Προς το περιεχόμενο

overclok σε i5 2500k


hierophantis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Το τελευταίο linpack για τους sandy (αν δεν περιέχεται στο linx) -> http://software.intel.com/en-us/articles/intel-math-kernel-library-linpack-download/

 

To τελευταίο Linx για front end -> http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=201670

 

EEεε το SP1 από το winupdate ή από τον θείο της γειτονιά σας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

lionheart75 αρχισε να μου βγαζει μπλου σκριν , και οταν πηγα στο βιος και το εβαλα default , σταματησε , παιζει να ειναι απο μνημες ? και αν ναι τι να του κανω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lionheart75 αρχισε να μου βγαζει μπλου σκριν , και οταν πηγα στο βιος και το εβαλα default , σταματησε , παιζει να ειναι απο μνημες ? και αν ναι τι να του κανω ?

 

Δοκίμασε αρχικά με μεγαλύτερο vcore στον cpu, το linX πλέον με το SP1 στρεσσάρει πολύ τον cpu και θα δείς μεγαλύτερες θερμοκρασίες απο πρίν. Παίξε και λίγο με το PLL (1,70v - 1.80v) εν ανάγκη αν χρειαστεί αν και στα 4.5Ghz εμένα δεν χρειάστηκε καθόλου. Για τις μνήμες βάλε κάποιο xmp profile που ορίζει ο κατασκευαστής. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cpu I/O voltage ---> 1.050v. Είναι η τιμή στο auto και το αφήνεις έτσι. Αν έχεις πρόβλημα σταθερότητας με τις μνήμες βλέπεις, όχι όμως πάνω απο 1.10 - 1.15v.

αναφερεσε σε αυτο ?

Internal PLL voltage ---> Disabled. Μέχρι τα 4.5 - 4.6Ghz δεν χρειάζεται συνήθως να το ενεργοποιήσεις. Είναι και ανάλογα την μητρική. (Aν το ενεργοποιήσεις για O/C πάνω απο τα 4.6Ghz, δώσε 1.80v στο PLL overvoltage για αρχή και όχι πάνω απο 1.98v. Kάτι μεταξύ 1.71V < CPU PLL < 1.89V).

και σε αυτο ?

οκ ευχαριστω μολις παω σπιτι θα το τεσταρω !

xmp profile ο κατασκευαστής των μνημών ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Όχι αναφέρομαι στο cpu core voltage. (αν για παράδειγμα έχεις βάλει 1.28v πρόσθεσε 1-2 steps πάνω. Δοκιμάζεις και βλέπεις και ανάλογα αυξάνεις αν χρειαστεί).

2. Ναι στο internal pll overvoltage αναφέρομαι (αν και όπως σου είπα δεν νομίζω να χρειαστεί για τα 4.5 που θες. Αν χρειαστεί το κάνεις enable και βάζεις για αρχή στο cpu pll voltage 1.80v και κατεβάζεις σιγα-σιγά).

3. Ψάξε μέσα στο bios της μητρικής την επιλογή Extreme memory profile (x.m.p.). Αν οι μνήμες σου υποστηρίζουν xmp profiles θα αναφέρονται πατώντας την επιλογή σαν profile 1 και 2. Τα profiles αυτά μπορείς να τα δείς απο την καρτέλα του SPD στο cpu-z. Επιλέγοντας κάποιο απο αυτά ρυθμίζει αυτόματα η μητρική τις μνήμες στην συγκεκριμένη συχνότητα, timings και τάση. Αν δεν έχουν οι μνήμες xmp τότε βάλε χειροκίνητα στις αντίστοιχες επιλογές στο bios Dram Freq- Dram Timings - Dram voltage την συχνότητα, τα timings και τα volts που ορίζονται μέσα στην καρτέλα SPD του cpu-z.) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Όχι αναφέρομαι στο cpu core voltage. (αν για παράδειγμα έχεις βάλει 1.28v πρόσθεσε 1-2 steps πάνω. Δοκιμάζεις και βλέπεις και ανάλογα αυξάνεις αν χρειαστεί).

2. Ναι στο internal pll overvoltage αναφέρομαι (αν και όπως σου είπα δεν νομίζω να χρειαστεί για τα 4.5 που θες. Αν χρειαστεί το κάνεις enable και βάζεις για αρχή στο cpu pll voltage 1.80v και κατεβάζεις σιγα-σιγά).

3. Ψάξε μέσα στο bios της μητρικής την επιλογή Extreme memory profile (x.m.p.). Αν οι μνήμες σου υποστηρίζουν xmp profiles θα αναφέρονται πατώντας την επιλογή σαν profile 1 και 2. Τα profiles αυτά μπορείς να τα δείς απο την καρτέλα του SPD στο cpu-z. Επιλέγοντας κάποιο απο αυτά ρυθμίζει αυτόματα η μητρική τις μνήμες στην συγκεκριμένη συχνότητα, timings και τάση. Αν δεν έχουν οι μνήμες xmp τότε βάλε χειροκίνητα στις αντίστοιχες επιλογές στο bios Dram Freq- Dram Timings - Dram voltage την συχνότητα, τα timings και τα volts που ορίζονται μέσα στην καρτέλα SPD του cpu-z.) :)

 

στο 1 , εχω βαλει 1.30 να το ανεβασω 1.32

στο 2 , θα το αφησω ετσι

στο 3 , λεω να παρω μια Corsair Cerulean Blue Vengeance 4GB DDR3-1600 Dimm που υποστιριζει xmp τι λες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο 1 , εχω βαλει 1.30 να το ανεβασω 1.32

στο 2 , θα το αφησω ετσι

στο 3 , λεω να παρω μια Corsair Cerulean Blue Vengeance 4GB DDR3-1600 Dimm που υποστιριζει xmp τι λες ?

 

Ναι δοκίμασε με 1.32 για αρχή και βλέπεις μετα απο trial.

Αστο έτσι αρχικά και βλέπεις.

Για τις μνήμες δεν χρειάζεται να αγοράσεις xmp, αυτές που έχεις θα δουλέψουν κανονικά εφόσον βάλεις τις κατάλληλες ρυθμίσεις. Απλά το xmp κάνει την δουλειά σου πιο εύκολη αλλά είναι περιττό να αγοράσεις αφού έχεις ήδη. Τσέκαρε πρώτα αυτές που έχεις και βλέπεις. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγορασα αυτην εδω , http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/Corsair-Vengeance-4GB-DDR3-1600-Dimm-1x4GB-PC3-12800-9-9-9-24-CMZ4GX3M1A1600C9.htm

ξαναεβαλα της ρυθμισεις που προτείνεις ετρεξα ενα μεμτεστ , και ειμαι οκ , δεν ξερω πιο μετα για blue screen κοιτα λιγο την μνήμη ειναι οκ ?

με παίρνει να πειραξω καθολου της ρύθμισης να την κλοκαρω λιγακι :rolleyes:

aaaaaa.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγορασα αυτην εδω , http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/Corsair-Vengeance-4GB-DDR3-1600-Dimm-1x4GB-PC3-12800-9-9-9-24-CMZ4GX3M1A1600C9.htm

ξαναεβαλα της ρυθμισεις που προτείνεις ετρεξα ενα μεμτεστ , και ειμαι οκ , δεν ξερω πιο μετα για blue screen κοιτα λιγο την μνήμη ειναι οκ ?

με παίρνει να πειραξω καθολου της ρύθμισης να την κλοκαρω λιγακι :rolleyes:

 

 

Βάλε τα timimgs χειροκίνητα 9-9-9-24 σύμφωνα με το spd γιατί δεν στα πήρε κανονικά απο ότι βλέπω. Δες πρώτα σταθερότητα στον cpu με τα γνωστά test και αφού βεβαιωθείς ότι είναι ok μετά παίζεις με τις μνήμες για παραπάνω συχνότητες αν θέλεις. Επίσης βλέπω ότι ένα dimm μόνο πήρες και έχεις single channel τώρα. Δεν ξέρω ποιές μνήμες είχες αλλά θεωρώ ότι βιάστηκες λίγο να αγοράσεις πρίν προσπαθήσεις με τις άλλες. Βέβαια με αυτές μπορείς αργότερα αν θέλεις να αγοράζεις άλλη μία και έχεις 8GB (2x4) με σχετικά λίγα χρήματα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παίδες τον δικό μου τον πάω 4500 ανεβάζοντας την τάση 1.29 και δουλεύει άψογα..Σήμερα πήγα ακόμη παραπέρα..Τον ανέβασα στα 4.700 με τάση 1.32 και δουλεύει πάλι άψογα...κολλήματα με κάνει στα 5 GHZ αλλά δεν με ενοχλεί καθόλου..Άψογος CPU..Τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ για ψύξη CPU μια Thermaltake Big Typhoon και νομίζω πως κάνει τρομερή δουλειά..

 

Θερμοκρασίες χαμηλή 55 έως 60

 

Υψηλές δεν το έχω τεστάρει ακόμη αλλά υπολογίζω περίπου να έχω 70 και πάνω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παίδες τον δικό μου τον πάω 4500 ανεβάζοντας την τάση 1.29 και δουλεύει άψογα..Σήμερα πήγα ακόμη παραπέρα..Τον ανέβασα στα 4.700 με τάση 1.32 και δουλεύει πάλι άψογα...κολλήματα με κάνει στα 5 GHZ αλλά δεν με ενοχλεί καθόλου..Άψογος CPU..Τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ για ψύξη CPU μια Thermaltake Big Typhoon και νομίζω πως κάνει τρομερή δουλειά..

 

Θερμοκρασίες χαμηλή 55 έως 60

 

Υψηλές δεν το έχω τεστάρει ακόμη αλλά υπολογίζω περίπου να έχω 70 και πάνω!!

 

Η τρομερη δουλεια δεν ειναι 55 με 60 σε idle κατασταση, ειναι σε full load! :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παίδες τον δικό μου τον πάω 4500 ανεβάζοντας την τάση 1.29 και δουλεύει άψογα..Σήμερα πήγα ακόμη παραπέρα..Τον ανέβασα στα 4.700 με τάση 1.32 και δουλεύει πάλι άψογα...κολλήματα με κάνει στα 5 GHZ αλλά δεν με ενοχλεί καθόλου..Άψογος CPU..Τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ για ψύξη CPU μια Thermaltake Big Typhoon και νομίζω πως κάνει τρομερή δουλειά..

 

Θερμοκρασίες χαμηλή 55 έως 60

 

Υψηλές δεν το έχω τεστάρει ακόμη αλλά υπολογίζω περίπου να έχω 70 και πάνω!!

60 idle? Oo

 

 

Sent from my iPhone 4 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα αν μπορεις συμμαζεψε το λιγο. π.χ. το καλωδιο της μιτρηκης βαλτο πισω πισω και δεστο (τροφοδοσιας) και απο οτι βλεπω τα καλωδια των σκληρων μπορεις να τα περασεις απο πισω.δηλαδη αλλαξε τους δισκους και βαλτους ετσι ωστε να συνδεονται με τροφοδοσια και με το σατα απο την αλλη μερια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...