληνικα-ευρωπαικα καταστήματα αφού θίγονται από την όλη κατάσταση να ρίξουν τις τιμές αλλιώς εγώ δεν θα σταματήσω να παραγγελνω από τον Κινέζο ...Εδώ βλέπεις κινητό κινέζικο σε ελληνικό μαγαζί και κοστίζει περισσότερο από το να το παραγγείλεις απ έξω και να πληρώσεις και δασμούς και μην λέμε ότι αυτός που φέρνει ένα κοντέινερ κινητά έχει ίδια αντιμετώπιση με αυτόν που φέρνει ένα κομμάτι .. έχουν δικά τους άτομα μέσα στα τελωνεια και λύνουν και δένουν άστα βρωμάει η δουλεια με τους 'εισαγωγεις' και τους τελωνηδες. Τους χαλάμε την πιάτσα (εγώ προσωπικά έχω να αγοράσω κινητό από Ελλάδα πάνω από 7 ετία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε αφήνω στη μοίρα σου, αφού το ζητάς.

 

 

Έφτασες στο σημείο να χρησιμοποιήσεις και εσύ, σαν επιχείρημα, τη γνωστή καραμέλα του ελληνάρα που λέει ότι τσουβαλιάζουμε ολόκληρο κλάδο εργαζομένων για να στηρίξουμε τον αντίλογό μας.

 

Δηλαδή, κάθε δημόσιος υπάλληλος που κάνει τη δουλειά του εκτελώντας εντολές και ανωτέρων ή και πολιτικές αποφάσεις και πολιτικές, όπως πχ στο θέμα που συζητάμε για τους ελέγχους των ταχυδρομικών δεμάτων που ξεκίνησαν το ΝΟΕ 2016, θα πρέπει, κατά τη λογική σου, να σκέφτονται πρώτα αν υπάρχουν κάποιοι άλλοι συνάδελφοί τους στον ίδιο ή και σε άλλους κλάδους εργαζομένων που έχουν κάνει λαδιά ή παράνομη πράξη για να εκτελέσουν την εντολή ή όχι.

 

Δηλαδή, κατά τη δική σου λογική, κάποιοι τελωνειακοί, και πάλι στο συγκεκριμένο κλάδο δημοσίων υπαλλήλων, ξύπνησαν ένα πρωινό του ΝΟΕ 2016 και είπαν "ας ξεκινήσουμε τους ελέγχους στα δέματα για να κονομήσουμε κανένα ευρώ"..

 

Περίμενα κάτι πιο σοβαρό από εσένα

 

 

Ε τώρα αν δεν μπορείς να καταλάβεις το "μεταξύ αστείου και σοβαρού" (προς το σοβαρό κλίνει ασφαλώς αλλά δεν είναι απαραίτητο ότι απευθύνεται και προσωπικά σε εσένα) και -προφανώς- θίγεσαι, τι να σου πω... Ενισχύεται η "υποψία" μου ότι ή δ.υ. ή στρατιωτικός ή τελωνειακός είσαι. Είναι και αυτή η "ξύλινη" γλώσσα με τα ΝΟΕ, ΑΥΓ, ΔΕΚ που χρησιμοποιούν κάποιοι από αυτούς που παραπέμπει εκεί...

Εντάξει άσε με στη μοίρα μου... Το ότι κάποιοι -οι προϊστάμενοι του τελωνειακού υπαλλήλου των ΕΛΤΑ προφανώς και όχι απαραίτητα ο ίδιος, αλλά δεν αλλάζει τίποτα!- πήραν τη γελοία και ενδεχομένως και παράνομη για άλλους λόγους απόφαση να εφαρμόσουν μεθόδους ελέγχων που το μόνο που πρακτικά καταφέρνουν είναι να δημιουργούν τεράστιες καθυστερήσεις στην ομαλή λειτουργία των ταχυδρομικών υπηρεσιών όταν την ίδια στιγμή συνεχίζουν να υπάρχουν π.χ. βενζινάδικα όπως κάποιο στα νότια προάστια της Αθήνας που διακινούν λαθραίο πετρέλαιο ναυτιλίας για θέρμανση, μου δίνει κάθε δικαίωμα και να το σχολιάζω και να εξοργίζομαι με την αποδεδειγμένη πια γελοιότητα, κουτοπονηριά και ανικανότητα του Ελληνικού κράτους...

 

Υ.Γ. Τα ταχυδρομικά πακέτα δεν μπορούν να ελέγχονται makfil. Διακινούνται περί τα 50-70.000 δέματα ημερησίως μόνο αρμοδιότητας του κέντρου διαλογής Αττικής (με προορισμούς εντός της Αττικής μόνο δηλαδή!) όπως έχω ξαναγράψει. Οποιαδήποτε προσπάθεια ελέγχου, οδηγεί στην απαράδεκτη κατάσταση (και ενδεχομένως και παράνομη όπως είπα) που βλέπουμε τον τελευταίο καιρό. Αν υποθέσουμε ότι όντως υπάρχουν τέτοιοι έλεγχοι βέβαια και οφείλονται σε αυτούς οι καθυστερήσεις και όχι στη διάλυση του ταχυδρομικού συστήματος...

 

Πάντως αν υπήρχαν και νορμάλ τιμές στην ντόπια αγορά σε προϊόντα που ψάχνουμε φθηνότερα στη Κίνα δεν θα τα αγοράζαμε και από κει. Μην ξεχνάμε βέβαια ότι πολλά μαγαζιά κάνουν μεγάλη μπάζα με αγορές από Κίνα σε ήδη ρούχων κλπ και στα πουλάν για γνήσια. Εκεί ναι να δεχτό να φάει μεγάλο κοστουμάκι αυτός που την κάνει. 

 

Καλά και το ότι καταφέρνουν και πουλάνε όσο πουλάνε τα μαγαζιά (μόνο ένα 30-50-70% παραπάνω) από το gearbest και το banggood θαύμα είναι! Με 30% ασφαλιστικές εισφορές πλέον και αμέσως μετά 30%+ φόρο εισοδήματος στο κέρδος, 24% ΦΠΑ, δεν ξέρω πόσο δασμό στην καθαρή αξία των προϊόντων, βασικά είναι θαύμα που έχουν το κουράγιο έστω και να βάζουν το κλειδί στην πόρτα του μαγαζιού τους κάθε πρωί. Μάλλον δεν έχεις ασκήσει εμπόριο-ελ. επάγγελμα ποτέ σου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από λίγο μου είπε φίλος ότι παρέλαβε σήμερα συστημένο πακέτο (banggood με κανονικό διεθνές tracking no.) που είχε φύγει για Ελλάδα από τα μέσα Νοεμβρίου (βάση tracking). Φαίνεται μου είπε στο status ως αμέσως επόμενο στάδιο να εισήχθη στην Ελλάδα ...30/1/2017. Προφανώς δεν ήρθε με ενδιάμεσους σταθμούς (θα είχαν καταγραφεί στην πορεία του) και επίσης προφανώς δεν υπάρχει πιθανότητα να βρισκόταν επί 2,5 μήνες ...στον αέρα (σε πτήση). Άρα ή λέει ψέματα η χώρα αποστολής (και όλες οι χώρες από τις οποίες μας στέλνουν κάτι έπαθαν και μας λένε ψέματα τον τελευταίο καιρό) ή το δέμα έχει φτάσει στην Ελλάδα εδώ και πάρα πολύ καιρό και απλά σκαναρίστηκε προχθές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα παραλάβω αύριο τρακ που εχει λήξη γιατί είναι απο 21/11, μάλλον κατι ξεμπλοκαρε εκει στα σκοτεινά δωματια των δυ, απο 2-3 ακόμα εκείνου του μαύρου Νοέμβρη εχω πάρει refund

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιώνω τη διαπίστωση που έκανα προ ημερών ότι οι αγορές από Gearbest με επιλεγμένο νόμισμα το ευρώ, τιμολογούνται και χρεώνονται τελικά σε ευρώ πλέον ακριβώς με το ποσό που φαίνεται στο site του Gearbest. Το email επιβεβαιώσης λήψης της παραγγελίας που έρχεται από το Gearbest δείχνει το ποσό σε δολλάρια, όμως το email της χρέωσης από το Paypal καθώς και η χρέωση από την τράπεζα έχει γίνει στο ποσό των ευρώ. Η δε ισοτιμία που χρησιμοποιείται είναι καλύτερη ακόμα και από αυτή της mastercard ή της revolut!. Συγκεκριμένα μόλις αγόρασα κάτι καρυδάκια εξαγωγής για βίδες με χτυπημένες κεφαλές, 2,44€ πλήρωσα ενώ με γυρισμένο το Gearbest σε δολλάριο, τα δίνει 2,69$. Η τρέχουσα ισοτιμία της Revolut που μόλις τσέκαρα δίνει 2,50€ για τα 2,69$.

Συνεπώς αγορές από GB τουλάχιστον να κάνετε σε ευρώ από εδώ και στο εξής. Προφανώς το μαγαζί απέκτησε "ευρωπαϊκό ΑΦΜ" και τιμολογεί πλέον και σε ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...