Προς το περιεχόμενο

Νομική εξίσωση ομοφυλοφιλικών σχέσεων, gay γάμος και τέτοια


htps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Θρησκευτικά ταλιμπάνια αυτοί μια γκέτσιταλιμπάνι εκατό εγώ.

 

Nεοελ ταλιμπανι. :-D

Για τα νομικιστικα (πχ την υιοθεσια της ξεπεταξες με ενα 'ναδα' , τωρα ισχυει δεν ισχυει ) που ειναι το ζουμι καμμια εγκυρη ενημερωση (οχι οτι καιγομαστε κιολας αλλα εχει ενα ενδιαφερον ).Κατα τα αλλα..ο εκμοντερνισμος της θρησκειας  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις έλαβα νέα από φίλο.Το Ανώτατο Εθνικό Δικαστήριο  της Βραζιλίας νομιμοποίησε πριν λίγο τον γκέι γάμο σε εθνικό επίπεδο!!Από το πουθενά μάλιστα λέμε.Δεν περιμέναμε κάτι άμεσο από Βραζιλία.Έλαβα το παρακάτω λινκ από τον φίλο μου καθώς ακόμα δεν έχουμε Αγγλόφωνη πληροφόριση.Επειδή τα Πορτογαλικά μου είναι σκουριασμένα κ το google translate τον πίνει ας ενημερώσει κάποιος για τα specifics

http://noticias.uol.com.br/cotidiano/ultimas-noticias/2013/05/14/cnj-aprova-resolucao-que-obriga-cartorio-a-celebrar-casamento-gay.htm

 

Προσέξτε κ το poll του λινκ εντωμεταξύ!Σε σύνολο 280k ψήφων το 75% των Βραζιλιάνων είναι υπέρ της νομιμοποιήσης...

 

ΕΝΤΙΤ

 

Έβαλαν νέο poll κ κεί συντριπτική η υποστήριξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή με εκβιάζεις για να μαλακώσω τη στάση μου επειδή  ταράζεται το τσί σου φάση?Λολ,έλα ρε συ πουρνάρα να πούμε.Δε ξέρω πως το έχετε εκεί στην Άρτα (όπου ακόμα κ τα γιοφύρια μαθαίνω είναι κομματάκι ambivalent) αλλά είμαι σίγουρος πως θα μπορέσουμε να βρούμε άλλους υποστηρικτές που δε θα έχουν θέμα να μας δώσουν την ''ψήφο''.Ξέρεις από κείνους που δε θα ψάχνουν αφορμή να άρουν την ήδη χαμένη ''ψήφο'' τους για το greater cause επειδή παίρνουν προσωπικά την άποψη ενός κ την αναγάγουν με παπατζο impression management (πληθυντικοί , επικλήσεις στο αλά Ξανθοπουλέ κοκ)  στη δήθεν κρατούσα του γκέι κινήματος.

 

Έλα μαν στραβωμένους εκ προοιμίου ''υποστηρικτές'' ποιός θέλει?Να σαι καλά για την νομική εξίσωση που κ καλά μας αναγνωρίζεις ως ''δίκαιη'' απαίτηση αλλά εμένα αυτά τα μεσοβέζικα φαρισαικά επιχειρήματα δε μου λένε χριστό .Η εκκλησία κ το επίσημο δόγμα οφείλει να τσακιστεί στη ραχοκοκαλιά του κ μάλιστα με θόρυβο όσο συνεχίζει ενεργά να απανθρωποποιεί τους LGBT κ να υποδαυλίζει την βδελυγματική ομοφοβία κ ρητορική μίσους της στη κοινωνία.Πολιτικές εξαναγκασμού,νομικών τετελεσμένων κ επιβολής καθώς κ συστηματικές καμπάνιες αμαύρωσης της με όλες τις δοκιμασμένες τεχνικές προπαγάνδας εναντίον της.Τέτοια θέλω για τζερτζελέ απέναντι στην επίσημη εκκλησία.

 

Πως το λένε να πούμε,τα κυριότερα δόγματα είναι βαρύτατα συνυπεύθυνα για την ομοφοβία στη κοινωνία κ έχουν στα χέρια τους το αίμα νέων ανδρών κ γυναικών παγκοσμίως.Σόρρυ κιόλας που δε γουστάρω να κάθομαι αμαχητί να ακούω τη κάθε μαλακία που οι χριστιανοισλαμο ταλιμπαν του έλεους έχουν να πουν δημόσια για την ομοφυλοφιλία επειδή διάβασαν ή μετάφρασαν ένα κουλό βιβλίο κατά το δοκούν.Σόρρυ που δε θα είμαι μελιστάλαχτος για να πάω με τις politically correct απόψεις του γκέι κινήματος όσο οι Ιρανικές,Νιγηριανές,Σαουδαραβικές,Ουγκαντέζικες κάργιες απαγχωνίζουν,φυλακίζουν,λιθοβολούν κ γαμάνε την ανθρώπινη αξιοπρέπεια εκατομμυρίων γκέι συνανθρώπων μας στη βάση των κολοθρησκευτικών διδαχών τους.Γάμος με το ζόρι,μεινστρημινγκ με το ζόρι κ δημόσιο συστηματικό ξεφτυλίκι τους χωρίς πολλά πολλά.

 

Θρησκευτικά ταλιμπάνια αυτοί μια γκέτσιταλιμπάνι εκατό εγώ.

 

Καλα οτι πεις...

 

Δεν προκειται να κατσω να αντικρουσω ολα οσα αυθαιρετα μου προσαπτεις εχεις ετσι κι αλλιως ιστορικο να επιτιθεσαι επι προσωπικου σε οποιον διαφωνει μαζι σου. Απλα να διευκρυνησουμε πλεον οτι αφου οσα λες δεν ειναι η κρατουσα θεση του γκει κινηματος, ας αρκεστουμε να τρολλαρουμε κι εμεις κι εσυ, μιας και ολα οσα νομιζεις οτι θες νας γινουν, αφου δεν ειναι η κρατουσα θεση της γκει κοινοτητας, δεν προκειται να σε υποστηριξουν ουτε οι ιδιοι οι δικοι σου.

Κλαην κατασταση λοιπον, να προσπαθεις να ταλιμπανισεις προς οφελος καποιων που μπορει να μην το θελουν καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η είδηση μόλις άρχισε να χτυπάει κ τον Αγγλόφωνο Τύπο.Υποκλινόμαστε στη Βραζιλία.

 

 

Brazil judicial panel clears way for gay marriage

 

 

 

BRAZIL - A top judicial panel cleared the way for same-sex marriage in Brazil on Tuesday, ruling that gay couples could not be denied marriage licenses.

The National Council of Justice, which oversees the Brazilian judicial system and is headed by the chief justice of the Supreme Court, said government offices that issue marriage licenses had no standing to reject gay couples.

The Supreme Court "affirmed that the expression of homosexuality and homosexual affection cannot serve as a basis for discriminatory treatment, which has no support in the Constitution," said Chief Justice Joaquim Barbosa on the council's website, referring to a 2011 ruling by the top court.

Barbosa also said there was no reason for the government's marriage licensing offices to wait for the Brazilian Congress to pass a law authorising same-sex marriage.

Lawmakers are currently considering a bill that would legalise gay marriage.

The council's decisions are subject to appeal before the Supreme Court.

-AFP

 

 

http://www.globalpost.com/dispatch/news/afp/130514/brazil-judicial-panel-clears-way-gay-marriage

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η είδηση μόλις άρχισε να χτυπάει κ τον Αγγλόφωνο Τύπο.Υποκλινόμαστε στη Βραζιλία.

 

 

Brazil judicial panel clears way for gay marriage

 

 

 

Καλοπροαίρετο - όσο κι αν δεν τού φαίνεται - αίτημα, ειλικρινά:

 

Στο κείμενο που παραθέτεις, σχετικά με την απόφαση του δικαστηρίου τής Βραζιλίας, μπορείς να μου υποδείξεις σε ποιο συγκεκριμένα σημείο γίνεται λόγος για θρησκευτικό γάμο μεταξύ ομοφυλόφιλων; Αν όντως βλέπω σωστά και δε γίνεται πουθενά, προς τι οι ...υποκλίσεις;

 

Εννοώ ότι, αν η νομιμοποίηση τού πολιτικού γάμου μεταξύ ομοφυλόφιλων σε μία χώρα, σε ωθεί στο να υποκλίνεσαι σ' αυτήν, γιατί δεν είσαι έτοιμος να υποκλιθείς και στην Ελλάδα αν νομιμοποιήσει επίσης τον πολιτικό και μόνο γάμο μεταξύ ομοφυλόφιλων και χτυπιέσαι περί «χριστιανοταλιμπάν»; Στη Βραζιλία ας πούμε, δεν έχει τέτοιους;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μια τραγική επιπλοκή της μη ισότιμης μεταχείρισης  σε ότι αφορά το γάμο/νομική εξίσωση.Μια πραγματικότητα που ισχύει δυστυχώς κ στην Ελλάδα ανάμεσα σε ζευγάρια Ελλήνων-αλλοδαπών.Μια κατάφορη αδικία που λυπεί κ εξοργίζει.Σύμφωνα με τα στατιστικά κ τις καταγγελίες που έχει δεχτεί η ΟΛΚΕ κ τα είχα δει  πριν κάποιο καιρό υπολογίζεται πως τουλάχιστον 300 μακροχρόνια ζευγάρια Ελλήνων-αλλοδαπών έχουν υποστεί ανάλογη κουλαμάρα όπως το ζευγάρι στο βίντεο από το 1991 μέχρι σήμερα.Περιττό να πω πως όταν έκανα ρηπορτ στα qualitative data από Ελλάδα είχα διαβάσει πραγματικά σπαραχτικά πράγματα.

 

Σημειωτέον το παρακάτω βίντεο δεν είναι για όλους κ θέλει γερά νεύρα κ χαρτομάντηλα για όσους καταφέρουν κ φτάσουν μέχρι το τέλος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, όχι γερά νεύρα και χαρτομάντιλα αυτό... Μην τα ξεσκίζουμε όλα. Γερά νεύρα και χαρτομάντιλα θέλουν κάποια βίντεο από Σιέρα Λεόνε, Ρουάντα κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...