Προς το περιεχόμενο

Τρεχουν οι παλιές distros γρηγορότερα από τις καινούριες;


joham34

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σε όλους

Χρησιμοποιούσα τα win xp σε ενα παλιό υπολογιστη Pentium 4 1,5 GHZ 700 MB RAM ( RIMM που είναι αρκετά γρήγορη ) και το άλλαξα με ubuntu 10.10 . Ολα είναι γρηγορότερα τώρα αλλα διερωτώμαι μήπως αν έβαζα κάποια παλιότερη distro , θα ήταν πιό "ελαφριά" και θα τον επιτάχυνα ακόμη περισσότερο και κατα πόσον αυτή η διαφορά θα ήταν αρκετά σημαντική .

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται πως θα τον ελάφρυνες περισσότερο.

 

Από την άλλη δεν υπάρχει λόγος να βάλεις παλιά distro. Μπορείς να βάλεις κάποια σύγχρονη, που έχει σχεδιαστεί για PCs μικρής ισχύος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν βάλεις π.χ. Debian με Xfce θα 'ναι ταχύτερο το σύστημα. Με openbox λίγο πιο γρήγορο. κ.ο.κ.

 

Άν βάλεις Gentoo με πυρήνα στα μέτρα σου: ακόμη πιο γρήγορο.

 

Τελικά όμως όσο καλύτερο hardware έχει κανείς, τόσο λιγότερο αισθητή είναι αυτή η διαφορά στις επιδόσεις. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται πως θα τον ελάφρυνες περισσότερο.

 

Από την άλλη δεν υπάρχει λόγος να βάλεις παλιά distro. Μπορείς να βάλεις κάποια σύγχρονη, που έχει σχεδιαστεί για PCs μικρής ισχύος.

 

Δεν ήξερα ότι υπάρχουν distros σχεδιασμένες για PCs μικρής ισχύος Εχεις υπόψιν κάποια debian based που να μου κάνει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν βάλεις π.χ. Debian με Xfce θα 'ναι ταχύτερο το σύστημα. Με openbox λίγο πιο γρήγορο. κ.ο.κ.

 

Άν βάλεις Gentoo με πυρήνα στα μέτρα σου: ακόμη πιο γρήγορο.

 

Τελικά όμως όσο καλύτερο hardware έχει κανείς, τόσο λιγότερο αισθητή είναι αυτή η διαφορά στις επιδόσεις. :)

Eχω καινούριο υπολογιστή με τετραπύρηνο επεξεργαστή που είναι γρήγορος. Απλά, δε μου αρέσει η ιδέα ότι ένα μηχάνημα που αγάπησα και συνδέθηκα μαζί του και που όταν το αγόρασα ήταν στην αιχμή της τεχνολογίας, να καταλήξει στα σκουπίδια. Ετσι, τον χρησιμοποιώ για κάποια δουλειά στο γραφείο και είναι πραγματικά χρήσιμος.

Εχω χρησιμοποιήσει μόνο ubuntu ως τώρα και δεν ξέρω πόσο δύσκολο θα ήταν να μάθω να χρησιμοποιώ καποια άλλη πιό "ελαφριά" distro Κάτι έχω ακούσει για το mint αλλα πάλι δεν ξερω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα να πω ότι χρησιμοποιώ τον υπολογιστή αυτό κυρίως για άνοιγμα openoffice κειμένων και καποιας επεξεργασίας εικόνων με το Gimp . Επίσης ότι επικοινωνεί με Samba με τον κύριο υπολογιστή και τον τροφοδοτεί με τα επεξεργασμένα κείμενα . Το αρχείο samba που ανοίγω εχει περίπου 10000 φακέλλους και το browsing είναι πολύ αργό με τον gnome file manager

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παραθέτω ένα παλιότερο μου μήνυμα, ελπίζω να σου φανεί χρήσιμο. ;)

 

 

 

σου προτείνω Debian Xfce.

 

Δηλαδή διανομή Debian με το περιβάλλον εργασίας Xfce.

 

Μπορείς να το κατεβάσεις από δω: direct link

 

----------------------------------

 

Aφού κατεβεί, γράψε το iso με τη χαμηλότερη δυνατή ταχύτητα εγγραφής.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το InfraRecorder:

cd_windows_01_medium.jpg

 

----------------------------------

 

Bοηθητικά βίντεο εγκατάστασης Debian στα ελληνικά, από τον nikolaosx1:

 

http://www.youtube.com/watch?v=OGbBUguZQ2Y

http://www.youtube.com/watch?v=oh-JfEBrWTs

 

 

 

 

 

επίσης μπορείς να δοκιμάσεις Mint Debian, που θα είναι και πιο εύκολο στο σετάρισμα

πρέπει όμως κατά καιρούς να κοιτάς στο blog του Clement(του δημιουργού) για ανακοινώσεις

σχετικές με updates/upgrades.

 

o thunar είναι πιο απλός απ'τον nautilus και γενικά πολύ γρήγορος.

 

θα σου χρειαστεί το thunar-shares-plugin για το samba.

 

αξίζει να δοκιμάσεις και το abiword, για να αντικαταστήσεις το openoffice.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικες συμβουλες απο εμενα.

 

Παλια διανομη δεν συμαινει πιο ελαφρια. Ακομα και αν εχει πχ παλιοτερο kde που ειναι πολυ καλυτερο και ελαφρυτερο απο το σημερινο kde4, θα εχει και ολα τα αλλα σε παλια εκδοση και το πιο πιθανο ειναι να μην μπορεις να κανεις δουλεια με αυτα, πχ emesene παλιοτερο απο 1.6 δεν μπορει να μπει στο msn!

 

Η μονη λυση για κατι ελαφρυ ειναι μια εγκατασταση που εχει τα απολυτως απαραιτητα και θα σε βγαλει σε γραμμη εντολων για να βαλεις οτι θες.

 

Αν εισαι νεος ακομα στο λινουξ, μην ξεκινησεις με openbox κλπ. Θα ελεγα ουτε και με xfce, αλλα παραπαει. Με 700ΜΒ και 1.5Ghz μπορεις να εχεις ενα gnome με τα βασικα και να εισαι αρχοντας.

 

Το openoffice ειναι γενικα βαρυ, οποτε πηγαινε σε abiword και gnumeric αν απο τις λειτουργιες του office σε ενδιαφερουν μονο τα περι word και excel. Μπορεις να δοκιμασεις και το libreoffice και να δεις αν σου κανει.

 

Τα network shares που εχεις καλο ειναι να τα εχεις μονιμα mounted καπου προκειμενου να μην ψαχνει εκεινη τη στιγμη το gvfs και σε καθυστερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικες συμβουλες απο εμενα.

 

Παλια διανομη δεν συμαινει πιο ελαφρια. Ακομα και αν εχει πχ παλιοτερο kde που ειναι πολυ καλυτερο και ελαφρυτερο απο το σημερινο kde4, θα εχει και ολα τα αλλα σε παλια εκδοση και το πιο πιθανο ειναι να μην μπορεις να κανεις δουλεια με αυτα, πχ emesene παλιοτερο απο 1.6 δεν μπορει να μπει στο msn!

 

Η μονη λυση για κατι ελαφρυ ειναι μια εγκατασταση που εχει τα απολυτως απαραιτητα και θα σε βγαλει σε γραμμη εντολων για να βαλεις οτι θες.

 

Αν εισαι νεος ακομα στο λινουξ, μην ξεκινησεις με openbox κλπ. Θα ελεγα ουτε και με xfce, αλλα παραπαει. Με 700ΜΒ και 1.5Ghz μπορεις να εχεις ενα gnome με τα βασικα και να εισαι αρχοντας.

 

Το openoffice ειναι γενικα βαρυ, οποτε πηγαινε σε abiword και gnumeric αν απο τις λειτουργιες του office σε ενδιαφερουν μονο τα περι word και excel. Μπορεις να δοκιμασεις και το libreoffice και να δεις αν σου κανει.

 

Τα network shares που εχεις καλο ειναι να τα εχεις μονιμα mounted καπου προκειμενου να μην ψαχνει εκεινη τη στιγμη το gvfs και σε καθυστερει.

Eυχαριστώ. Ειμαι όμως νεος στο Λινουξ και δεν ξερω πώς να κάνω mount μονιμα τα network shares . ΕΙναι εύκολο να μου πείς πως γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήξερα ότι υπάρχουν distros σχεδιασμένες για PCs μικρής ισχύος Εχεις υπόψιν κάποια debian based που να μου κάνει;

 

Όχι Debian-based. Το ίδιο το Debian. :)

 

Ξεκινάς με βασική εγκατάσταση που θα σε αφήσει με μια κονσόλα μόνο. Έπειτα περνάς τον X και το Gnome-core. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήξερα ότι υπάρχουν distros σχεδιασμένες για PCs μικρής ισχύος Εχεις υπόψιν κάποια debian based που να μου κάνει ;

 

Αν θες, μπορείς να δοκιμάσεις και την Mint Debian Based. Την έβαλα και εγώ και φαίνεται πολύ καλή...

Στο site που την "προμόταρε" έδειχνε την διαφορά στην RAM στην πρώτη εκκίνηση.. 300+ το ubuntu, 110 το mint!

 

http://www.webupd8.org/2010/09/linux-mint-based-on-debian-released-and.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Να ρωτήσω κάτι. Προσπαθώ εδω και δύο μερες να κάνω mount το samba-share αρχείο που όμως τρέχει ΣΕ ΛΙΝΟΥΞ και μετα από δύο μερες τρομερό πονοκέφαλο , είναι αδύνατον να το καταφέρω, εχω δοκιμάσει άπειρους συνδυασμους αλλα τζίφος ( Αν κανω mount νομίζω όλα θα πανε καλά, θα μπορώ με το gnome search tool να κάνω γρήγορο ψάξιμο). Μήπως το πρόβλημα οφείλεται στο ότι δεν κάνω mount από windows αλλα από linux samba share οπότε χρειάζεται διαφορετικη σύνταξη από αυτή που παραθέτεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά, ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

@ Jastonas : Δοκίμασα το debian -based Μint, ειναι πολύ καλό αλλα δυστυχώς (αν και το εγκατέστησα 3 φορες ) , δεν εγκαθιστουσε σωστά τον grub με αποτέλεσμα να μή βλέπει την partition των windows. Πάντως , όντως φαίνεται πολυ αξιολογο

@ jim_p: Οντως, οταν ξεφόρτωσα το gnome από το compiz , εβαλα preload και εκανα καποια αλλα tweaks , τρέχει πολύ γρηγορότερα . Το abiword δεν εμφάνιζε πολυ σωστά τα περ. 10000 openoffice docs που έχω και έτσι απλά έκανα καποια tweaks στο openoffice και εγινε αρκετα γρηγορότερο

@ twiner Ευχαριστώ, δεν ήξερα τον thunar, ειναι καταπληκτικός browser και φυσικά τον χρησιμοποιώ

@ Haldol : ΔΟκίμασα το debian σε ένα αλλο παλιό υπολογιστή που έχω . Ειναι πολύ γρήγορο και άρχισα να πειραματίζομαι .

 

Το πρόβλημα ήταν ότι τον υπολογιστή για τον οποίο μιλάμε, τον χειρίζεται η γραμματέας μου και αυτή δεν είναι τόσο ενθουσιώδης όσο εγώ με το Λίνουξ. Έτσι επρεπε να φτιάξω κάτι που θα την προσείλκυε στο εντελως αγνωστο γι αυτή Λίνουξ . Επρεπε λοιπον να ειναι όσο το δυνατόν φιλικότερο για το χρήστη

Τελικα, συνδυάζοντας τα παραπανω, εμεινα σε ενα τροποποιημένο ubuntu που τρέχει πολυ γρηγορότερα από τα ("πειραγμένα" για να τρεχουν γρηγορότερα) XP και η γραμματέας μου από την πρώτη μερα ( σημερα ) , δεν ξανάνοιξε τα windows .

 

VICTORY ! Tελικά το Λίνουξ είναι μαγεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΚομη μιά παράθεση : Δοκιμάζοντας xfce session ειναι πολυ γρηγορότερη από το xubuntu ενώ η lxde ειναι περίπου κατα 20% γρηγορότερη και από το xfce . Δε βρήκα ιδιαίτερα δύσκολο είτε το xfce είτε το lxde και τα συνιστώ ανεπιφύλακτα τουλάχιστον για όσους θέλουν εφαρμογές γραφείου όπως εγώ και έχουν καπως παλιους υπολογιστές.

Κατέληξα τελικά με όλα αυτά να έχω κατα 300-400% (χοντρικα) γρηγορότερο υπολογιστή από ότι με τα "πειραγμένα" ώστε να ελαφρύνουν XP !

Καλή χρονιά και Χρόνια πολλα σε όλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...