Προς το περιεχόμενο

PIPO Smart S2 8" Android 4.1.1 με 89 ευρώ!


timekeeper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πως το φλασαρες ?? εχεις περασει το RKAndroid tool??

 

Θα τα γράψω και στο πρώτο μήνυμα αναλυτικά αλλά στα γρήγορα σου λέω τα εξής:

 

ΚΑΤΑΡΧΗΝ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 50% ΦΟΡΤΙΣΜΕΝΗ.

 

1) Κατεβάζεις το RKBatch Tool από εδώ http://www.topnotchtablets.com/sites/default/files/tntRKBatchTool1.5en.zip και αποσυμπιέζεις.

 

2) Κάνεις hard reset στο Pipo. Κρατάς πατημένο το VOL+ και το Power. Μετά από 3-4 δευτερόλεπτα αφήνεις το Pοwer αλλά συνεχίζεις να κρατάς το VOL+. Μετά από λίγο θα δείτε στην οθόνη του Pipo ένα android ανάσκελα... Είστε πλέον σε Recovery Mode!

 

3) Συνδέεις το Pipo στο PC με το mini usb. Θα σου πει ότι βρήκε νέα συσκευή κτλ. Σταματάς την διαδικασία των Windows και πας από Device Manager και το οδηγείς να εγκαταστήσει του drivers από το αρχείο που κατέβασες στο βήμα 1. Θα επιλέξεις RK30. Αναλυτικές πληροφορίες εδώ http://www.topnotchtablets.com/sites/default/files/RK3066updateProcess.pdf?destination=user&width=1024&height=768&iframe=true

 

4) Το πιο πιθανό είναι τα Windows θα σου πουν ότι η νέα συσκευή δεν λειτουργεί με κωδικό σφάλματος 10. ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ! Επαναλαμβάνεις το βήμα 2 αλλα αυτή την φορά ΚΡΑΤΑΣ ΠΑΤΗΜΕΝΟ ΤΟ VOL-. Περιμένεις να ανοίξει το Pipo. Τρέχεις το RKBatchTool και εφόσον έχουν πάει όλα καλά θα δεις ένα πράσινο κουτάκι αναμμένο κάτω αριστερό στο παράθυρο του RKBatchTool. Επιλέγεις το νέο firmware και το φλασάρεις. Αναλυτικές οδηγίες στο παραπάνω pdf.

 

 

Πάμε για rooting τώρα:

 

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=6lizrQaG9R4

 

Κατέβασε οπωσδήποτε τα ES File Manager, ES Task Manager, Titanium Backup ROOT. Το συγκεκριμένο firmware έχει μόνο ένα κινέζικο bloatware (είναι ένα widget για τον καιρό) το οποίο μπορείς να απεγκαταστήσεις εύκολα με το Titanium.

 

Το Pipo σου πλέον είναι ΣΦΑΙΡΑΤΟ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 577
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είναι όντως τόσο καλύτερο από το firmware με το οποίο ήρθε; Κάνει λιγότερα κολλήματα ας πούμε (κυρίως όταν μπαίνεις στα settings μου κάνει μικροκολλήματα εμένα); Γιατί αλλιώς και το stock αρκετά γρήγορο είναι (έχω βγάλει το bloatware με Titanium βέβαια και έχω περάσει Nova launcher).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από μπαταρία τι λέει η ρομ? κανένα μικροπροβληματάκι μήπως?  Αν είναι να τη βάλω πριν να το φορτώσω εφαρμογές. Σήμερα πήρα το (δεύτερο) Pipo μετά από 51 μέρες αναμονής. γιουπι :-(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όντως τόσο καλύτερο από το firmware με το οποίο ήρθε; Κάνει λιγότερα κολλήματα ας πούμε (κυρίως όταν μπαίνεις στα settings μου κάνει μικροκολλήματα εμένα); Γιατί αλλιώς και το stock αρκετά γρήγορο είναι (έχω βγάλει το bloatware με Titanium βέβαια και έχω περάσει Nova launcher).

 

Εγώ βλέπω μια βελτίωση στην ταχύτητα και την απόκριση τουλάχιστον κατά 20%. Επόμενο βήμα να περάσω CWM για να δοκιμάσω και κανένα custom rom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ την παρέα. Έχω και γω το εν λόγω μηχάνημα (ήδη περιμένω και δεύτερο).

Να ρωτήσω κάτι και γω:

Μερικές φορές το tablet κάνει σαν να του πατάω το VOL+ (δηλαδή ανεβάζει συνεχώς την ένταση, δείχνοντας το σχετικό controler). Ακόμα και αν πατήσω το VOL- μειώνει την ένταση και όταν σταματήσω εγώ να πατάω το - συνεχίζει σαν να πατάω το +. Δεν επηρεάζεται με άλλον τρόπο η λειτουργία του απλά βλέπεις στο πάνω μέρος το controler που σου κρύβει μέρος της οθόνης. Για να ξεκολήσει πρέπει να του κάνω απενεργοποίηση και ενεργοποίηση. Δεν συμβάινει συχνά. Απλά σκέφτομαι μήπως φταίει το firmware.

Να ρωτήσω λοιπόν 3 πράγματα:

1. Το έχει και κανείς άλλος το εν λόγω bug?

2. Αν βάλω το προαναφερόμενο firmware χάνω όλο το στήσιμο (τα πάντα πρέπει να εγκατασταθούν & παραμετροποιηθούν)?

3. Υπάρχει κάποιο λογισμικό backup & restore είτε στην καρτούλα είτε σε εξωτερική μονάδα ώστε να μην ξαναστήνουμε τα πάντα αλλά να κάνουμε επαναφορά ρυθμίσεων κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από μπαταρία τι λέει η ρομ? κανένα μικροπροβληματάκι μήπως?  Αν είναι να τη βάλω πριν να το φορτώσω εφαρμογές. Σήμερα πήρα το (δεύτερο) Pipo μετά από 51 μέρες αναμονής. γιουπι :-(

 

Δεν το έχω φτάσει στα όριά του λόγω πολλής δουλειάς. Πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος, η μπαταρία του πάει για τουλάχιστον 4 ώρες, ίσως και παραπάνω. Βέβαια παιχνίδια δεν παίξω, αλλά το wifi είναι συνεχώς ανοικτό. Ελπίζω προς το τέλος του μήνα να λασκάρω λίγο και να μπορέσω να ασχοληθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ την παρέα. Έχω και γω το εν λόγω μηχάνημα (ήδη περιμένω και δεύτερο).

Να ρωτήσω κάτι και γω:

Μερικές φορές το tablet κάνει σαν να του πατάω το VOL+ (δηλαδή ανεβάζει συνεχώς την ένταση, δείχνοντας το σχετικό controler). Ακόμα και αν πατήσω το VOL- μειώνει την ένταση και όταν σταματήσω εγώ να πατάω το - συνεχίζει σαν να πατάω το +. Δεν επηρεάζεται με άλλον τρόπο η λειτουργία του απλά βλέπεις στο πάνω μέρος το controler που σου κρύβει μέρος της οθόνης. Για να ξεκολήσει πρέπει να του κάνω απενεργοποίηση και ενεργοποίηση. Δεν συμβάινει συχνά. Απλά σκέφτομαι μήπως φταίει το firmware.

Να ρωτήσω λοιπόν 3 πράγματα:

1. Το έχει και κανείς άλλος το εν λόγω bug?

 

Εμενα μου ετυχε ακριβως το ιδιο χθες. Ειχα το παλιο English firmware (που δεν δουλευε η μπροστινη καμερα).

 

Χθες το βραδυ εβαλα το νεο firm αλλα ειναι νωρις ακομα για να ξερω αν εφτιαξε ή οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Αν βάλω το προαναφερόμενο firmware χάνω όλο το στήσιμο (τα πάντα πρέπει να εγκατασταθούν & παραμετροποιηθούν)?

3. Υπάρχει κάποιο λογισμικό backup & restore είτε στην καρτούλα είτε σε εξωτερική μονάδα ώστε να μην ξαναστήνουμε τα πάντα αλλά να κάνουμε επαναφορά ρυθμίσεων κτλ.

 

Από την στιγμή που δεν έχεις CWM (άρα και ROM Manager) δυστυχώς φλασάρισμα = όλα από την αρχή. Αν είχες, θα μπορούσες να κάνεις backup ολόκληρο το λειτουργικό με τις ρυθμίσεις και τις εφαρμογές και να επιστρέψεις σε αυτό όποτε θελήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ την παρέα. Έχω και γω το εν λόγω μηχάνημα (ήδη περιμένω και δεύτερο).

Να ρωτήσω κάτι και γω:

Μερικές φορές το tablet κάνει σαν να του πατάω το VOL+ (δηλαδή ανεβάζει συνεχώς την ένταση, δείχνοντας το σχετικό controler). Ακόμα και αν πατήσω το VOL- μειώνει την ένταση και όταν σταματήσω εγώ να πατάω το - συνεχίζει σαν να πατάω το +. Δεν επηρεάζεται με άλλον τρόπο η λειτουργία του απλά βλέπεις στο πάνω μέρος το controler που σου κρύβει μέρος της οθόνης. Για να ξεκολήσει πρέπει να του κάνω απενεργοποίηση και ενεργοποίηση. Δεν συμβάινει συχνά. Απλά σκέφτομαι μήπως φταίει το firmware.

Να ρωτήσω λοιπόν 3 πράγματα:

1. Το έχει και κανείς άλλος το εν λόγω bug?

2. Αν βάλω το προαναφερόμενο firmware χάνω όλο το στήσιμο (τα πάντα πρέπει να εγκατασταθούν & παραμετροποιηθούν)?

3. Υπάρχει κάποιο λογισμικό backup & restore είτε στην καρτούλα είτε σε εξωτερική μονάδα ώστε να μην ξαναστήνουμε τα πάντα αλλά να κάνουμε επαναφορά ρυθμίσεων κτλ.

1.To έχω κι εγώ στο πρώτο, με το παλιό firmware, μόνο που αν πατήσω το volume up στην οθόνη (Κάτω κάτω) σταματάει να το κάνει και δεν χρειάζομαι restart. για δοκίμασε αν στο ξανακάνει.

3. Με το titanium με root τα επαναφέρεις όλα, αλλά ένα ένα. Με την αγορασμένη έκδοση τα επαναφέρεις όλα με τη μια.

 

Δεν το έχω φτάσει στα όριά του λόγω πολλής δουλειάς. Πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος, η μπαταρία του πάει για τουλάχιστον 4 ώρες, ίσως και παραπάνω. Βέβαια παιχνίδια δεν παίξω, αλλά το wifi είναι συνεχώς ανοικτό. Ελπίζω προς το τέλος του μήνα να λασκάρω λίγο και να μπορέσω να ασχοληθώ.

ελληνικά δεν έχει ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.To έχω κι εγώ στο πρώτο, με το παλιό firmware, μόνο που αν πατήσω το volume up στην οθόνη (Κάτω κάτω) σταματάει να το κάνει και δεν χρειάζομαι restart. για δοκίμασε αν στο ξανακάνει.

3. Με το titanium με root τα επαναφέρεις όλα, αλλά ένα ένα. Με την αγορασμένη έκδοση τα επαναφέρεις όλα με τη μια.

 

ελληνικά δεν έχει ε?

 

Έχει και Ελληνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Κρατάω ότι θα δοκιμάσω το "κόλπο" με το πατημα του VOL+ (της οθονης) και θα δω πως θα πάει.

Αν αυτό δουλέψει δεν θα κάνω ακόμη αναβαμιση firmware καθώς όχι root και χρειάζεται όλα απο την αρχή.

Να ενημερώσω ότι πηρα και την θήκη-πληκτρολόγιο. Δεν βολεύει πολύ γιατί "μπουκώνει" το ηχειάκι που είναι πίσω. Αν το θες πάντως για να γράφεις κείμενο (chat etc) είναι μια χαρά. Το πληκτρολόγιο δεν έχει ενσωματωμένα ελληνικά αλλά εύκολα βάζεις.

Και μια ακόμη ερώτηση. Antivirus σε οχι rooted χρειάζομαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις βρω χρόνο θα περάσω και εγω το τελευταίο firmware ελπίζοντας ότι θα φτιάξει το κόλλημα στα settings. Να ρωτήσω κάτι. Rom manager έχει νοημα να περάσουμε? Πιστεύω οτι οι cusgom roms θα εχουν πιο πολλά bugs. Μετα πως θα βάλουμε την τελευταία official rom δεν ειναι .zip αλλα image? Θα έχουμε πάρει το backup της πρωτα? θα δουλέψει ή θα μείνουμε με το tablet στο...χέρι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τα γράψω και στο πρώτο μήνυμα αναλυτικά αλλά στα γρήγορα σου λέω τα εξής:

 

ΚΑΤΑΡΧΗΝ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 50% ΦΟΡΤΙΣΜΕΝΗ.

 

1) Κατεβάζεις το RKBatch Tool από εδώ http://www.topnotchtablets.com/sites/default/files/tntRKBatchTool1.5en.zip και αποσυμπιέζεις.

 

2) Κάνεις hard reset στο Pipo. Κρατάς πατημένο το VOL+ και το Power. Μετά από 3-4 δευτερόλεπτα αφήνεις το Pοwer αλλά συνεχίζεις να κρατάς το VOL+. Μετά από λίγο θα δείτε στην οθόνη του Pipo ένα android ανάσκελα... Είστε πλέον σε Recovery Mode!

 

3) Συνδέεις το Pipo στο PC με το mini usb. Θα σου πει ότι βρήκε νέα συσκευή κτλ. Σταματάς την διαδικασία των Windows και πας από Device Manager και το οδηγείς να εγκαταστήσει του drivers από το αρχείο που κατέβασες στο βήμα 1. Θα επιλέξεις RK30. Αναλυτικές πληροφορίες εδώ http://www.topnotchtablets.com/sites/default/files/RK3066updateProcess.pdf?destination=user&width=1024&height=768&iframe=true

 

4) Το πιο πιθανό είναι τα Windows θα σου πουν ότι η νέα συσκευή δεν λειτουργεί με κωδικό σφάλματος 10. ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ! Επαναλαμβάνεις το βήμα 2 αλλα αυτή την φορά ΚΡΑΤΑΣ ΠΑΤΗΜΕΝΟ ΤΟ VOL-. Περιμένεις να ανοίξει το Pipo. Τρέχεις το RKBatchTool και εφόσον έχουν πάει όλα καλά θα δεις ένα πράσινο κουτάκι αναμμένο κάτω αριστερό στο παράθυρο του RKBatchTool. Επιλέγεις το νέο firmware και το φλασάρεις. Αναλυτικές οδηγίες στο παραπάνω pdf.

 

 

Πάμε για rooting τώρα:

 

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=6lizrQaG9R4

 

Κατέβασε οπωσδήποτε τα ES File Manager, ES Task Manager, Titanium Backup ROOT. Το συγκεκριμένο firmware έχει μόνο ένα κινέζικο bloatware (είναι ένα widget για τον καιρό) το οποίο μπορείς να απεγκαταστήσεις εύκολα με το Titanium.

 

Το Pipo σου πλέον είναι ΣΦΑΙΡΑΤΟ!

 

 

καταφερα και μπηκα σε regovery mode αλλα κολαω να εγκαταστησω drivers απο devise manager και δεν το βλεπει το RKAndroid tool...(δεν ειμαι και πολυ (ψαγμενος).... εχω το rom manager premioum το τρεχω να βρει regovery για το pipo και λεει οτι δεν εχει καποιο regovery ακομα ο devise pipo αλλα εαν θελω να μπω με manoual και αν πω ναι με βαζει στο ξαπλωμενο πρασινο ανθρωπακι !!!!...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος εχει το PIPO S1 ισως μπορεσει να με βοηθησει σε μια απορια που εχω. Οταν το βαζω για φορτιση προσπαθω να το κλεισω αλλα και παλι ενεργοποιειται ειτω το χω στην πριζα ειτε στο λαπτοπ.

 

Τι μπορω να κανω για να παραμενει κλειστο?

Ευχαριστω!

 

 

το χω ηδη δυο ωρες στην πριζα κι ακομα ειναι στο 15%. Ειναι η πρωτη φορτιση που του κανω καθε το πηρα χθες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...