Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με εκτύπωση/δικτύωση εκτυπωτή


Commendatore

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω έναν δικτυακό εκτυπωτή laser (Lexmark E260DN), ο οποίος είναι συνδεδεμένος μέσω USB με ένα pc με Win XP.

Στον ίδιο χώρο βρίσκεται και ένα pc με Win 7, το οποίο προσπάθησα ταυτόχρονα να συνδέσω με ethernet (αφού ο εκτυπωτής διαθέτει και τις δύο θύρες).

 

Το πρόβλημα είναι πως ενώ εκτυπώνει κανονικά από το πρώτο pc, δεν μπορώ να εκτυπώσω από το δεύτερο pc.

Πού μπορεί να βρίσκεται το πρόβλημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανες εγκατασταση τον εκτυπωτη στο δευτερο? Σε δικτυακη θυρα (δεν εννοω το καλωδιο)?

 

Πρωτα πρεπει να βαλεις τον εκτυπωτη πανω στο router μαζι με τα pc. Πρεπει να παρει ip απο το router αλλα καλο θα ηταν να το ρυθμισεις με reservation απο το router ωστε να εχει παντα την ιδια.

 

Αν το επιτρεπει ο εκτυπωτης απο το μενου του ισως μπορεις να ρυθμισεις κατευθειαν σταθερη IP, αλλα οι πιο πολλοι δεν εχουν κουμπια και οθονουλα, αλλα web interface στο οποιο πρεπει να μπεις (με την εργοστασιακη IP που θα εχει το manual)

 

Αφου λοιπον παρει IP και ξερεις ποια ειναι, μπορεις πλεον να τον εγκαταστησεις στα PC (δε χρειαζεται καθολου το USB). Κανεις προσθηκη εκτυπωτη στα 7, λες δικτυακο εκτυπωτη και δινεις την IP και τα υπολοιπα τα κανει μονο του. Φτιαχνει δηλαδη την TCP IP port

Στα XP ειναι παρομοια διαδικασια αν και τα μενου που εχει δεν ειναι τοσο κατατοπιστικα και ισως μπερδευτεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ethernet πάει κατ ευθείαν στο pc ή στο router/switch?

 

Όχι, δε μεσολαβεί κάποιο router. Απ'ευθείας από το pc στον εκτυπωτή

 

εκανες εγκατασταση τον εκτυπωτη στο δευτερο? Σε δικτυακη θυρα (δεν εννοω το καλωδιο)?

 

Πρωτα πρεπει να βαλεις τον εκτυπωτη πανω στο router μαζι με τα pc. Πρεπει να παρει ip απο το router αλλα καλο θα ηταν να το ρυθμισεις με reservation απο το router ωστε να εχει παντα την ιδια.

 

Αν το επιτρεπει ο εκτυπωτης απο το μενου του ισως μπορεις να ρυθμισεις κατευθειαν σταθερη IP, αλλα οι πιο πολλοι δεν εχουν κουμπια και οθονουλα, αλλα web interface στο οποιο πρεπει να μπεις (με την εργοστασιακη IP που θα εχει το manual)

 

Αφου λοιπον παρει IP και ξερεις ποια ειναι, μπορεις πλεον να τον εγκαταστησεις στα PC (δε χρειαζεται καθολου το USB). Κανεις προσθηκη εκτυπωτη στα 7, λες δικτυακο εκτυπωτη και δινεις την IP και τα υπολοιπα τα κανει μονο του. Φτιαχνει δηλαδη την TCP IP port

Στα XP ειναι παρομοια διαδικασια αν και τα μενου που εχει δεν ειναι τοσο κατατοπιστικα και ισως μπερδευτεις.

 

Όχι, δεν έκανα καμία εγκατάσταση στα seven. Τον σύνδεσα απ'ευθείας...

 

Σε ποιό router? Πρέπει να μεσολαβήσει απαραίτητα κάποιο και αν ναι, πρέπει να είναι αυτό που μου παρέχει πρόσβαση στο νέτ, ή πρέπει να έιναι κάποιο άλλο ?

 

 

 

Εσύ τα έγραψες πολύ καλά, αλλά βλέπεις δεν είμαι και πολύ σχετικός και μπερδεύτηκα ήδη .... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα USB sharing switch σαν αυτό

Υπάρχει η πιθανότητα να μπορώ να εκτυπώσω και από τους 2 υπολογιστές με αυτό, ώστε να αποφύγω το μπλέξιμο με router κλπ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα USB sharing switch σαν αυτό

Υπάρχει η πιθανότητα να μπορώ να εκτυπώσω και από τους 2 υπολογιστές με αυτό, ώστε να αποφύγω το μπλέξιμο με router κλπ ?

 

Κάποιος που να δώσει μια απάντηση μήπως ?

Θα με διευκολύνατε πάρα πολύ εάν βοηθούσατε στο συγκεκριμένο, ώστε να μη μπλέκω με router, IP, κλπ.... :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να συνδέσεις κατευθείαν το pc με τον εκτυπωτή, χωρίς μεσολάβηση του router, θα χρειαστείς καλώδιο δικτύου cross και όχι straight. Δηλαδή το καλώδιο δεν πρέπει να έχει τα χρώματα από τα καλωδιάκια του με την ίδια σειρά και στις 2 άκρες του, αλλά να είναι σταυρωτά (εξού και cross). Αλλιώς θα πρέπει απλά να καρφώσεις το straight καλώδιο (που λογικά θα είχε στο κουτί του ο εκτυπωτής) στο router και από εκεί να ρυθμίσεις την ip του σε static που να ταιριάζει με τις ρυθμίσεις του δικτύου σου.

Όσο για το διπλό usb που έδειξες παραπάνω, ναι μπορεί να παίξει χωρίς πρόβλημα, αν κι εγώ στην θέση σου θα έκανα δικτυακή εγκατάσταση και θα καταργούσα εντελώς το usb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να συνδέσεις κατευθείαν το pc με τον εκτυπωτή, χωρίς μεσολάβηση του router, θα χρειαστείς καλώδιο δικτύου cross και όχι straight. Δηλαδή το καλώδιο δεν πρέπει να έχει τα χρώματα από τα καλωδιάκια του με την ίδια σειρά και στις 2 άκρες του, αλλά να είναι σταυρωτά (εξού και cross).

Αυτό το καλώδιο cross είναι κάτι τέτοιο ?

http://www.amazon.com/Belkin-Components-CAT5E-Crossover-Cable/dp/B000067RFT

http://smartcomputer.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=5550&category_id=316&vmcchk=1&option=com_virtuemart&Itemid=364

 

Αλλιώς θα πρέπει απλά να καρφώσεις το straight καλώδιο (που λογικά θα είχε στο κουτί του ο εκτυπωτής) στο router και από εκεί να ρυθμίσεις την ip του σε static που να ταιριάζει με τις ρυθμίσεις του δικτύου σου.

Υπάρχει κάποιος "οδηγός" για αρχάριους που να εξηγεί τη διαδικασία ?

Δε το κατέχω το άθλημα, και από το να παιδεύομαι ...

 

Όσο για το διπλό usb που έδειξες παραπάνω, ναι μπορεί να παίξει χωρίς πρόβλημα, αν κι εγώ στην θέση σου θα έκανα δικτυακή εγκατάσταση και θα καταργούσα εντελώς το usb.

Γιατί προτείνεις τη δικτυακή εγκατάσταση, από τη στιγμή που η εγκατάσταση με το switch είναι πολύ ευκολότερη ? (τουλάχιστον για εμένα :-) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...