Προς το περιεχόμενο

Δεν θα έχει φέτος PS4 και νέο Xbox


draginfable

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κρίμα. θα ψάξω να δω φωτογραφίες. Και το fat δεν ήταν άσχημο αλλά το slim 360 είναι πραγματικά φοβερό! :)

 

To fat το 360 μου άρεσε και μένα.

Ειδικά για design του 2005, ήταν μια χαρά η κονσόλα.

Απλά, από άποψη κατασκευής πολύ κατώτερο από ps3 fat.

 

H διαφορά είναι πως το 360 slim διόρθωσε όλα τα προβλήματα του φατ, ανέβασε την ποιότητα κατασκευής και πρόσθεσε χαρακτηριστικά, ενώ τo ps3 slim αφαίρεσε χαρακτηριστικά και μείωσε την ποιότητα κατασκευής. Αυτό το trend με τα χειρότερα ποιοτικώς slim, το ακολουθεί η sony από εποχή ps2 (μην πω εποχή ps1..), αλλά πλέον επί εποχής ps3, το παραξήλωσε με το να αξιώνει 300 ευρώ αρχικά και πλέον 250 ευρώ για το entry level bundle, 5 χρόνια μετά την κυκλοφορία του ps3 στην αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To fat το 360 μου άρεσε και μένα.

Ειδικά για design του 2005, ήταν μια χαρά η κονσόλα.

Απλά, από άποψη κατασκευής πολύ κατώτερο από ps3 fat.

 

H διαφορά είναι πως το 360 slim διόρθωσε όλα τα προβλήματα του φατ, ανέβασε την ποιότητα κατασκευής και πρόσθεσε χαρακτηριστικά, ενώ τo ps3 slim αφαίρεσε χαρακτηριστικά και μείωσε την ποιότητα κατασκευής. Αυτό το trend με τα χειρότερα ποιοτικώς slim, το ακολουθεί η sony από εποχή ps2 (μην πω εποχή ps1..), αλλά πλέον επί εποχής ps3, το παραξήλωσε με το να αξιώνει 300 ευρώ αρχικά και πλέον 250 ευρώ για το entry level bundle, 5 χρόνια μετά την κυκλοφορία του ps3 στην αγορά.

 

Στο πσ2 είδα χθες το fat ολόκληρη κομούτσα καμία σχέση με το δικό μου slim. Πολύ χοντρό ήταν. Το slim εμφανισιακά μου αρέσει και ιδιαίτερα ο σχεδιασμός των power και reject buttons.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πσ2 είδα χθες το fat ολόκληρη κομούτσα καμία σχέση με το δικό μου slim. Πολύ χοντρό ήταν. Το slim εμφανισιακά μου αρέσει και ιδιαίτερα ο σχεδιασμός των power και reject buttons.

δικια μου αποψη επειδη ειχα το ps2 fat!για μενα ητανε κορυφαιο το φατ...ναι μεν κουμουτσα αλλα ειχε και σχετικα ωραιο design σε σχεση με το slim οπου δεν μου αρεσε καθολου!επεισης ειχα παρατηρησει οτι το ps2 οσες ωρες και να επαιζα που πιστεψε με οταν ημουνα μικρος το ελιωνα πραγματικα (ξεκιναγα πρωι και το εκλεινα βραδυ...δυαλλειμα μονο για φαγητο) το ακουμπαγα και ποτε δεν εκαιγε ητανε πολυ λιγο ζεστο σε αντιθεση με το slim το οποιο και 1 ωρα να επαιζες ζεματαγε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε κατσίκια δεν πρόκειται να βγει νέα κονσόλα όσο πουλάνε μια χαρά αυτές και όσο βγαίνουν παιχνίδια τα οποία γουστάρει ο κόσμος. μην περιμένε τίποτα πριν το 2013

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tι να πω..γούστα είναι αυτά! :P

Εμένα π.χ. δε μ αρέσει το ps3 slim, το θεωρώ κατώτερο ποιοτικά από το ps3 fat (χώρια το κατώτερο hardware) και επιπλέον κατώτερο αισθητικά, δηλαδή τοστιέρα :P

 

Σε άσπρο κάααπωςς παλεύεται, άντεεε..

 

 

Εχω ορισμενες φιλικες ερωτησεις προς cortan@ :confused: :confused: ετσι για να εχουμε να λεμε

Περαν του αισθητικου το οποιο ειναι καθαρα θεμα γουστου και εκει ο καθενας εχει τις καθαρα υποκειμενικες του αποψεις (και μενα μου αρεσει το εξωτερικο φινιρισμα του ΦΑΤ αλλα οχι το ογκωδες σχημα του), ποιο ειναι το κατωτερο hardware του slim model?

Να τα παρουμε με τη σειρα:

Καταρχας τα πρωτα φατ launch models που αναφερεται νομιζω ο φιλος cortan και κυριως οι 60αρες launch κονσολες ερχοταν με 4 usb και backwards compatibility με το PS2 κατι το οποιο αφαιρεθηκε στα μεταγενεστερα μοντελα FAT και ειναι μεμπτο και κατακριτεο απ ολους νομιζω.

Αυτο ηταν ομως καθαρα θεμα hardware το οποιο αυξανε το κοστος της κονσολας και η σονυ θελοντας να μειωσει το κοστος και συνεπως την τιμη πωλησης το αφαιρεσε εντελως.

Σημειωνω οτι οι μεταγενεστερες ΦΑΤ δεν ειχαν το b/c επομενως δεν ειναι ολες οι ΦΑΤ ιδιες οπως ισχυριζονται αρκετοι !!!

Επισης το backwards compatibility ενδιαφερει μονον οσους ειχαν και ΠΣ2. Δε νομιζω καποιος που παιρνει κονσολα next gen για πρωτη φορα να αγορασει παιχνιδι ΠΣ2. Βεβαια αυτο επαφυεται στα γουστα του καθενος. Ειναι σεβαστο να θελει καποιος να παιζει ΠΣ2 στο ΠΣ3 του αλλα δε νομιζω πως αφορα αυτο τον μεσο χρηστη του ΠΣ3

 

 

Τι αλλο παραπανω ειχαν τα ΦΑΤ; Τις 4 usb ports, ναι να συμφωνησω και σε αυτο οι οποιες αφαιρεθηκαν στα τελευταια ΦΑΤ μοντελα

Α ναι !!!!! κοντεψα να ξεχασω και τις θυρες για καρτες μνημης οι οποιες σαφως και ειναι απαραιτητες σημερα τοσο για το gameplay οσο και για την αποθηκευση δεδομενων !!!!!!!

 

Το καλυτερο ποιοτικα hardware ποιο ειναι; το BD Rom drive ΚΕΜ-400ΑΑΑ με single αντι dual lens laser το οποιο αντικατασταθηκε στις μεταγενεστερες fat απο το ΚΕΜ-410 (με διπλο ματι);

ολες οι σλιμ κονσολες φερουν φυσικα dual lens lasers !!!!

Many of the initial 40GB models used a cheaper version of Blu-ray lens, which had a high failure rate, requiring replacement

Single Laser Lens Model PS3's: Laser Model# KES-400A Deck Model# KEM-400AAA

CECHE01 80GB system (not the MGS4 Bundle Edition)

CECHA01 60GB system

CECHG01 40GB system (earlier models of this model#)

CECHB01 20GB system

Αν δεν με απατα η μνημη μου ειναι οι πρωτες κονσολες (αυτες με το backward compatibility)

 

Μηπως ο μικροτερος ανεμιστηρας που εχουν τα ΦΑΤ ειναι κι αυτος ποιοτικοτερος;

 

Να παμε στην υποστηριξη ηχου απο hardware; Υποστηριζουν τα ΦΑΤ dts και dolby digital 7.1; βεβαια λιγους ενδιαφερουν αυτα αλλα να εχουμε να λεμε περι ποιοτητας

"Bitstream"ing of Dolby TrueHD audio is supported on the Slim PS3 (CECH-20xx models and higher). The Fat PS3 must decode the signal internally and output LPCM via the HDMI cable, and it is possible to remap existing channels to the extra rear two channels to keep 7.1 output (Firmware 2.40 and higher). TOSLINK is obviously not supported because of bandwidth issues.

"Bitstream"ing of dts-HD Master Audio is supported on the Slim PS3 also, while the Fat PS3 can, again, only output "Linear PCM" via the HDMI cable.

dts-HD High Resolution Audio (dts-HD HRA) is a lossy format and is supported in the PS3. However decoding is supported for "Linear PCM" in the PS3. dts-HD HRA is dts Digital Surround (the Core) plus any extra frequencies or channels up to 7.1. If selecting "Linear PCM", TOSLINK can only output stereo channels.

 

HDMI: υποστηριξη μεχρι 1.3a για τα φατ, υποστηριξη 1.3c για τα σλιμ (ποσως ενδιαφερει αυτο βεβαια)

 

Να πουμε λιγα για την καταναλωση ενεργειας των κονσολων; ξεκιναει απο τα 205 W για τις launch, πεφτει στα 140 W στις μεταγενεστερες fat, για να φτασουμε στα 85-90 στις σλιμ

 

 

σαφως καλυτερη μνημη flash των slim (Because of the smaller flash chips in later versions, newer firmware versions allow for the firmware data to be partially stored on the harddrive (instead of totally inside the flash), making the flash purely responsible for holding data involved in the critical booting up process. )

 

 

Αφησα για το τελος την μητρικη των ΦΑΤ, την μεγαλη πονεμενη ιστορια, γνωστα και χιλιοειπωμενα τα περι αναποδης αρχιτεκτονικης GPU + CPU, καταναλωσης ρευματος και επομενως υπερθερμανσης, μεγεθους των GPU και cpu στα 90nm αντι των 65 + 45 των σλιμ,

 

Τελος απαντηση στο ποιοτικοτερο hardware των FAT ειναι το YLOD, το οποιο κατα 95% συμβαινει σε κονσολες FAT και κατα 90 % ειναι προβλημα του ποιοτικοτερου hardware της μητρικης (ναι συμβαινει ακομη και στα ποιοτικα πρωτα 60αρια !!!!! )

Και για να μη μπερδευτει καποιος δεν εννοω οτι το 95% των ΦΑΤ παθαινει YLOD, αλλα το 95% των YLOD το παθαινουν οι ΦΑΤ κονσολες

 

Μπορει να βγηκα ολιγοντι offtopic, αλλα εχω κουραστει να ακουω την καραμελα οτι τα ΦΑΤ ειναι καλυτερα απο τα σλιμ χωρις να ισχυει κατι τετοιο

Επεξ/σία από mtzs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το fat ήταν χάλια. Αν δεν υπήρχε το πολύ καλό κλίμα από το PS2, για να πιστέψει η αγορά πως αξίζει κάπως η επένδυση, θα είχε φαλιρίσει το PS3. Αν δεν μπορείς να βγάλεις κονσόλα κάτω από 500 ευρώ, μην την βγάζεις !

 

Το ίδιο πιστεύω και για το Vita, δοκιμάζουν πολύ τα όρια του κόσμου με την τεράστια τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το fat ήταν χάλια. Αν δεν υπήρχε το πολύ καλό κλίμα από το PS2, για να πιστέψει η αγορά πως αξίζει κάπως η επένδυση, θα είχε φαλιρίσει το PS3. Αν δεν μπορείς να βγάλεις κονσόλα κάτω από 500 ευρώ, μην την βγάζεις !

 

Το ίδιο πιστεύω και για το Vita, δοκιμάζουν πολύ τα όρια του κόσμου με την τεράστια τιμή.

 

Και πάλι 500 ευρώ πολλά είπες. Μέγιστο επιτρεπτό όριο θεωρώ τα 400 ευρώ ενώ ένα φυσιολογικό ποσό είναι τα 350Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

quotes

 

Απαντάω και εγώ φίλε mtzs φιλικά για να έχουμε να λέμε :)

Aπλά θα απαντήσω επί του συνολικού quote, για να μη γεμίσω πολύ το κείμενο.

 

Καταρχήν, για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, σαφέστατα αναφέρομαι κυρίως στα πρώτα fat models και δη στα 60άρια (και 80άρια στην Αμερική), τα οποία έχουν τα εξής πλεονεκτήματα έναντι των slim:

- Backwards Compatibility (BC support)

- Super Audio CD player (Κοινώς SACD player)

- Linux Supported OS (με πολλές διανομές να έχουν βγει)

- 4xusb 2.0 θύρες

- memory/card reader

- ανώτερο build quality από άποψη

1) επιλογής υλικών

2) εξωτερικό φινίρισμα

3) επιλογή transparency πλαστικών που συμπληρώνουν το σασί

4) γιαπωνέζικους πυκνωτές (και όχι κινέζικους) σε αρκετά σημεία της μητρικής

5) συναρμογής υλικών, π.χ. αν πάρεις ένα fat και ένα slim και τα βάλεις κάτω, να ανοίξεις, θα δεις ποιοτικότερες

συνδέσεις στο φατ, περισσότερο space μεταξύ των components και καλύτερη διαχείριση του space αυτού.

 

Από αυτά που αναφέρω, τα μεταγενέστερα μοντέλα fat, καθώς και τα slim έχασαν πολλά, αλλά κράτησαν το ανώτερο feeling του build quality. Αν με ρωτήσεις λοιπόν, τι προτιμώ ένα fat 40gb έναντι ενός slim, θα σου απαντήσω και πάλι fat λόγω ανώτερου build quality.

 

Τώρα αν συζητήσουμε για τα αρχικά 60gb/80gb αμερικάνικα, είναι σαφέστατα ανώτερα κατά την προσωπική μου άποψη.

Πρώτο και βασικότερο: ύπαρξη SACD player. Που ξέχασες να αναφέρεις.

Δεν ξέρω αν ασχολείσαι με professional audio ή αν έχεις ακούσει μουσική μιξαρισμένη σε native 5.1 sound από SACD, είναι πρωτόγνωρη εμπειρία...Π.χ. άκουσε αν μπορείς σε κάποιο κατάστημα με audio, το Dark Side of the Moon σε SACD.

Για μένα είναι βασικότατο πλεονέκτημα να μπορείς να παίζεις SACD player, και ένα πλεονέκτημα που μεγαλώνει εκθετικά αν δεις τις τιμές των standalone SACD players στην αγορά. Δηλαδή αν υποθέσουμε πως εγώ που κατέχω PS3 60gb πάω σε ένα slim, θα πρέπει να πληρώσω έξτρα τουλάχιστον 150 ευρώ αν παραγγείλω SACD player από το εξωτερικό, ενώ αν στηριχθώ στις τιμές τις ελληνικές, δηλαδή αν κοιτάξεις το skroytz, θα δεις πως το φθηνότερο το δίνει 640 ευρώ:

http://www.skroutz.gr/c/247/cd_players_and_recorders.html?keyphrase=sacd+

 

Αλλά εγώ δε θα σου πω, 640, θα σου πω 150-200 ευρώ για να το αγοράσεις μέσω ίντερνετ από εξωτερικό.

Θέλω ένα έξτρα κόστος 150-200 ευρώ για να έχω τη δυνατότητα να ακούσω τη SACD συλλογή μου, την οποία μέχρι τώρα μπορώ να την ακούσω στο ps3 60gb και το οποίο αν το δεις ως review για SACD, αποτελεί μία πάρα πολύ καλή επιλογή.

 

Δεύτερο στοιχείο, το Backwards Compatibility.

Πρέπει να πληρώσω άλλα 100 ευρώ για playstation 2, για να μπορώ να παίξω τα παιχνίδια του 1 και του 2, που τώρα τα χαίρομαι στο 3.

 

Αυτές και μόνο οι 2 ελλείψεις θα με αναγκάσουν να ξοδέψω 300 ευρώ περισσότερα για αυτά τα 2 χαρακτηριστικά...

Και μιλάμε για χαρακτηριστικά που η Sony διαφήμιζε στην κονσόλα της όταν την πούλαγε για 1 χρόνο στην αγορά και για χαρακτηριστικά που αποτελούν features του αρχικού (πλέον) σετ χαρακτηριστικών του playstation 3.

Όταν λοιπόν έρχεται η Sony και μου αφαιρεί τη δυνατότητα 2 τέτοιων features από τα μεταγενέστερα μοντέλα, τι να πω?

Πως είναι καλύτερα? Με καταλαβαίνεις?

 

Τρίτη και βασική έλλειψη?

Ακύρωσε το Linux support με την εισαγωγή των slims...Δηλαδή ΕΤΣΙ Η ΑΛΛΙΩΣ, για κάποιον που είχε ήδη ps3 fat, ήταν μεγάλη πατάτα και πολύ άσχημο να τον περιορίζει μέχρι ενός firmware στο Linux support, αλλά τουλάχιστον σου έδινε τη δυνατότητα. Ξέρεις κύριε, θες Linux? Μείνε μέχρι το τάδε firmware. Άσχημο πολύ επιμένω, γιατί και πάλι αφαιρεί features που ήταν buing points (δικαιολογούσαν την αγορά του μηχανήματος). Αλλά στο slim, την αφαίρεσε τελείως...

 

Γύρνα πίσω και δες τι ΤΟΥΜΠΑΝΟ μηχάνημα ήταν το ps3 και πόσο ξέπεσε σε αυτή την πορεία και θα καταλάβεις πως δεν είναι να μιλάει κανείς με κολακευτικά λόγια. Αντίθετα, το 360 slim είναι για να μη πω σε όλα, να πω ΣΧΕΔΟΝ σε όλα, καλύτερο από το 360 fat.

Δηλαδή, ενώ στην πρώτη περίπτωση η sony αφαιρεί σταδιακά features, στη δεύτερη περίπτωση η MS προσθέτει.

 

Στο θέμα της HDMI θύρας, ουσιαστικά και τα φατ και τα σλιμ, έχουν πλέον από άποψη firmware διαχείρισης της HDMI θύρας, τα ίδια χαρακτηριστικά ακριβώς (πλην από το bravia sync που αφορά τηλεοράσεις της sony και έτσι δεν είναι ένα καθολικό χαρακτηριστικό ώστε να το αναφέρω). Οι 2 revisions των θυρών, οι 1.3a και 1.3c, αναβαθμίστηκαν σε 1.4a χωρίς όμως ταυτόχρονη υποστήριξη μεταφοράς δεδομένων μέσω ethernet. Δηλαδή το hardware controller που ελέγχει τις HDMI θύρες έπαιρνε αναβάθμιση σε 1.4, και γι αυτό το λόγο όλα τα ps3 (fat και slim) υποστηρίζουν 3D games και 3D movies.

Άρα στο θέμα του HDMI δεν υπάρχει διαφορά όπως αναφέρεις, από τη στιγμή που το firmware είναι το ίδιο και οι θύρες προσφέρουν ακριβώς το ίδιο, ακριβώς το ίδιο color range, κτλ, κτλ.

 

Στο θέμα της συρρίκνωσης του CELL και του RSX και την καλύτερη διαχείριση θερμότητας, όπως και στο θέμα του καλύτερου laser, αυτό είναι φυσιολογική εξέλιξη (evolution) λόγω καλύτερων revisions και είναι αναπόφευκτο, δηλαδή όταν πρωτοπαρήγαγε το ps3, δεν είχε τον rsx στα 65nm, αλλά στα 90nm. Δεν μπορούσε να τον έχει καλύτερο. Το ίδιο και με τα BD drivers, τοποθέτησε ό,τι καλύτερο υπήρχε (και την έπαιρνε από άποψη κόστους) και δεδομένου πως τα BD drives των πρώτων ps3, είχαν και SACD support, που σου έδειξα προηγουμένως τι σημαίνει στο θέμα των audiophiles, καταλαβαίνεις πως συνολικά σε θέμα οπτικού μέσου και πάλι είχες κάτι καλύτερο και τώρα έχεις μία έκπτωση και σε αυτό. Tα duallayer lasers στο slim είναι φυσικό επακόλουθο εξέλιξης του ηλεκτρονικού part. Δε σημαίνει όμως πως μου αφαιρεί την οποιαδήποτε δυνατότητα. Και στο fat μπορώ να τρέξω όλα τα bluray το ίδιο καλά.

Αντίθετα, όταν έφτιαχνε τα slim, μπορούσε να ξαναβάλει SACD. Δε μπορούσε?

Μπορούσε να βάλει μέσα BC support..δε μπορούσε? Και μάλιστα η Sony έχει στείλει πατέντα με emulated BC support, άρα μπορούσε να βάλει καθόλα emulation το BC, χωρίς έξτρα κόστος. Γιατί δεν το έκανε λοιπόν? Επειδή προτίμησε το κέρδος από τις πωλήσεις του ps2 που ακόμα είναι στην αγορά. Καταλαβαίνεις τι θίγω? Την πολιτική της sony...

Όταν μου πουλάς το ps3 και ξέρω πως σε ένα μηχάνημα μπορώ να έχω όλη τη συλλογή μου από παιχνίδια playstation, των προηγούμενων 10-15 χρόνων, γιατί μου αφαιρείς αυτή τη δυνατότητα? Ενώ ήταν buing point...

Αντίθετα, η MS όταν έβγαλε το slim, δε μου αφαίρεσε το backwards compatibility με τα Xbox1 games. Παρόλο που τα έχει ανεβάσει τα καλά games και τα πουλάει ως Xbox originals με digital αγορά. Θα μπορούσε να βασιστεί εκεί και να πει, άσε κόβω το BC support, για να αυξήσω τις πωλήσεις τις digital. Δεν το έκανε.

 

Στο θέμα των usb θυρών και στο θέμα του card reader συμφωνώ μαζί σου πως δεν είναι so much θέμα.

Aλλά, θεωρώ προσωπικά (προσωπική μου άποψη έτσι) πως είναι ξεφτίλα ένα ps3 slim του 2011/2012 να έχει 2usb θύρες, όταν την ίδια στιγμή ο ανταγωνιστής μου έχει 5 usb 2.0 θύρες. Δηλαδή αν στην 1 συνδέσεις έναν εξωτερικό δίσκο και στην άλλη το καλώδιο φόρτισης του χειριστηρίου, δεν έχεις άλλη για κάτι άλλο. Π.χ. για ένα usb πληκτρολόγιο, ή για 2η ταυτόχρονη φόρτιση 2ου χειριστηρίου.

Και ρωτάω. Γιατί να αναγκαστώ να πληρώσω έξτρα για usb hub, για να έχω μία δυνατότητα που την είχα στάνταρντ? Και σημειώνω εδώ πως πολλά 3rd party devices με μία αναβάθμιση firmware τα καταργούσε η sony (άλλη πατάτα από εκεί) και μπορεί να βρω και το hub μου να μην μου το αναγνωρίζει το ps3 μου? Και μετά αν θέλω να διαβάσω μία memory card, που όλοι ξέρουμε πως οι microsd κάρτες βρίσκονται παντού (π.χ. στις κάμερες, στα κινητά, κτλ) (μέσω αντάπτορα που έχουν όλες διαβάζονται από SD θύρα), γιατί να χρειαστεί να πληρώσω έξτρα χρήματα για usb reader στο ps3 slim?? Και θα μου τον αναγνωρίσει σίγουρα το ps3? Καταλαβαίνεις το point μου?

Εκτός του ότι το slim έχει αντικειμενικά κομμένο hardware, ξεπέφτει στα μάτια μου μία ηλεκτρονική συσκευή που βγαίνει μεταγενέστερα, να έχει τόσο μειωμένο hardware και να κοστίζει ακόμα 250 ευρώ καινούρια..

 

Με βάση όλα τα παραπάνω, τα μόνα πλεονεκτήματα που έχει το σλιμ έναντι των πρώτων φατ είναι το bitstream σε dts και παραδέχομαι πως μερικές φορές μου διαφεύγει ως feature. Μιλάω για πλεονέκτημα hardware.

Π.χ. το θέμα της κατανάλωσης είναι θέμα εξέλιξης των ηλεκτρονικών μερών, θα μπορούσε δηλαδή να έχει το slim και SACD supporτ και BC support και 4usb θύρες (και 6 ακόμα αν θέλεις), και να καταναλώνει λιγότερο από τα πρώτα ps3. Όταν όμως παρήγαγε τα πρώτα ps3, η sony έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε από θέμα hardware, ενώ όταν παρήγαγε το revision το slim, δεν έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε αλλά έκανε καθαρή έκπτωση σε included hardware και γενικότερου build quality.

Και για αυτό τον λόγο θα διάλεγα οποιοδήποτε φατ έναντι των σλιμ, γιατί είναι πιο στιβαρή κατασκευή, υπάρχουν και φατ που έχουν τον cell σε λιγότερα nm, π.χ. τα 40gb fat έχουν μειωμένη κατανάλωση ήδη, έχουν revision του hardware, έχουν 17άρηδες ανεμιστήρες έναντι 15άρηδων στα πρώτα fat (όσοι δηλαδή είναι οι ανεμιστήρες των slim - και εδώ πρέπει να αναφέρω πως τα πρώτα πρώτα φάτ είχαν 19άρηδες από ιαπωνική εταιρεία και όχι κινέζικη και οι οποίοι είναι οι τοπ), επίσης δεν έχουν πρόβλημα ylod (όσο φυσιολογικά εμφάνισαν τα πρώτα φατ) και μπορείς να τα βρεις μεταχειρισμένα φθηνότερα από τα σλιμ.

 

Για να ολοκληρώσω:

Για τη σύγκριση των πρώτων φατ με όλο το hardware πακέτο έναντι των σλιμ, για μένα δεν υπάρχει σύγκριση.

Σχεδόν σε όλα είναι ανώτερα τα φατ.

Για τη σύγκριση μεταγενέστερων φατ έναντι σλιμ, εφόσον έχουν περίπου παρόμοιο hardware, εφόσον δεν έχουν μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση (αν απασχολεί κάποιον αυτό, δεν είναι hardware feature), εφόσον δεν εμφανίζουν πρόβλημα ylod πέρα του 1,2 τοις εκατό του quality control και εφόσον στην κρίση μου που είμαι και ηλεκτρονικός έχουν τόσο ανώτερο build quality στα υλικά κτλ (μόνο τα πλαστικά να συγκρίνεις), γιατί να επιλέξω να αγοράσω ένα slim που γι αυτό μου αξιώνει η Sony περισσότερα χρήματα?

 

Αυτή είναι η άποψή μου. Μπορείς ελεύθερα να σχολιάσεις πάνω σε αυτά. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cortan@ Το ps3 θα μπορούσε κάλλιστα να ήταν η καλύτερη κονσόλα των εποχών και πολύ ανώτερη του 360. Δεν έγινε για ένα απλό λόγο: Η κατασκευάστρια εταιρία ήταν η SONY.

 

Ξέρουμε όλοι πόσες πατάτες έχει κάνει από θέματα τιμής έως και αυτά που ανέφερε ο cortan στο προηγούμενο post. Θεωρώ τα χειρότερα υλικά κατασκευής των slim ως ένα μειονέκτημα φυσιολογικό αφού η sony ήθελε να ρίξει την τιμή της κονσόλας. Θεωρώ όμως μεγάλη γκάφα εκ μέρους της να μην έχουν οι slim κονσόλες BC support, SACD player, 4 usb ports και cart reader από την στιγμή που τα fat τα είχαν όλα αυτά. Ποιος ο λόγος κυρά sony να τα αφαιρέσεις από τις επόμενες κονσόλες σου που υποτίθεται πρέπει να είναι και καλύτερες?

 

Τέλος πάντων δεν θα κάτσω να επιμείνω στο θέμα γιατί όπως και να το κάνουμε όλα έγιναν εξαιτίας της χαζομάρας που υπάρχει εκεί στην Sony. Αν το slim διατηρούσε όλα τα προηγούμενα και είχε και καλή τιμή θα εξαφάνιζε το 360 (γνώμη μου). Η sony έχει παίξει καλά το χαρτί της μόνο στα exclusives της κονσόλας και εκεί την παραδέχομαι. Όπως και να έχει αγόρασα ps3 slim λόγω σκληρού και επειδή δεν με ενδιέφεραν τα features που μείωσαν στην slim κονσόλα (εκτός από τα usb και λιγότερο τα card readers). Σαν design τις θεωρώ καλύτερες τις slim και αυτό ήταν και ένας από τους λόγους που τους προτίμησα. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας το ολο μου σκεπτικο το ξεκινησα ορμωμενος απο τις υπερβολικες τιμες που βλεπω να ζητανε αρκετοι με φατ κονσολες χωρις B/C με βαση τα δεδομενα και τις τιμες που ειναι σημερα διαμορφωμενες στην αγορα (εδω και ενα χρονο περιπου).

Αναφερομαι καθαρα στο τι ζηταει ο μεσος χρηστης απο μια κονσολα σημερα και οχι πριν 5 χρονια

 

Η πολιτικη της Sony περι B/C αυτου ειναι παντελως κατακριτεα και δε νομιζω να αμφιβαλει κανεις γι αυτο. Το ανεφερα αλλωστε και στο δικο μου ποστ, οποτε δε χρηζει περαιτερω σχολιασμου

Το SACD οντως μου διεφυγε, αλλα απασχολει αυτο καποιον που αγοραζει τη κονσολα για παιχνιδι; Ετσι οπως τα αναφερεις για τις τιμες του SACD ουσιαστικα δικαιολογεις την ΣΟΝΥ για την αυξημενη τιμη των launch κονσολων. Μηπως δηλαδη θα ηταν πιο καλο για τη σονυ να διατηρει το SACD και το B/C με τιμη κονσολας 450-500 ευρω σημερα για να συναγωνιστει τα 200 του XBOX360 και τα 120 του wii. Το ΧΒΟΧ τοτε θα ηταν μονοδρομος για τον μεσο gamer.

Για τις usb ports εχουμε ακριβως ιδια αποψη και για μενα ειναι θεμα οπως και το ανεφερα, δε διαφερει καπου, και γω θαθελα παραπανω χωρις hubakia (αλλωστε σιχαινομαι τα παραπανω καλωδια). Οι flash card ports δεν ειναι θεμα για μενα καθοτι το 95% λειτουργει πλεον με usb

Το linux το οποιο αναφερεις δεν ειναι θεμα hardware αλλα καθαρα θεμα υποστηριξης firmware οποτε δεν αποτελει μετρο συγκρισης !!!! ( μιας και υποστηριζεις τοσο το ΧΒΟΧ γιατι δεν κρινεις την Microsoft που δεν εχει υποστηριξη linux στις κονσολες της; ) ;) Ολοι ξερουμε πως η ΣΟΝΥ το αφαιρεσε για πιθανα exploit hacks στα οποια το linux δινει ευκολη προσβαση.

H αφαιρεση 3rd party devices απο τις κονσολες ειναι κατι που κανουν κι αλλες εταιριες (βλεπε XBOX360 + σκληροι δισκοι) ουτε αυτο ειναι θεμα συγκρισης.. μη συγχεουμε διαφορετικα πραγματα.

Κανεις λαθος οταν λες οτι τα ΦΑΤ τα βρισκεις φθηνοτερα απο σλιμ. Για κοιτα ετσι απο περιεργεια τις αγγελιες οπως εκανα εγω να δεις τι ζητανε: 180 -200 ευρω για ΦΑΤ 80αρια μεταχειρισμενα τουλαχιστο 3ετιας εκτος εγγυησης οταν το σλιμ160 κανει 220 σημερα και 199 προ μηνος. Θα προτιμησω το ΦΑΤ με σαφως μεγαλυτερη πιθανοτητα YLOD η hardware failure rate ( αληθεια γιαυτο δεν ανεφερες κατι παρα τα γιαπωνεζικα υλικα, πυκνωτες και τσιπακια) απο ενα καινουριο μεσα σε εγγυηση;

Οπως ειπα και στην αρχη φιλε cortan@ τα παντα ειναι σχετικα. και μιλαω παντα συμφωνα με τα σημερινα δεδομενα της αγορας και το τι ζηταει ο μεσος χρηστης που αγοραζει τη κονσολα του για gaming και οχι να του μεινει διπλα στο ραφι με YLOD και να την βλεπει ως συλλεκτικο κοματι οπως ανεφερε καποιος σε ενα αλλο ποστ θελοντας να δικαιολογησει την υψηλη τιμη των ΦΑΤ σημερα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το PS3 fat ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ είναι ανώτερο του Slim, τότε πώς είναι δυνατόν ένα μεγάλο μέρος των fat να έχει βγάλει προβλήματα;

 

Αν πάρεις όλα τα fat, κάνεις τη σούμα, πρόβλημα έχουν βγάλει λιγότερο από 15 τοις εκατό των φατ, δεδομένου πως τα 40αρια (και τα 80αρια) παθαίνουν ylod μέσα στα φυσιολογικά όρια του quality control (1 με 2 τοις εκατό). Το πιο πιθανό είναι επί των συνολικών φατ, πρόβλημα να έχουν βγάλει και κάτω από το 10 τοις εκατό. Άρα το πρόβλημα δεν εντοπίζεται σε όλα τα φατ, δηλαδή δε συνδέεται με την εν γένει εσωτερική σχεδίαση των φατ (που επαναλαμβάνω ως μηχανικός τη θεωρώ πάρα πολύ έξυπνη και καλή σχεδιαστικά), αλλά με τα πρώτα μοντέλα ps3 που εμφάνισαν ylod συχνότερα/περισσότερο από το όριο που θέτει ένας μηχανικός στο quality control.

 

Το ylod λοιπόν των πρώτων μοντέλων οφείλεται κατά 90 τοις εκατό τουλάχιστον σε δύο παραλείψεις/σχεδιαστικές ανεπάρκειες της ομάδας μηχανικών της sony.

Νούμερο 1: Η επιλογή φθηνής θερμοαγώγιμης πάστας με αποτέλεσμα η πάστα να ξηραίνεται μετά από 2/3 χρόνια. Τα περισσότερα ps3 που έπαθαν ylod, το έπαθαν καθότι είχε ξεραθεί η πάστα και δεν γινόταν σωστή απαγωγή της θερμότητας από τα 2 τσιπ, κυρίως από τον RSX.

Νούμερο 2: Η αντικατάσταση των 19άρηδων ανεμιστήρων που φορούσαν τα πρώτα πρώτα φατ με 15άρηδες ανεμιστήρες από Κινέζικη εταιρεία.

Οι ανεμιστήρες αυτοί ύστερα από έρευνα (flow dynamics) που έγινε από κάποιους μεταγενέστερα βρέθηκαν (κάποιο ποσοστό τους) να μην κάνουν σωστή ανακύκλιση του αέρα, δηλαδή αντί να βγάζουν προς τα έξω τον θερμό αέρα (και να ρουφιέται από τις γρίλιες ο ψυχρός αέρας), ανακύκλωναν τον θερμό αέρα μέσα με αποτέλεσμα να αυξάνεται συνολικά η θερμοκρασία του ps3.

 

(και κάνω μία παρένθεση εδώ. To πρώτο σύμπτωμα ότι ένα ps3 μπορεί να πάθει ylod είναι αν βάλεις το χέρι σου στις γρίλιες πίσω και νιώσεις να βγάζουν κρύο αέρα αντί για ζεστό, μετά από πολύωρο gaming. Επίσης να σχολιάσω κάτι άλλο, λόγω της ανεπαρκούς ροής του αέρα, είναι πολύ περισσότερες οι πιθανότητες το μηχάνημα να πάθει ylod, αν χρησιμοποιείται σε θερμοκρασίες άνω των 30 βαθμών Κελσίου, οπότε χρησιμοποιώντας απλούς μαθηματικούς τύπους μετάδοσης της θερμότητας, διαπιστώνεις πως η αυξημένη θερμοκρασία του περιβάλλοντος σε συνδυασμό με την αυξημένη θερμοκρασία λόγω μη σωστής ανακύκλισης του αέρα, έχουν ως αποτέλεσμα συνολική θερμοκρασία μεγαλύτερη από αυτή που προέβλεπαν τα joints/ποδαράκια των chips του ps3)

 

Αυτές οι 2 αστοχίες - δυστυχώς ή ευτυχώς - δε μπορούν να χαντακώσουν όλη τη σχεδιαστική τελειότητα που εμπεριέχει το εσωτερικό ενός ps3 fat. Και μιλάμε για design πολύ thoughtfull από την άποψη των μηχανικών που ανέλαβαν την κατασκευή. Οι ενώσεις, οι συνδέσεις, το κατάλληλο space που υπήρχε είναι απαράμιλλα για σχεδιασμό κονσόλας.

Παράδειγμα: Συνέκρινε το σχεδιασμό/τα εσωτερικά ενός ps3 fat και ενός 360fat. Δεν υπάρχει σύγκριση απλά..το ps3 είναι πολύ καλύτερο.

Το Νούμερο 2 το έκανε address η sony βάζοντας στα μεταγενέστερα fat 17άρηδες ανεμιστήρες (και μάλιστα τους ίδιους 17άρηδες ανεμιστήρες κράτησε και στα slim, βέβαια πατώντας σε διαφορετικά έδρανα λόγω διαφορετικής κατασκευής).

Το Νούμερο 1 άργησε να το κάνει address/να το αντιμετωπίσει γιατί τα πρώτα συμπτώματα ξεραμένης πάστας άρχισαν να εμφανίζονται τουλάχιστον 2, 2.5 χρόνια μετά. Δηλαδή δεν το περίμενε.

 

Πάνω σε αυτά τα 2, έχω να σχολιάσω πως χρυσός κανόνας είναι να μην αγοράζει κανείς ηλεκτρονικές συσκευές τύπου κονσόλας τουλάχιστον στο πρώτο εξάμηνο της κυκλοφορίας τους, προκειμένου ο κατασκευαστής να διορθώσει τυχόν κάποια προβλήματα που θα βρεθούν. Με το τόσο advanced hardware που φέρουν στις μέρες μας οι κονσόλες, είναι δυστυχώς πολύ δύσκολο να παρουσιάσει κάποια κατασκευάστρια εταιρεία ένα flawless design (χωρίς λάθη), καθότι αυξάνονται οι απαιτήσεις σε σχεδιασμό, σε απαγωγή θερμότητας από το device, σε wattage/τροφοδοσία κτλ.

Τρανό παράδειγμα είναι πρώτον πως από τις 2 HD κονσόλες αυτής της γενιάς και οι 2, στις πρώτες τους iterations/υλοποιήσεις, εμφάνισαν αστοχία μεγαλύτερη του quality control. Ειδικά δε το πρόβλημα με το 360 και το RROD ήταν ακόμα πιο συχνό. Δηλαδή έχουμε 2/2 :)

Άλλο παράδειγμα είναι το iphone 4 με το γνωστό πρόβλημα στην κεραία.

 

Σε αυτές τις περιπτώσεις, αυτό που μετράει είναι το λεγόμενο after failure support, δηλαδή η υποστήριξη μετά την βλάβη.

Παράδειγμα καλής υποστήριξης ήταν η απόφαση της MS να επεκτείνει την εγγύηση σε 3 χρόνια και να διορθώνει τη βλάβη δωρεάν.

Έστελνες το 360 στην MS και στο έφτιαχνε και στο επέστρεφε.

Παράδειγμα κακής υποστήριξης είναι η μη-επέκταση εγγύησης από τη Sony, καθώς και το ποσό που αξιώνει η Sony για να φτιάξει τέτοια βλάβη, μετά το πέρας της εγγύησης (που αν δε κάνω λάθος ανέρχεται στα 150 ευρώ).

Παράδειγμα κοροιδίας/μηδαμινούς υποστήριξης είναι η Apple που δεν διόρθωσε το πρόβλημα στο iphone 4 καθόλη τη διάρκεια της ζωής του, που δεν δέχεται επιστροφή iphone με πρόσχημα απώλεια σήματος λόγω βραχυκυκλώματος της κεραίας με το μεταλλικό σασί και το μόνο που έκανε ουσιαστικά είναι να βγάλει "patch" που απλά δε σου έδειχνε σήμα όταν δεν είχες.

Οι κρίσεις δικιές σας :P

 

Καταρχας το ολο μου σκεπτικο το ξεκινησα ορμωμενος απο τις υπερβολικες τιμες που βλεπω να ζητανε αρκετοι με φατ κονσολες χωρις B/C με βαση τα δεδομενα και τις τιμες που ειναι σημερα διαμορφωμενες στην αγορα (εδω και ενα χρονο περιπου).

Αναφερομαι καθαρα στο τι ζηταει ο μεσος χρηστης απο μια κονσολα σημερα και οχι πριν 5 χρονια

 

Η πολιτικη της Sony περι B/C αυτου ειναι παντελως κατακριτεα και δε νομιζω να αμφιβαλει κανεις γι αυτο. Το ανεφερα αλλωστε και στο δικο μου ποστ, οποτε δε χρηζει περαιτερω σχολιασμου

Το SACD οντως μου διεφυγε, αλλα απασχολει αυτο καποιον που αγοραζει τη κονσολα για παιχνιδι; Ετσι οπως τα αναφερεις για τις τιμες του SACD ουσιαστικα δικαιολογεις την ΣΟΝΥ για την αυξημενη τιμη των launch κονσολων. Μηπως δηλαδη θα ηταν πιο καλο για τη σονυ να διατηρει το SACD και το B/C με τιμη κονσολας 450-500 ευρω σημερα για να συναγωνιστει τα 200 του XBOX360 και τα 120 του wii. Το ΧΒΟΧ τοτε θα ηταν μονοδρομος για τον μεσο gamer.

Για τις usb ports εχουμε ακριβως ιδια αποψη και για μενα ειναι θεμα οπως και το ανεφερα, δε διαφερει καπου, και γω θαθελα παραπανω χωρις hubakia (αλλωστε σιχαινομαι τα παραπανω καλωδια). Οι flash card ports δεν ειναι θεμα για μενα καθοτι το 95% λειτουργει πλεον με usb

Το linux το οποιο αναφερεις δεν ειναι θεμα hardware αλλα καθαρα θεμα υποστηριξης firmware οποτε δεν αποτελει μετρο συγκρισης !!!! ( μιας και υποστηριζεις τοσο το ΧΒΟΧ γιατι δεν κρινεις την Microsoft που δεν εχει υποστηριξη linux στις κονσολες της; ) ;) Ολοι ξερουμε πως η ΣΟΝΥ το αφαιρεσε για πιθανα exploit hacks στα οποια το linux δινει ευκολη προσβαση.

H αφαιρεση 3rd party devices απο τις κονσολες ειναι κατι που κανουν κι αλλες εταιριες (βλεπε XBOX360 + σκληροι δισκοι) ουτε αυτο ειναι θεμα συγκρισης.. μη συγχεουμε διαφορετικα πραγματα.

Κανεις λαθος οταν λες οτι τα ΦΑΤ τα βρισκεις φθηνοτερα απο σλιμ. Για κοιτα ετσι απο περιεργεια τις αγγελιες οπως εκανα εγω να δεις τι ζητανε: 180 -200 ευρω για ΦΑΤ 80αρια μεταχειρισμενα τουλαχιστο 3ετιας εκτος εγγυησης οταν το σλιμ160 κανει 220 σημερα και 199 προ μηνος. Θα προτιμησω το ΦΑΤ με σαφως μεγαλυτερη πιθανοτητα YLOD η hardware failure rate ( αληθεια γιαυτο δεν ανεφερες κατι παρα τα γιαπωνεζικα υλικα, πυκνωτες και τσιπακια) απο ενα καινουριο μεσα σε εγγυηση;

Οπως ειπα και στην αρχη φιλε cortan@ τα παντα ειναι σχετικα. και μιλαω παντα συμφωνα με τα σημερινα δεδομενα της αγορας και το τι ζηταει ο μεσος χρηστης που αγοραζει τη κονσολα του για gaming και οχι να του μεινει διπλα στο ραφι με YLOD και να την βλεπει ως συλλεκτικο κοματι οπως ανεφερε καποιος σε ενα αλλο ποστ θελοντας να δικαιολογησει την υψηλη τιμη των ΦΑΤ σημερα!!!

 

Στα περισσότερα συμφωνούμε, δεν υπάρχει θέμα.

Στο θέμα της υψηλής τιμής του fat στις αγγελίες, δεν το έχω διαπιστώσει προσωπικά.

Μάλιστα εδώ στην ινσόμνια, είδα τώρα πρόσφατα 2 αγγελίες που πουλούσαν ps3 fat 40gb, το ένα παιδί το έδινε 120 ευρώ, το άλλο 150 ευρώ. Μόνο τα 60άρια fat δικαιολογούν την υψηλή τιμή της αγγελίας τους και τη δικαιολογούν λόγω σπανιότητας να τα βρεις και λόγω συνολικά ανώτερου hardware.

 

Στο θέμα του SACD και της τιμής, δεν είναι σαν να λέω προτιμούσα να έχει εξ ορισμού υψηλή τιμή το ps3, αλλά είναι το γαμώτο που μία εταιρεία συνυφασμένη με το ίδιο το gaming, κάνει τέτοιες εκπτώσεις στο hardware της κονσόλας που ουσιαστικά θα μπορούσε το slim να το έχει ονομάσει PS 2.5 με τόσα features που έκοψε....

 

Μόνο στο θέμα του Linux διαφωνώ και επέτρεψέ μου να εξηγήσω την κατάσταση:

 

Για το Linux αυτό που με ενόχλησε είναι πως αφαίρεσε feature που διαφημιζόταν ως χαρακτηριστικό του ps3.

Υπήρχαν πολλοί που το αγόρασαν για το Linux. Όχι εγώ για να είμαι ειλικρινής, αλλά αρκετοί, κυρίως οργανισμοί, επιστημονικές ομάδες που έβαζαν ps3 σε clusters κτλ. Στο πολυτεχνείο στην Κρήτη, στο εργαστήριο που δούλευε ένας φίλος μου, είχαν αγοράσει ps3 για Linux, για να χρησιμοποιήσουν τον Cell πάνω στη μελέτη των πρωτεινών.

Π.χ. η NASA έχει φτιάξει ένα cluster από 1000ps3 fat connected μεταξύ τους. Σκέψου τι support χρειάζεται. Πάει λοιπόν η Sony και ενώ υπήρχε ένας αριθμός χιλιάδων καταναλωτών που αγόρασαν ps3 για τη δυνατότητα Linux και τους το αφαιρεί. Ή αν θες τους το περιορίζει. Τους λέει θες linux? Μείνε έξω από gaming, psn network, κτλ.

Με άλλα λόγια, είναι buying point της κονσόλας που το είχε σαν feature η κονσόλα και κάποια στιγμή το αφαιρεί! Π.χ. αν εσένα στο slim, ερχόταν η Sony με ένα firmware και σου αφαιρούσε τη μία από τις 2 usb θύρες. Ή αν σου έλεγε, από αυτό το firmware και μετά, δε θα μπορείς να παίζεις mp3 τραγούδια? Η από το τάδε firmware και μετά, δε θα μπορείς να τρέξεις 15 αυθεντικά παιχνίδια που έχω κάνει εγώ λίστα γιατί αυτά τα παιχνίδια έχουν exploits και μπορεί να μου κάνουν hack την κονσόλα.

Και στ @@ μου εμένα που εσύ ίσως αγόρασες νόμιμα ένα από αυτά τα παιχνίδια, άσχετα αν εγώ τα πουλούσα ως ps3 games.

Και σου έβαζε το μαχαίρι στο λαιμό η Sony και σου έλεγε: "Δε σε σέβομαι ως καταναλωτή, από εδώ και πέρα αν θέλεις να χρησιμοποιείς και τις 2 usb θύρες στο ps3 σου που αγόρασες και πλήρωσες για να έχει αυτό το feature, τις 2 θύρες, θα είσαι υποχρεωμένος να μείνεις με το τάδε firmware (π.χ. το 4.00 που είναι το τελευταίο) και ως άμεσο αποτέλεσμα δε θα μπορείς να παίξεις νεότερα games που θα βγουν (που είναι επίσης feature της κονσόλας που αγόρασες) ούτε θα μπορείς να μπεις στo psn που επίσης είναι ένα feature της κονσόλας που αγόρασες.

Φαντάσου τώρα εσύ να είχες αγοράσει μόνο ps3 και να μην είχες κομπιούτερ και να χρησιμοποιούσες το ps3 με Linux και για σερφάρισμα?

Δε θα εξοργιζόσουν???

 

Ε σε ενημερώνω, πως υπήρχαν περιπτώσεις χρηστών που έπεσαν στην παραπάνω τελευταία περίπτωση και καταλαβαίνεις πιστεύω τώρα πόσο άσχημο είναι για κάτι που πλήρωσες να στο κάνει αυτό η εταιρεία που το κατασκευάζει...

 

Ήδη είναι άσχημο να ρίχνει το hardware, όπως π.χ. το έριξε στην περίπτωση του ps3 στην πορεία από fat σε slim.

Αλλά το να σε "αποκόβει" από ένα feature που ήταν ο κύριος λόγος που κάποιοι αγόρασαν αυτό το μηχάνημα είναι εξωφρενικό.

Αυτό λέγεται παραπλανητική διαφήμιση τουλάχιστον. Και δεν είναι καθόλου τίμιο για τον τελικό καταναλωτή.

Και για αυτό το λόγο έφαγε πολλές μηνύσεις η Sony για το θέμα αυτό, νομίζω έφαγε και μία μήνυση από μία επιστημονική ομάδα στην Ιταλία αν δε κάνω λάθος για το γεγονός πως ουσιαστικά σου έκοβε το feature.

 

Αν με ρωτάς τώρα αν μ αρέσει που η MS π.χ. δεν είχε ενσωματώσει εξαρχής linux στο 360, θα σου πω σαφώς και όχι, θα προτιμούσα να είχε ναι. Αλλά δε με πειράζει με την έννοια πως εξαρχής όποιος αγοράζει 360 είναι συμβιβασμένος με την ιδέα πως το 360 τέρμα - δεν έχει Linux. Είμαστε η MS, έτσι γουστάρουμε, δε βάζουμε. Αν δε θες, μη μας πληρώνεις ρε φίλε, αγόρασε ps3 που το έχει!

Άλλο λοιπόν το να γνωρίζεις από πριν τι παίρνεις και τι χάνεις σε σχέση με τον ανταγωνισμό και άλλο να αγοράζεις κάτι για ένα βασικό feature και να έρχεται μετά η κατασκευάστρια εταιρεία και με το έτσι θέλω, με τον τσαμπουκά να στο αφαιρεί ή τουλάχιστον να σε αναγκάζει προκειμένου να συνεχίσεις να το έχεις να χάνεις άλλα βασικά features του μηχανήματος, όπως το psn εδώ στην περίπτωσή μας.

Π.χ. αν ερχόταν η Microsoft και μου έλεγε από την τάδε έκδοση dashboard δε θα υποστηρίζω το Kinect στο 360 fat, έτσι επειδή δε με συμφέρει και μου χαλάει πολλούς πόρους και δυναμικό εργαζομένων (σου λέω ατάκες που έλεγαν άνθρωποι της sony στο άκουσμα για το dropping του linux support), εγώ θα εξοργιζόμουν προσωπικά!

Μέχρι τώρα δεν έχει κάνει κάτι αντίστοιχο η MS, αλλά είμαι εναντίον τέτοιων περιπτώσεων που ούτε το στοιχειώδες σεβασμό δε δείχνουν στους καταναλωτές..

 

Και ένα τελευταίο comment σχετικά με τους ισχυρισμούς της Sony περί hack.

Έχω το ps3. Το έχω πληρώσει λιανική. Όμορφα? Όμορφα.

Άρα τι είμαι? Είμαι ο τελικός καταναλωτής και ο κάτοχος της συσκευής αυτής. Είμαι.

Μπορώ να κάνω τη συσκευή μου Ο,ΤΙ ΘΕΛΩ ? Μπορώ σαφέστατα. Δεν υπάρχει νόμος ή νομικό πλαίσιο που να υπαγορεύει πως έχεις κάποιο περιορισμό με τα προιόντα που αγόρασες και των οποίων είσαι ο τελικός χρήστης.

Μπορώ αν έχω νεύρα να πάρω το ps3 και να το πετάξω στο σαλόνι μου? Μπορώ.

Μπορώ αν θέλω να το πάρω στην πλατεία, να το κάνω πατίνι και να κάνω skate μέχρι τα σκαλιά? Και μετά να μαζέψω τα κομμάτια του, να τα κάνω playmobil και να χτίσω πυργάκια και να τα κλωτσάω με δύναμη και να λέω "sony μαμήσου?!" Μπορώ.

 

Με το ίδιο σκεπτικό, μπορώ να πάρω το Ps3 MOY, το δικό μου και να το hackάρω, να του βάλω πάνω της παναγιάς τα μάτια, να τρέχω homebrew προγράμματα, κτλ. Αρκεί να ΜΗΝ τρέχω παράνομα αντίτυπα παιχνιδιών (γιατί εκεί καταπατάω το νόμο περί πνευματικής ιδιοκτησίας, δηλαδή απολαμβάνω/καρπώνομαι ένα πνευματικό προιόν που κοστίζει τόσα ευρώ χωρίς να το έχω πληρώσει) και αρκεί να ΜΗΝ μπαίνω στο PSN, γιατί όταν πρωτομπήκα στο PSN σύμφωνησα/δηλαδή ουσιαστικά υπέγραψα τους όρους χρήσης της υπηρεσίας και αυτοί οι όροι είναι πως δε μπορώ να είμαι στο PSN αν ταυτόχρονα έχω χακαρισμένη την κονσόλα μου.

Πολύ ωραία. Άρα δεν μπαίνω στο PSN/βγάζω το καλώδιο ethernet και κάνω αντίτυπα (ή φορτώνω σε εξωτερικό σκληρό) μόνο αντίτυπα παιχνιδιών που ήδη κατέχω και από το νόμο μπορώ να κάνω αντίγραφα ασφαλείας.

 

Οπότε σε αυτή την περίπτωση, δε δέχομαι να έρχεται με το έτσι θέλω πάλι η sony και να μου δίνει ως απάντηση του ότι αφαίρεσε το linux, τη σαθρή δικαιολογία πως το έκανε γιατί φοβόταν το hack! Φοβόταν δηλαδή κάτι που είναι εντελώς νόμιμο!

Δε θέλεις hack κυρία Sony? ΟΚ μεγειά σου! Σχεδίασε τότε την κονσόλα με περισσότερη ασφάλεια, ορίστε. Προσέλαβε μηχανικούς και κάντην αδιαπέραστη αν έχεις τα @@. Δε μπορείς να το κάνεις? ΟΚ πάσο. Τότε μην ΠΟΥΛΑΣ την κονσόλα λιανική, αλλά δώσε την με leasing, όπως π.χ. σου νοικιάζει η Volvo αυτοκίνητα. Νοίκιαζέ την, ώστε να μην είμαι εγώ τελικός και αποκλειστικός χρήστης του ps3, αλλά να υποχρεώνομαι να δέχομαι τους όρους σου για να μου τη νοικιάζεις. Και μέσα σε αυτούς τους όρους, γράψε ρητά. Απαγορεύεται το hacking, έτσι επειδή είμαστε πολυεθνική και σας αναγκάζουμε να σας τη νοικιάζουμε κορόιδα :P

 

Νομίζω καταλαβαίνεις το point μου. Οι ισχυρισμοί sony περί hacking είναι δικαιολογίες για μένα.

Ας πρόσεχε εξαρχής. Δε μπορεί εμένα να μου κόβει ένα σημαντικό feature επειδή δεν έλαβε τα απαραίτητα μέτρα ή δεν έκανε καλό anti-hacking σχεδιασμό εξαρχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^tl;dr

 

Αν το PS3 fat ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ είναι ανώτερο του Slim, τότε πώς είναι δυνατόν ένα μεγάλο μέρος των fat να έχει βγάλει προβλήματα;

 

Είχε προβλήματα με την ζέστη, το slim έχει "μικρότερο" επεξεργαστή σε νάνο που καταναλώνει λιγότερο και ζεσταίνεται λιγότερο. Από δύναμη είναι πανομοιότυπα, δεν ξέρω τι μπορεί να εννοείς "εσωτερικά ενώτερο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσωτερικά ανώτερη κατασκευή εννοούσα. Αυτά που λέει ο Cortan περι ενώσεων, συγκολλήσεων, βασικά δεν νομίζω να πολυενδιαφέρουν ούτε και τον μεγαλύτερο hardware freak. Πρωτίστως αυτό που με ενδιαφέρει είναι η αξιοπιστία, και όχι το αν μια βίδα στο εσωτερικό είναι πιο λεπτή και κινέζικη, αντι για γιαπωνέζικη. Αυτό πιστεύω ΠΡΑΚΤΙΚΑ μόνο για έναν τεχνικό που κάνει συχνά επισκευές στο εσωτερικό της κονσόλας θα μπορούσε να έχει σημασία για κάποιο λόγο. Για έναν μέσο/hardcore χρήστη... too much info κατα την γνώμη μου. Και απο την στιγμή που το 99% των περιπτώσεων YLOD που βλέπω στα forums αφορούν τα παλιά fat μοντέλα, δεν έχω λόγο να μην πιστέψω οτι τα fat ήταν εξαρχής ελλατωματικά στην κατασκευή τους, είτε λόγω πάστας, είτε λόγω προβληματικού BR drive.

 

Επίσης, σχεδιαστικά το PS3 fat αν και καλόγουστο γενικά, ήταν τεράστιο για τα σημερινά δεδομένα κάτι το οποίο δεν δικαιολογείται. Επίσης το glossy look ήταν εντελώς λάθος επιλογή για κονσόλα, απο την στιγμή που υπάρχει συνεχής επαφή με τον χρήστη που άφηνε δαχτυλιές, γρατσουνιές, ενώ η σκόνη φαινόταν πολύ εύκολα σε σχέση με την matte επιφάνεια του Slim (που δεν φαίνεται τόσο πλαστικούρα, ίσα-ίσα που έχει έρθει στο σωστό μέγεθος σαν κονσόλα και είναι αρκετά κομψό μέσα στο σαλόνι).

 

Γενικά απαγοήτευση η τωρινή γενιά απο θέμα αξιοπιστίας, εδώ το 360 έβγαινε απο το quality control το καλοκαίρι του 2005 με σχεδόν 30% failure rate και τα τζιμάνια της Microsoft πίεζαν για γρηγορότερη ημερομηνία κυκλοφορίας για να προλάβουν τα Χριστούγεννα. Είναι η εταιρία που κυκλοφόρησε μια τόσο προβληματική κονσόλα μπροστά στο εύκολο κέρδος, κάτι που της κόστισε, και έπληξε την αξιοπιστία του brandname Xbox σε τεράστιο βαθμό.

 

Ή η Sony που έσπευσε να απαντήσει με το περίφημο "only 2% failure rate", ενώ σήμερα οι κονσόλες που αγοράστηκαν πρίν το 2008 είναι στην πλειοψηφία τους πεθαμένες.

 

Γενικότερα ελπίζω να δούμε κάτι καλύτερο στην επόμενη γενιά πάνω σε αυτό το κομμάτι, οι εποχές είναι δύσκολες και οι καταναλωτές δεν θα συγχωρήσουν τα τερτίπια και τα παιχνίδια των Sony/MS εις βάρος τους. Βέβαια όσο υπάρχει κόσμος που θα αγοράζει τυφλά πάλι, το ίδιο θα κάνουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...