Προς το περιεχόμενο

επιδιόρθωση των windows.


leftermann

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα :-)

 

 

το μήνυμα που βλέπω στην εκκίνηση λέει ότι λείπει ή είναι κατεστραμμένο το αρχείο windows\system32\config\system, και μου λέει να κάνω επιδιόρθωση των windows (xp pro sp2). Δεν μπαίνει ούτε σε safe mode, βγάζει το ίδιο.

Να σημειώσω ότι τις τελευταίες μέρες 2 ή 3 φορές τα windows έκαναν έλεγχο για σφάλματα στον δίσκο κατα την εκκίνηση, δεν θυμάμαι ακριβώς το μήνυμα που έβγαζε, αλλά έκανα κάνα μισάωρο να ελέγξει και μετά μπουτάριζε κανονικά.

 

Προσπάθησα να επισκευάσω τα win διαβάζοντας αυτόν τον οδηγό. Ακολούθησα τα βήματα 1-6, όλα οκ, και στο τέλος έγραψε ότι "γίναν επιδιορθώσεις στον δίσκο, και πρέπει να γίνει επανεκκίνηση για να συνεχιστεί η εγκατάσταση". Δεν είχε άλλη επιλογή, έγινε επανεκκίνηση, και πλέον φτάνουμε στην αρχική οθόνη των windows, όπου κολλάει λίγο και μου λέει ότι η εκκίνηση δεν μπόρεσε να γίνει κανονικά, δίνει επιλογές για safe mode κλπ, αλλά και πάλι δεν μπαίνει ούτε σε safe mode και κάνει restart.

 

Ξανά μπουτ από το cd των win, ξαναακολουθώ τον οδηγό για repair, αλλά μετά το βήμα 4 πλέον δεν μου βγάζει την έκδοση που θέλω να επιδιορθώσω, αλλά μου βγάζει μια λίστα "με τα υπάρχοντα διαμερίσματα και τον μη κατανεμημένο χώρο στον υπολογιστή" όπου φαίνονται όλοι οι δίσκοι μου. Το παρτίσιον που έχω τα win φαίνεται σαν "c: διαμέρισμα 1 (άγνωστο) " και το δείχνει ολόκληρο διαθέσιμο (είναι 90 gb και δείχνει 90 gb διαθέσιμα), ενώ σε όλα τα άλλα παρτίσιονς δείχνει διαθέσιμο τον κενό χώρο μόνο (πχ, d: διαμέρισμα 2 (τοπικός δισ) [ntfs] 62000 mb 900mb διαδέσιμα). Οι επιλογές είναι "εγκατάσταση των win", "δημιουργία νέου διαμερίσματος", "διαγραφή διαμερίσματος".

 

 

Να σημειώσω επίσης ότι έκανα ένα τσεκ με το εργαλείο ελέγχου της wstern digital που έχει το hirens boot cd 9.1 και μου είπε ότι "unable to correct the errors found, contact technical support, error/status code 0226".

 

 

 

Καμιά καλή ιδέα τι να κάνω από δω και πέρα, μπας και σώσω τα παραθύρια μου;

 

Ευχαριστώωωω :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βοηθούσε αν μας έλεγες τι σύστημα έχεις και αν είναι SATA ή IDE οι δίσκοι σου, καθώς επίσης αν έκανες κάποια αλλαγή στο hardware που θα μπορούσε να αλλάξει τη σειρά συνδεσμολογίας των σκλήρων πριν σου εμφανιστεί το πρόβλημα. Επίσης, έχεις κάνει κάμια αλλαγή στο BIOS πριν σου εμφανιστεί το πρόβλημα;

 

Πάντως φρόντησε να κάνεις καλού κακού Back up τα data σου από το C γιατί μου φαίνεται πωςπαραδίδει πνεύμα.

 

Βρες το error 226 εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Είναι ένα pentium D 1.8 (αν θυμάμαι καλά), με μητρική asus (δεν θυμάμαι το μοντέλο ακριβώς αλλά άμα είναι χρήσιμο μπορώ να ψάξω και να βρω), 2 gb ram. Οι δίσκοι είναι όλοι sata, ο προβληματικός είναι wd 160 gb με 2 παρτίσιονς, εκ των οποίων το πρώτο είναι fat32 και έχει μόνο τα win επάνω, και το δεύτερο είναι ntfs. Δεν έκανα καμία αλλαγή σε τίποτα πρόσφατα.

 

δεν έχω δεδομένα να πάρω back up από αυτόν τον δίσκο. Θα ήθελα να αποφύγω να το ξαναστήσω από την αρχή όμως... Η τουλάχιστον θα ήθελα ένα back up κάποιων ρυθμίσεων και κάποιων βάσεων δεδομένων προγραμμάτων που χρησιμοποιώ...

 

Το λινκ που μου έδωσες λέει "Failure to relocate a sector during drive repair. The drive has to be replaced.". Νεκρός ο ασθενής; Καμία ελπίς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλτον σε άλλο pc και τρέξε hard disk sentinel. Θα σου δείξει την "υγεία" του ασθενή. Τα windows δε νομίζω να τα σώνεις αλλά αν είσαι τυχερός με κάποιο πρόγραμμα ανάκτησης (testdisk, file scavenger, active@file recovery) θα γλιτώσεις κάποια αρχεία. ΜΗΝ κάνεις format.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτά που λες είναι πιθανό να τα έφτυσε ο σκληρός. Σε περίπτωση που τα παραπάνω προγράμματα βγάλουν υγιή τον σκληρό σου υπάρχει μία εντολή άμα μπεις σε Command Prompt που σου κάνει επαναφορά την registry σε κάποια προηγούμενη ημερομηνία. Σε αυτή την περίπτωση θα επιλέξεις κάποια ημερομηνία που το σύστημά σου δούλευε κανονικά.

 

Αφού μπεις σε Command Prompt γράφεις:

SCANREG /RESTORE (με κενό πριν τη γραμμή)

 

αν καταφύγεις σε αυτή τη λύση καλό θα ήταν να πάρεις και άλλη γνώμη μιας που εγώ δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αφού έχω απενεργοποιημένο το restore.

 

Επίσης άμα θες να σώσεις κάποια δεδομένα δοκίμασε να βάλεις τον σκληρό σε pc που έχει Linux. Σε μια παρόμοια περίπτωση μου είχε διαβάσει έναν φορητό το Xubuntu. Άμα κατέχεις καθόλου το linux μπορείς να φτιάξεις ένα boot cd με κάποια διανομή και να το κάνεις και στο pc σου.

 

Σε κάποιες περιπτώσεις που ο σκληρός έχει κολήσει, πολλοί χρησιμοοιούν και το κόλπο με το ψυγείο. Τον βάζεις να κουλάρει και μπορεί να παίξει για λίγη ώρα ώστε να προλάβεις να σώσεις κάποια δεδομένα. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανά μπουτ από το cd των win, ξαναακολουθώ τον οδηγό για repair, αλλά μετά το βήμα 4 πλέον δεν μου βγάζει την έκδοση που θέλω να επιδιορθώσω, αλλά μου βγάζει μια λίστα "με τα υπάρχοντα διαμερίσματα και τον μη κατανεμημένο χώρο στον υπολογιστή" όπου φαίνονται όλοι οι δίσκοι μου. Το παρτίσιον που έχω τα win φαίνεται σαν "c: διαμέρισμα 1 (άγνωστο) " και το δείχνει ολόκληρο διαθέσιμο (είναι 90 gb και δείχνει 90 gb διαθέσιμα), ενώ σε όλα τα άλλα παρτίσιονς δείχνει διαθέσιμο τον κενό χώρο μόνο (πχ, d: διαμέρισμα 2 (τοπικός δισ) [ntfs] 62000 mb 900mb διαδέσιμα). Οι επιλογές είναι "εγκατάσταση των win", "δημιουργία νέου διαμερίσματος", "διαγραφή διαμερίσματος".

 

 

αν συνεχίσω από εδώ την εγκατάσταση των win, θα μου κάνει καινούρια εγκατάσταση σβήνοντάς τα όλα, ή θα επιδιορθώσει;

 

Θα βγάλω τον δίσκο το βράδυ να τον ελέγξω στο λαπτοπ όπως ειπώθηκε, ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τον βγάλω το βράδυ να τον ελέγξω

 

θα σε παρακαλούσα πολύ να προσέχεις τον τρόπο που εκφράζεσαι στο forum. Δεν θα υπάρξει άλλη προειδοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν, ροζοπόντιε, εγώ δεν έχω κομπιούτερ να κάνω την δουλειά μου σαν άθρωπας και ξεροσταλιάζω σε ένα λαπτόπι πέντιουμ3 που μου έχει σπάσει τα νεύρα, κι εσύ μας κάνεις χιούμορ επιπέδου ψυχιατρείου ε. Θα σε έκανα ρηπόρτ αλλά εσύ θα το διαβάσεις, τσάμπα τα κλικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτρεξα την trial version του hard disk sentinel. Mου λέει τα εξής:

 

 

There are 32 weak sectors found on the disk surface. They may be remapped any time in the later use of the disk.

At this point, warranty replacement of the disk is not yet possible, only if the health drops further.

It is recommended to examine the log of the disk regularly. All new problems found will be logged there.

 

It is recommended to continuously monitor the hard disk status.

 

 

 

είναι καλό να "ξηλωθώ" για την full version;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η full σου δίνει κάποια τεστάκια παραπάνω, δε θα κάνει κάτι. Το βάζεις σε άλλο pc και τρέχεις κάποιο απο τα recovery προγράμματα που σου ανέφερα μπας και σώσεις αρχεία που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...