Προς το περιεχόμενο

Forthnet VDSL / Speedtest / Στατιστικά γραμμής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλή χρονιά... επιτέλους ενεργοποιήθηκε η vdsl μου οπότε και θα ανεβάσω μερικά στατιστικά και speedtest εδώ για να βλέπουμε/συγκρίνουμε... σχετικά με το router της forthnet θα ανοίξω άλλο τοπικ στα routers.

 

σημείωση: είμαι 380μ απο το Α/Κ σύμφωνα με την ΕΕΤΤ και τα παρακάτω είναι με interleaved path.

2405321125.png

74778226.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

Thresh

βλαχοISP

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλοτάξιδος με τις νέες ταχύτητες ...λίγες ώρες πριν αλλάξει ο χρόνος!!!

Σε ποια περιοχή της Αθήνας είσαι;

ηλιούπολη... σε λίγο θα κάνω και reset το router να κάνω copy paste και τα στατιστικά της γραμμής γιατι κάποιο σκάλωμα έχει φαει ο http server του και δεν ανοίγει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Uptime: 0 days, 0:02:21 spacer.gif

DSL Type: ITU-T G.993.2

spacer.gifBandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 5.000 / 48.490 spacer.gif

Data Transferred (Sent/Received) [b/B]: 0 / 0 spacer.gif

Output Power (Up/Down) [dBm]: 5,5 / 19,0 spacer.gif

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 2,2 / 14,1 spacer.gif

SN Margin (Up/Down) [dB]: 16,9 / 8,3 spacer.gif

System Vendor ID (Local/Remote): TMMB / ---- spacer.gif

Chipset Vendor ID (Local/Remote): BDCM / IFTN spacer.gif

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif

Loss of Link (Remote): - spacer.gif

Error Seconds (Local/Remote): 1 / 0 spacer.gif

FEC Errors (Up/Down): 0 / 500 spacer.gif

CRC Errors (Up/Down): 0 / 1 spacer.gif

HEC Errors (Up/Down): 0 / 0



το attenuation μην το συγκρίνετε με την dsl και με το παλιό σας ρούτερ, εγώ είχα 8.0 attenuation και τώρα εκτοξεύθηκε στο 14.1.....



vdsl2g.jpg
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλα στατιστοικά και το upload καλό το βλέπω, κατέβασε και ενα αρχείο απο το ntua αν μπορείς να μας πεις στα ποσα τερματίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

spank τερματιζει στα 500kilobyte/sec και κανονικα κοντα στα 5 mbyte στο down.δοκιμασα μεσα απο το αστικο κεντρο 50/5 και 50/10 και ενταξει το Upload ειναι ολα τα λεφτα.δοκιμασε σε ftp βεβαια με filezilla.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα και το speedtest δεν ειναι και το καλυτερο test γιατι πολλες φορες δεν δειχνει τα σωστα.

το ακούω συχνά αυτό. εντάξει και το τεστ της ΕΕΤΤ δεν δείχνει πάντα τα σωστά. αλλα δεν βλέπω να το κράζει κανείς... τεσπά απο torrent έχω δεί μέχρι και 4.24 MB/s σε download και upload το χω limiτάρει στα 460 οπου φυσικά και τα πιάνει...

 

 

Πολύ καλα στατιστοικά και το upload καλό το βλέπω, κατέβασε και ενα αρχείο απο το ntua αν μπορείς να μας πεις στα ποσα τερματίζει

download ενα image ubuntu απο ntua 5.2 MB/s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι που έχω παρατηρήσει και μάλλον ισχύει ειναι οτι το ping σε εξωτερικό me interleave ειναι πολύ καλύτερο απο ότι στην ADSL.

δεν ξέρω αν ειναι ιδέα μου... στο εσωτερικό η διαφορά με το fast path που είχα πριν ειναι μόνο γυρω στα 10 ms.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα τώρα τελείως χοντρικά τα υπολόγισα μπορεί να ειναι ιδέα μου.

 

πριν ανέβαζα με περίπου 400 KB/s και είχα τρελό lag in game... το έριξα στα 300 και πάλι τα ίδια... μήπως δεν έχουν φτιάξει ακόμα τα QoS στην forthnet? με adsl δεν είχα πρόβλημα αν και εκεί ανέβαζα με 80 KB/s :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτο δεν το εχω ψαξει αλλα ισως και εχει αυτο μια εξηγηση.αν ανεβαζες πχ πριν 2 τορρεντς λεμε τωρα με 10 connections και στο καθε connection εδινες 8 kilobytes αλλα τωρα παλι με 2 torrents αλλα με 70 connections των 8 kilobytes τοτε στην δευτερη περιπτωση τ το ρουτερ θα τρωει πιο μεγαλο φορτο λογω των connections>τα νουμερα ειναι τελειως ενδειτικα.για να δεις αν lagarei τοσο ανεβασε ενα αρχειο σε κανα rapid share και βαλε οριο στο Upload και δοκιμασε να παιξεις παιχνιδι.που το Rapid ειναι single connection

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...