Προς το περιεχόμενο

Transcend TS16GJF600 16GB


chios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να παρακαλεσω οσους ανοιγουν θεματα με προσφορες να αναγραφουν την τιμη! Καλυτερα στον τιτλο του θεματος αλλα στη χειροτερη στο 1ο ποστ!

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι τα USB 2.0 έχουν πεθάνει. Μόνο αν επείγει να πάρει κάποιος flash και με το ελάχιστο κόστος κοιτάει USB 2.0. Αν είναι να πάρει USB flash drive για να του μείνει δίνει μερικά ευρώ παραπάνω και πάει σε USB 3.0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα 2.0 εχουν πεθανει γιατι ?

καθε αλλο...στα επομενα 5 χρονια δε προκειται να παρω 3.0 !! να το κανω τι ?

το pc μου δεν εχει 3.0...αντε να βαλω μια καρτα...

το notebook δεν εχει...(και μη μου πειτε να κανω τη καγκουρια να βαλω pc express usb 3.0) ..και δε θα εχει

η τηλεοραση μου δεν εχει

το media player μου δεν εχει

το dvb-t tuner δεν εχει

το tablet δεν εχει

ο router δεν εχει

Ποιος ο λογος να αγορασεις usb 3.0 ????

Μονο αν ξερεις οτι θα μεταφερεις αρχεια μεταξυ pc/notebook που εχουν υποστηριξη και επι τουτου το αγοραζεις

Κατα τα αλλα χτυπας ενα γρηγορο 2.0 ..οπου το χρησιμοποιεις οπου θελεις

(περιττο να πω βεβαια οτι η εγκατεστιμενη βαση του συμφωνα με στοιχεια ειναι στο 1:1000 σε σχεση με το 2.0)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι τα USB 2.0 έχουν πεθάνει. Μόνο αν επείγει να πάρει κάποιος flash και με το ελάχιστο κόστος κοιτάει USB 2.0. Αν είναι να πάρει USB flash drive για να του μείνει δίνει μερικά ευρώ παραπάνω και πάει σε USB 3.0.

 

Ποιες συσκευες σου εχουν usb 3.0 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να παρακαλεσω οσους ανοιγουν θεματα με προσφορες να αναγραφουν την τιμη! Καλυτερα στον τιτλο του θεματος αλλα στη χειροτερη στο 1ο ποστ!

Ευχαριστω.

 

+1

Υποτίθεται ότι το σημαντικότερο στοιχείο της προσφοράς είναι η τιμή και τιμή δεν βλέπουμε. Fail.

 

13,9€ (£11,09) περίπου, με το επιπλέον ΦΠΑ και με αγορά σε λίρες. Με δωρεάν μεταφορικά, αν το συνολικό ποσό της παραγγελίας υπερβαίνει τις 25 λίρες.

Η τιμή είναι καλή᾿ τίποτα το εξαιρετικό. Το στικάκι το έχω από το καλοκαίρι και μπορώ να πω ότι είμαι ικανοποιημένος από τις ταχύτητες (στο περίπου 26 MB/s ανάγνωση, 16 MB/s εγγραφή) και από την αξιοπιστία του (φτου, φτου). Δυόμιση λιρίτσες παραπάνω έχει το αντίστοιχο usb3, με εμφανώς καλύτερες ταχύτητες ανάγνωσης, αλλά ελάχιστες διαφορές στην εγγραφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιες συσκευες σου εχουν usb 3.0 ;

 

Η μητρική πλακέτα στον βασικό υπολογιστή μου και πιθανόν όλα ή σχεδόν όλα τα προϊόντα που θα αγοράσω στο μέλλον και θα μπορούν να αξιοποιήσουν μεγαλύτερες ταχύτητες από αυτές που προσφέρει το USB 2.0.

Από εκεί και πέρα εξέφρασα απλά μια άποψη η οποία βασίζεται στο ότι τα USB 3.0 flash drives δεν περιορίζονται σε ταχύτητες που δεν υπερβαίνουν το USB 2.0 στάνταρ, ώστε να πεις ότι είναι απλά άλλο ένα marketing trick. Όποιος δεν συμφωνεί με αυτή την άποψη απλά την αγνοεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει το "πεθανει" ειναι ακραιος χαρακτηρισμος για το usb-2, αλλα με τοσο μικρη διαφορα τιμης πλεον και αφου ειναι πληρως συμβατο, καλυτερα σε usb-3.

 

Ακομη κ αν δεν το χρησιμοποιεις σημερα (πριν κανα μηνα πηρα απο ebay 3 καρτες για pc με μολις 5$ εκαστη!), θα το βρεις μπροστα σου στο μελλον, αφου ειναι το επομενο standard ετσι κ αλλιως.

Εκτος των low budget, ηδη ειναι default σε πολλα μηχανηματα.

(π.χ. το dell notebook που πηρα απο την τρελλη προσφορα των multirama προ μηνος, εχει 2 θυρες usb-3 παρολο που δεν το ανεφεραν).

 

Σε καθε περιπτωση ειναι θεμα χρονου να "πεθανει" το usb-2 οπως "πεθανε" το usb-1.

Θα αργησει ομως να εξαφανιστει λογω των πολλαπλων εφαρμογων του, οπως πολυ σωστα αναφερθηκε.

 

Τωρα αν καποιοι κανουν ακομη την δουλεια τους με usb-1 :lol: , γουστο τους κ καπελο τους, δεν χρειαζεται να προσπαθουν να πεισουν τους αλλους να κολλησουν εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι να μπορούμε το USB 3 να το χρησιμοποιήσουμε για μεταφορά δεδομένων εκτός δικούς μας χώρου και εκεί ακόμα θέλει πολύ δρόμο.Δεν έχει νόημα να πάρει κάποιος USB 3 στικάκι και να το χρησιμοποιεί για μεταφορά δεδομένων πχ στο laptop.

 

Φίλος πήρε από τους πρώτους USB 3 stick αλλά επειδή δεν μπορεί να το χρησιμοποιήσει πουθενά το έχει αποσύρει και κλαίει τα 50 ευρώ που έδωσε καθώς από τότε οι τιμές έχουν πέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι να μπορούμε το USB 3 να το χρησιμοποιήσουμε για μεταφορά δεδομένων εκτός δικούς μας χώρου και εκεί ακόμα θέλει πολύ δρόμο.Δεν έχει νόημα να πάρει κάποιος USB 3 στικάκι και να το χρησιμοποιεί για μεταφορά δεδομένων πχ στο laptop.

 

Φίλος πήρε από τους πρώτους USB 3 stick αλλά επειδή δεν μπορεί να το χρησιμοποιήσει πουθενά το έχει αποσύρει και κλαίει τα 50 ευρώ που έδωσε καθώς από τότε οι τιμές έχουν πέσει.

 

Το έχει αποσύρει; Δεν μπορεί να το χρησιμοποιήσει; Συγνώμη τα USB 3.0 flash drives δεν είναι απολύτως συμβατά με το USB 2.0? Οπότε;

 

Μη κολλαμε στο Usb3..

Καλυτερα Usb2 και γρηγορο φλασακι παρα usb3 φλασακι που να γραφει δεδομενα αργα..

 

USB 2.0 και γρήγορο πιθανόν θα είναι και ακριβότερο από USB 3.0 και αργό διότι απευθύνεται αποκλειστικά σε αυτούς που δεν μπορούν να αναβαθμίσουν σε USB 3.0. και αυτό στα πολύ μικρά αρχεία. Στα μεγάλα αρχεία τα USB 3.0 συνήθως υπόσχονται έτσι και αλλιώς ταχύτητες μεγαλύτερες από τα 30ΜΒ/sec που πιάνουν τα πολύ καλά USB 2.0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...