Προς το περιεχόμενο

Αποτυχημένη προσπάθεια δημιουργίας RAID 0 με δίσκους IDE - Λύσεις


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ένα παλιό μηχάνημα και σκέφτηκα να του κάνω RAID 0 για να του αυξήσω τις επιδόσεις.

Αγόρασα 2 δίσκους 40 GB IDE. Το μηχάνημα τρέχει Windows XP άρα ο συνολικός όγκος των 80 GB θα ήταν επαρκέστατος.

 

Ξεκίνησα με χαρά λοιπόν να κάνω το RAID ώσπου διαπίστωσα πως ο controller της μητρικής μου υποστηρίζει RAID μόνο σε δίσκους SATA κι έτσι έμεινα με τους δίσκους στο χέρι.

 

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω:

  1. Μπορώ να κάνω κάτι τώρα που την πάτησα? Π.χ. μήπως για παράδειγμα αν συνδέσω τους IDE στις εξόδους PATA της μητρικής με έναν IDE to SATA adaptor δουλέψει? Η' να πάρω έναν PCI IDE RAID Controller.Θα δουλέψουν αυτά? Καμιά άλλη ιδέα?
  2. Γίνεται RAID κανονικά και σε IDE και έτυχε να μην το υποστηρίζει η μητρική μου ή γίνεται μόνο σε SATA για κάποιον λόγο που δεν μπορώ να φανταστώ?
  3. Σε περίπτωση που υπήρχε η δυνατότητα να κάνω RAID με τους IDE θα έπρεπε να τους συνδέσω σε διαφορετική έξοδο PATA της μητρικής για να υπήρχε αύξηση επιδόσεων??

Επεξ/σία από funbreaker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι θεμα κοντρολερ αν κανει

και προφανως αυτος που ειναι ιδε δε κανει...

στις παλιες μητρικες κανανε μονο οι εξωτερικοι κοντρολλερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειναι θεμα κοντρολερ αν κανει

και προφανως αυτος που ειναι ιδε δε κανει...

στις παλιες μητρικες κανανε μονο οι εξωτερικοι κοντρολλερ

 

Ε ναι θέμα controller είναι, το ζήτημα είναι αν μπορώ να κάνω κάτι με κάποιο τρόπο.

Ρωτάω για να μην πάω και πάρω πάλι κανέναν adaptor ή κανέναν controller και για κάποιον λόγο που δεν μπορώ να φανταστώ κολλήσει πάλι η δουλειά.

Επεξ/σία από funbreaker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχει κανενας λογος να δωσεις πανω απο 1 ευρω για τετοιο συστημα

ασε που αντι να παρεις κοντρολερ με τα ιδια λεφτα παιρνεις μεταχειρισμενο σκληρο δισκο γρηγοροτερο απ οσο θα ηταν και οι 2 μαζι σε raid

η ακομα και ενα μικρο ssd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχει κανενας λογος να δωσεις πανω απο 1 ευρω για τετοιο συστημα

ασε που αντι να παρεις κοντρολερ με τα ιδια λεφτα παιρνεις μεταχειρισμενο σκληρο δισκο γρηγοροτερο απ οσο θα ηταν και οι 2 μαζι σε raid

η ακομα και ενα μικρο ssd

 

Μα γιατί μια χαρά δουλεύει ακόμα και τώρα το μηχάνημα και είπα να το κάνω πιο γρήγορο μιας και είναι παλιό δίνοντας 20 ευρώ για τους δίσκους. Απ ότι βλέπω στο ebay υπάρχουν IDE RAID controllers ακόμη και με 6-7 ευρώ.

 

Τι είδους γρηγορότερο δίσκο θα έπαιρνα με λιγότερο από 30 ευρώ?

Νομίζεις πως ένας SATA έχει όντως μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα μετάδοσης δεδομένων?

Ένας SATA I θα μου έδινε ταχύτητα 150 MB/s και ένας SATA II θεωρητική 300 MB/s αλλά πρακτική το ίδιο με έναν SATA I λόγω των ταχυτήτων ανάγνωσης των δίσκων.

Βέβαια η μητρική δεν υποστηρίζει καν SATA κι όσο για τις τιμές των SSD και των δίσκων με πάνω από 7200 rpm είναι πολύ υψηλές.

 

Άρα με έναν IDE σκέτο εξασφαλίζω 133 MB/s που αυξάνεται πολύ αν του κάνω και RAID, θεωρητικά 133 MB/s * 2, πρακτικά υποθέτω λιγότερο αλλά ξεπερνάει την μοναδική εναλλακτική λύση του SATA I με τα 150 MB/s.

 

Εγώ αυτό που θέλω να ξαναρωτήσω είναι αν η βέλτιστη και οικονομικότερη λύση για να κάνω τελικα το raid και να μην πάνε χαμένοι και οι δίσκοι είναι να πάρω κάτι τέτοιο και αν υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσω πάλι κάποιο πρόβλημα ασυμβατότητας ή κάποιο άλλο πρόβλημα που δεν μπορώ να φανταστώ και πάει χαμένο και το κάτι τέτοιο.

Επίσης αν υπάρχει κάποια άλλη λύση που δεν έχω σκεφτεί θα χαιρόμουν να την ακούσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι να παρεις με 6-7 ευρω οκ.

αλλα η διαφορα στη ταχυτητα θα ειναι σε copy paste Μεγαλων αρχειων σε αλλους δισκους

το seek time χειροτερευει,και ειναι αυτο που μετραει κυριως μεσα στα windows.

 

για μεταχειρισμενο sata ελεγα,αλλα αφου δε παιρνει τοτε οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

funbreaker η λύση σου είναι στο σύνδεσμο που παρέθεσες. Δεν βλέπω το λόγο να προκύψει κάποιο πρόβλημα μιας & αυτοί οι ελεγκτές έρχονται με τους δικούς τους οδηγούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...