Προς το περιεχόμενο

Εσβησε ολο το /home/χρηστη ΜΟΝΟ ΤΟΥ!!


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

WTF!!!!!!!!!:mad::mad::mad::mad::mad:

 

Ειμαι σε arch..και ταπεινα μπηκα ως root σε κνσολα για κανω mount την δισκετα ωστε να αντιγραψω ανα midi file....Ε ΤΙ ΤΟ ΘΕΛΑ!!Την ωρα που πηγα να κανω paste το αρχειο...ο thunar αρχισε να πεταει ενα σωρο σφαλματα οτι δεν βρικσει τις διαδρομες και ......διαπιστωσα οτι εσβησε ΟΛΟ το /home/babis ...δεν εμεινε τιποτα....!!!

 

 

 

Τι @@τα εγινε.........????:mad::mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ περίεργο φαίνεται να πήρε τέτοια πρωτοβουλία το πισι σου από μόνο του...!! δεν έχω καμιά σοφή συμβουλή αλλά για ψάξε το λίγο ... τα μηνύματα σφαλμάτων μήπως λένε κάτι χρήσιμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ περίεργο φαίνεται να πήρε τέτοια πρωτοβουλία το πισι σου από μόνο του...!! δεν έχω καμιά σοφή συμβουλή αλλά για ψάξε το λίγο ... τα μηνύματα σφαλμάτων μήπως λένε κάτι χρήσιμο?

 

Eμ δεν ειναι περιεργο?Πρωτη φορα μου τυχαινει κατι τετοιο..Το μονο που πηγα να κανω ειναι μια αντιγραφη -επικολληση ως root!..Και αρχισε να λεει οτι δεν βρισκει τις διαδρομες των αρχειων..Ε..εκανα και reboot μηπως και ειχε φαει κανα σκαλωμα..αλλα οντως εσβησε ολα τα αρχεια και φακελους του λογαριασμου..αν ειναι δυνατον..ευτυχως δεν ειχα τιποτα σημαντικο...αλλα αντε να το ξαναστησεις παλι απτην αρχη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσω κονσόλας δόθηκαν όλες οι εντολές ή έκανες μόνο το mount έτσι και το c-p μέσω gui; Όχι ότι θα βγάλουμε άκρη με την απάντηση αλλά έτσι για την ιστορία :P

Α, ρε γκαντέμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσω κονσόλας δόθηκαν όλες οι εντολές ή έκανες μόνο το mount έτσι και το c-p μέσω gui; Όχι ότι θα βγάλουμε άκρη με την απάντηση αλλά έτσι για την ιστορία :P

Α, ρε γκαντέμη!

 

ανοιξα τον thunar ως root και αφου εκανα απο κει mount την δισκετα μετα πηγα να κανω copy paste..(απο τον thunar παντα..)...τι σκ@τα τοσες φορες το χω κανει ...δεν εγινε κατι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταραμένα gui! Anyway, παλι καλά που δεν είχες τπτ σημαντικό μέσα. Οι ρυθμίσεις φτιάχνονται.

Για δοκίμασε να κάνεις c-p με τον ίδιο τρόπο στο / να δεις τι θα γίνει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταραμένα gui! Anyway, παλι καλά που δεν είχες τπτ σημαντικό μέσα. Οι ρυθμίσεις φτιάχνονται.

Για δοκίμασε να κάνεις c-p με τον ίδιο τρόπο στο / να δεις τι θα γίνει :P

 

καλα φανταζεσαι να ηθελα να το αντιγραψω στον εξωτερικο που εχω ολο το backup μου....?:fear::fear::fear::fear::cry:

 

---------- Προσθήκη στις 23:00 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 22:35 ----------

 

Πωωωω καλα....ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ...εγινε μεγαλυτερη ζημια...στον root ο xfce ανοιγει αλλα το ποντικι υπαρχει αλλα δεν φαινεται (το καταλαβαινω γιατι κουνοντας το τικαρονται κανονικα τα εικονιδια και τα menu) και επισης ιδου τα εικονιδια στον thunar..201004162254161280x1024.png

 

Εφτιαξα εναν νεο λογαριασμο,εστησα προχειρα εναν icewm μεχρι να δω τι θα κανω(αν θα φορτωσω το image με το debian,αν θα βαλω win 7 ή θα το πεταξω απτο παραθυρο -το σκεφτομαι....:P)

 

Ενα copy-paste ηθελα ο κακομοιρης.............:mad::mad::mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που θα πω μπορεί να ναι κουλό αλλά μου χει τύχει. Τσέκαρε τα permissions στους φακέλους μέσα στο home.

 

Απτον owner ειναι read και write και απτους υπολοιπους πλην του root ειναι μονο read..Tι σου χει τυχει..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφτιαξα εναν νεο λογαριασμο,εστησα προχειρα εναν icewm μεχρι να δω τι θα κανω(αν θα φορτωσω το image με το debian,αν θα βαλω win 7 ή θα το πεταξω απτο παραθυρο -το σκεφτομαι....:P)

 

Αν σκοπεύει να το πετάξεις από το παράθυρο φώναξε με να είμαι από κάτω :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑι αλλα ποιος ειναι ο owner? :P

 

Ηταν ο babis το ονομα του λογαριασμου που σβηστηκε δηλαδη...anyway ξαναφορτωσα το debian backup μου και παπαλα....βαριεμαι να ξαναστησω απτην αρχη παλι το arch...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηταν ο babis το ονομα του λογαριασμου που σβηστηκε δηλαδη...anyway ξαναφορτωσα το debian backup μου και παπαλα....βαριεμαι να ξαναστησω απτην αρχη παλι το arch...

 

Δεν θέλει και πολλά λεπτά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...