Προς το περιεχόμενο

Ασκήσεις C; Πού;


personGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

 

Το προηγούμενο εξάμηνο στη σχολή έκανα C και επειδή στο επόμενο θα ασχοληθούμε με C++, θέλω να διατηρήσω μια επαφή με τη γλώσσα μέσα στο καλοκαίρι. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω που θα βρω ασκήσεις! Αν ξέρει κανείς να προτείνει μια καλή ιστοσελίδα ή ένα καλό βιβλίο (προτιμώ το πρώτο για διάφορους λόγους), ας σώσει ένα δύσμοιρο φοιτητή από ώρες ψαξίματος!! :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον είναι λίγο προχωρημένες, αλλά στο παρακάτω link μπορείς να δεις συχνές ερωτήσεις που κάνουν στα job interviews (έχει και τις λύσεις :P)

 

http://sites.google.com/site/vijaytechi/interview

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προηγούμενο εξάμηνο στη σχολή έκανα C και επειδή στο επόμενο θα ασχοληθούμε με C++, θέλω να διατηρήσω μια επαφή με τη γλώσσα μέσα στο καλοκαίρι. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω που θα βρω ασκήσεις! Αν ξέρει κανείς να προτείνει μια καλή ιστοσελίδα ή ένα καλό βιβλίο (προτιμώ το πρώτο για διάφορους λόγους), ας σώσει ένα δύσμοιρο φοιτητή από ώρες ψαξίματος!! :rolleyes:

 

Μια καλή λύση είναι να πας σε σελίδες Πανεπιστημίων και να δεις ασκήσεις που βάζουν στους φοιτητές.

 

φιλικά,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ εγώ πάω σε ιεκ και έχουμε ένα φόρουμ το οποίο έχει όλες τις ασκήσεις που έχουμε κάνει + θεωρία.

 

ένα απλό register πρέπει να κάνεις μόνο!

 

 

Tepiek

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βιβλίο που έχω δεν έχει αρκετές ασκήσεις για εξάσκηση.

Μήπως ξέρετε άσκησης (στα ελληνικά)σχετικά με: δείκτες,πίνακες,αρχεία,αναδρομη,τύποι δεδομένων κτλ κτλ για αρχάριο?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δεν ξέρω ποιό βιβλίο χρησιμοποιούσατε στη Σχολή σου για την εκμάθηση της C(πιθανόν του Deitel) αλλά ένα must βιβλίο είναι του Δημιουργού της C Dennis Ritchie και τους Kernighan το επονομαζόμενο και K&R.

Υπάρχει στα ελληνικά και έχουν βγάλει επίσης στα ελληνικά και στο λυσάριο των ασκήσεών του οι οποίες είναι καλές.

 

Εγώ τα είχα πάρει από τον Ελευθερουδάκη.

 

 

Γιάννης - siropio

 

 

ΥΓ

Μάθε αγγλικά αν δεν γνωρίζεις. Θα είναι πιο έυκολο να γίνεις άριστος στα αγγλικά παρά να ψάχνεις σε ελληνική βιβλιογραφία στον τομέα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ποιό βιβλίο χρησιμοποιούσατε στη Σχολή σου για την εκμάθηση της C(πιθανόν του Deitel) αλλά ένα must βιβλίο είναι του Δημιουργού της C Dennis Ritchie και τους Kernighan το επονομαζόμενο και K&R.

Υπάρχει στα ελληνικά και έχουν βγάλει επίσης στα ελληνικά και στο λυσάριο των ασκήσεών του οι οποίες είναι καλές.

 

Εγώ τα είχα πάρει από τον Ελευθερουδάκη.

 

Σαν reference για να ανατρέχει όταν χρειάζεται κάτι είναι όντως καλό, αλλά για εκμάθηση όχι και τόσο.

 

Όσον αφορά ασκήσεις, πολλές μπορούν να βρεθούν στα Project Euler (μετά από ένα σημείο γίνεται πιο πολύ εξάσκηση στα μαθηματικά πάρα στο προγραμματισμό και κουράζει), Sphere Online, Anarchy Golf, Code Chef, Rosetta Code.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

 

Το προηγούμενο εξάμηνο στη σχολή έκανα C και επειδή στο επόμενο θα ασχοληθούμε με C++, θέλω να διατηρήσω μια επαφή με τη γλώσσα μέσα στο καλοκαίρι. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω που θα βρω ασκήσεις! Αν ξέρει κανείς να προτείνει μια καλή ιστοσελίδα ή ένα καλό βιβλίο (προτιμώ το πρώτο για διάφορους λόγους), ας σώσει ένα δύσμοιρο φοιτητή από ώρες ψαξίματος!! :rolleyes:

 

Ρε φίλε μην μου πεις οτι σπουδάζεις Καστοριά,, ;p γιατι και εμείς με αυτή τη σειρά τα κάνουμε

1ο Εξαμηνο Ψ

2ο C++

 

Hahaha λολ ΄π ομγ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε μην μου πεις οτι σπουδάζεις Καστοριά,, ;p γιατι και εμείς με αυτή τη σειρά τα κάνουμε

1ο Εξαμηνο Ψ

2ο C++

 

Hahaha λολ ΄π ομγ

 

Και στο ΤΕΙ Αθήνας έτσι είναι... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...