Προς το περιεχόμενο

5850 extreme OC


SOCRATIS1000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για δοκιμασε stability test me gpu tool και πες μας.Μολις τις εβαλα[εχθες τις πηρα αλλα δεν ειχα χρονο].

Οντως η κατασκευη του[το πλαστιοκο],ειναι μαπα,εγω φοβομουν μην το πιασω και ξεκολησει :rolleyes: :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 313
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οι θερμοκρασίες δεν είναι καλές. Τις άφησα 5 λεπτά furmark burn test και χτύπησαν 84 βαθμούς και κόλλησε το furmark. Αναγκάστηκα να κάνω reset!!

Και όλα αυτά με 70-75% fan (είχα το ίδιο profile με πρίν στις Reference όπου δεν ξεπέρναγαν τους 75 βαθμούς σε 15 λεπτο furmark και φυσικά τα fan ουδέποτε έφταναν το 75% που είχα ορίσει σαν μέγιστη τιμή στους 90 βαθμούς ....). Όποιος κατάλαβε - κατάλαβε τι εννοώ. Η Reference μπορεί να έχει πιο θορυβώδης cooler αλλά προσφέρει κλάσεις ανώτερη ψύξη.

Άλλαξα λοιπόν το profile των fans με τις xtreme μέσω Msi AB και έβαλα πλέον 25% idle μέχρι τους 45 βαθμούς και απο εκεί να αυξάνεται κατακόρυφα μέχρι το 100% στους 90 βαθμούς!

Έτρεξα ένα Unigine 2.5 με 800/1100 όπου όντως μέχρι εδώ είναι σταθερές και οι θερμοκρασίες έφτασαν τους 68 και 65 βαθμούς max με 62% και 57% fan speed αντίστοιχα. (Με αντίστοιχο fan speed οι Ref θα είχαν πολύ περισσότερο θόρυβο αλλά χαμηλότερες θερμοκρασίες). Να δούμε πόσο θα πάνε παραπάνω αν και δεν περιμένω πολλά.

Επισυνάπτεται και το ss για να δείτε τι εννοώ.

Τέλος, στα 800/1100 το CF βγάζει σκόρ 1576, 62.6 FPS avg στο unigine 2.5 στα 1920x1080p.

 

Πάντως περίεργο να μη παίρνει βολτ με το trixx γιατί άλλα δείχνει το site του προγράμματος http://www.sapphiretech.com/ssc/TriXX/

 

Tι να σου πώ. Και εμένα μου κάνει εντύπωση την τελευταία έκδοση v4.0 τρέχω.

Θα κάνω μια τελευταία προσπάθεια να απεγκαταστήσω τους 11.3 και να ξαναδοκιμάσω με τους ίδιους ή άλλους drivers. Αν και δεν νομίζω να φταίει αυτό. :)

post-175857-0-80319000-1302878695_thumb.jpg

post-175857-0-45401400-1302878961_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε εμενα κλειδωμενο,damn.Οτι κανουμε με στοκ ρευματα.Κατι πρεπει να παιζει με τους drivers,απο το occt δεν μου αναγνωριζει την καρτα ,αλλα ουτε και απο το gpu tool

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαιξα ένα μισάωρο Crysis 2 στα 1920x1080p hardcore mode. Η κάρτες φτάνουν τους 70-72 βαθμούς max και τα fans στο ~70% με την ανωτέρω custom ρύθμιση απο Msi AB. Οπότε όλα καλά.

Ο θόρυβος επίσης και των δύο είναι ανεκτός. Οπότε με μία κάρτα δεν θα έχετε θέμα ιδιαίτερο θορύβου ακόμα και στο 70% και πάνω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μέχρι τα 825/1125 φαίνεται να είναι σταθερές. Βγάζουν επιτυχώς 3Dmark vantage και unigine heaven 2.5. Θα τρέξω κάποια στιγμή και το 3dmark 11 για να είμαι σίγουρος.

Προσωπικά δεν σας πρoτείνω να τις παιδέψετε με το furmark burn test. Το έτρεξα άλλη μία φορά και ξανακόλλησε το σύστημα χωρίς αυτή τη φορά να φτάσουν κάν τους 80 βαθμούς.

Δεν κατάλαβα ακριβώς τι έγινε, αλλά το προσπερνώ και αποφάσισα να μην ασχοληθώ με furmark με τις συγκεκριμένες. Μάλλον η ψύξη δεν είναι επαρκής και όχι τελικά στον πυρήνα αλλά αλλού, υποθέτω.

Οπότε μην τις ζορίζετε με furmark.

Τρέξτε τα παραπάνω benchies και μετά δοκιμάστε τις με κάποιο παιχνίδι για να είστε 100% σίγουροι.

Με το prοfile στα fans (25% μέχρι 45C και 100% στους 90C) φτάνουν οι θερμοκρασίες τους 66C - 61C με 66% και 62% fan speed αντίστοιχα.

Ευτυχώς δεν είναι ιδιαίτερα θορυβώδης και σίγουρα όσοι είστε με μία δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα.

Στα ανωτέρω ρολόγια 825/1125 unigine heaven 2.5 ΜSAA 8x στα 1920x1080p βγάζουν 48.5 FPS. 3,5 fps λιγότερα απο τις ref στα 900/1200 που βγάζουν 52FPS avg, λογικότατο.

Οι καρτούλες για τα χρήματά τους τα σπάνε και ας μην κλοκάρουν πολύ. Όσοι τις πήρατε κάνατε πολύ καλά και δεν θα το μετανιώσετε. :)

post-175857-0-78643200-1302886829_thumb.jpg

post-175857-0-79997200-1302886838_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαιξα ένα μισάωρο Crysis 2 στα 1920x1080p hardcore mode. Η κάρτες φτάνουν τους 70-72 βαθμούς max και τα fans στο ~70% με την ανωτέρω custom ρύθμιση απο Msi AB. Οπότε όλα καλά.

Ο θόρυβος επίσης και των δύο είναι ανεκτός. Οπότε με μία κάρτα δεν θα έχετε θέμα ιδιαίτερο θορύβου ακόμα και στο 70% και πάνω. :)

ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΣΕ 100%GPU ΦΤΑΝΕΙ ΤΟΥς 64 ΜΕ AUTΟ βεβαια τα ανεμηστηρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΣΕ 100%GPU ΦΤΑΝΕΙ ΤΟΥς 64 ΜΕ AUTΟ βεβαια τα ανεμηστηρια.

Και σε εμενα 65.

Απλως ο lionheart75 ειπε πολυ σωστα οτι μιας και τις εχει δυο μαζι και ριχνουν πολυ ζεστο αερα μεσα στο κουτι γινεται ψιλοφουρνος

 

-edit- Μολις εβγαλα τα δυο τεστ του vantage με 850/1200 χωρις τπτ κουλα στην οθονη.. Θελει να το αφησω τουλαχιστον 3 loop για να πω οτι ειμαι safe?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν τελικά οι Xtreme μου είναι σταθερές κατα την διάρκεια παιχνιδιού μέχρι τα 800/1100, απο κεί και πάνω τρώω freezes μετά απο κάποιο χρονικό διάστημα στο crysis 2.

Αν και έβγαλαν επιτυχώς μέχρι τα 830/1130 όλα τα βαριά benches όπως vantage, unigine, 3dmark 11. Όμως αν δεν τις δοκιμάσετε σε παιχνίδι δεν μπορείτε να είστε σίγουροι 100% για την σταθερότητα.

Ένα +75Mhz στον πυρήνα λοιπόν και +100Mhz στην μνήμη σε εμένα. (10% αύξηση πυρήνα & μνήμης). Τώρα για 5-10Mhz πάνω κάτω απο αυτά τα ρολόγια δεν λέει κάτι άλλωστε και δεν το ψάχνω παραπάνω, βαρέθηκα. :P

Τα χρήματά τους πάντως και έτσι τα αξίζουν με το παραπάνω, δεν με χαλάει ούτε είχα πολλές προσδοκίες εξ αρχής άλλωστε εφόσον είχαν κλειδωμένη την τάση.

Οι θερμοκρασίες τους με custom ρύθμιση είναι καλές και δεν ξεπερνούν τους 70C με ~70% fan speed όση ώρα έπαιξα. Αυτά απο μένα όσο αφορά το O/C τους.

Και ένα teaser με τις Xtream μέσα στο case. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν τελικά οι Xtreme μου είναι σταθερές κατα την διάρκεια παιχνιδιού μέχρι τα 800/1100, απο κεί και πάνω τρώω freezes μετά απο κάποιο χρονικό διάστημα στο crysis 2.

Αν και έβγαλαν επιτυχώς μέχρι τα 830/1130 όλα τα βαριά benches όπως vantage, unigine, 3dmark 11. Όμως αν δεν τις δοκιμάσετε σε παιχνίδι δεν μπορείτε να είστε σίγουροι 100% για την σταθερότητα.

Ένα +75Mhz στον πυρήνα λοιπόν και +100Mhz στην μνήμη σε εμένα. (10% αύξηση πυρήνα & μνήμης). Τώρα για 5-10Mhz πάνω κάτω απο αυτά τα ρολόγια δεν λέει κάτι άλλωστε και δεν το ψάχνω παραπάνω, βαρέθηκα. :P

Τα χρήματά τους πάντως και έτσι τα αξίζουν με το παραπάνω, δεν με χαλάει ούτε είχα πολλές προσδοκίες εξ αρχής άλλωστε εφόσον είχαν κλειδωμένη την τάση.

Οι θερμοκρασίες τους με custom ρύθμιση είναι καλές και δεν ξεπερνούν τους 70C με ~70% fan speed όση ώρα έπαιξα. Αυτά απο μένα όσο αφορά το O/C τους.

Και ένα teaser με τις Xtream μέσα στο case. :)

Καταρχάς να σε ευχαριστήσω για τον κόπο που έκανες να μοιραστείς μαζί μας τις εμπειρίες σου και για τις κατατοπιστικότατες αναλύσεις σου. Από την πλευρά μου απλά σε επιβεβαιώνω 100% για ότι είπες μέχρι τώρα. Η τάση είναι κλειδωμένη και παρόλο που στα τεστ με 850/1150 με βγάζανε οκ (παραπάνω δεν δοκίμασα) στα παιχνίδια είμαι σταθερός μόνο με 800/1100. Δεν είναι ό,τι ελπίζαμε οι περισσότεροι αλλά σίγουρα δεν είναι και άσχημα. Τέλος όσον αφορά τις θερμοκρασίες είναι απόλυτα φυσιολογικές στα παιχνίδια και το ανεμιστηράκι του σχετικά αθόρυβο. Το ότι αξίζει τα λεφτά της δεν χρειάζεται να το αναφέρουμε καν. Αν κάποιος έχει παρ' όλα αυτά καταφέρει να την κλοκάρει παραπάνω από 800/1100 και να μην έχει πρόβλημα στα παιχνίδια ας το αναφέρει για να ξέρουμε και οι υπόλοιποι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δοκίμασα furmark και δεν με ενδιαφέρει πλέον να το κάνω (ειδικά μετά από αυτά που έγραψε ο lionheart75). Το θέμα είναι τι κάνει στα παιχνίδια. Το benchmark που έκανα για δοκιμές και μου το έβγαλε οκ ήταν με το OCCT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...