Προς το περιεχόμενο

δεν καταιβένει torrent με μεγάλα ονόματα σε linux , βοηθήστε ...


liaguris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να κατεβάσω το αρχείο torrent που βρίσκεται στην διεύθυνση : http://kat.ph/p-physics-t74391.html . Δυστυχώς δεν γίνεται να το κατεβάσω γιατί κάποια αρχεία (σχεδόν όλα) έχουν πολύ μεγάλο όνομα . Μπορώ να το βάλω να μην κατεβάσει τα αρχεία με το πολύ μεγάλο όνομα όμως επειδή είναι πολλά θα πάρει πολύ ώρα να τα ξεμαρκάρω , άσε που τα θέλω να τα κατεβάσω και αυτά .

Έχω ubuntu , και χρησιμοποιώ είτε το Transmission bitTorrent Client είτε το kTorrent . Και τα δυο δεν μου κατεβάζουν αρχεία με μεγάλο όνομα .

Πως γίνεται να κατεβάσω τα αρχεία ακόμα και αν έχουν μεγάλο όνομα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πάτησα την εντολή :

sudo ktorrent ~/Downloads/physics.torrent

όπου physics.torrent είναι το torrent που με συνδέει στο διαδύκτιο για να κατεβάσω τα αρχεία που θέλω . Στην συνέχεια επέλεξα να αποθηκευτούν τα αρχεία στην τοποθεσία :

/home

και ως τώρα που μου εχει κατεβάσει το 1.25% δεν μου έχει βγάλει πρόβλημα . Αν πάταγα τα αρχεία να μου κατεβούν στο :

/home/userliaguris/

θα μου έβγαζε πάλι file name too long . Για κάποιο λόγο στον φάκελο /home/userliaguris δηλαδή τον φάκελο του χρήστη , δεσμεύονται εξ αρχής τα ονόματα των αρχείων να έχουν μικρότερο όνομα από οτι σε έναν φάκελο ο οποίος δεν είναι μέσα στον φάκελο του χρήστη . Δείτε εδώ για παράδειγμα : https://bugs.launchpad.net/ecryptfs/+bug/344878 .

Το μεγαλύτερο όνομα του αρχείου που κατεβάζω είναι 171 χαρακτήρες .

Οι εντολές :

$ getconf PATH_MAX / 4096 $ getconf NAME_MAX / 255

δινούν αποτέλεσμα τον μέγιστο αριθμό χαρακτήρων που μπορούμε να δημιουργήσουμε ως path ( absolute νομίζω ) , και τον μέγιστο αριθμό χαρακτήρων που μπορεί να πάρει ένα όνομα αρχείου , αντίστοιχα . Κινούμε πιο κάτω από αυτά τα όρια άρα δεν θα υπάρξει πρόβλημα πιστεύω στην συνέχεια του downloading .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι τρεχεις το ktorrent με sudo ?

Μονο σαν superuser για το συγκεκριμενο path μπορω να κανω τροποιησεις .

Διαφορετικα θα μου βγαλει : permission denied

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο σαν superuser για το συγκεκριμενο path μπορω να κανω τροποιησεις .

Διαφορετικα θα μου βγαλει : permission denied

 

κάτι έχεις κάνει λάθος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά του το βγάζει, το home είναι με δικαιώματα root

να μην τα κατεβάζεις εκεί, δεν είναι εκεί η θέση τους, να τα βάζεις στο φάκελο του χρήστη σου στο home

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...