Προς το περιεχόμενο

Dell U2311h και PS3


skywritergr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Αποφάσισα να πάρω μια οθόνη για να συνδέσω το macbook pro και το PS3. Προσανατολίζομαι σε κάτι μέχρι 24 ίντσες και να έχει IPS panel. Η Dell u2311 φαντάζει η ιδανική λύση αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν έχει καθόλου hdmi.Είχα δει και την u2410 αλλά ξεφεύγει αρκετά σε τιμή. Να πω ότι δεν μένω Ελλάδα αλλά Αγγλία, οπότε οι τιμές που λέω είναι με τα εδώ δεδομένα. Η ερώτηση μου είναι η εξής. Άν αγοράσω την 2311 θα μπορώ να συνδέσω το macbook και το PS3 με ήχο? (δεν έχω ηχεία, λέω να πάρω και το soundbar της dell)

 

Η σκέψη μου ήταν να βάλω το macbook στην dvi και το PS3 στην displayport, με την ελπίδα να περνάει και ο ήχος μαζί. Έχω δεί κάποια καλώδια hdmi to displayport αλλά αυτά είναι το αντίθετο από αυτό που θέλω να κάνω εγώ (δηλαδή το displayport στον υπολογιστή, το hdmi στην οθόνη). Έχει κανένας καμία πρόταση ή ανάλογη εμπειρία? Επίσης αν έχετε να προτείνεται κάποια άλλη οθόνη με IPS panel, HDMI και σχετικά λογική τιμή τότε με χαρά να την ακούσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νομίζω ότι αποτελεί την μόνη λύση. Το θέμα είναι ότι επίσημα από την apple δεν υποστηρίζεται τέτοιος μετατροπέας. Έχω βρεί κάποια καλώδια βέβαια που κάνουν αυτή την δουλειά και μάλλον θα τα δοκιμάσω. Το θέμα τώρα είναι τι γίνεται με τον ήχο. Το soundbar δεν νομίζω να έχει sound in. Καμιά ιδέα πάνω σε αυτό??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παρήγγειλα σήμερα το monitor από το amazon. Ελπίζω να μην απογοητευτώ!! Πρέπει να βρώ και μια λύση για τον ήχο βέβαια, οπότε δεν έχω πάρει ακόμα το soundbar. Θέλω να βεβαιωθώ ότι μου κάνει και ότι μπορώ να μεταφέρω τον ήχο απο το PS3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

το soundbar ουσιαστικά το συνδέεις με την οθόνη και μετά παίρνει ήχο από τα inputs της, είτε από το displayport είτε από το dvi...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το DVI δεν παίρνει ήχο νομίζω. Το hdmi to dvi καλώδιο μεταφέρει μόνο εικόνα. Στο displayport θα είναι το macbook, άρα δεν με ενδιαφέρει τρελά ο ήχος σε αυτή την περίπτωση. Νομίζω ότι για να μεταφέρω τον ήχο πρέπει να χρησιμοποιήσω το component του PS3. Άρα πρέπει να ηχεία να έχουν κάποιο audio in.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το display port είναι το ίδιο με το HDMI, μεταφέρει και ήχο, όπως είπες, το DVI όχι.

 

Γιατί να βάλεις τον ήχο στο soundbar; Λοιπά θα είναι πολύ μέτριος ο ήχος.

 

Αν θέλεις οπωσδήποτε ήχο τότε η λύση είναι το ps3 στη displayport και το macbook στη DVI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα λες αλλά πώς πάμε από HDMI to displayport? όπως είπα παραπάνω ένα απλό καλώδιο displayport -> hdmi δεν δουλεύει για εμένα γιατί είναι μιας κατεύθυνσης. Δηλαδή μεταφέρει από displayport σε hdmi, δεν κάνει και το ανάποδο. Το ανάποδο νομίζω θέλει μετατροπέα ή κάτι ανάλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά κάτι θα υπάρχει, απλά δε μπορώ να σε βοηθήσω τώρα γιατί μπαίνω από το κινητό, για αυτό και το "λοιπά" στο προηγούμενο μήνυμα (αυτόματη διόρθωση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...