Προς το περιεχόμενο

Google Chrome - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρατηρησα πριν λιγο πως το flash δεν ενημερωνεται παραλληλα με τον chrome. Θα επρεπε να ειναι στην 24.x, αλλα δεν ειναι, πραγμα που σημαινει πως πλεον πρεπει να βαζω και το ppapi flash απο την adobe...

post-124002-0-00518000-1485538896_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παρατηρησα πριν λιγο πως το flash δεν ενημερωνεται παραλληλα με τον chrome. Θα επρεπε να ειναι στην 24.x, αλλα δεν ειναι, πραγμα που σημαινει πως πλεον πρεπει να βαζω και το ppapi flash απο την adobe...

Σε μενα τωρα που το ειδα ειναι στην 24... ο flash.Γιατι σε εσενα δεν ειναι αυτη η εκδοση.Περιεργο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

guys τι extensions-app εχετε??? πως ξέρουμε ότι είναι απολυτά ασφαλή για χρήση??

Ποτέ δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι όμως προτιμούμε τα επίσημα και όχι τρίτων εφόσον δεν μας δίνουν κάτι που πραγματικά θέλουμε.

Δίνουμε προσοχή στον εκδότη της εφαρμογής γιατί μερικές φορές το όνομα και το εικονίδιο της είναι παραπλανητικά.

Παράδειγμα γιατί να βλέπεις τα Gmail's σου από άλλη εφαρμογή όταν αυτά που σου παρέχει η εφαρμογή της Google σε υπερκαλύπτουν!

Κάθε επέκταση έχει πρόσβαση στις ιστοσελίδες που βλέπεις λογαριασμούς και πάει λέγοντας με μερικές διαφοροποιήσεις ανάλογα με τα δικαιώματα που ζητούν παράλληλα βαραίνουν τον περιηγητή αν το τελευταίο είναι ζήτημα.

Παρατηρησα πριν λιγο πως το flash δεν ενημερωνεται παραλληλα με τον chrome. Θα επρεπε να ειναι στην 24.x, αλλα δεν ειναι, πραγμα που σημαινει πως πλεον πρεπει να βαζω και το ppapi flash απο την adobe...

Ο chrome browser έχει το δικό του κανάλι ενημέρωσης και τις πιο πολλές φορές είναι γρηγορότερο σε ενημέρωση από το επίσημο!

Δεν χρειάζεται να κάνεις το οτιδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μενα τωρα που το ειδα ειναι στην 24... ο flash.Γιατι σε εσενα δεν ειναι αυτη η εκδοση.Περιεργο...

 

Ίδια έκδοση και στο δικό μου. Λογικά δεν ασχολείσαι με κάτι τέτοιο. Τώρα γιατί του jim_p είναι πίσω ίσως δεν είναι η ίδια έκδοση του chrome, τι άλλο θα μπορούσε να συμβαίνει;

 

Μια επισήμανση στον opera browser από το opera://plugins μπορείς να απενεργοποιήσεις το News feed handler εφόσον δεν το χρησιμοποιείς εάν έχεις Opera

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι όμως προτιμούμε τα επίσημα και όχι τρίτων εφόσον δεν μας δίνουν κάτι που πραγματικά θέλουμε.

Δίνουμε προσοχή στον εκδότη της εφαρμογής γιατί μερικές φορές το όνομα και το εικονίδιο της είναι παραπλανητικά.

Παράδειγμα γιατί να βλέπεις τα Gmail's σου από άλλη εφαρμογή όταν αυτά που σου παρέχει η εφαρμογή της Google σε υπερκαλύπτουν!

Κάθε επέκταση έχει πρόσβαση στις ιστοσελίδες που βλέπεις λογαριασμούς και πάει λέγοντας με μερικές διαφοροποιήσεις ανάλογα με τα δικαιώματα που ζητούν παράλληλα βαραίνουν τον περιηγητή αν το τελευταίο είναι ζήτημα.

Ο chrome browser έχει το δικό του κανάλι ενημέρωσης και τις πιο πολλές φορές είναι γρηγορότερο σε ενημέρωση από το επίσημο!

Δεν χρειάζεται να κάνεις το οτιδήποτε.

έχω βάλει αυτό  για το gmail. το θεμα μου ειναι οτι με βολεύει απίστευτα άλλα δεν βρίσκω παρόμοιο από την google. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω βάλει αυτό  για το gmail. το θεμα μου ειναι οτι με βολεύει απίστευτα άλλα δεν βρίσκω παρόμοιο από την google. 

Ακριβως, χρονια το χρησιμοποιω και ειναι υπερπληρες για τις  αναγκες μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Έχω το εξής πρόβλημα με τον Chrome Version 55.0.2883.87 m (64-bit)

 

Αν τον αφήσω ανοιχτό και ξεκινήσω κάποιο απαιτητικό game πχ GTA V βλέπω πολλά κολλήματα σε γρήγορες σκηνές τα οποία λύνονται απευθείας με ένα Alt+Tab και κλείσιμο του Chrome.

 

Επειδή η συνολική χρήση RAM δεν ξεπερνάει ούτε το 50% πιστεύω δεν δικαιολογείται. Καμά ιδέα?

Το πρόβλημα συμβαίνει και σε λαπτοπ αλλά και σε βαρβάτο σύστημα με

CPU ι7-4770

RAM Corsair Vengeance 32Gb 1600MHz/C9 

SSD Sandisk Ultra II 480Gb

GPU Zotax GTX 970

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@aggelosv

 

Μήπως είναι κάποια επέκταση που δημιουργεί αυτή τη συμπεριφορά. Με απενεργοποίηση επεκτάσεων μπορείς να το τσεκάρεις. 

Ιδιαίτερα κατά τη προσωπική μου γνώμη κατάργησε την επέκταση του antivirus αν βέβαια έχεις τέτοια εγκατεστημένη.

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο το addblock 3.8.6 υπάρχει περασμένο και τα διάφορα της google.

 

Από antivirus δεν έχω αλλάξει το windows defender και τρέχω και περιστασικά ένα scan απο το malwarebytes free.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Έχω το εξής πρόβλημα με τον Chrome Version 55.0.2883.87 m (64-bit)

 

Αν τον αφήσω ανοιχτό και ξεκινήσω κάποιο απαιτητικό game πχ GTA V βλέπω πολλά κολλήματα σε γρήγορες σκηνές τα οποία λύνονται απευθείας με ένα Alt+Tab και κλείσιμο του Chrome.

 

Επειδή η συνολική χρήση RAM δεν ξεπερνάει ούτε το 50% πιστεύω δεν δικαιολογείται. Καμά ιδέα?

Το πρόβλημα συμβαίνει και σε λαπτοπ αλλά και σε βαρβάτο σύστημα με

CPU ι7-4770

RAM Corsair Vengeance 32Gb 1600MHz/C9 

SSD Sandisk Ultra II 480Gb

GPU Zotax GTX 970

εχω το ιδιο θεμα με το steam οταν παω να το ανοιξω εχω ανοικτο τον chrome ολο το συστημα κολλαει για 1 sec  ο ηχος κανει ''κυματα'' ακομα και το ποντικι κολλαει. και μενα το συστημα μου ειναι δυνατο (core i7 2920xm) αλλα ειλικρινα δεν ξερω γτ το κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Έχω το εξής πρόβλημα με τον Chrome Version 55.0.2883.87 m (64-bit)

 

Αν τον αφήσω ανοιχτό και ξεκινήσω κάποιο απαιτητικό game πχ GTA V βλέπω πολλά κολλήματα σε γρήγορες σκηνές τα οποία λύνονται απευθείας με ένα Alt+Tab και κλείσιμο του Chrome.

 

Επειδή η συνολική χρήση RAM δεν ξεπερνάει ούτε το 50% πιστεύω δεν δικαιολογείται. Καμά ιδέα?

Το πρόβλημα συμβαίνει και σε λαπτοπ αλλά και σε βαρβάτο σύστημα με

CPU ι7-4770

RAM Corsair Vengeance 32Gb 1600MHz/C9 

SSD Sandisk Ultra II 480Gb

GPU Zotax GTX 970

 

o Chrome δεν τρωει μονο μνημη αλλα και πορους απο hdd,cpu,gpu. αυτο συμβαινει επειδη ολα τα ανοιχτα tabs εχουν background διεργασιες που τρεχουν συνεχεια (javascript,plugins,etc), συν τις διεργασιες απο τα addons και τον ιδιο τον browser.

oποτε οταν τρεχεις μαζι ενα παιχνιδι και τον Chrome, το συστημα θα μπουκωσει καποια στιγμη με τα επακολουθα συμπτωματα που περιγραφεις. οσο πιο βαρυ ειναι το παιχνιδι, και πιο πολλα τα ανοιχτα tabs στον Chrome, η κατασταση θα χειροτερευει.

επειδη εχω ακριβως και εγω αυτο το προβλημα, μετα απο αρκετο ψαξιμο και δοκιμες, εχω καταληξει στις εξης λυσεις:

 

1.χρησιμοποιεις καποια συγκεριμενα features που εχει ο Chrome στο about:flags, τα οποια μειωνουν τον αριθμο των background διεργασιων οταν οι ποροι στο συστημα λιγοστευουν.

2.βαζεις εναν tab suspender με whitelist. πριν τρεξεις το παιχνιδι, κανεις suspend τα tabs απελευθερωνοντας τους πορους του συστηματος, κρατωντας μονο αυτα που θες ενεργα. αν θες να δεις καποιο suspended tab, το κλικαρεις και κανει αυτοματα reload.

οποτε τρεχεις τον Chrome αλλα πλεον μονο με τα απαραιτητα tabs. 

3.εχεις ενεργοποιησει το session restore στις ρυθμισεις του Chrome. οποτε τον κλεινεις τελειως πριν τρεξεις το παιχνιδι, και οταν τον ξανανοιξεις, θα σου φορτωσει τα tabs που ειχες ανοιχτα πριν τον κλεισεις.

 

για εμενα, η πιο ιδανικη λυση ειναι η 2 εφοσων θελεις να τρεχεις παραλληλα τον Chrome. η 2 ειναι στην ουσια η 1, αλλα πιο επιθετικη. η 1 ειναι πιο δυναμικη, δηλαδη οσο μειωνονται οι ποροι του συστηματος, θα κοιταξει ο browser να τους απελευθερωσει, αλλα γενικα ο ρυθμος αντιδρασης του ειναι αργος.

φυσικα η 3 ειναι και η πιο αποτελεσματικη λυση.

 

και κατι αλλο, ακομη και λιγα tabs να εχετε ανοιχτα, αν ειναι βαριες σελιδες πχ facebook, και τα αφησετε να τρεχουν για ωρες, οι background διεργασεις τους θα τρωνε σιγα-σιγα τα resources, οποτε παλι το συστημα θα αρχισει να σερνεται. το ολο προβλημα ξεκιναει με την process-per-tab αρχιτεκτονικη του Chrome, γιαυτο τωρα η Google θελει να την μετατρεψει σε process-per-domain, η οποια καταλωνει λιγοτερα resources με ενα μικρο αντιτιμο στην αποκριση του browser. παρομοια προσεγγιση θα εχει και το electrolysis του Firefox, oταν ολοκληρωθει.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να ρψτησω κατι και ισως φανει λιγο χαζο.. υπαρχει τροπος μεσο καποιας επεκτασης να επιτρεψω στον chrome να τρεξει καποια plugins συγκεκριμενα στο site 3d vision live ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@alexisnik19911

Το προσθετο που λες ειναι μονο για ff? Αν ναι, οχι δεν μπορεις να το τρεξεις στον chrome επειδη εχει σταματησει την υποστηριξη npapi προσθετων (τα προσθετα που ειναι συμβατα με τον ff) απο τον Σεπτεμβριο του 2015.

 

Στα δικα μου τωρα

Μετα απο ενα minor upgrade της διανομης μου στον chromium 55 (55.0.2883.75-3 > 55.0.2883.75-6) δεν μου εχει κανενα προσθετο ενεργοποιημενο, ουτε με αφηνει να βαλω καποιο. Βγαζει αυτα στις εικονες. Καμια ιδεα?

 

 

---edit

Τα ιδια και με τον 56. Επισης τα ιδια και με την cache του στο σκληρο (την εχω στη ram λογω ssd).

post-124002-0-74322700-1486113329_thumb.png

post-124002-0-00668400-1486113335_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...