Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρέπει να δηλωθεί στο τελωνείο ότι εξάγεται το συγκεκριμένο αντικείμενο, για οποιοδήποτε λόγο (επισκευή, επανεισαγωγή κλπ).

 

Αλλά επειδή δεν είναι εύκολη διαδικασία, δεν το κάνει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Feedback

 

Παραγγελία 2 ευρω απο gearbest (σιγα μη ρισκάρω παραπάνω απο gearbest), εγινε αποστολή 2/11 με untracked, έφτασε σήμερα 19/12. Επάνω στο χαρτί έγραφε το είδος και υποτιμημένη τιμή. Δεν είχε ανοιχτεί καθόλου. Επίσης δεν υπήρχε κάποιο διακριτικό (γράμμα, νουμερα, κάτι) που να παρέπεμπε σε Κίνα. Σαν country of origin εγραφε Solomon και διευθυνση επιστροφής μια θυρίδα στα Νησιά Σολομώντα. Βέβαια μέσα στο φακελο ειχε χαρτί απο gearbest (περιγραφή, οχι τιμή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη είχε 2€ και παρόλα αυτά είχαν βάλει οι Κινέζοι και υποτιμημένη τιμή;

 

Δεν χρειαζόταν από την στιγμή που ήταν τόσο χαμηλής αξίας...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας φιλος εχει παραγγειλει σιδερογροθια απο dhgate, κινα φυσικα του ειπα οτιαμα το ελενξουμ το κατασχεουν ( και καλα θα κανουν αλλα το ερωτημα ειναι εαν θα εχει θεμα με τον νομο αυτος που το παραγγειλε σε περιπτωση που το ελενξουν, ξερετε τπτ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη είχε 2€ και παρόλα αυτά είχαν βάλει οι Κινέζοι και υποτιμημένη τιμή;

 

Δεν χρειαζόταν από την στιγμή που ήταν τόσο χαμηλής αξίας...

Κι όμως ...

δηλωμένη τιμή 0,79

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας φιλος εχει παραγγειλει σιδερογροθια απο dhgate, κινα φυσικα του ειπα οτιαμα το ελενξουμ το κατασχεουν ( και καλα θα κανουν αλλα το ερωτημα ειναι εαν θα εχει θεμα με τον νομο αυτος που το παραγγειλε σε περιπτωση που το ελενξουν, ξερετε τπτ?

Σιδερογροθια -εαν δεν εχουν αλλαξει κατι- μπορεις να αγορασεις 'κανονικοτατα', μεχρι σε καταστηματα

ακομη και απο το κεντρο της Αθηνας. SOS: Η κατοχη βεβαιως ειναι πραγματικο ζητημα οχι αγορα της

:shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιδερογροθια -εαν δεν εχουν αλλαξει κατι- μπορεις να αγορασεις 'κανονικοτατα', μεχρι σε καταστηματα

ακομη και απο το κεντρο της Αθηνας. SOS: Η κατοχη βεβαιως ειναι πραγματικο ζητημα οχι αγορα της

:shifty:

Και η πώληση απαγορεύεται. Το αν γινεται κατω απο το τραπέζι ειναι αλλο θεμα συζητησης

http://www.peveke.gr/laws-order-pd/law216893.html

Ενας φιλος εχει παραγγειλει σιδερογροθια απο dhgate, κινα φυσικα του ειπα οτιαμα το ελενξουμ το κατασχεουν ( και καλα θα κανουν αλλα το ερωτημα ειναι εαν θα εχει θεμα με τον νομο αυτος που το παραγγειλε σε περιπτωση που το ελενξουν, ξερετε τπτ?

Με βάση τον ίδιο νομο ισχύει το παρακάτω το οποίο συμπεριλαμβάνει και τις σιδερογροθιές. Το αν θέλει ο τελωνειακός/αστυνομία να μπλέξει με γραφειοκρατία και χαρτουρα ειναι αλλο θέμα. 

 

β. 'Οποιος εισάγει παράνομα στην Ελλάδα όπλα ή άλλα είδη που αναφέρονται στην παράγραφο 2, περιπτ. γ', στ', ζ', θ' και ια' και 3 του παρόντος άρθρου και στην παράγραφο 2 περιπτ. γ και δ' του άρθρου 1 τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι δύο (2) ετών και χρηματική ποινή τουλάχιστον εκατό χιλιάδων (100.000) δραχμών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η πώληση απαγορεύεται. Το αν γινεται κατω απο το τραπέζι ειναι αλλο θεμα συζητησης

http://www.peveke.gr/laws-order-pd/law216893.html

Δεν αναφερω απαραιτητα, τι θα μπορουσε να γινει "κατω απο το τραπεζι", αλλα προφανως αναφερομαι σε

καταστασεις οπου, ασχετως αν αγοραζεις αυτο το πραγμα, δεν αναγραφεται/περιγραφεται ετσι, ως προιον!

:devil:

Οπως, για κατανοητικο παραδειγμα, οι...δονητες, περιγραφονται και πωλουνται ως.."συσκευες μασαζ" -ναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη οπως διαβαζω, τα δεδομενα αλλαζουν αρκετα συχνα, οσον αφορα τις πιθανοτητες τελωνειου απο χωρες εκτος εε.
Θελω να αγορασω απο ebay seller απο Αμερικη, αντικειμενο αξιας 28 ευρω, οχι ιδιαιτερα μεγαλου μεγεθους, φανταστειτε περιπου σαν μικρο μπουκαλακι νερο και λιγο μικροτερο απο αυτο, και απο το παρελθον ξερω οτι μπορει να μπει και σε μικρο φακελο με φυσσαλιδες.
Μου ειπε οτι μπορει αν θελω, να γραψει στον φακελο συσκευασιας, οτι κοστιζει γυρω στα 15δολλαρια.
Στελνει με usps, αλλα επειδη τον ενημερωσα οτι εχουμε προβλημα με τα τελωνεια, με ρωτησε αν γνωριζω καποιο καποιο τροπο ταχυδρομικης αποστολης που να μην περνα απο τελωνειο.

Γνωριζοντας οτι τα πραγματα ειναι ετσι κι αλλιως δυσκολα, τι θα μου λεγατε να επιλεξω και να του προτεινω, αν οντως υπαρχει κατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έχει ανακαλύψει κανείς κάποιο pattern στον τρόπο με τον οποίο ανοίγουν τους σάκους στο αεροδρόμιο;

 

Δέμα από Κίνα με EMS:

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

19/12/2017, 11:18:46 Μ.Δ. ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ

19/12/2017, 09:05:24 Μ.Δ. ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

19/12/2017, 06:32:28 Μ.Δ. ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

19/12/2017, 06:16:37 Μ.Δ. ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

19/12/2017, 05:29:30 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Μ.Δ. ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ)

19/12/2017, 02:21:31 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Μ.Δ. ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ)

18/12/2017, 22:00:00 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

15/12/2017, 10:06:51 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

13/12/2017, 09:26:44 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

11/12/2017, 16:50:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

9/12/2017, 16:57:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

5/12/2017, 14:40:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Δέμα από Ιαπωνία με Japan Post:

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

1/12/2017, 21:47:48 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

24/11/2017, 16:00:00 ΙΑΠΩΝΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

24/11/2017, 00:20:00 ΙΑΠΩΝΙΑ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

23/11/2017, 14:41:00 ΙΑΠΩΝΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

 

Τι φάση; Το ένα έρχεται σε δύο εβδομάδες, το άλλο κάνει ένα μήνα γιατί το κρατάνε στο αεροδρόμιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απο οτι εχω καταλαβει 

 

οτι ερχεται τις τελευταιες 2 εβομαδες; τα δρομολογουν γρηγορα για να τα ξεφορτωθουν

 

κ ταυτοχρονα αρχιζουν κ στελνουν κ παλια οταν τους μενει χρονος

Επεξ/σία από crashnburn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μ ηρθαν σημερα αλλα 5 απλα δεματάκια που τα ειχα ξεχασμένα πλεον καθως ειχαν περασει πανω από 65 μερες.

 

απ ότι φαινεται σπρωχνουν αβερτα για να αδειασει ο χωρος.

 

παλι καλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά! Στις 7/12 μια φίλη απο Αμερική έστειλε δέμα με τα πράγματα μου που μου αγόρασε, παει στο ταχυδρομείο της Αμερικής (USPS) κόστος δέματος ~80 δολάρια. Κατοχύρωσε στη φόρμα τι περιέχει και το κόστος απ το καθένα (αν τυχόν χαθεί, παίρνω αποζημίωση με βάση το κόστος που συμπλήρωσε) ειναι 300 η 330 δεν θυμάμαι υπενθυμίζω οτι εχει σημειώσει το παραθυράκι GIFT που δεν χρεώνω τίποτα.

Σεμναριο 1: Με ενημέρωσε οτι θα εχει Tracking Number (παρακολούθηση εξέλιξη του ταξιδιού) κι θελει το πολυ πολυ δέκα ημέρες max!! Έχουμε και λέμε

Tracking History

>>December 15, 2017, 10:30 am

Customs clearance processing complete

GREECE

Your item cleared customs in GREECE at 10:30 am on December 15, 2017.

>>December 12, 2017, 1:28 pm

Customs Clearance

GREECE

>>December 12, 2017, 11:55 am

Processed Through Facility

GREECE

>>December 12, 2017, 1:38 am

Departed

ATHENS, GREECE

>>December 11, 2017, 9:49 pm

Departed

MUNICH, GERMANY

>>December 10, 2017, 5:55 pm

Departed

NEW YORK, UNITED STATES

>>December 10, 2017, 11:47 am

Arrived

NEW YORK, UNITED STATES

>>December 10, 2017, 8:37 am

Processed Through Facility

ISC NEW YORK NY(USPS)

>>December 10, 2017, 8:36 am

Arrived at Facility

ISC NEW YORK NY(USPS)

>>December 9, 2017, 12:48 pm

In Transit to Destination

>>December 8, 2017, 6:48 pm

Departed USPS Regional Facility

METRO NY DISTRIBUTION CENTER

>>December 8, 2017, 4:54 pm

Arrived at USPS Regional Facility

METRO NY DISTRIBUTION CENTER

>>December 8, 2017, 3:39 pm

Accepted at USPS Origin Facility

WHITESTONE, NY 11357

>>December 7, 2017, 3:52 pm

Shipping Label Created, USPS Awaiting Item

WHITESTONE, NY 11357

 

Απο οτι βλέπετε έφτασε στις 12/12 σην Αθήνα. Υπέθεσα μεσα τις επόμενες 3 ημέρες μεχρι 15/12 δηλαδη) θα μου έρθει ειδοποιητήριο, βλέπω οτι δεν ήρθε ακομη κι κάθεται εκει στο τελωνείο(!!!)

Σερνεριο 2: μεχρι ΣΗΜΕΡΑ (20/12) δεν μου ήρθε καμμια ειδοποίηση απ τα ΕΛΤΑ για την παραλαβή, κι λέω ας παω μια βόλτα απ εκει να μάθω τι απέγινε το δέμα μου και γιατί "κόλλησε". Ρωτάω μια υπάλληλο οτι περιμένω αρκετές ημέρες το δέμα μου κι μου ζήτησε να της δώσω το Tracking Number να το τσεκάρει. Μπαίνει στην αποθήκη, το βρίσκει κι μου το φέρνει, κι λέω επιτέλους αυτο ειναι!! Εκει που έμεινα με ανοιχτό το στόμα, η υπάλληλος με ενημέρωσε πως πρέπει να εξοφλήσω ~105 ευρώ, ναι καλα ακούσατε ΕΚΑΤΟΝ ΠΕΝΤΕ ΕΥΡΩ(!!!) για το τελωνείο, της λέω ειναι συμπληρωμένο το παραθυράκι "GIFT" κ μου λέει αυτο δεν ισχύει, παει με βάση το κόστος του περιεχομένου πλέον. Της λέω εχω πάρει αρκετές φόρες πράγματα μεγάλης αξίας απο την ιδια την φίλη κι δεν πλήρωσα ούτε σεντ στα ΕΛΤΑ, μόνο επειδιξη ταυτότητας γι επιβεβαίωση, μια υπογραφή κι έφυγα. Τωρα ζητάει €€€ ?? Δεν το πηρα βέβαια, της είπα θα γύρισω μετα να το παρω, γιατί δεν είχα πάνω μου χρήματα εκείνη την στιγμή. Θελω τη βοήθεια σας να το αντιμετωπίσω!!

...SOS... Τι εγινε ρε παιδιά;; Περιμένω 7 ολόκληρες ημέρες κι δεν έρχεται ειδοποιητήριο!!! Παω εκει κι ζηταει να χώσω κι αλλά €€€ απο τη τσέπη μου ενώ τις προηγούμενες φορές δεν αντιμετώπισα τέτοιο!!! Τόσες φορές που μου εχει στείλει δέμα, με κανονικότατη τιμή του προϊόντος συμπληρωμένο στη φόρμα και το παραθυράκι GIFT, δεν χρέωσα ΤΙΠΟΤΑ στα ΕΛΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πλέον έχει αλλάξει το καθεστώς τα περισσότερα πράγματα πλέον περνάνε τελωνείο

 

Το gift δεν ισχύει και δεν ίσχυε γενικότερα απλά παλιότερα ήταν χαλαρά τα πράγματα με ελάχιστους η και καθόλου ελέγχους

 

Εμπορικές συναλλαγές ως 22 ευρώ (αξία cif, δηλαδή αξία προϊόντων +μεταφορικά +ασφάλιση) δεν έχουν επιβάρυνση

Μη εμπορικές συναλαγες έως 45 δεν έχουν επιβάρυνση

 

Μετά αγορές έως 150 πληρώνεις 15 τέλος εκτελωνισμόυ στα ΕΛΤΑ +24%φπα επί της αξίας cif

150 έως 500 πληρώνεις 20 ευρω τέλος εκτελωνισμόυ ελτα +24%φπα +2,5 δασμούς παλι επί της αξίας cif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση:

smartphone αγορασμενο απο ali (και τριςαλι :P) πριν 8-9 μηνες το εστειλα πισω για επισκευη γιατι εμφανισε ενα προβλημα στην οθονη.

Αν ποτε αποφασισει να το στειλει πισω ο κινεζος, ποια θα ηταν η ενδεδειγμενη μεθοδος για να γλυτωσω το τελωνειο?

Φανταζομαι το να ερθει χωρις κουτι, χαρτια και φορτιστη (οπως δηλαδη το εστειλα) προφανως ελαχιστοποιει τις πιθανοτητες, αλλα πως μπορω να πεισω τον εκτελωνιστη οτι επεστρεψε μετα απο επισκευη?

Ζήτησες προσωρινή εξαγωγή από τα ΕΛΤΑ ή όποιον άλλο με τον οποίο το έστειλες;

Εάν όχι μάλλον θα έχεις θέμα αλλά καλού κακού κράτα το παραστατικό αποστολής.

Όταν έρθει η ώρα που θα ζητήσουν από το τελωνείο τα σχετικά, δώσε το παραστατικό αποστολής και πες την αλήθεια. "Είπα στα ΕΛΤΑ ότι το στέλνω πίσω για επισκευή και να το παραστατικό που μου έδωσαν." 

Εάν δε είχες πληρώσει εκτελωνισμό κράτα και αυτά τα έγγραφα για να υποστηρίξεις το πότε το είχες αγοράσει και πόσο κόστισε ο εκτελωνισμός.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...