Προς το περιεχόμενο

σκηνές που δεν έπρεπε να δούμε μικροί


arxaggelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καταγράψτε όσοι θέλετε σκηνές που είδατε πολύ μικροί και σας άφησαν άσχημη ανάμνηση. Αναφέρομαι σε σκηνές και όχι ολόκληρες ταινίες.

Εννοείται αρχίζω εγώ!

- η σκηνή στο Robocop που το ED-209 καθαρίζει στην ψύχρα και κατά λάθος έναν υπάλληλο (mr Kenny). Κάτι το stop-motion, κάτι το industrial στυλ του Βερχοφεν, ακόμη με χαλάει αυτή η σκηνή

-η φαντασίωση της Sarah Connor για το τέλος του κόσμου στο T2 (ΟΚ εκεί δεν ήμουν και τόσο μικρός, πάντως δημοτικό πήγαινα;))

-η πλάτη του ανθρώπου ελέφαντα στην ομώνυμη ταινία του Lynch. Μπρρρ.

 

μήπως τελικά δεν μας δουλεύουν οι ψυχολόγοι και πρέπει να προσέχουμε τι βλέπουν τα παιδιά μας; :-);)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 186
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

να σου πω με εκείνη τη σκηνή ψιλογελάσαμε κι όλας τότε που την είδαμε (θυμάμαι ότι βάζαμε την κασέτα στο rewind συνέχεια), αλλά η φάση με το ED με είχε σοκάρει. Ίσως ήταν πιό βίαιη από όσο χρειαζόταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η σκηνή στο ρόμποκοπ και μένα μου 'χε χαράξει την βελούδινη ψυχούλα μου.

Πέρα απ' αυτήν όμως, δε θυμάμαι άλλη σοκαριστική. Κυρίως επειδή ήμουν φρόνιμο παιδάκι και δεν έβλεπα θρίλερζ και ψάρωνα με τα παιδάκια που είχαν δει και χεζόντουσαν πάνω τους και μεγαλοποιούσαν σκηνές. Θυμάμαι αυτή τη σκηνή με τη γκαρδιά στο ιντιάνα τζόουνς, έκανα χρόνια να τη δω, κάθε φορά που το 'χε επανάληψη έκλεινα τα μάτια και ας μη φοβόμουν.

 

Αλλά ναι, ο ρόμποκοπ. Δε θυμάμαι τη σκηνή πλέον αλλά θυμάμαι που είχα μείνει στόκος. Γενικά το όλο "τώρα θα το αφήσει κάτω και όλα οκ" που δεν έκατσε μου βίασε την αίσθηση της ασφάλειας. Έκανα 2 μήνες να ξαναπλησιάσω το ψυγείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά ναι, ο ρόμποκοπ. Δε θυμάμαι τη σκηνή πλέον αλλά θυμάμαι που είχα μείνει στόκος. Γενικά το όλο "τώρα θα το αφήσει κάτω και όλα οκ" που δεν έκατσε μου βίασε την αίσθηση της ασφάλειας. Έκανα 2 μήνες να ξαναπλησιάσω το ψυγείο.

 

νο προμπλεμ :-)

 

εγώ με το ψυγείο, πάλι, ποτέ δεν είχα θέμα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ρομποκοπ ημαν μεγαλο παιδι,στο τερμινειτορ ομως.....Εκει που εβγαζε τα ματια του και τα χερια του στο μπανιο...Παιδια ανεβασα πυρετο και την αλλη μερα στο γιατρο για εμβολιο στον πισινο.....Απ'οσο ειχε πει ο γιατρος,ειχε κανει μπολικα εμβολια εκεινη την ημερα σε παιδακια λογω τερμινειτορ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νο προμπλεμ :-)

 

εγώ με το ψυγείο, πάλι, ποτέ δεν είχα θέμα :lol:

 

Πωωω τι μου θύμισε αυτό το βίδεο..

ένα παιχνιδι στην Amiga με τίτλο Walker! πολύ μ'άρεσε!

πωπω τρομερή για την εποχή σκηνή, τώρα μοιάζει σχεδόν κωμική!

 

λοιπόν εν τάχη σκηνές που είδα μάλλον πολύ μικρός.

 

1) terminator: η σκηνή του τέλους του κόσμου με την πυρηνική, στο μυαλό της Σάρα.

+ η σκηνή που βγάζει μάτι και κάνει σέρβις.

2) η μύγα: εκεί που έχει γίνει σαν ανάποδο "τμγ" αυτός και πιάνει το σοτ-γκαν του άλλου για να του τινάξει τα 2302 μάτια στον αέρα.

3) nightmare on the elm street: o Freddie στο όνειρο κάποιου, τον έχει σηκώσει απ το κρεβάτι και τον παίζει ως μαριονέτα με τις φλέβες του

4) Karrie: στο τέλος που γκρεμίζεται το σπίτι (αν θυμάμαι καλά καθώς πέρασαν 20+ χρόνια από τότε) και η μικρή τραβάει την μάνα της (αφού την είχε "Σταυρώσει" πρώτα με μαχαίρια) της οποίας κόβεται το χέρι.

5) είτε από Άλιεν είτε από μύγα, είναι "κάτι" και ξερνάει κάτι-σαν-οξύ στο χέρι κάποιου το οποίο αρχίζει και λιώνει ξεκινώντας από τα δάκτυλα κ φτάνοντας σχεδόν στον αγκώνα.

 

μπράβο στον τόπικ-σταρτερ, πολύ όμορφο θέμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3) nightmare on the elm street: o Freddie στο όνειρο κάποιου, τον έχει σηκώσει απ το κρεβάτι και τον παίζει ως μαριονέτα με τις φλέβες του

 

αυτό ευτυχώς το είχα ξεχασει! την κατάρα μου να'χεις harkon!:shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαρκελώνη, πρώτη νύχτα στο ξενοδοχείο και σαν πιτσιρικάς (δευτέρα δημοτικού αν δεν απατώμαι) ανοίγω τη tv και ψάχνω να βρω τίποτα να περάσει η ώρα. Πετυχαίνω λοιπόν ένα κινούμενο με κάτι τυπάδες που πλακωνόντουσαν, και σε μια φάση ρίχνει γροθιά ο ένας και ανοίγει τρύπα στο θώρακα του αλλουνού. Αυτή ήταν και η πρώτη μου επαφή με τα anime.

 

Άλλη που μου είχε αποτυπωθεί για κάμποσο καιρό είναι η σκηνή στο Jurassic Park όπου είναι στην χημική τουαλέτα ένας και την γκρεμίζει ο T-Rex και τον κάνει δυο μπουκιές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...