Προς το περιεχόμενο

Η..μουφα των δοκιμαστικων στις δουλειες.


Nikosdef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν κάποια χρόνια, αυτό θα το έλεγα ηττοπάθεια φίλε μου. Πλέον δεν έχω παρα να συμφωνήσω (δυστυχώς) μαζί σου.

Ηττοπάθεια είναι να δεχθείς παθητικά την κακή σου μοίρα και να κάτσεις να σε εκμεταλλεύονται. Το να ψάξεις για το πού μπορείς να διοχετεύσεις τη δημιουργικότητά σου, δουλεύοντας και ζώντας σαν άνθρωπος, δεν είναι ηττοπάθεια. Ρεαλιστική αντιμετώπιση της ζωής είναι. Προσωπικά δεν αισθάνομαι ούτε την ελάχιστη «ενοχή» για την προ 5ετίας απόφασή μου (Ενοχή απέναντι σε ποιον; Σ' αυτόν που ηδονιζόταν με το να με βλέπει να σκοτώνομαι στη δουλειά απλήρωτος, επειδή βρισκόταν σε θέση ισχύος και μπορούσε να πατάει πάνω στην ανάγκη μου; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηττοπάθεια απο την άποψη, οτι δεν τα παρατάς και κάθεσαι και κάνεις οτι είναι δυνατόν απο την πλευρά σου, για να βελτιώσεις κάποια πράγματα.

Αλλά όπως προείπα, το να πεις κάτι τέτοιο σήμερα, μάλλον γραφικός γίνεσαι.

Το παν για μένα είναι να μην χάνω την αξιοπρέπειά μου, και στην Ελλάδα του σήμερα, εγώ τουλάχιστον είναι πάρα πολύ δύσκολο να την διατηρήσω.

Εξού και το εξωτερικό. Όπου γης και πατρίς, εν τέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και για τελευταια φορα: Δουλεια απο χρυσες ευκαιριες κτλ δεν προκειται να βρειτε! Πηγαιντε σε ενα γραφειο ευρέσεως εργασιας (δωρεαν ειναι - οι εταιριες πληρωνουν) να βρειτε την υγεια σας!

Επεξ/σία από geowizard
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα γραφεία ευρέσεως εργασίας.

Εγω απο εκει βρήκα δουλειά. Γενικα ειναι αναλογως το γραφειο, δηλαδη το να πας σε ενα τοπικο και σε ενα μεγαλο, απο παγκοσμια αλυσίδα γραφειων ευρεσεως εργασιας, εχει διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο λεγεται intership οχι εθελοντισμος.

 

 

ιντερσιίπ τι ειν' τουτόουωωω?

 

στο χωριο μου το λέγανε πρακτική άσκηση και πρέπει πάντα να συνοδεύεται από μια συμφωνία πρόσληψης ή αποζημίωσις σε περίπτωση άνευ λόγου αποχώρησης του εργοδότη από την συμφωνία ή μίσθωσης του ειδικευομένου κατά την διάρκεια της άσκησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ιντερσιίπ τι ειν' τουτόουωωω?

 

στο χωριο μου το λέγανε πρακτική άσκηση και πρέπει πάντα να συνοδεύεται από μια συμφωνία πρόσληψης ή αποζημίωσις σε περίπτωση άνευ λόγου αποχώρησης του εργοδότη από την συμφωνία ή μίσθωσης του ειδικευομένου κατά την διάρκεια της άσκησης.

 

χαχα... όπως το Ανθρώπινο Δυναμικό εγώ το έμαθα απο παλιά ως HR (Human Resources) και με κοροϊδεύουν όλοι σε όλες τις επόμενες δουλειές που το αποκαλώ έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κολλητός μου κλήθηκε σε μια δουλειά που την βρήκε από γνωστο του γνωστού του συγγενή κτλπ τον κράτησαν 1 εβδομάδα για δοκιμή και τον πλήρωναν κάτι για μεροκάματο αλλά όχι σταθερό ποσόν, μετά από την 1 εβδομάδα πέρασαν 1-2 εβδομάδες χωρίς να τον ειδοποιήσουν για κάτι και του λένε κάποια στιγμή οτι θα τον προσλάβουν.

 

Πάντως έχω ακούσει και κάτι ποιο τραγικό να κάθονται για δοκιμή επί μήνες δίχως να πληρώνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για τελευταια φορα: Δουλεια απο χρυσες ευκαιριες κτλ δεν προκειται να βρειτε! Πηγαιντε σε ενα γραφειο ευρέσεως εργασιας (δωρεαν ειναι - οι εταιριες πληρωνουν) να βρειτε την υγεια σας!

 

Εγώ από αγγελία βρήκα. Κάθε μέρα αποστολή CV και άπειρες ώρες χαμένες σε συνεντεύξεις που ζήταγαν αμισθί εργασία τουλάχιστον για 2 βδομάδες και μήνα έχω ακούσει και χωρίς ένσημα βέβαια.

 

Για να είμαστε ρεαλιστές όμως ο γνωστός μετράει και φυσικά ποιός σε συστήνει μετράει . Μετράει για το πόσο σύντομα θα βρεις δουλειά, τι συνθήκες θα βρεις, το αντικείμενο που θα βρεις, τι απαιτήσεις θα έχουν από εσένα. Δοκιμαστικό δεν έχω ακούσει να παίζει για άτομο που πιάνει δουλειά μέσω γνωστού , δε χρειάζεται . Αν έχεις και πτυχίο και γνωστό ποιός σε πιάνει :-D

 

Σε εταιρείες εύρεσης ανθρώπινου δυναμικού που είχα πάει για συνέντευξη μυστηριωδώς οι θέσεις για τις οποίες έκανα αίτηση ( θέσεις back office σε τράπεζες με σύμβαση δανεισμού ) ήταν πάντα κατειλλημένες, υπήρχε πάντα ένας υποψήφιος τον οποίο πρότεινε η τράπεζα χωρίς να είχε ξεκινήσει η διαδικασία αξιολόγησης βιογραφικών.

 

 

ιντερσιίπ τι ειν' τουτόουωωω?

 

στο χωριο μου το λέγανε πρακτική άσκηση και πρέπει πάντα να συνοδεύεται από μια συμφωνία πρόσληψης ή αποζημίωσις σε περίπτωση άνευ λόγου αποχώρησης του εργοδότη από την συμφωνία ή μίσθωσης του ειδικευομένου κατά την διάρκεια της άσκησης.

 

Στην Ελλάδα κάτι τέτοιο είναι η πρακτική των ΤΕΙ . H Eva προφανώς αναφέρεται σε χώρες όπως η Αγγλία που πτυχιούχοι δουλεύουν αμισθί με σύμβαση μαθητείας. Δεν ξέρω πώς επιτρέπεται εκεί αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα κάτι τέτοιο είναι η πρακτική των ΤΕΙ . H Eva προφανώς αναφέρεται σε χώρες όπως το Βέλγιο που πτυχιούχοι δουλεύουν αμισθί με σύμβαση μαθητείας. Δεν ξέρω πώς επιτρέπεται εκεί αυτό.

Fixed. Στην Αγγλία τα internships, τουλάχιστον όσα έχουν πέσει στην αντίληψη μου, πληρώνονται και μάλιστα αρκετά καλά.

 

Λιγότερο από βασική ή graduate δουλειά αλλά ειδικά οι μεγάλες:

 

πχ 1800 λίρες/μήνα + αμάξι(?!)

 

Ίσως ορισμένες εταιρίες να μην πληρώνουν, αλλά είναι δύσκολο να μην δώσουν απολύτως τίποτα.

 

Επίσης στην Αγγλία αντίστοιχο της πρακτικής είναι το placement, όπου οι μισθοί φτάνουν σε αρκετά φυσιολογικά επίπεδα (πχ 19.000 με διακυμάνσεις), οι οποίες έχουν διάρκεια 10μηνο/χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το φυσιολογικό είναι μία μέρα, το πολύ δυο.

 

Το φυσιολογικό όριο απασχόλησης ή δοκιμασίας (όπως θες πές το) χωρίς πρόσληψη είναι μηδέν ώρες δευτερόλεπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...