Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot * συζητήσεις, απορείες


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σιγά σιγά πλησιάζουμε στην ημερομηνία έκδοσης της νέας έκδοσης της διανομής του ubuntu που νομίζω φέρνει και τις ποιο μεγάλες καινοτομίες που έχουν γίνει ποτέ όλα αυτά τα χρόνια από την canonical και πέρνει και το μεγαλύτερο ρίσκο για την επυτηχία τους τουλάχιστον αρχικά στους ήδη χρήστες της διανομής.

Η μεγαλύτερη καινοτομία τους είναι ότι πλέον έχουμε ένα ριζικά νέο περιβάλλον εργασίας το unity που είναι πλέον αποκλειστικά διαθέσιμο με το ubuntu.

Τις προηγούμενες μέρες έκανα το upgrade στο netbook dell inspiron 1010 σε αυτή την έκδοση. παλιά ήμουν φοβερά αρνητικός με το unity και με την λειτουργικότητα του έτσι τουλάχιστον όπως ήταν ένα χρόνο πριν. Είχα αποφασίσει να κάνω το upgrade για να το δω μόνο και μετά να περάσω και στο netbook μου σε KDE4

Είδα με μεγάλη μου έκπληξη ότι έχουν αλλάξει εντυπωσιακά το unity προς το καλύτερο και νομίζω ότι πλέον αρχίζει να υλοποιείται η όλη φιλοσοφία λειτουργικότητας του unity.

Εχει αρκετά καινοτόμα στοιχεία και μαζί με το compiz που είναι σεταρισμένο είναι αρκετά καλό και εύχρηστο περιβάλλον ιδίως στις μικρές οθόνες των netbook. Φυσικά υπάρχουν και προβλήματα και παραλείψεις ακόμα αλλά νομίζω ότι η διανομή βρίσκετε σε καλό δρόμο.

Δεν έχω δοκιμάσει το gnome 3 να έχω άποψη για το τι γίνετε εκεί αλλά το unity πρέπει να το δοκιμάσετε όλοι να δείτε την πρόοδο που έχει γίνει στην λειτουργικότητα του.

Μερικά σημεία που η διανομή έχει ακόμα προβλήματα αν και λογικό είναι γιατί μας χωρίζουν κοντά δύο μήνες μέχρι την επίσημη κυκλοφορία της:

 

-το plymouth για άλλη μια έκδοση κλασικά δεν δουλεύει και μην αρχίσετε να μου λέτε για κλειστους gpu driver γιατί το netbook έχει τους open driver της intel

- πάρα πολύ μεγάλος χρόνος από την στιγμή που κάνεις login μέχρι να εμφανιστεί πλήρες το περιβάλλον εργασίας. Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό το πράγμα αλλά νομίζω θα πρέπει να είναι από τα πρώτα πράγματα που να διορθώσουν

-Υπάρχουν ελείψεις στο να μπορέσεις να βρείς κάποιο πρόγραμμα. Η εύρεση και ταξινόμηση των προγραμμάτων έτσι όπως είναι τώρα νομίζω δεν είναι καθόλου λειτουργική.

-το software center που το έχουν κάνει default εγκαταστάτη προγραμμάτων αποτυγχάνει τελείως γιατί είναι αργό και γεμάτο προβλήματα. Το synaptic παραμένει μακράν ποιο αξιόπιστο

-ο file manager nautilus σαν να μην είναι προσαρμοσμένος με το unity. Αν ανοίξετε δύο καρτέλες θα καταλάβετε τι λέω

 

Μερικά από τα θετικά της διανομής που με εντυπωσίασαν.

 

-το ligh gdm που είναι πανέμορφο και μιλάω για την οθόνη login που είναι τελείως ανανεωμένη και εντυπωσιακή

-Η μπάρα με τα προγράμματα δεξιά που δουλεύει απροβλημάτιστα και κρύβετε όταν πρέπει και τα προγράμματα που πιάνουν και χώρο στην πάνω μπάρα της διανομής εκμεταλλεύονται κάθε σπιιθαμή της οθόνης.

-το compiz και οι expo δυνατοτητες του που δουλεύουν καλύτερα από κάθε άλλο εφετζίδικο σύστημα που υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

LightDM ειναι ο login manager.

 

 

-το compiz και οι expo δυνατοτητες του που δουλεύουν καλύτερα από κάθε άλλο εφετζίδικο σύστημα που υπάρχει.

 

Οπως?

 

----------------------------------------

 

Θα ριξω μια ματια στο vbox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπώς αυτά του KDE4 που είναι για τα πανηγύρια..

Ξέχασα πριν να αναφέρω την πολύ καλύτερή διαχείριση της μπαταρίας που έχω σε αυτή την έκδοση αλλά μάλλον αυτό πρέπει να οφείλετε στον νέο linux kernel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εξακολουθώ να πιστεύω οτι το Ubuntu απο την εκδοση 11.04 και μετα έγινε για τα πανηγυρια. Θεωρω τουλαχιστον στο δικο μου υπολογιστη, οτι οι προηγουμενες εκδοσεις ηταν πιο σταθερες και πολυ ταχυτερες αποτι το 11.04. Απο την αλλη δε, προσωπικα το Unity μου προκαλεί ναυτία. Με βλέπω να γυρναω σε Kubuntu η στη 10.04 LTS ετσι και δεν υπαρχει πλεον αλλη επιλογη περαν του Unity. (Προσωπικη αποψη!!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλυτερα να πας σε kubuntu ή αλλη διανομη απτο να γυρισεις σε ενος χρονου παλιο software.

 

Κατα τα αλλα με βρισκεις συμφωνο , το Unity δεν κανει σοβαρη desktop χρηση.

 

Για tablet ισως , ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ αυτή την γνώμη είχα μέχρι πριν ένα μηνα και μέχρι τις τώρα δοκιμές μου στο unity. Μην πάτε μακριά και εδώ στο forum έχω γράψει πάρα πολλά για το πόσο δυσλειτουργικό ήταν το unity. Σε αυτή την έκδοση όμως υπάρχει τεράστια διαφορά και τα πάντα λειτουργούν μια χαρά.

Μου αρέσουν αρκετά πράγματα και αρκετές βελτιώσεις που έχουν γίνει στο unity. Ένα από αυτά είναι ότι τα παράθυρα των προγραμμάτων εκμεταλλεύονται κάθε σπιθαμή χώρου στην οθόνη, η πολύ καλή απόκριση της μπάρας που κρύβετε όταν πρέπει και γενικά η εμπειρία χρήσης είναι πάρα πολύ καλή.

Φυσικά δεν λείπουν τα bug αλλά έχουμε ακόμα δρόμο μέχρι την επίσημη κυκλοφορία. Δείτε οπωσδήποτε να μου πείτε και εσείς γνώμες. Να δηλώσω ότι στο dekstop μου παραμένω φανατικά σε KDE όπως κάνω τα τελευταία έξι χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εξακολουθώ να πιστεύω οτι το Ubuntu απο την εκδοση 11.04 και μετα έγινε για τα πανηγυρια. Θεωρω τουλαχιστον στο δικο μου υπολογιστη, οτι οι προηγουμενες εκδοσεις ηταν πιο σταθερες και πολυ ταχυτερες αποτι το 11.04. Απο την αλλη δε, προσωπικα το Unity μου προκαλεί ναυτία. Με βλέπω να γυρναω σε Kubuntu η στη 10.04 LTS ετσι και δεν υπαρχει πλεον αλλη επιλογη περαν του Unity. (Προσωπικη αποψη!!!!)

 

Το ubuntu 11.04 είναι αρκετά φορτωμένο χωρις λόγο. Η επόμενη έκδοση είναι καλύτερη απ'οτι έχω δει.

Επεξ/σία από takitsan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω ειχα καποια απο τα προβληματα που ειχατε και εσεις,ειδικα με το γκριζαρισμα της οθονης αν ειχα ανοιχτα πολλα tabs στον firefox..

ομως η γνωμη μου ειναι οτι ολα αυτα υπηρχαν ΤΟΤΕ,μιας και ειχαν την παλια εκδοση του gcc να κανουν το απαιτουμενο compile.θα μου πειτε γιατι λοιπον τωρα που εδψ και λιγο καιρο εχουν στην διαθεση τους την τελευταια gcc version δεν διορθωνονται ολα με τα ubuntu updates..?επειδη ,εγω τουλαχιστον νομιζω,ειναι θεμα της γενικης αρχιτεκτονικης του συστηματος.δεν μπορεις να αλλαξεις χιλιαδεσ νηματα και μεσω update να κανεις reconstruct ενα λειτουργικο.

και αυτο που υποστηριζω,επιβεβαιωνεται και απο τα ubuntu 11.10.καταλαβαν οτι κατι παει πολυ στραβα οπως ειπες φιλε μου,γιαυτο και μεσω αυτου του καινουριου λειτουργικου που ετοιμαζουν,διορθωνουν τα προβληματα που υπαρχουν και κανουν χρηση του gcc τελευταιας γεννιας.συνεπως,θεωρω οτι πρεπει να δωσετε οι απογοητευμενοι μια ακομη ευκαιρια στα ubuntu αλλα και οι υπολοιποι να αναμενετε πολυ καλυτερα αποτελεσματα.

 

και κατι ακομη,αν κατι δεν σας αρεσει στα ubuntu,γιατι λοιπον δεν το αλλαζετε..?τον κωδικα τον εχετε ετοιμο,βρειτε και αλλαξτε αυτο με το οποιο δυσανασχετειτε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το δούμε αντικειμενικά νομίζω ότι στην επόμενη lts έκδοση του ubuntu θα μπορέσουμε να δούμε τη πλήρη λειτουργικότητα του unity. Οπως είπα δεν είναι καθόλου άσχημο στην γενική του φιλοσοφία και στήσιμο. Θα ήθελα να δω και το gnome3 από κάποια έτοιμη διανομή να δω τι λέει και αυτό σαν περιβάλλον εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το δούμε αντικειμενικά νομίζω ότι στην επόμενη lts έκδοση του ubuntu θα μπορέσουμε να δούμε τη πλήρη λειτουργικότητα του unity. Οπως είπα δεν είναι καθόλου άσχημο στην γενική του φιλοσοφία και στήσιμο. Θα ήθελα να δω και το gnome3 από κάποια έτοιμη διανομή να δω τι λέει και αυτό σαν περιβάλλον εργασίας.

Μου αρέσει πολύ το gnome 3. Θα μπορούσαν να βγάλουν και μια έκδοση official με gnome 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις τελευταίες μέρες έχουν γίνει μερικά update που έχουν προσθέσει αρκετές μικροαλλαγές που βελτιώνουν την χρηστικότητα ιδίως του μενού των search. Έτσι όπως το έχουν διαμορφώσει το μενού και έτσι όπως δείχνει ότι θα το κάνουν είναι πολύ καλή και έξυπνη προσθήκη.

Για να είμαι ειλικρινής ποτέ δεν είχα την canonical για τόσο βαριά παραγωγή λογισμικού και έχω μείνει έκπληκτος με την ως τώρα σχεδιαστική τους ικανότητα και υλοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει πολύ το gnome 3. Θα μπορούσαν να βγάλουν και μια έκδοση official με gnome 3.

 

 

μπορείς να εγκαταστήσεις το gnome-shell και να επιλέγεις GNOME κατά το login.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια παρουσίαση από το softpedia για μερικά από τα νέα χαρακτηριστικά της επόμενης έκδοσης του ubuntu

 

http://news.softpedia.com/news/Top-10-Ubuntu-11-10-Features-218467.shtml

 

και ναι επιτέλους υπάρχει ένα αξιόλογο backup tool στην διανομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πέρασα και το desktop μου σε kubuntu 11.10. Αντιμετώπισα τα συνηθισμένα προβλήματα όπως πάντα όταν περνάω σε τέτοιες εκδόσεις αλλά τα πάντα δουλεύουν σχετικά καλά. Μου αρέσει και η νέα έκδοση του kmail και το πόσο καλά λειτουργεί πια με το kadressbook να έχει επανέλθει πλέον στην κατάσταση που ήταν πριν διετίας δλδ πριν το σπάσουν ανεπανόρθωτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...