Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου Playstation 3


mavrospete

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο play 3. Και φυσικά με σκοπό να το hackαρω αν γίνεται, γιατί έχω να ασχοληθώ με κονσόλες εδώ και 6 χρόνια. Αλλά έχω βρει δύο ευκαιρίες που έχουν προβλήματα. Το ένα έχει YLOD και από ότι είδα στο νετ φτιάχνεται αλλά όχι μόνιμα. Και το άλλο έχει λέει πρόβλημα με τον εξαερισμό και μετά απο 5 λεπτά σβήνει μόνο του. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το hackαρισμα γινεται αν οι κονσολες εχουν 3.55 και κατω(με λιγα λογια ξεχνας το online gaming+οτι δεν θα μπορεις να παιξεις τα νεα παιχνιδια που κυκλοφορουν η οσα παιζουν απαιτουν fix,τροποιησεις αρχειων ειτε παιζουν μονο απο εξωτερικο η εσωτερικο δισκο)

απο κει και περα

το ylod ναι οντως φτιαχνεται αλλα δεν εισαι σιγουρος για το ποτε θα την παθει ξανα(ισως ειναι αναλογα τον μαστορα)Συνηθως τετοια παθαιναν οι πρωτες φουρνιες ps3(60 gb HDD)

το δευτερο κατα πασα πιθανοτητα η θελει αλλαγη cooler η ανοιγμα για καθαρισμα μιας και η σκονη θα εχει γινει κουβερτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν ισχυει αυτο.

το κανονικο hack που υπαρχει ειναι custom firmware για 3.55 η usb jailbreak για συσκευες που θελουν να παραμεινουν σε 3.41

ολα τα υπολοιπα ειναι μουφες.

το τελευταιο που κυκλοφορησε ειναι το jfw dh που μονο μπορεις να τρεξεις homebrew απο 3.56 τιποτα παραπανω(ουτε καν games απο εσωτερικο η εξωτερικο δισκο κλπ)

ακουγονται διαφορα οτι θα χακαρουν και την 3.72(βασικα υπαρχει καποιος που εχει βρει τα κλειδια και ισως κανει κατι)αλλα δεν το δινει σε αλλους.

 

 

το τελευταιο official firmware ειναι το 3.75 νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να μην παρεις PS3 με YLOD επ ουδενι γιατι μετα απο καποιο διαστημα θα σου ξαναβγαλει και 2η και 3η φορα, και θα πρεπει να σαι με κολλητηρια ανα χειρας και videakia του youtube για να το φτιαχνεις συνεχεια, μεχρι να τα φτυσει εντελως.

Θα σου λεγα να περιμενεις μιας και ερχονται χριστουγεννα γιατι ολο και καποια προσφορα θα βγει στα μαγαζια οπως γινεται στις γιορτες και θα βρεις PS3 περιπου στα 200 με 230 ευρω πιστευω

Δεν εχω δει στην ελλαδα ακομη να κυκλοφορει PS3 με μαμισιο firmware > 3.55, οποτε δεν κανεις update στο τελευταιο firmware που ειναι το 3.73 και περνας το CFW 3.55 και εισαι μια χαρα. Θα εχεις τεραστια ποικιλια τιτλων να παιξεις ετσι ωστε να σε απασχολει το online η τα τελευταια games που κυκλοφορουνε. Τα περισσοτερα exclusives και παιχνιδαρες παιζουν μαι χαρα σε CFW3.55 (GOW3, GT5, Uncharted 1,2,3, Red Dead redemption) καθως και παρα πολλα αλλα

Εαν παρεις μεταχειρισμενο με 3.72 η 3.73 firmware δε γινεται downgrade!!!

Επεξ/σία από mtzs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.squidoo.com/ps3-jailbreak-366

Από εδώ το είδα

 

Και γω το μόνο που θέλω είναι να παίζω τα exclusives. Για τα υπόλοιπα έχω τον υπολογιστή μου.

Δεν υπαρχει περιπτωση. ΕΝΤΕΛΩΣ FAKE πιστεψε με. Απατεωνες και λαμογια κυκλοφορουν παντου οχι μονο στην ελλαδα....

Το μονο που γινεται σε 3.72, 3.73 ειναι να κανεις downgrade σε 3.55 με το λεγομενο E3 flasher (μια διαδικασια που απαιτει ανοιγμα του PS3 και φλασαρισμα της μνημης με κινδυνο μπρικαρισματος της κονσολας αν δε ξερεις απο αυτα) και μετα πανω απ το official 3.55 firmware να περασεις το CFW 3.55.

Αλλη λυση για να παιξεις μπακαπ δεν υπαρχει. μονο με CFW3.55

Ολα τα exclusives του PS3 αυτη τη στιγμη παιζουν σε CFW3.55 χωρις ομως online.

Αν θες online πας σε 3.73 official και αγοραζεις τους τιτλους απο εξωτερικο η σε προσφορες με 15-25 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα ψάχνω για κονσόλα μέχρι 3.55 firmware?

Ναι. κατα προτιμηση slim με 320 GB σκληρο γιατι τα φατ βγαζουν πιο ευκολα YLOD. Ο 160 ειναι οριακος αν τον θες για CFW και backups. Αυτη τη στιγμη κυκλοφορουν 2 εκδοσεις με 160 και 320. το 250 εχει αποσυρθει νομιζω εκτος αν το βρεις σε ξεστοκαρισμα. Οσες κονσολες κυκλοφορουσαν καινουριες απο μαγαζια εως τελος καλοκαιριου ερχοντουσαν με μαμισιο OFW(official firmware 3.40). Δεν κανεις online update γιατι θα σε παει αμεσως σε 3.73 και περνας με usb stick ofw3.55. πανω στο ofw 3.55 περνας το ΚΜΕΑW CFW 3.55 και εισαι ετοιμος. η ολη διαδικασια αντε να διαρκει το πολυ 15-20 λεπτα. Αν το παρεις στειλε π.μ να σου πω πως γινεται ειναι πανευκολο και δεν χρειαζεται ειδικες γνωσεις.

Εγω με 320 ειμαι μια χαρα..

Οπως προειπα περιμενε τις προσφορες χριστουγεννων γιατι ερχονται και κατι θα παιξει περιπου στα 200 ευρω. Αν βρεις slim μεχρι 250 καινουριο με 320 σκληρο χτυπα το αβλεπι

Αν παρεις 160GB φροντισε απ την αρχη να αλλαξεις τον δισκο σε 500GB 2,5 στις 5400. Ειναι μια πανευκολη διαδικασια και δεν σε βγαζει απο την εγγυηση. θα σε βολεψει πολυ καθοτι δε θα χρειαζεται να περνας τα παιχνιδια καθε φορα και μετα να τα σβηνεις. Μπορεις να εχεις και τη λυση εξωτερικου δισκου αλλα σε μερικα παιχνιδια μπορει να εχεις προβληματα συμβατοτητας και να χρειαστει να τα πατσαρεις ειδικα αν περιεχουν αρχεια>4GB. οπως και να εχει παιζουν απο εξωτερικο αλλα εμενα δε με βολευει να εχω την μια θυρα usb κατηλλειμενη και ουτε αισθητικα μου αρεσει στο σαλονι.

Οχι παραπανω απο 500GB η πανω απο 5400rpm γιατι αναφερονται προβληματα υπερθερμανσης απο πολλους χρηστες. Δηλαδη να μην πας επ ουδενι σε 7200ρπμ η 750-1Τ δισκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να δώσω τόσα χρήματα. γιαυτό και ψάχνω για μεταχειρισμένο. Πόσο κοστίζει ένας σκληρός για το play; έχω ήδη ένα σκληρό δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρειαζεσαι οποιονδηποτε εσωτερικο δισκο 2.5 ιντσων που δεν ξεπερνα σε υψος τα 9.5 χιλιοστα.

αν λες για εξωτερικο θες απλα εναν δισκο ανεξαρτητου χωρητκοτητος,το μονο θα πρεπει να τον φορμαρεις σε fat32

 

για τα exclusives εχε υποψιν σου οτι θες αρκετο χωρο

ενδεικτικα

uncharted 2 23GB

GT5 13GB

killzone 3 44GB

GOW3 40GB

Uncharted 3 46GB

 

εχω με το 250αρη μοντελο εχω 150 γιγα ελευθερα στην κονσολα και στον εξωτερικο 500αρη εχω 90 γιγα ελευθερα με 35 παιχνιδια στη συλλογη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησα δύο άτομα και μου είπαν πως δεν έχουν κάποιο πρόβλημα με το fat play τους. Και το έχουν εδώ και κάτι χρόνια.

 

αυτο μπορει να ειναι τελειως υποκειμενικο...ο αλλος μπορει να το εχει απλα να βλεπει ταινιες η να το χρησιμοποιει περιστασιακα.

εμενα τα χριστουγεννα το σλιμ κλεινει 2 χρονια και πριν λιγο καιρο που το ανοιξα να δω σε τι κατασταση βρισκεται απο σκονες,σε πληροφορω οτι ηταν σχεδον ΚΑΘΑΡΟ!!!

σκονη υπηρχε στην "εισοδο"του αερα και αναμεσα στη φτερωτη του ανεμιστηρα.Πουθενα αλλου ουτε αναμεσα στην ψυκτρα που καλυπτει cpu+gpu

και πραγματικα απο το cfw και μετα το εχω λιωσει.

 

 

Τα φατ ειδικα τα πρωτα μοντελα ειχαν τον διπλασιο ανεμιστηρα και σχεδον ολα εχουν χτυπησει ylod(με εξαιρεση τα fat80GB οπου ειχε διορθωθει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο μπορει να ειναι τελειως υποκειμενικο...ο αλλος μπορει να το εχει απλα να βλεπει ταινιες η να το χρησιμοποιει περιστασιακα.

εμενα τα χριστουγεννα το σλιμ κλεινει 2 χρονια και πριν λιγο καιρο που το ανοιξα να δω σε τι κατασταση βρισκεται απο σκονες,σε πληροφορω οτι ηταν σχεδον ΚΑΘΑΡΟ!!!

σκονη υπηρχε στην "εισοδο"του αερα και αναμεσα στη φτερωτη του ανεμιστηρα.Πουθενα αλλου ουτε αναμεσα στην ψυκτρα που καλυπτει cpu+gpu

και πραγματικα απο το cfw και μετα το εχω λιωσει.

 

 

Τα φατ ειδικα τα πρωτα μοντελα ειχαν τον διπλασιο ανεμιστηρα και σχεδον ολα εχουν χτυπησει ylod(με εξαιρεση τα fat80GB οπου ειχε διορθωθει)

 

Το πρώτο μοντέλο ήταν το fat 60gb; Άρα εγώ ψάχνω για μοντέλα από 80 και πάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...