Προς το περιεχόμενο

Δεν έχω ίντερνετ με τα Windows 7 μου


meymigrou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους και σε όλες.

 

Πέρασε ένας μήνας που έκανα μεταφορά το ίντερνετ μου (Forthnet) και τώρα που μου το ξανά πέρασαν δεν έχω ίντερνετ στα WIndows 7.

 

Ο υπολογιστής μου έχει Linux - Ubuntu 11.10 και Windows 7,με τα Ubuntu έχω ίντερνετ κανονικά ενώ με τα windows όχι.Μου είπαν να κοιτάξω το Firewall αλλά δεν κατάφερα και πολλά.

 

Επίσης με τα notebook μου (δύο) πιάνω ασύρματα στο δικό μου ίντερνετ κανονικά.

Καμιά ιδέα? ευχαριστώ πολύ σε όλους και σε όλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Control Panel- Network and Internet- Network and Sharing Center- Change adapter settings- δεξί κλικ & ιδιότητες στην κάρτα δικτύου που συνδέετε στο δίκτυο- internet protocol vesion 4 (tcp/ipv4) & properties και από εκεί κοιτάς να είναι στα αυτόματα.

 

Δεν έχω ελληνικά windows και στο λαπτοπ από το οποίο γράφω έχει windows 8 και δεν θυμάμαι αν είναι ακριβώς έτσι και στα seven

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακολούθησε τα βήματα που σου είπε ο alexzzz απο ένα υπολογιστή που μπαίνει στο Internet κάπου θα γράφει λεπτομέριες ή πήγαινε με τον τρόπο που που σου λέει ο hawkpilot και δες τι Ip παίρνει ο υπολογιστής που μπαίνει στο internet

αν έχει πχ στο pc αυτο μια ip της μορφής 192.168.1.2 πας στον υπολογιστή που δεν μπαίνει στο Internet και βάλε αντι για 2 βάλε 20 τα υπόλοιπα τα βάζεις ακριβώς τα ίδια (μάσκα,πύλη κτλ)

αν δεν μπαίνει και έτσι δεν μήπως έχεις κανένα extra firewall και σε κόβει

Διαφορετικά ξαναπέρνα τα drivers της καρτας δικτύου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κατάφερα και έλυσα το πρόβλημα μου με το ίντερνετ τηλεφωνώντας στην Forthnet.

Με έβαλαν σε μια ιστοσελίδα τους χωρείς να έχω ίντερνετ και πέρασα κάτι κωδικούς που μου έδωσαν και τώρα όλα είναι μια χαρά.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...