Προς το περιεχόμενο

Νομική εξίσωση ομοφυλοφιλικών σχέσεων, gay γάμος και τέτοια


htps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω μια φιλοσοφική διαφωνία πάνω σε αυτό, και γενικά στο όλο gay pride concept.

 

Όταν αυτό το ''trait'' , χαρακτηριστικό γουατέβα αποτελεί τη βάση για την απανθρωποποίηση μας τότε σχεδόν αυτόματα το καθιστά make or break στοιχείο για το ποιοι βασικά θα γίνουμε.

 

Όταν από τότε που γεννιέσαι βομβαρδίζεσαι με την αισχρότητα της ετεροκανονικότητας κ της ομοφοβίας το απλά να επιβιώσεις μεγαλώνοντας για πολλούς αποτελεί πρόκληση.Μεγάλη.Η σύνθεση κ αποδοχή/ανάληψη της γκέι ταυτότητας για μεγάλη μερίδα ανδρών κ γυναικών με ομόφυλες έλξεις είναι το σημείο κλειδί ουσιαστικά για τη μακροημέρευση τους.

 

Για αρκετούς από μας αυτή η διαδικασία είναι αργή,επώδυνη κ δαιδαλώδης λόγω του συνεχόμενου στίγματος που η ανάληψη/αποδοχή της γκέι ταυτότητας φέρει ακόμα κ σήμερα στην κοινωνία . Παράλληλα όμως (κ το παρακάτω σημείο το συνυπογράφω σε ότι με αφορά προσωπικά) η καθημερινή πάλη ειδικά στην εφηβεία σε ανδρώνει.Πραγματικά όμως.Από τη μια έρχεσαι αντιμέτωπος με τα δικά σου στερεότυπα,cognitions, διαθλαστικές σκέψεις και εσωτερικευμένη ομοφοβία.Από την άλλη μερικοί από εμάς(εκεί ήμουν τυχερός εγώ) έχουν να αντιμετωπίσουν τον σχολικό εκφοβισμό ,τη σωματική κ ψυχολογική βία,τον εξευτελισμό κοκ.Ενώ κοινά όλοι μας έχουμε να παλέψουμε τις γενικότερες στάσεις,αντιλήψεις,στερεότυπα κ άγνοια των γύρω μας,της κοινωνίας βασικά.

 

Η μάχη είναι αντικειμενικά δύσκολη γκαιζ,ειδικά όταν ως νέος έχεις από τη φύση σου περιορισμένα resources για να αντιμετωπίσεις κ τη δική σου ενδογενή κουλαμάρα αλλά κ την αντίστοιχη που σε καρατομεί από έξω.Είναι που είναι δύσκολη η εφηβεία για όλους ανεξάρτητα σεξουαλικού προσανατολισμού λογίστε επιπρόσθετα κ τις σωρευμένες προκλήσεις που έχουν να διαχειριστούν οι LGBT .Εκεί έχεις δυναμικό κοκτέιλ.

 

Πίστεψτε με λοιπόν όταν σας λέω πως είμαι ουσιαστικά,βαθειά κ γνήσια περήφανος για το ποιός είμαι.Πραγματικά δε μιλάω ούτε ανταγωνιστικά ούτε με εμπάθεια (κάτι που γενικά δύσκολα θα το δείτε από μένα όσοι προσέχετε την ιντερνετική μου περσόνα μέσα στα χρόνια) για το πόσο περήφανος νοιώθω.Στη προκειμένη το νοιώθω κ το βιώνω ουσιαστικά,ποιοτικά κ σε σημείο γνήσιας πηγής συνεχόμενου κινήτρου.

 

Το γεγονός ότι ξεπέρασα την εφηβεία in one piece κ σήμερα διεκδικώ στα ίσα τη προσωπική μου ευτυχία με κάνει να ελπίζω .Αντιλαμβάνομαι λοιπόν πως αυτή η εκ προοιμίου διαφορετικότητα μου είναι γνήσια πηγή υπερηφάνειας κ δύναμης.Κοιτώντας μάλιστα πίσω στις μάχες που έδωσα πολλές φορές με αντίπαλο εμένα τον ίδιο προσεγγίζω με compassion κ σοφία εκείνες τις στιγμές.Νοιώθω αλλά κ εισπράτω από τους οικείους μου πως είμαι κοινωνός κ φορέας της ουσιαστικής ανεκτικότητας σήμερα στη προσωπική μου ζωή.Αυτή η μάχη τότε νομίζω με έχει κάνει να καταννοήσω σήμερα αρκετά καλά τη σημασία που έχει η πάλη ενάντια στις διακρίσεις,ενάντια σε κάθε μορφή διάκρισης βασικά όπου κ εαν εκδηλώνεται στην κοινωνία κ απέναντι σε οποιαδήποτε κοινωνική ομάδα.Είναι φρονώ η παρακαταθήκη της προσπάθειας μου να συνθέσω κ να αναλάβω επιτυχώς σήμερα κ με γνήσια/αταλάντευτη υπερηφάνεια τη γκέι ταυτότητα.Εκ των πραγμάτων γνωρίζω πως για το υπόλοιπο της ζωής μου θα έχω τους bigots ,την ομοφοβία,τα στερεότυπα κ την προκατάληψη απέναντι μου.Αλλά πλέον έχω κ τη δύναμη κ τα resources αυτά να τα διαχειριστώ.

 

Αν κάποιος στα 16 μου έλεγε πως σήμερα στα 32 μου θα ήμουν πατέρας ενός adorable γιόκα κ ταυτόχρονα ότι για σχεδόν μια δεκαετία θα ήμουν στο πλευρό ενός ανθρώπου που αγαπώ γνήσια ζώντας ακριβώς στη βάση του ποιός είμαι, θα γέλαγα.Οι επιλογές μου,το engagement μου στη καταννόηση του τι σημαίνει ομοφυλοφιλία κ η συνεχώμενη επιμόρφωση μου συνεπικουρούμενες από το πως μετουσίωσα τις εμπειρίες που σας περιέγραψα με έχουν φέρει σήμερα εδώ.Δε μπορώ παρά να μην νοιώθω περήφανος που κατάφερα να είμαι πιστός στο ποιός ουσιαστικά είμαι.Δε παραγνωρίζω φυσικά το οτι μεγάλωσα σε ένα πραγματικά υποστηρικτικό περιβάλλον.

 

Σε όλους όσους σήμερα ζουν στο φόβο,στο κρύψιμο,στη θλίψη,στη διπλή ζωή κ στη ντροπή το μήνυμα της υπερηφάνειας κ του ότι δεν είναι μόνοι είναι central για να τους βοηθήσουμε να δούν πως μπορούν κ εκείνοι να διεκδικήσουν τη προσωπική ευτυχία κ μακροημέρευση τους.Βοηθώντας κ αυτοί με τη σειρά τους στη γενικότερη ορατότητα που ειδικά στην Ελλάδα οι LGBT έχουν ανάγκη.

 

 

So yeah bitches I am so fucking proud !I will always be proud!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γελαω

 

βασικα εσυ ειναι νορμαλοφοβικος, ανθρωποφοβικος νομιζεις οτι ολοι ασχολουνται με σενα ενω σε κανενα δε του καιγεται καρφι, οποτε για να τραβηξεις πανω σου την προσοχη μετατρεπεσαι σε ενα εριστικο προκλητικο ατομο με διαστοφικες τασεις απεναντι στον συνομιλητη σου, κατι που σε κανει να χανεις το οποιο "δικιο" μπορει να εχεις.

 

κοιτα να φτιαξεις το χαρακτηρα σου και να αφησεις στην ακρη τις ειρωνιες και τις προσωπικες επιθεσεις καθως και να σεβεσαι τις αποψεις των απεναντι. δεν εισαι κατι ξεχωριστο βασικα, εισαι ενας γκευ, δικο σου το θεμα αλλα εμενα μη πας να με βγαλεις "ανωμαλο" επειδη δε μου αρεσει να περνομαι με αντρες

 

τωρα με το bitches δε ξερω πως το εννοεις αλλα εγω το θεωρω χαζο ειρωνικο προσβλητικο να μου αναφερεσαι στο ατομο μου με αυτο το τροπο και εξ αυτου θα σε παρω στο ψιλο και μετα  εσυ θα κλαις βλεπωντας ομοφοβικους για κατι που εσυ προκαλεσες εξαρχης

 

adios amigos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα εσυ ειναι νορμαλοφοβικος, ανθρωποφοβικος

Όλα όσα αρνητικά μου καταλογίζεις εξισορρoπούνται από το ότι είμαι παιδαράς όμως.Μοντέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γελαω

 

βασικα εσυ ειναι νορμαλοφοβικος, ανθρωποφοβικος νομιζεις οτι ολοι ασχολουνται με σενα ενω σε κανενα δε του καιγεται καρφι, οποτε για να τραβηξεις πανω σου την προσοχη μετατρεπεσαι σε ενα εριστικο προκλητικο ατομο με διαστοφικες τασεις απεναντι στον συνομιλητη σου, κατι που σε κανει να χανεις το οποιο "δικιο" μπορει να εχεις.

 

κοιτα να φτιαξεις το χαρακτηρα σου και να αφησεις στην ακρη τις ειρωνιες και τις προσωπικες επιθεσεις καθως και να σεβεσαι τις αποψεις των απεναντι. δεν εισαι κατι ξεχωριστο βασικα, εισαι ενας γκευ, δικο σου το θεμα αλλα εμενα μη πας να με βγαλεις "ανωμαλο" επειδη δε μου αρεσει να περνομαι με αντρες

 

τωρα με το bitches δε ξερω πως το εννοεις αλλα εγω το θεωρω χαζο ειρωνικο προσβλητικο να μου αναφερεσαι στο ατομο μου με αυτο το τροπο και εξ αυτου θα σε παρω στο ψιλο και μετα  εσυ θα κλαις βλεπωντας ομοφοβικους για κατι που εσυ προκαλεσες εξαρχης

 

adios amigos

Όπως και την επόμενη φορά που θα αναφερθεί στο σύνολο των αναγνωστών του thread ως φιλενάδες θα πέσει report και αν δεν κάνουν κάτι οι mods θα επιφυλαχτώ για κάθε νόμιμο δικαίωμα μου καθώς το forum δεν αποτελείτε μόνο από γένους θηλυκού αναγνώστες.Αυτά προς αποφυγή περαιτέρω παρεξηγήσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και την επόμενη φορά που θα αναφερθεί στο σύνολο των αναγνωστών του thread ως φιλενάδες θα πέσει report και αν δεν κάνουν κάτι οι mods θα επιφυλαχτώ για κάθε νόμιμο δικαίωμα μου καθώς το forum δεν αποτελείτε μόνο από γένους θηλυκού αναγνώστες.Αυτά προς αποφυγή περαιτέρω παρεξηγήσεων.

mNBgn0D.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όπως και την επόμενη φορά που θα αναφερθεί στο σύνολο των αναγνωστών του thread ως φιλενάδες θα πέσει report και αν δεν κάνουν κάτι οι mods θα επιφυλαχτώ για κάθε νόμιμο δικαίωμα μου καθώς το forum δεν αποτελείτε μόνο από γένους θηλυκού αναγνώστες.Αυτά προς αποφυγή περαιτέρω παρεξηγήσεων.

mNBgn0D.png

 

Καλά αν δεν έχεις εσύ πρόβλημα να σε αποκαλεί κάποιος φιλενάδα να σε ενημερώσω ότι έχω εγώ.Δεν με νοιάζει αν κάποιος είναι γκέι δικό του πρόβλημα τι κάνει στην κρεβατοκάμαρα του αλλά δεν μπορεί να με αποκαλεί φιλενάδα.Κατανοητό;Τώρα το να με παρουσιάζεις σαν τους προγόνους μας επειδή δεν γουστάρω να με αποκαλεί ο άλλος φιλενάδα μπορώ να σου πω ότι αποτελεί τιμή για μένα.Τον δικό σου ψευτοπολιτισμό δεν γουστάρω και θα σου πω κάτι.Όπως εγώ σέβομαι το δικαίωμα του τόξο και κάθε τόξο να είναι γκέι έτσι περιμένω να σεβαστεί και αυτός ένα thread όπου του δίνεται ένα βήμα να πει τις απόψεις του να μην αποκαλεί άπαντες τους συνομιλητές του ανεξαρτήτου φύλλου φιλενάδες.Διαφωνείς κάπου με αυτά που λέω ή απλά πουλάς αυτό που σου είπα;Ψευτοπολιτισμό έτσι για να δείχνουμε στο London ότι είμαστε προοδευτικοί;Όχι για να ξέρουμε και με ποιον μιλούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο δείχνεις ότι σε πειράζει, τόσο θα το λέει...

 

για αυτό απλά το αγνοείς αν σε πειράζει :P

Φίλε μου δεν θα σε κουόταρα ποτέ μόνο και μόνο από respect προς τον αριθμό των post σου.Αλλά δεν το κρύβω ότι με ενοχλεί ίσα ίσα που το δείχνω φανερά.Είναι εξοργιστικό να σε αποκαλεί ο άλλος φιλενάδα γιατί έτσι του καυλώνει και απορώ που μερικές φορές οι mods σβήνουν πιο ασήμαντα post και αφήνουν κάποιον να ασκεί εξύβριση.Σίγουρα ο παρεδώσε θα ξέρει καλύτερα πάντως αν πεις κάποιον στον δρόμο γυναικούλα μπορεί να σου κάνει μήνυση για εξύβριση.Τώρα σε παιδάκια σαν τον toufa μόλις τους δώσεις δύο τρία επιχειρήματα αυτό ήταν τελείωσαν.Δεν θα ασχοληθώ περαιτέρω απλά θα πω προς τον κατά τα άλλα απολύτως σεβαστό mod πάρεδώσε πως επιτρέπει την σπίλωση της υπόληψης και της αξιοπρέπειας θέλω να πιστεύω των περισσοτέρων αντρών του forum.Αναρωτιέμαι αν κάποιος στον δρόμο του έλεγε ρε γυναικούλα πως θα αντιδρούσε.Ας με συγχωρήσουν άπαντες για το ύφος του post αλλά πραγματικά με ενοχλεί ο χαρακτηρισμός πολύ.Υ.Γ.Το ξέρω ότι κατά πάσα πιθανότητα θα διαγραφεί το post αλλά ξέρω πως οι περισσότεροι εδώ μέσα ξέρουν πως έχω δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ώπα, έχω μπερδευτεί κάπου. Το να σε αποκαλούν στο ιντερνετ με κάποιο προσδιορισμό που σε προσβάλει δεν είναι το βασικό χαρακτηριστικό των online κοινοτήτων; :P

Επεξ/σία από tolis_01
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...