Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ξαναρθει αλλα πρεπει να ρωτησω... Περιμενω πακετο γυρω στα 40 δολλαρια. Γυρω στα 32 ευρω. Ειναι 250γρ. Ειναι καποια πληκτρα απο αμερικη. Φανταζομαι οτι δεν γλυτωνω τελωνειο ε? (ερχεται με usps,αμερικανικο ελτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εξαρτάται από τη διάθεση του τελωνειακού.

ναι αν του εκατσε η γυναικα του , αν τα παιδια του πηγαινουν καλα στην ζωη τους κτλ...

Καλησπέρα παιδιά έκανα μια παραγγελία στις 28/11 από banggood με priority direct mail αξίας 13€,δεν έχει φτάσει ακόμα Ελλάδα έχει κολλήσει στο "the item is on transport to the country of destination" από της 5/12 θα το έχω στα χέρια μου πριν τις γιορτές;

φιλε μου ουτε για πλακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλα λέει ο ένας άλλα λέει ο άλλος. Τους παίρνεις τηλ. και ο ένας σε δίνει 4 τηλ που το σηκώνει ο ένας και αυτός ο ένας σου δίνει άλλα δυο τηλ που το σηκώνει κανένας... 

post-416505-0-80760000-1513449236_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έκανες λίγο μαντάρα με τα quotes. Το παραπάνω που έβαλες το πήρες απο αλλο site (βρήκα ευκολα πιο ειναι) και προσθεσες το "κατάλαβες τι έπαθα". Βγήκε άκρη.

 

Το συγκεκριμένο site σπρώχνει το gearbest γιατί εισπράτει προμήθεια. Παρόλο που εχουν αλλάξει σωρηδόν τα δεδομένα, δεν εχει αλλαξει το κείμενο ουτε και τώρα. Π.χ. τώρα θα επρεπε να γράφει οτι αν παραγγείλετε απο gearbest με post nl, θα φατε τελωνείο, ενω αν παραγγείλετε με belgium post μειώνονται οι πιθανότητες (αλλά δε μηδενίζονται όπως με αλλες λύσεις απο άλλα μαγαζια).

 

Ακομα και τοτε που εβαλες εσυ την παραγγελία, επεφτε χοντρο σφαγείο με το post nl αλλά σκοπικα έκανε τον κινεζο γιατί θα εχανε πωλήσεις και λεφτα. Αν τωρα επικοινωνήσεις μαζί του θα πει οτι φταίνε τα ελτα, ο καιρός, ο οτε και στο τελος θα πει οτι φταίς και εσύ γιατί δεν το έψαξες οσο επρεπε (δηλαδη θα θελει και τα ρέστα).

 

Φίλε tsimp δυστυχώς πιάστηκες στη φάκα και τώρα θα πληρώσεις. Λυπάμαι που στο λεω, αλλα ειναι πραγματικότητα. 

 

 

To site δεν το ήξερα και δεν βρήκα τιποτα καρφωτά κακό απο reviews. Βέβαια απο τον τρόπο στησίματος, τα προιόντα, τιμες, απαντήσεις στο facebook, κλπ εχω εντονη την υποψία οτι ψωνίζουν απο διάφορα sites και κάνουν dropshipping στον πελάτη. Το απο που ψωνίζουν και απο που τα στέλνουν δεν καταφερα να βρω, άλλωστε δεν εχω λόγο να πάω τοσο βαθια.

 

Βέβαια δοκιμάζοντας διάφορα κόλπα, ενα χτυπητό αποτελεσμα ειναι η παρακάτω εικόνα (εβαλα ta links σε archive)

http://archive.is/vPMUb

είναι ίδια που εμφανίζεται στις παρακάτω σελίδες

http://archive.is/yE2RU

http://archive.is/0nHiE

http://archive.is/fhGwI

καιι σιγουρα υπάρχουν και άλλα sites. Με βάση αυτό τον τρόπο σκέψης ΑΝ το είδος το αγορασε απο banggood και στο κάνει dropship με το priority mail του bangood, δε θα πληρώσεις τελωνείο. Σε όλες τις άλλες ... φοβάμαι οτι θα βάλεις το χέρι στην τσέπη γιατί τα sites που εβαλα παραπάνω (το ειδος ειναι ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟ) ειναι απο Κίνα.

 

Πάντως απο αποθήκη αγγλιας με post nl και τετοια καθυστέρηση ... κατι δε μου κολλάει. Μακάρι να βγω λάθος. 

 

Σε κάθε περιπτωση, οταν εχεις νεώτερα (καλά ή κακα) ΓΡΑΨΕ εδω feedback. Αλλοι σαν κι εσενα μπορει να εχουν αναλογες ερωτήσεις

Φιλε σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση Μπορεις να με βοηθήσεις αν γνωρίζεις θελω να παρω ενα DVD Player για το αυτοκίνητο  αν ξερεις καποιο  sait και τροπο παραγγελίας χωρις τελωνείο βέβαια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο στατιστικό feedback απο αποστολές/παραγγελίες

 

  • Banggood priority mail <22e αποστολή 20/11, παραλαβή 13/12 (23 ημέρες)
  • Banggood priority mail >22e αποστολή 20/11, παραλαβή 15/12 (25 ημέρες)
  • Ebay unregistered <22e αποστολή (από Κίνα) 1/11, παραλαβή 12/12, τιποτα απο χαρτάκια, σφραγίδες, κλπ
  • Ebay unregistered <22e αποστολή 13/11, παραλαβή 13/12, τιποτα απο χαρτάκια, σφραγίδες, κλπ

 

Εκκρεμούν (για σύντομα ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ) άφιξη

  • Gearbest unregistered <22e αποστολή 2/11
  • Bangood priority mail >22e αποστολή 26/11
  • Ebay unregistered <22e αποστολή 15/11

Εκκρεμουν κι άλλες αλλά σιγουρα τις περιμένω μετά τις γιορτές. 

 

Σε σχέση με μήνες πριν οι χρόνοι του banggood εχουν ανέβει απο τις 16-18 ημέρες, στις 24-26 ημέρες. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο στατιστικό feedback απο αποστολές/παραγγελίες

 

  • Banggood priority mail <22e αποστολή 20/11, παραλαβή 13/12 (23 ημέρες)
  • Banggood priority mail >22e αποστολή 20/11, παραλαβή 15/12 (25 ημέρες)
  • Ebay unregistered <22e αποστολή (από Κίνα) 1/11, παραλαβή 12/12, τιποτα απο χαρτάκια, σφραγίδες, κλπ
  • Ebay unregistered <22e αποστολή 13/11, παραλαβή 13/12, τιποτα απο χαρτάκια, σφραγίδες, κλπ

 

Εκκρεμούν (για σύντομα ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ) άφιξη

  • Gearbest unregistered <22e αποστολή 2/11
  • Bangood priority mail >22e αποστολή 26/11
  • Ebay unregistered <22e αποστολή 15/11

Εκκρεμουν κι άλλες αλλά σιγουρα τις περιμένω μετά τις γιορτές. 

 

Σε σχέση με μήνες πριν οι χρόνοι του banggood εχουν ανέβει απο τις 16-18 ημέρες, στις 24-26 ημέρες. 

Βαλε κατι ακομα εχω δυο απο 14/11 και ακομα ολλανδια ειναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν γράφω στο κατάλληλο θέμα,αλλά γνωστός μου θέλει να μου στείλει απ'την Αμερική ένα κινητό(μεταχειρισμένο iphone) που πλέον δεν το χρειάζεται.

 

Υπάρχει περίπτωση να πληρώσω τίποτα φόρους; Τι προτείνετε να κάνουμε; Να γράψουμε κάτι σαν σημείωση πχ. ότι είναι για επισκευή ή δεν είναι ανάγκη;

 

Σκέφτεται να το στείλει με Fedex.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν γράφω στο κατάλληλο θέμα,αλλά γνωστός μου θέλει να μου στείλει απ'την Αμερική ένα κινητό(μεταχειρισμένο iphone) που πλέον δεν το χρειάζεται.

 

Υπάρχει περίπτωση να πληρώσω τίποτα φόρους; Τι προτείνετε να κάνουμε; Να γράψουμε κάτι σαν σημείωση πχ. ότι είναι για επισκευή ή δεν είναι ανάγκη;

 

Σκέφτεται να το στείλει με Fedex.

τίποτα δεν γίνεται θα πληρώσεις θες δεν θες το κουστούμι του τελωνείου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε κατι ακομα εχω δυο απο 14/11 και ακομα ολλανδια ειναι 

Αν η αποστολή έγινε απο 14/11 (οχι η παραγγελία) τοτε μαντευω οτι μεσα στην εδβομάδα θα σκάσουν στο γραμματοκιβωτιο σου

Γιατί;

Δες το παρακάτω και ψάξε το κομμάτι που λεει "αποστολές μη εμπορικού χαρακτήρα"

http://www.insomnia.gr/wiki/_/internet/%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-r409

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν γράφω στο κατάλληλο θέμα,αλλά γνωστός μου θέλει να μου στείλει απ'την Αμερική ένα κινητό(μεταχειρισμένο iphone) που πλέον δεν το χρειάζεται.

 

Υπάρχει περίπτωση να πληρώσω τίποτα φόρους; Τι προτείνετε να κάνουμε; Να γράψουμε κάτι σαν σημείωση πχ. ότι είναι για επισκευή ή δεν είναι ανάγκη;

 

Σκέφτεται να το στείλει με Fedex.

 

Αν το στείλει με Fedex, όπως λες, τότε θα σταματήσει σίγουρα στο τελωνείο.

 

Επίσης, το μεταχειρισμένο iphone είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα είναι κλειδωμένο σε αμερικάνο πάροχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...