Προς το περιεχόμενο

[INFO] Debian 6 Squeeze (Τesting): Συμβουλές, απορίες, συζητήσεις


soturin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eπειδή δεν υπάρχει συγκεκριμένο θέμα για το debian testing, και εκ παραδρομής στο θέμα για το lenny έχει γίνει τελευταία κουβέντα, λέω να ποστάρω εδώ και κατά την κρίση ας μεταφερθεί ή αλλάξει ο τίτλος ή κάτι για να είναι πιο σαφές και συγκεκριμένο.

(Το συγκεκριμένο το διάλεξα λόγω και του ότι θέλω να κάνω μια "Νέα Αρχή")

 

Τώρα είμαι σε μια πρόσφατη 32-bit testing εγκατάσταση προσωρινά. Σκέφτομαι να περάσω σε 64-bit και ext4 και να φροντίσω να στήσω σωστά το σύστημα γενικότερα.

Έχει κανείς κάποια συμβουλή ή επισήμανση γι' αυτά που αναφέρω και ίσως για όποιο άλλο θέμα μπορεί να χρειαστεί; Αpt-pinning, χώρια partitions (boot κτλ) ή ό,τι σχετικό μπορεί να μην ξέρω ή να μη μου ρχεται τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 750
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

O grub2 υποστηριζει εκκινηση απο ext4? Αν ναι, κανε αφοβα ολο το / σε ext3, αλλιως σε ενα partition 200-300MB βαλε το /boot.

 

Μετα κανε ενα για /home και ριξε μεσα εκει τα αρχεια απο το τωρινο σου /home για να εχεις ετοιμες και ρυθμισμενες τις εφαρμογες σου στο νεο pc.

 

Πριν εγκαταστησεις οτιδηποτε, κανε ενα /etc/apt/apt.conf και μεσα του γραψε αυτα

>APT::Install-Recommends "0";
APT::Install-Suggests "0";

για να μην βαζει το apt αχρηστα παρελκομενα κατα την εγκατασταση, πχ με το nvidia-kernel-source θα σου βαλει και το devscripts (μερικως αχρηστο για την δουλεια που θες το παραπανω πακετο) και σαν recommended εξαρτηση του devscripts θα σου βαλει καποιον mail server πχ exim4 (παντελως αχρηστο).

 

Αυτα προς το παρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O grub2 υποστηριζει εκκινηση απο ext4? Αν ναι, κανε αφοβα ολο το / σε ext3, αλλιως σε ενα partition 200-300MB βαλε το /boot.

 

Typo? ext4 νομίζω ήθελες να πεις. O grub 2 νομίζω δεν το υποστηρίζει. Θα το κοιτάξω...

 

Ξέρουμε αν ο installer περιλαμβάνει ext4 σαν επιλογή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οντως typo. Εμπλεξα τα filesystems :P

 

Καπου ειχα δει εναν νεο installer που ειχε υποστηριξη για ext4. Μολις τον βρω θα τον ποσταρω.

 

---edit

Δεν το βρισκω. Θα δοκιμασω με τον installer της testing.

 

---edit

Ουτε τις testing βρισκω!

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα δοκιμάσει πριν κάτι μέρες το testing (64άρι νομίζω, αν και τελικά δεν το κράτησα). Απλά ένα / σε ext4 και ένα swap είχα φτιάξει και δούλευε μια χαρά ο grub (ο 1, updates δεν είχα κάνει, μπορεί να μπαίνει ο 2 μετά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανεις ξεχωριστο /boot σε ext3 και το υπολοιπο σε ext4 σιγουρα γινεται.

 

Που θα βρουμε isos του testing? Εννοειται οτι δεν αρκει να κανω εγκατασταση απο αυτα τις stable και μετα να παω σε testing. Παω για testing με τη μια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα σημερα τον χτεσινο debian installer (daily-build) με σκοπο να δω αν γινεται να εχω τα παντα σε ext4.

 

Εκανα 4 partitions, /boot, /, /home και swap, ολα σε ext4 (εκτος του swap :P) και ο installer οχι μονο δεν ειπε κατι οταν εκανα το /boot σε ext4, αλλα στο τελος εβαλε απο μονος του τον grub2 και κανει boot κανονικοτατα.

 

Το κακο με τον grub2 ειναι οτι δεν εχει δυνατοτητα να ανακτησει... τον εαυτο του απο ενα live cd με τη γνωστη διαδικασια, αλλα θελει chroot στην ηδη υπαρχουσα εγκατασταση και αλλες αλχημιες.

 

Αυτα προς το παρον.

 

http://cdimage.debian.org/cdimage/daily-builds/daily/current/i386/iso-cd/

http://cdimage.debian.org/cdimage/daily-builds/daily/current/amd64/iso-cd/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετη απορία: γιατί να βάζουμε το /boot σε ξεχωριστό partition?

 

Προβλήματα μπορώ να φανταστώ πολλά, π.χ. βάζει το Ubuntu τη δικιά του έκδοση grub, μετά πάει το Debian και βάζει τη δικιά του έκδοση grub, και κάνει overwrite η μία την άλλη και γίνονται μπάχαλο. Μια από τα ίδια για τους kernels (όσους έχουν τα ίδια version numbers).

 

Θετικά *δεν* μπορώ να σκεφτώ - εκτός βέβαια από την περίπτωση που είναι εντελώς αναγκαίο επειδή χρησιμοποιούμε LVM ή RAID ή κάποιο άλλο είδος κατατμήσεων που το BIOS μας δεν μπορεί να τις δει και να μπουτάρει από αυτές...

 

Κανένας άλλος λόγος για ξεχωριστό /boot?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αν στο / έχει κανείς reiserfs σε περίπτωση που το shutdown δεν γίνει σωστά ο grub μπορεί να μουλαρώσει και να μην μπουτάρει το / (σε εμένα όποτε γινόταν αυτό ο grub ήθελε ένα λεπτό περίπου για να φορτώσει). Οπότε το βάζεις σε ξεχωριστό /boot με ext3 ή ext2 (αφού ο bootloader δεν υποστηρίζει journal).

 

O grub2 νομίζω ότι τώρα πλέον διαβάζει LVM (για RAID δεν ξέρω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον, κι εγώ είδα πως το έχει κανονικά το ext4 ο installer πλέον, αλλά πράγματι αν και επί ext3 το /boot το βάζαμε σε ext2 για λόγους, απ'όσο ξέρω περιττού journaling, είναι καλύτερο να έχουμε σε ext4 το boot αντί του ext2 ή 3;

 

Δεύτερον, firewalker, για εξήγησε λίγο καλύτερα το λόγο που προτείνεις lvm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να διαχειρίζεσαι τα Volumes με μεγάλη ευκολία. Έστω για παράδειγμα ότι θέλεις να κάνεις resize στο /home (άνετα με LVM). Πες ότι ο δίσκος που έχεις τώρα γεμίζει. Με LVM βάζεις έναν νέο δίσκο και κάνεις extend το volume να "πιάνει" και τον καινούριο δίσκο.

 

Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο είναι ποιο δύσκολη η ανάκτηση δεδομένων σε περίπτωση "κλαταρίσματος" ενός δίσκου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο είναι ποιο δύσκολη η ανάκτηση δεδομένων σε περίπτωση "κλαταρίσματος" ενός δίσκου.

Με το LVM μεσολαβεί μία ακόμη δομή, μετά τα παραδοσιακά partitions (εκτός αν δεν χρησιμοποιηθούν καν παραδοσιακά partitions), η οποία είναι απαραίτητη για να προσπελαστούν τα filesystems που βρίσκονται πάνω της.

 

Αν κρατιέται backup με τα metadata αυτής της δομής σε ασφαλή τοποθεσία, τότε η αξιοπιστία είναι πρακτικά η ίδια με το αν βρίσκονταν τα filesystems σε παραδοσιακά partitions και υπήρχε backup του partition table επίσης σε ασφαλή τοποθεσία.

 

Αν δεν κρατιέται backup με τα metadata του LVM, ιδιαίτερα αν έχουν δημιουργηθεί, διαγραφεί και αυξομειωθεί πολλές φορές πολλά logical volumes, η ανάκτηση δεδομένων είναι πολύ δύσκολη ως αδύνατη, καθώς, χωρίς αυτές τις πληροφορίες, τα metadata και τα data διάφορων filesystems βρίσκονται διασκορπισμένα σε άγνωστες περιοχές του δίσκου -ή και πολλών δίσκων!

 

Μπορούν να να λαμβάνονται αυτόματα backups κάπου, με χρήση των παραμέτρων:

>
backup = 1
backup_dir = "/path/to/current/backups"
archive = 1
archive_dir = "/patch/to/older/backups"

στο lvm.conf.

 

Επίσης το LVM προσφέρει και ένα άλλο σημαντικό πλεονέκτημα εκτός από την πιο ευέλικτη διαχείριση των Filesystems: Τα Snapshots.

http://tldp.org/HOWTO/LVM-HOWTO/snapshotintro.html

Επεξ/σία από nske
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...