Προς το περιεχόμενο

linux se netbook????


vanGeorge

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πες μοντέλο ή τι έχει το netbook δεν είναι όλα ίδια,όπως και τα linux έχουν διαφορές τα ubuntu π.χ. που είναι τα ποιο γνωστά είναι πολύ βαριά στην κανονική τους έκδοση υπάρχουν όμως και πολλές άλλες που είναι ποιο ελαφριές από τα xp.

Με το usb είναι ο ποιο εύκολος τρόπος, αλλά υπάρχουν και άλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xubuntu άμα βαριέσαι .

ArchLinux άμα θες τον απόλυτο έλεγχο

-

Κανονικά θα έλεγα debian sid (xfce4 απο dxperimenatl ) αλλα δεν κατάφερα να δουλέψει στο netbook της μάνας μου :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ ένα από τα παλιότερα και πιο αργά netbook της αγοράς (το έχω πειράξει σε δίσκο μνήμη, αλλά ο επεξεργαστής είναι ο πρώτος atom ακόμα)

 

μια χαρά πάει με το linux, για δώσε πληροφορίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μοντέλο ή τι έχει το netbook δεν είναι όλα ίδια,όπως και τα linux έχουν διαφορές τα ubuntu π.χ. που είναι τα ποιο γνωστά είναι πολύ βαριά στην κανονική τους έκδοση υπάρχουν όμως και πολλές άλλες που είναι ποιο ελαφριές από τα xp.

Με το usb είναι ο ποιο εύκολος τρόπος, αλλά υπάρχουν και άλλοι.

Επεξεργαστής Intel Atom 1.60 GHz

0.99 GB μνήμη RAM

αυτα ξερω !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει Lubuntu (που είναι ελαφρύτερο σε σχέση με x-k-ubuntu και παράλληλα εύκολο για νέο χρήστη) σε ένα νετμπουκ με Αtom 1.60 GHz και 1 γίγα ραμ και πάει μια χαρά. Με usb θα το περάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν. Ας τα πάρουμε ένα ένα.

 

Δύο τρόποι για να βάλεις μία διανομή linux στο usb.

 

1ος είναι το unetbootin. Το κατεβάζεις για windows, κατεβάζεις και την διανομή και χρησιμοποιείς το πρόγραμμα για να την περάσεις στο usb. Ξεκινάς το netbook από το usb και βλέπεις πρώτα αν σου αρέσει η διανομή(στο linux γίνεται να δοκιμάσεις το λειτουργικό χωρίς να κάνεις εγκατάσταση). Αν σου αρέσει την εγκαθιστάς και τελείωσες.

 

2ος είναι το yumi. Το κατεβάζεις για windows, κατεβάζεις τις διανομές που σου "γυάλισαν" και χρησιμοποιείς το πρόγραμμα για να τις περάσεις στο usb. Ξεκινάς το netbook από το usb και τις δοκιμάζεις(το live usb/cd που λέγαμε). Όποια σου αρέσει την εγκαθιστάς.

 

Όσο για τις διανομές που είναι προτιμότερο να χρησιμοποιήσεις. Εγώ θα σου έλεγα ή lubuntu ή crunchbang.

 

Εγώ θα προτιμούσα το lubuntu λόγω του ότι είναι ubuntu και έτσι θα βρεις πολύ εύκολα βοήθεια. Επίσης ο σκέτος openbox θα σε δυσκολέψει για αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν. Ας τα πάρουμε ένα ένα.

 

Δύο τρόποι για να βάλεις μία διανομή linux στο usb.

 

1ος είναι το unetbootin. Το κατεβάζεις για windows, κατεβάζεις και την διανομή και χρησιμοποιείς το πρόγραμμα για να την περάσεις στο usb. Ξεκινάς το netbook από το usb και βλέπεις πρώτα αν σου αρέσει η διανομή(στο linux γίνεται να δοκιμάσεις το λειτουργικό χωρίς να κάνεις εγκατάσταση). Αν σου αρέσει την εγκαθιστάς και τελείωσες.

 

2ος είναι το yumi. Το κατεβάζεις για windows, κατεβάζεις τις διανομές που σου "γυάλισαν" και χρησιμοποιείς το πρόγραμμα για να τις περάσεις στο usb. Ξεκινάς το netbook από το usb και τις δοκιμάζεις(το live usb/cd που λέγαμε). Όποια σου αρέσει την εγκαθιστάς.

 

Όσο για τις διανομές που είναι προτιμότερο να χρησιμοποιήσεις. Εγώ θα σου έλεγα ή lubuntu ή crunchbang.

 

Εγώ θα προτιμούσα το lubuntu λόγω του ότι είναι ubuntu και έτσι θα βρεις πολύ εύκολα βοήθεια. Επίσης ο σκέτος openbox θα σε δυσκολέψει για αρχή.

 

ναι φιλε τελικά lubuntu θα βάλω το μονο θέμα είναι αν θα καταφέρω τη εγκατάσταση με το usb!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα τα καταφέρεις, είναι αστεία υπόθεση, ακολούθα ότι σου είπαν και είσαι οκ

έχω κάνει εγκατάσταση αλλα μονο με cd .. και μου λένε ότι είναι πολύ διαφορετικό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι έχει κάποια διαφορά. Αφού έχεις κάνει με το cd το ίδιο ισχύει και για το usb. Αντί να γράψεις την διανομή στο cd την γράφεις στο usb. Το μόνο που αλλάζει είναι το πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...