Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα με ubuntu11.10


xtrmsnpr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από ένα χρόνο,είπα να τα ξαναβάλω τα ubuntu αγγλικά.Κατέβασα την 11.10 32bit την έγραψα σε dvd(δεν είχα cd :wub: )..Την πάτησα για εγκατάσταση μέσω windows,διαλέγοντας 20gb για αρχή,όπως έκανα πάντα όποτε ήταν να βάλω μια έκδοση ubuntu..Αφού πέρασε κάποια αρχεία από το cd,μετά έκανα reboot..Πάει να να περάσει τα αρχεία πλέον σε linux περιβάλον..και κολούσε μετά από λίγο στο almost coping the files..Έκανα 2-3 reboot..Τίποτα..Μπήκα σε windows 7,την κάνω unistall,και κάνω reboot,ξαναμπένω,και αυτή την φορά διαλέγω 15gb,όλα καλά,μπαίνει στην εγκατάσταση των ubuntu..

 

Και αρχίζει και κατεβάζει τα αρχεία από το net ,τίποτα από το dvd,φόλα;;(να κλείσω το modem και να το κάνω; )..κάνει 45λεπτά σχεδόν..Και αφού τελειώνει κάνω reboot και διαλέγω τα ubuntu για να bootαρω..Πάει να μπει..και έχω μια μοβ οθόνη μπροστά μου,και τίποτα άλλο..

Κουνάω ποντίκι,τίποτα..Και το πιάνει το μάτι μου στο ταβάνι της οθόνης,ίσα ίσα να φαίνεται,και έτσι όπως τα πάω τέρμα δεξιά ΚΑΙ βγάζει άσπρες γραμμές η οθόνη,το πάω πιο αριστερά φεύγουν,το ξανά πάω πιο δεξιά πάλι γραμμές..

Πατάω ένα άκυρο enter και απλώς γίνεται πιο φωτεινό το μοβ..

Τι παίζει;;Σε παλιότερες εκδόσεις δεν είχα κανένα θέμα..

Τα έκανα πάλι unistall.

 

i5 2500k 3.6ghz

8gb ram 1600mhz

ati 6870hd 2gb

HDD 750gb sata 3

και τρέχω windows 7bit home premium en(original)

 

σε σύστημα με q6600/4gb ram/ati 5770 1gb/sata2 350gb που είχα πέρυσι με το ίδιο λειτουργικό,δεν είχε θέμα

 

Μια βοήθεια παιδιά θα την εκτιμούσα.. ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως το .iso που κατεβασες δεν κατεβηκε ολοκληρο? Το περασες απο ελεγχο με το md5sum του?

 

Αυτο με το md5sum πρεπει να προστεθει στο wiki' date=' δεν παει αλλο :P[/quote']

 

Ουτε εγω ξερω τι ειναι το md5sum

Καθολου κακη ιδεα για το wiki!

 

Αποστολή από το GT-N7000 (Insomnia App v2)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν το πέρασα..δεν το ήξερα καν το πρόγραμμα..Μόνο κάτι errors με md5checksum νομίζω έχω δει..Νομίζω ήταν ένα μέγεθος αρχείου 648mb δεν θυμάμαι ακριβώς τώρα γιατί ειμαι στην σχολή..

 

Μάλιστα..Λες;;Δηλαδή μόλις περνούσε τα αρχεία από το cd όταν ήμουν ακόμα σε windows περιβάλον να είχε θέμα με αυτό;

Δεν έχω άλλο cd/dvd για να τα γράψω..Άρα τώρα να τρέξω το wubi http://www.ubuntu.com/download/ubuntu/windows-installer από εδώ πλέον;Να μην βάλω καν cd..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να παρατήσεις το wubi και να κάνεις κανονική εγκατάσταση

 

εε κοίτα δεν είναι λύση αυτή...γιατί τόσα χρόνια που ασχολούμε με τα linux,όσες φορές τα έκανα εγκατάσταση τα ubuntu..με το wubi το έκανα γιατί δεν θέλω να κάνω partitions,και να μπλέκω με dual boot(δεν ξέρω να το κάνω κιολας,όσες γνώσεις έχω στο pc,είναι κάτι που δεν ξέρω[υπάρχει το google,αλλά δεν θέλω να μπλέξω]).Οπότε μου είναι πιο άνετο,να το βάζω και αν θέλω,πάλι τον χόρο,έφυγε.

Δεν είχα τέτοια θέματα. Δεν στο λέω επιθετικά,μην παρεξηγηθούμε. :)

 

jim_p

θα το δοκιμάσω.Αλλά θα το τρέξω το wubi απευθίας,χωρίς cd.Θα παω σπίτι στις 2200,αλλά κάπου στις 00.30 θα το δοκιμάσω και θα σας πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάλτο σε virtual box τότε, την ίδια δουλειά θα κάνεις

το wubi μόνο ανούσια προβλήματα θα σου προσφέρει που τσάμπα θα ψάχνεις πως να τα λύσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κάποιο πρόβλημα με το md5sum,έβαλα το md5summer,και σύμφωνα με το wiki το διάβασα...Προχωράω σε install χωρίς ανοιχτό το νετ μου..ώστε να τα διαβάσει όλα από το cd,γιατί όπως είπα,ΔΕΝ διάβαζε από το cd.

 

Τα ίδια..Πάλι πάει να μπει σε linux..και βλέπω αυτή την μοβ οθόνη...και άμα πάω πάνω δεξιά,βγαίνουν αυτές οι άσπρες γραμμές.. :confused:

wtf;Και με install από το νετ,πάλι κόλλησε στο almost finished coping files...

 

Αναμένω τα φώτα σας,όσο ψάχνω στο google και στο support της ubuntu.

http://askubuntu.com/questions/111545/ubuntu-11-10-or-11-04-does-not-boot-after-installation-blank-purple-screen

http://ubuntuforums....d.php?t=1860135

Αυτό βρήκα..Είναι το σωστό;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xtrmsnpr:

 

συνεχίζεις να προσπαθείς με το wubi ή προχώρησες σε κανονική εγκατάσταση;

Το wubi είναι συχνά προβληματικό.

 

Επίσης Θα έλεγα: πήγαινε στο 12.04 από τώρα.

Με κανονική εγκατάσταση και νετ ανοιχτό κατά τη διάρκεια της. Αξίζει.

 

12.04 beta με όλα τα bugs του: πολύ καλύτερο απ'το 11.10 (κατά τη γνώμη μου πάντα)

 

jim_p: Πρόσθεσα μια πετσοκομένη εκδοχή του md5sum σου στον οδηγό "πριν την εγκατάσταση" Ελπίζω να μην σε πειράζει.

 

xtrmsnpr: ελπίζω ο παραπάνω οδηγός να σου φανεί χρήσιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

xtrmsnpr:

 

συνεχίζεις να προσπαθείς με το wubi ή προχώρησες σε κανονική εγκατάσταση;

Το wubi είναι συχνά προβληματικό.

 

Επίσης Θα έλεγα: πήγαινε στο 12.04 από τώρα.

Με κανονική εγκατάσταση και νετ ανοιχτό κατά τη διάρκεια της. Αξίζει.

 

12.04 beta με όλα τα bugs του: πολύ καλύτερο απ'το 11.10 (κατά τη γνώμη μου πάντα)

 

jim_p: Πρόσθεσα μια πετσοκομένη εκδοχή του md5sum σου στον οδηγό "πριν την εγκατάσταση" Ελπίζω να μην σε πειράζει.

 

xtrmsnpr: ελπίζω ο παραπάνω οδηγός να σου φανεί χρήσιμος.

σΕ 28 μέρες δεν βγαίνουν τα 12.04 σε full ;

Με τον wubi προσπάθησα,αφού τον κατέβασα πάλι..Το dvd δεν κάνει και πολλά..Να βάλω τα 10.10 και να κάνω update ;Αυτά τα έχω σε κανονικό cd από τον canonical..

Θα διαβάσω και τον οδηγό λοιπόν.

Επεξ/σία από xtrmsnpr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλτο σε vbox αν φοβασαι τα partitions κλπ.

 

Ξεχνα το wubi.Εχει μαλλιασει η γλωσσα μας λεμε μακρια απο wubi.

 

Πειράζει που δεν θέλω να τρέχω σε virtual machine ;Καλή φάση είναι,απλώς δεν θέλω..

Όλο και κάποια λύση θα υπάρχει ακριβώς σε αυτό...ΤΙ linuxάκιδες είστε;:confused:

Με wubi θέλω,όπως το έκανα τόσα χρόνια,εκτός και αν είναι τόσο πια το λειτουργικό γεμάτο με bugs..Για να κάνω partitions πλέον,θα πρέπει να περάσω από φορμάτ ή με το artemis μπορώ; Είμαι αγύριστο κεφάλι:P:P..έχω ελαττώματα τί να κάνουμε;

http://www.insomnia....E%B9-windows-7/ μπορώ να κάνω και αυτό εδώ;;

 

Από τον οδηγό έκανα:

 

- Hold shift while it's booting up to access the GRUB menu

- Press e to edit the boot options

- Where it says "quiet splash", add noapic so it looks like this: "quiet splash noapic"

- Press Ctrl+x to boot

φόρτωσα μέχρι το log on screen,το οποιό ήταν χωρισμένο στο 1/3 της οθόνης,λολ..έβαλα τον κωδικό μου..Και μετά..απλώς έβλεπα το ποντίκι μου,και το κουνούσα στο 1/3,το πήγαινα τέρμα δεξιά και έβγαινε από τα αριστερά-_-

http://ubuntuforums....673&postcount=2 να ακολουθήσω και αυτό το βήμα;

 

Πρίζω και σας με τις noobιες μου,πρήζονται και τα μάτια μου με τόσους οδηγούς για λύσεις που έχω διαβάζει:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι καντο, μεχρι εκει που λεει

 

If the system is not asking for your user/password, switch to another VT using Ctrl+Alt+F1 to F6

 

οταν εισαι στην γραμμη εντολων θα πουμε την συνεχεια.

 

Πειράζει που δεν θέλω να τρέχω σε virtual machine ;Καλή φάση είναι,απλώς δεν θέλω..

 

Aπτο wubi, ειναι πολυ σοβαρoτερη λυση το VM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι καντο, μεχρι εκει που λεει

 

If the system is not asking for your user/password, switch to another VT using Ctrl+Alt+F1 to F6

 

οταν εισαι στην γραμμη εντολων θα πουμε την συνεχεια.

Ευχαριστώ :)

:cry:τα έκανα όμως πάλι unistall..B)

Αλλά πως θα λέγαμε την συνέχεια;Δεν θα έπρεπε να την ξέρω ώστε εκείνη την ώρα να την περάσω,γιατί αυτά τα έγραψα σε χαρτί,και τα έχω μπροστά μου;Δεν έχω άλλο pc..Τα ξαναπερνάω-αν θυμηθούν να μπουν-και επανέρχομαι.Στο μεταξύ,το άλλο thread του insomnia να το δοκιμάσουμε;

Είναι μια ώρα δύσκολη...γεμάτη ερωτήσεις..!

Δεν αντιλέγω,αλλά δεν τα προτιμώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...