Προς το περιεχόμενο

προβλημα συνδεσης στο ιντερνετ με wireless


kostaks3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον τα πραγματα εχουν ως εξης,

 

Σημερα περασα στο λαπτοπ μου το ubuntu 11.10. Ε,χαρουμενος και γω που τα περασα,το πρωτο πραγμα που εκανα,ηταν να συνδεθω στο ιντερνετ (wireless of course).

Ομως δεν γινοταν.Μετα δοκιμασα απο το System Settings-->Network-->Wireless να το παω on αλλα μολις το παταω το on μετα απο ουτε ενα δευτερολεπτο παει off.Τι μπορει να γινεται;Αυτην την στιγμη ειμαι συνδεδεμενος wired αλλα δεν θα μπορω για πολυ.Σκεφτομαι οτι μπορει να λειπουν drivers της καρτας δικτυου αλλα πραγματικα δεν ξερω τι να κανω.Στο ιδιο λαπτοπ,στα windows 7 συνδεεται κανονικα με wireless αλλα στο ubuntu δεν ξερω τι παιζει.

Επισης αν γινεται εξηγηστε μου τυχον απαντησεις με απλα λογια επειδη απο Linux ειμαι αρχαριος.

 

Ευχαριστω πολυ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ξεκινησουμε απο τα βασικα: Ποια ακριβως καρτα εχει το λαπτοπ πανω? Θα το βρεις κανοντας οτι εχω πει εδω (μονο το 1ο βημα βασικα).

http://www.insomnia.gr/topic/437309-hardware-και-drivers-στο-linux/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον απτην διαχειρηση συσκευων βλεπω οτι εχω την Atheros AR9285.

 

edit: Εκανα και αυτα που λες στο πρωτο βημα

 

Τα αποτελεσματα --->

>00:00.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 14h Processor Root Complex
00:01.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Device 9806
00:01.1 Audio device: ATI Technologies Inc Wrestler HDMI Audio [Radeon HD 6250/6310]
00:04.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 14h Processor Root Port
00:05.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 14h Processor Root Port
00:06.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 14h Processor Root Port
00:11.0 SATA controller: ATI Technologies Inc SB7x0/SB8x0/SB9x0 SATA Controller [AHCI mode] (rev 40)
00:12.0 USB Controller: ATI Technologies Inc SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller
00:12.2 USB Controller: ATI Technologies Inc SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB EHCI Controller
00:13.0 USB Controller: ATI Technologies Inc SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller
00:13.2 USB Controller: ATI Technologies Inc SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB EHCI Controller
00:14.0 SMBus: ATI Technologies Inc SBx00 SMBus Controller (rev 42)
00:14.2 Audio device: ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) (rev 40)
00:14.3 ISA bridge: ATI Technologies Inc SB7x0/SB8x0/SB9x0 LPC host controller (rev 40)
00:14.4 PCI bridge: ATI Technologies Inc SBx00 PCI to PCI Bridge (rev 40)
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 12h/14h Processor Function 0 (rev 43)
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 12h/14h Processor Function 1
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 12h/14h Processor Function 2
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 12h/14h Processor Function 3
00:18.4 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 12h/14h Processor Function 4
00:18.5 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 12h/14h Processor Function 6
00:18.6 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 12h/14h Processor Function 5
00:18.7 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 12h/14h Processor Function 7
01:00.0 Ethernet controller: Atheros Communications AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet (rev c0)
02:00.0 Unassigned class [ff00]: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTS5116 PCI Express Card Reader (rev 01)
03:00.0 Network controller: Atheros Communications Inc. AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν διαφορες αναφορες για προβληματα, και προτεινονται διαφορα απ'οτι εριξα μια ματια.

Δες τα λιγο...

 

Atheros AR9285 Ubuntu 11.10 problem

Atheros AR9285 on Ubuntu 11.10 Sony Vaio VPCEH - wifi does't works

Sony Vaio VAIO VPCEG1BFX/W Atheros AR9285 Ubuntu 11.10 Wireless Driver Issue

 

Απο http://askubuntu.com/questions/67437/how-do-i-install-a-driver-for-an-atheros-ar9285

 

Δοκιμασε να κανεις edit το αρχειο /etc/modprobe.d/blacklist.conf

και να προσθεσεις μια γραμμη...

 

>blacklist acer_wmi

 

Κανε reboot και δες τι γινεται...

 

Η εντολη που αναφερεται ειναι

gksu gedit /etc/modprobe.d/blacklist.conf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω την εντύπωση οτι είναι bug του unity

σε laptop φίλου που έπαιζε με live cd το mint μόλις έκανες off το wireless και πήγαινες να το ξανακάνεις on έκανε ακριβώς το ίδιο που λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον δοκιμασα τα 3 που μου ειχαν τα λινκ.τιποτα δεν δουλεψε.Ξεχασα να κανω το τελευταιο που μου γραφεις ομως.Ξαναμπαινω στa linux kai ενημερωνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενε.. το τελευταιο θελει οδηγιες (αν εννοεις αυτο τελευταιο και οχι αυτο με το blacklist)... :rolleyes:

 

Πρεπει να δεις αν εχεις εγκατεστημενο το wpa supplicant. Αν το εχεις, θα εχεις και ενα αρχειο /etc/wpa_supplicant.conf

 

Αν δεν το εχεις, θα πρεπει να το εγκαταστησεις. Αφου λοιπον υπαρχει στο συστημα, θα πρεπει να εχει τα παρακατω...

-------------------------------------------------------

ctrl_interface=DIR=/var/run/wpa_supplicant GROUP=wheel

 

network={

ssid="my_ssid"

proto=RSN

key_mgmt=WPA-PSK

pairwise=CCMP TKIP

group=CCMP TKIP

psk="my_password"

}

---------------------------------------------------------

 

Και μετα, με την παρακατω εντολη συνδεεσαι...

 

>wpa_supplicant -B -Dwext -i wlan0 -c /etc/wpa_supplicant.conf

 

και με iwconfig βλεπεις τι γινεται, αν εχει συνδεθει η οχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον,το προβλημα λυθηκε.Θελω να σε ευχαριστησω θερμα corrupted για την βοηθεια.Τελικα επρεπε να κανω εκεινο με το blacklist.Χιλια ευχαριστω και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αν θα ειχε φασαρια αυτο αλλα πραγματικα με εσωσες.Αφου μεχρι και reinstall τα ubuntu ειχα κανει αλλα και παλι τιποτα.Απο τις 4 το μεσημερι μεχρι τωρα τις 11.30 με παιδευε,φαντασου.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...