Προς το περιεχόμενο

Mozilla Firefox - Ερωτήσεις, προβλήματα και λύσεις


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 
Κάτι παίζει με τους drivers σου πάντως, δείχνει οτι κάτι δεν έχει κάτσει σωστά. Για ρίξε μια ματιά εδω (διπλοτσέκαρε οτι είναι το σωστό μοντέλο Laptop):
 

 

για drivers κοιτάζω ανα 2-3 μήνες και απο πρόπερσι το έχουν παρατήσει το λάπτοπ.

για GPU επειδή έχω HD3000+ AMD 6470M η κυραdell έχει βγάλει μόνο Modded catalyst στον οποίο εμπεριέχεται και ο intel driver ώστε να δουλεύουν και οι 2 κάρτες μαζί.

Αν πάω να βάλω κάτι απ το site του κατασκευαστή αντίστοιχα πέρα του ότι δεν βλέπουν το αντίστοιχο hardware, δεν μπαίνουν.

Έχω μιλήσει με τη dell και έτσι λειτουργούσαν παλαιοτερα,στα νεα συστήματα που έχω δει αναβαθμίζεις ξεχωριστά τους drivers.

 

Ενημερωτικά απο χτες εχω τον FF να τρέχει με την 6470Μ και δεν έχει ξανακάνει το παραμικρό.

Λογικά αυτό(παίζει)να είναι το θέμα.

Σε λάπτοπ φίλης αντίστοιχό με το δικό μου αλλά με GT525M πάνω δεν έχει κανένα θέμα και μιλάμε για firefox απο την έκδοση 20κάτι με συνεχείς αναβαθμίσεις απο τότε χωρίς καθαρισμούς κλπ με τίγκα πρόσθετα κλπ κλπ.

Δυστυχώς δεν γνωρίζω να είναι ρυθμισμένος να τρέχει στην intel η στην nvidia,οι πράσινοι έχουν πολύ καλύτερη διαχείριση της γραφική επεξεργαστικής ισχύος και της επικοινωνίας των 2 καρτών σε βαθμό να τρέχει ο FF με την Intel Και ο flash player να τρέχει στην 525Μ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι κατάλαβα οτι είναι λίγο μυστήρια υπόθεση με το dual-gpu, διάβασα και τα άλλα post που έχεις κάνει ;)

 

Τώρα δηλαδή έκλεισες την intel και άφησες μόνο την AMD και δεν βγάζει πρόβλημα; Αν είναι έτσι βρήκες λύση αλλά θες φόρτιση κάθε μια ώρα. Σίγουρα λες δεν δουλεύει με τους μαμίσιους αν τους αφαιρέσεις όλους -με πρόγραμμα- και τους ξαναβάλεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κλείσει την ιντέλ απλά έχω ορίσει το exe του firefox να τρέχει στην amd κάρτα(ουσιαστικά δουλεύουν και οι 2 διαφορετικά πράγματα)

την ιντέλ την έχω για όλα τα υπόλοιπα που κάνω.

Κοίταξε αν είναι μόνο αυτό το θέμα,προσωπικά ΔΕΝ με απασχολεί που το κάνει,απλά θεωρώ "χαζό" να δουλεύω την amd και να ζεσταίνω περισσότερο το σύστημα μου για να μην χρειάζεται να βλέπω αυτό το "Πατικωμα" των καρτελών το οποίο με ένα scrollάρισμα πάνω η κάτω διορθώνεται.

 

άλλωστε πραγματικά η 6470Μ στο σύστημα μου έχει δουλέψει ελάχιστα.

όσο για τους drivers,ναι έχω δοκιμάσει να βγάλω τα πάντα πρίν κάνω την αναβάθμιση στον τελευταίο που δίνει η dell με driver sweeper(τότε)με ddu κλπ δεν έχω δοκιμάσει επειδή το λάπτοπ είναι 24/7 ανοιχτό πλέον και ένα κρασάρισμα θα με "βίαζε" πραγματικά.

Σε ευχαριστώ και εσένα προσωπικά για τον κόπο σου να ασχοληθείς στο θέματάκι μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρισταρα για δωσε πληροφοριες για το συστημα σου, τι λειτουργικο,gpu,cpu, gpu driver version και Firefox version εχεις.

 

επισης δοκιμασε αυτο το addon, αν και μπορει να μην δουλευει σωστα. αυτο που κανει ειναι να κανει αυτοματα scroll απο πανω προς τα κατω και παλι πανω την σελιδα που ανοιγεις. οποτε τουλαχιστον να γλυτωσεις τον βραχνα να κανεις scroll.

https://addons.mozilla.org/en-us/firefox/addon/load-all-now/?src=ss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρέχω windows 7 και mozilla 36.0.1

 

κάποιες μέρες, όχι κάθε μέρα, αυτόματα μου κάνει logout από όλα τα sites είμαι registered, πχ διάφορα fora, yahoo, hotmail, amazon, ebay, τα πάντα  κλπ, και μετά πρέπει να ξανακάω log in,

το πρόβλημα παρουσιαστηκε τελευταία,

 

τι λέτε να έχει γίνει;

πως διορθώνεται;

 

ευχαριστώ

λέτε να είναι ιός ;

 

 

βρε παιδιά, εμένα γιατί δεν μου λέτε τι να κάνω,

δώστε μου καποια λύση, 'εχω βαρεθεί να κάνω συνέχεια login σε 15+ sites που θέλω να είμαι συνέχεια μεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρισταρα για δωσε πληροφοριες για το συστημα σου, τι λειτουργικο,gpu,cpu, gpu driver version και Firefox version εχεις.

 

επισης δοκιμασε αυτο το addon, αν και μπορει να μην δουλευει σωστα. αυτο που κανει ειναι να κανει αυτοματα scroll απο πανω προς τα κατω και παλι πανω την σελιδα που ανοιγεις. οποτε τουλαχιστον να γλυτωσεις τον βραχνα να κανεις scroll.

https://addons.mozilla.org/en-us/firefox/addon/load-all-now/?src=ss

λοιπόν FF 36.0.1 καθαρή με ABP,lastpass,xmarks.

windows 7 home premium αυθεντικά 64μπιτα.

cpu i5-2430M

gpu Intel HD 3000 με τον 9.17.10.2857 και

6470Μ μεpost-184642-0-68630300-1425908765_thumb.jpg

 

μέχρι στιγμής απο προχτές δεν έχει ξαναγίνει το συγκεκριμένο.

Να τονίσω ότι το πρόβλημα μου δεν γίνεται συνέχεια,μπορεί για 10ώρες να μην το κάνει καθόλου με συνεχή εναλλαγή καρτελών και να το κάνει στο ξεκάρφωτο μετά απο 2 ώρες που θα έχω να κοιτάξω τον FF.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε παιδιά, εμένα γιατί δεν μου λέτε τι να κάνω,

δώστε μου καποια λύση, 'εχω βαρεθεί να κάνω συνέχεια login σε 15+ sites που θέλω να είμαι συνέχεια μεσα

 

δοκιμασε να τρεξεις τον FF με ενα καθαρο προφιλ και δες αν θα στο ξανακανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ενεργοποιησεις πληρως το Youtube HTML5 στον FF36, πας about:config και βαζεις true στις παρακατω ρυθμισεις:

 

media.mediasource.enabled
media.mediasource.ignore_codecs
media.mediasource.webm.enabled

 

Εμένα γιατί δεν έχει αυτήν την επιλογή;

Τις άλλες 2 τις άλλαξα και μέχρι τώρα μια χαρά δουλεύει το html5 στο youtube.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χρησιμοποιείς πρόγραμμα ελέγχου και καθαρισμού του PC, πιθανώς να έχει επιλογή καθαρισμού και των επιλογών αυτόματης εισόδου στα site..Στο cccleaner το έχει και το έχω απενεργοποιήσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ξερω :P

 

Λογικο και επομενο μου φαινεται. Οταν

 

- απο την 4 και μετα εχεις προσφερει ελαχιστα νεα features και βγαζεις συνεχως επιλογες που υπηρχαν

- (προσπαθεις να) αντιγραφεις οσο περισσοτερα features γινεται απο αριστερα και δεξια, κανοντας τον browser "χαζο" και ακαταλληλο για power users

- κανεις κατι σωστο με το load plugin on demand στην 14 και το πηδας 10 εκδοσεις μετα με μια λογικη που μονο οι devs του ff βρισκουν σωστη

- λες οτι δεν υπαρχει αναγκη για native 64αρα εφαρμογη ακομα και το κανεις γαργαρα και κωλοτουμπα οταν ο ανταγωνιστης βγαινει σε 64αρα εκδοση

- πηδας γνωστα προσθετα οπως πχ το flashblock με μια ανουσια αλλαγη στο api

- κανεις δραστικες αλλαγες στο ui αγνοωντας το τι λενε οι χρηστες

- για να διορθωσεις ΟΛΑ τα παραπανω, βασιζεσαι στην καλη καρδια και την εξυπναδα καποιου power user που θα φτιαξει προσθετο που να επαναφερει οτι χαλασε

 

τοτε ναι, εισαι αξιος της μοιρας σου. Αν και δεν νομιζω καν να νοιαστουν. Εχουν τους φανατικους χρηστες του δογματος "opensource good, closed source baaad!", οποτε θα συνεχισουν να ζουν στην κοσμαρα τους, κλεινοντας τα αυτια τους σε οσους τους κραζουνε, οπως γινεται τοσο καιρο.

 

Και για να προλαβω την ερωτηση, επειδη ειμαι χρηστης ff (esr + tor browser) στη διανομη που εχω: "Γιατι τοτε ρε jim_p χρησιμοποιεις ff?".

Επειδη εχει ενα αναντικαταστατο προσθετο, το downloadhelper και επειδη συγκεκριμενες σελιδες δεν δουλευουν σωστα με το adblock ενεργο, οποτε εκει χρησιμοποιω οποιον browser δουλευει σωστα.

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε να τρεξεις τον FF με ενα καθαρο προφιλ και δες αν θα στο ξανακανει.

 

 

ωχ, και πως γίνεται αυτό;

πες μου δυο λογάκια παραπάνω να καταλάβω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάνω copy κάποιο κείμενο με μορφοποίηση από μια σελίδα, ο υπολογιστής κολλάει για 1 με 2 λεπτά και μετά ξεκολλάει και όλα συνεχίζουν κανονικά, και με το κείμενο αντιγραμμένο.

 

Αυτό γίνεται σε δύο υπολογιστές win7 και win8 που τα προφίλ τους συγχρονίζονται. Κανένα άλλο πρόγραμμα στους υπολογιστές δε μου δημιουργεί πρόβλημα με το clipboard. Γίνεται μόνο με τον firefox και όχι πάντα οπότε δεν έχω μπορέσει να το εντοπίσω σε κάποιο extension και έχω αρκετές δεκάδες από δαύτα ώστε να το βρω εύκολα.

 

Συνεπώς ρωτάω μήπως έχει τύχει σε κάποιον άλλο και μπορεί να μου δώσει μια κατεύθυνση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...