Προς το περιεχόμενο

Ubuntu 11.10 vs Windows 7 - Ποιο είναι πιο ελαφρύ;


VeRDe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πάντως (για να συνεχίσουμε την αιώνια συζήτηση :-D )

 

αν αφήσουμε έναν παντελώς άσχετο από pc μπροστά σε ubuntu+unity

κάποια στιγμή θα βρει το κέντρο λογισμικού και θα το πατήσει,

και αφού ανοίξει, με λίγο έως πολύ παίδεμα και αρκετούς πειραματισμούς

θα εγκαταστήσει μια εφαρμογή.

 

αν τον αφήσουμε μ'ένα arch, θα σκεφτεί να ψάξει στο arch wiki για να βρει τον pacman;

 

αντίστοιχα αν τον αφήσουμε μπροστά σε windows 7...

 

υπάρχει ένα μεγάλο μερίδιο του κόσμου που συνειδητά ή ασυνείδητα

"δεν ασχολείται" με αυτά τα μαραφέτια. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα σου λεει οτι θελει να εγκαθιστα πακετα με κλικ γιατι ως γνωστον η πλειοψηφεια των νεων χρηστων linux νομιζει οτι το GNU/Linux πρεπει να ειναι σαν τα windows και κονσολα = για ανθρωπους των βουνων κλπ... :eek: :eek:

 

Παντελως λανθασμενη και εσφαλμενη τακτικη.

 

VeRDe , γιατι ειναι "δειγμα πολιτισμου" η εγκατασταση .deb με κλικ?

 

Επειδη στα windows κανεις κλικ στα .exe?

 

Αν στα windows δηλαδη ειχες repositories και κονσολατο-σοβαρο PMS , θα ηταν δειγμα α-πολιτισμου?

 

Ελεος δηλαδη..

 

 

Καταλαβετε επιτελους οτι καθε λειτουργικο λειτουργει ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΤΡΟΠΟ.

 

:mad:

 

Ε τότε εν έτη 2012 την επόμενη φορά που θα θέλω να πάω ταξίδι θα πάρω γαϊδούρι. Έχεις δει πουθενά στον πλανήτη γη, λογισμικό ευρείας χρήσης για κινητά, tablet, laptop, netbook να χρειάζεται κατεβατά εντολών για εγκατάσταση εφαρμογών;;

 

 

Αν θες την γνώμη μου, γιαυτό τα linux δεν προχώρησαν ποτέ και δεν απείλησαν σοβαρά τα windows. Από κάτι τέτοιες οπισθοδρομικές αν μου επιτρέπεις απόψεις.

 

Και ναι λειτουργεί με τον τρόπο του. Και τα ubuntu linux είναι. Οπότε υπάρχει και η λύση του deb. Και αν αργεί πιο πολύ και από το θάνατο, θα διορθωθεί κάποια στιγμή. Είναι κάτι και αυτό.

 

Και ναι αν τα windows ήταν ακόμη dos, η χρήση υπολογιστή θα ήταν σχολή στο πανεπιστήμιο.

 

Και δηλαδή θα ήμουν πολύ άντρας και brutal αν έκανα την εγκατάσταση με "pacman install vlc" και όχι με ένα κλικ;;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

VeRDe , γιατι ειναι "δειγμα πολιτισμου" η εγκατασταση .deb με κλικ?

 

Επειδη στα windows κανεις κλικ στα .exe?

 

Γιατί απλα είναι πολύ πιο εύκολο! Γιατι αποδεδειγμένα το κάνει και η μητέρα μου που είναι άσχετη και όμως όντως χρησιμοποιεί Ubuntu στο laptop της και δεν γνωρίζει τι διαφορά έχει το Linux με τα Windows και που δεν υπαρχει λόγος να ξέρει στο τέλος τέλος και που διαφορετικά με κονσόλα και εντολές θα μου είχε πετάξει το λάπτοπ στο κεφάλι και θα μου ζήταγε αυτο που έχουν οι γνωστοί της (windows).

Και προσωπικά αν και κατέχω την κόνσολα και άλλα πολλά, ναι ρε παιδί μου, μου αρέσει να clickαρω το .deb για installation και μετά να υπάρχει και icon για να το τρέξω! Χλιδή, μαγεια, μαγγιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι ο χρόνος είναι πολύτιμος. Θα μπορούσα να περιηγούμαι και χωρίς ποντίκι αλλά γιαυτό ανακαλύφθηκε.

 

Στα ubuntu στο δεύτερο laptop (hp G5000) δεν αναγνωρίζει με τίποτα το broadcom wifi και ενώ με Fedora αναγνωρίζεται μια χαρά, δεν προχωράω μόνο και μόνο γιαυτό. Γιατί το χρησιμοποιεί η αδερφή μου και 2 περιπτώσεις παίζουν:

 

ή δε θα το χρησιμοποιήσει ποτέ

 

ή κάθε φορά που θα θέλει να βάλει κάτι θα φωνάζει εμένα (μέχρι να βαρεθεί και να το γυρίσει στα Windows πάλι..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευκολια δεν ειναι να αναβαθμιζεις ολοκληρο το συμπαν με μια εντολη?

 

Ευκολια δεν ειναι να φορτωνει ο kernel αυτοματα τα modules για τις συσκευες σου χωρις να κανεις τιποτα?

 

Ευκολια δεν ειναι να εχεις παντα ενημερωμενο το συστημα σου χωρις ugrades/formats κλπ?

 

Οσο για τον πολυτιμο χρονο , ποση ωρα θα παρει να γραψω :

 

su

 

pacman -S vlc

 

 

απο το να μπω στην σελιδα / κατεβασω το εκτελεσιμο ή το εντοπισω στο δισκο μου και να παταω next next next ?

 

Η ευκολια που ζητας υπρχει ηδη εδω και χρονια , το μονο που χρειαζεται ειναι ξεφυγεις απο την νοοτροπια Windows.

 

Δηλαδη , VeRDe , χωρις την "καινοτομια" gdebi-gtk ειναι αχρηστο το GNU , ε?

 

Μην τα ισοπεδωνουμε ολα παιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευκολια δεν ειναι να αναβαθμιζεις ολοκληρο το συμπαν με μια εντολη?

 

Ευκολια δεν ειναι να φορτωνει ο kernel αυτοματα τα modules για τις συσκευες μου χωρις να κανεις τιποτα?

 

Ευκολια δεν ειναι να εχεις παντα ενημερωμενο το συστημα σου χωρις ugrades/formats κλπ?

 

Οσο για τον πολυτιμο χρονο , ποση ωρα θα παρει να γραψω :

 

su

 

pacman -S vlc

 

Ναι μπορεί να είναι για σένα, για μένα και κάποιους άλλους. Είναι για τη μητέρα μου; Είναι για μια μαθήτρια 15 χρονών; Είναι για ένα φίλο μου δικηγόρο και κλπ αλλα προσωπικά πραγματικά παραδείγματα; Θελουν να ανοίξουν τον υπολογιστή και χωρίς πολλά πολλά να δούνε σελίδες, να γράψουν κανένα κείμενο, μουσική, κλπ. Όμως έτσι χρησιμοποιούν Ubuntu γιατί είναι απλο, κλπ κλπ, διαφορετικά θα ζητούσαν πίσω τα windows! Να που κερδίζει το Ubuntu και αν θες να γιατι κερδισε το MacOS, στην ουσία ένα unix core με πολύ user friendliness απο πάνω που μπορεί να έχεις κονσόλα αλλά μπορεί να το χρησιμοποιήσει και ο πλέον αδαης απο υπολογιστές! Why not;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλεγω.

 

Αυτους ομως που χρησιμοποιουν κονσολα για διαφορες καθημερινες εργασιες , γιατι τους χαρακτηριζουν προιστορικους δεν καταλαβαινω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε τις πω προϊστορικές αυτές τις διαδικασίες θα αναγκαστώ να τις χαρακτηρίσω αντικοινωνικές και αγοραφοβικές (δεν εξηγείται αλλιώς).

 

Στο θέμα μας, τα ubuntu νομίζω έχουν πρόβλημα υποστήριξης hardware. Στο netbook δεν αναγνωρίζονται τα integrated graphics του atom n450 (γιαυτό δε παίζει πιστεύω ταινίες 720p) ενώ στο G5000 μετά συνειδητοποίησα ότι δε λειτουργεί ούτε ο ήχος πέρα από το broadcom wifi.

 

Το περίεργο είναι ότι στο site αναφέρει από τις διανομές linux, μόνο το fedora ως υποστηριζόμενο λειτουργικό για τον GMA3150. :huh:

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω στο netbook μου η Intel GMA 3150 παιζει αψογα με τον stock του xorg (xf86-video-intel)

 

(και , ναι , με "προιστορικη - αντικοινωνικη - αγοραφοβικη" διανομη , περιεργο...)

 

Kοινως δεν εχει να κανει με την διανομη (εκτος αν στο ubuntu εχουν διαλυσει και τον xorg)

 

βεβαιωσου οτι:

 

1.δεν ειναι κλειστο το KMS

 

2.εχει φορτωθει ο intel και οχι καμια vesa.

 

Για το wifi , ποιο ακριβως chip εχεις?

 

εδω με Broadcom BCM4113 , δουλευει out-of-the-box με το ath9k module του kernel.

 

Για τον ηχο βεβαιωσου οτι ολα τα volumes ειναι ανοιχτα και δοκιμασε να "σκοτωσεις" τον pulseaudio να δεις αν φτιαξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω με Broadcom BCM4113 , δουλευει out-of-the-box με το ath9k module του kernel.

 

:|

Μηπως με τον b43? Οχι τιποτε αλλο, αλλα ο ath9k ειναι για τσιπακια της atheros και εσυ εχεις broadcom (ή το αναποδο) :P

 

Σχετικα με το σκετο deb > διπλο κλικ > εγκατασταση. Θυμαμαι πως σε καποιον, καποτε ετυχε το παρακατω...

http://www.insomnia.gr/topic/294793-πρόβλημα-με-cairo-dock-plugins/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλεγω.

 

Αυτους ομως που χρησιμοποιουν κονσολα για διαφορες καθημερινες εργασιες , γιατι τους χαρακτηριζουν προιστορικους δεν καταλαβαινω.

 

Προσωπικα είμαι απο αυτούς που χρησιμοποιούν κονσόλα αρκετά θα έλεγα. Είναι ένα εργαλείο που στον δικό μου τομέα (έρευνα) μου προσφέρει ένα μεγάλο βαθμό ελευθερίας, οπότε βρίσκω τον χαρακτηρισμό προιστορικό άσχετο. Όμως όταν αράξω στον καναπέ μου θέλω ρε παιδί μου, να πατήσω το icon και να τρέξω το chrome που μου την έδωσε να κανω install κλικάροντας το .deb (παράδειγμα!). Γουστάρω να πάρει το λάπτοπ μου η φίλη μου και να μπορεί να το χρησιμοποιησει για τα καθημερινά βασικά πράγματα όπως και εγώ. Για μένα λοιπόν το Ubuntu (και το MacOS που δεν το επιλέγω ελλείψει VLSI software) προσφέρει και τα δύο.

 

Σχετικα με το σκετο deb > διπλο κλικ > εγκατασταση. Θυμαμαι πως σε καποιον, καποτε ετυχε το παρακατω...

http://www.insomnia....o-dock-plugins/

 

Ας μην κατηγορούμε το deb > διπλο κλικ > εγκατασταση για αυτό, αλλα την cannonical που δεν το έφταξε σωστά και άφησε κενά! Στο MacOS θα συνέβαινε ποτέ αυτό; Όχι! Μήπως τελικά ότι πληρώνεις παίρνεις (αφήνω εκτός τα windows!)...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αν θες την γνώμη μου, γιαυτό τα linux δεν προχώρησαν ποτέ και δεν απείλησαν σοβαρά τα windows. Από κάτι τέτοιες οπισθοδρομικές αν μου επιτρέπεις απόψεις.

 

 

Δεν είναι έτσι τα πράγματα. Το GNU/Linux ή Linux δεν είναι κάτι ενιαίο ουτε έχει ως σκοπό την εμπορική χρήση και εκμετάλλευση. Δεν είναι δυνατόν να επιτευχθεί κάτι τέτοιο γιατί δεν είναι αυτός ο σκοπός του. Αλλά και να ήταν ο σκοπός κάποιας διανομής για να γίνει κάτι τέτοιο χρειάζονται τεράστια κεφάλαια και οι ίδιες εταιρείες hardware να υποστηρίξουν ένα νέο λειτουργικό σύστημα. Δε γίνεται να "κατηγορείς" κάποιον για κάτι το οποίο δεν είναι επιδίωξη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...