Προς το περιεχόμενο

SONY HDR-SR12E vs Canon HG21


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά παίδες.

Σχεδόν στο παρά 5 αγοράς SONY HDR-SR12E διαβάζω ότι ίσως δεν είναι και η καλύτερη αγορά σε σχέση με την Canon HG21.

 

Επειδή έχω χρόνο να αλλάξω απόφαση, ο προμηθευτής είναι δικό μου άτομο, οι γνώστες του θέματος ας κάνουν ένα κόπο να καταθέσουν στις απόψεις τους.

 

Ευχαριστώ

 

ps Ξέχασα να αναφέρω ότι οικονομικά το Max είναι 1000 ευρώπουλα και ότι παίζει και το HDR-XR520V 240GB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αν μπορεις να παρεις αυτη που λες στα 1000 euros -HDR-XR520V 240GB - μια χαρα,εχει καλο αισθητηρα cmos και θα σαι super.

Αν οχι αυτη παρε τη Canon HG 20,καλη και στα λεφτα της,σκεφτομαι να τη παρω τον Σεπτεμβριο.Τη κοιταγα στο Public και μου ειναι ενταξει και στο χερι και στα παντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει πρωτα να σκεφτεις τι θελεις να κανεις με την βιντεοκαμερα σου.

Για ψηφιακη επεξεργασια βιντεο στο computer προσωπικα θεωρω απαραιτητα τα εξης:

1. 25p (non interlaced) ληψεις. αυτο θα σε γλυτωσει απο πολυ κοπο και χρονο για την μετατροπη απο interlaced σε progressive και το σημαντικοτερο, δεν θα χανεις ποιοτητα στο βιντεο για την μετατροπη.

2. Optical image stabilization. Αυτο ειναι πατεντα της canon. Οποιοδηποτε digital stabilization δεν εχει καμια σχεση στην ποιοτητα του optical stabilization. Η canon εχει κατι σαν γυροσκοπικο μηχανισμο για την σταθεροποιηση και γινεται με αντισταθμιση μεσω φακων. Για camera tracking και special effects, δεν το συζηταω... Το χρειαζεσαι αυτο...

3. 24 mbps bit rate...(πρέπει ακόμα και σήμερα να είναι το μεγαλυτερο bit rate στον κόσμο - ψάξτο λίγο αυτό μήπως έχουν βγάλει και απο άλλες εταιρίες τόσο μεγάλο bit rate)

4. Ακαριαια εστίαση. Τι να το κανεις ενα βιντεο αν η καμερα αργει να εστιασει...? θα ηταν απλως αχρηστο...!!!

5. 1920x1080. Γιατι να συμβιβαστει καποιος με κατι λιγοτερο στην εποχη μας?

6. Πιστοτητα χρωματων. Τα ζωηρα χρωματα ναι μεν « πουλανε» αλλα τα πιστα χρωματα ειναι πιο σημαντικα. Παντα στην επεξεργασια βιντεο μπορουμε να τα πειραξουμε οπως θελουμε...

7. Οι φακοι canon...!!! (δεν νομιζω οτι χρειαζεται να επεκταθώ...) :)

8. Γραφω απο iphone τωρα οποτε αν θυμηθω κατι θα ξαναποσταρω.

 

 

 

ψαξε στο vimeo για sample βιντεο...

 

Ps: για σοβαρη δουλεια μην κοιτατε τις fancy χαζομαριτσες που λαντσαρουν για να πεισουν να αγορασετε. Κοιτατε μονο αυτα που πραγματικα μετρανε στην ποιοτητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το super slow motion πως το καταφέρνουν οι SONY HDR-SR12E και η μικρότερη SR11E. Αποκλείεται να γίνεται μέσω software. Κάποιος μου είπε ότι έχει διαφορετική ταχύτητα εγγραφής η κάμερα για τέτοιες λήψεις, αλλά δεν μπορώ να το τσεκάρω ψάχνοντας στο δίκτυο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την Canon HG21 τραβάς PAL (Για Ελλάδα) 25 Frames / Second - Progressive).

Η Canon HG21 όμως, έχει και ένα δεύτερο Frame Rate εάν θέλεις πχ. να μετατρέψεις ένα Video σε Slow motion, αυτο των 50i (50 Frames/Second - Interlaced).

 

Γενικά όσο μεγαλύτερο Frame Rate έχεις (πιθανότατα σε κάποιο mode), τόσο καλύτερο (μή διακεκομμένο) slow motion μπορείς να επιτύχεις...

Για Extreme Slow Motion, πας σε άλλη κατηγορία Camcorder όπου εκεί παίζουν πολύ μικρότερες αναλύσεις και τα bit rate είναι από 100,200, 300, 400 fps έως 2.000 fps ίσως και περισσότερο.

 

Για παράδειγμα:

 

[ame]

[/ame]

 

[ame]

[/ame]

 

[ame]

[/ame]

 

[ame]

[/ame]

 

----------

 

Επειδή όμως θέλεις να κάνεις Επεξεργασία Βίντεο...ενημερώσου τουλάχιστον για το τι θα πει το Obsolete Interlaced, για να γνωρίζεις τι θα αντιμετωπίσεις.... (θα κάθεσαι να κάνεις de-interlace σε ολα σου τα βίντεο προκειμενου να τα δείς σωστά? Και με το αποτέλεσμα του De-Interlacing???? ----> θα καταφέρεις να τους δίνεις κάθε φορά σχετικά καλή ποιότητα De-Interlacing??? (τέλεια όπως του progressive δεν πιστεύω οτι θα είναι...)

Πάρε μία γεύση απο info εικόνες και βίντεο...

 

 

Interlaced Video of SONY HDR-SR12E *(μιλάμε για τρελή ποιότητα το interlaced...έτσι...??? Loooll)

>http://vimeo.com/2404000

Δές τώρα παρακάτω και ενδεικτικά καρέ απο βίντεο που έχω τραβήξει ο ίδιος με την Canon HG21 μου (στα εχω ξανά-βάλει και στο thread που ανέφερα παραπάνω αλλά τα βάζω και εδώ για να είναι και πάλι συγκεντρωμένα)...

 

attachment.php?attachmentid=2162&d=1236721019

 

 

attachment.php?attachmentid=2170&d=1236728800

 

Νομίζω οτι μία εικόνα είναι 1000 λέξεις...!!!!

 

------------------

 

Ας συνεχίσουμε λοιπόν,για να δούμε την Sony και το "interlaced" video που προσφέρει.

Ακολουθούν γενικές πληροφορίες σχετικές με το Interlaced...

 

Unlike the other HD camcorders here, the HDR-SR12E can't shoot in progressive mode, so only produces interlaced video. This shouldn't be a problem as long as your TV has good de-interlacing, although you may see problems with fast-moving objects
http://www.expertreviews.co.uk/labs/200457/sony-hdrsr12e.html

 

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=J7axx27eYkU[/ame]

 

http://www.animemusicvideos.org/guides/avtech/video2.htm

 

Deinterlacing can be done at various points in the chain from filming to watching. The stage at which it is done can affect the quality of the conversion, because the quality of the deinterlacer can vary.
http://en.wikipedia.org/wiki/Deinterlacing

 

distortion1.jpg

Resized before deinterlaced 1

distortion3.jpg

Resized before deinterlaced 2

distortion2.jpg

Not resized and not deinterlaced

distortion_ok.jpg

Deinterlaced properly

 

 

http://www.100fps.com/

 

 

Εμένα η γνώμη μου είναι: (όλα όσα σου έχω ήδη πεί/δείξει, δεν θέλω να σου πω και καλά πάρε την τάδε κάμερα (οκ. εγώ έχω την Canon HG21 και είμαι ευχαριστημένος. Εσύ μπορεί να θέλεις κάποια άλλη ρε παιδί μου μάρκα κλπ). Ομως τουλάχιστον πρόσεχε να μήν είναι Interlaced. Φρόντισε να βρείς Camera που να τραβάει τουλάχιστον 25p (progressive). Για Video Editing στο Computer, εγώ ο ελάχιστος περιορισμός που θέτω είναι αυτός. Απο εκεί και πέρα τα υπόλοιπα είναι ναι μέν σημαντικά, αλλα αγοράζοντας Non-Interlaced Video Camera, τουλάχιστον θα έχεις ξεπεράσει ενα πολύ σημαντικό εμπόδιο / δυσκολία / χάσιμο χρόνου / χάσιμο ποιότητας / κλπ στο Video Editing στο Computer...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ερωτήματα:

 

1. Τι εννοείς με αυτό?

Η Canon HG21 όμως, έχει και ένα δεύτερο Frame Rate εάν θέλεις πχ. να μετατρέψεις ένα Video σε Slow motion, αυτο των 50i (50 Frames/Second - Interlaced).

Τραβάει διπλά fps? Άρα στην επεξεργασία με κάποιο πρόγραμμα θα πετυχαίνεται καλύτερο slow motion?

 

2. Αν κατάλαβα καλά κάμερα που τραβάει Interlaced, όταν υπάρχει έντονη κίνηση το video βγαίνει όπως το δείχνεις στις φωτογραφίες; Έχω μια απλή Sony SD miniDV αλλά δεν έχω προσέξει ποτέ στις επεξεργασίες που κάνω να μου εμφανίζει αυτό το φαινόμενο. Λες να παίζει ρόλο το ότι είναι με κασέτα;

 

3. Σε είχα ξαναρωτήσει αλλά δεν μου απάντησες. Όλο το HD υλικό που προκύπτει από τις διάφορες επεξεργασίες που κάνεις που το αποθηκεύεις; είδα ότι έχεις κάμποσους σκληρούς, αλλά δεν είναι και μεγάλων χωρητικοτήτων όλοι. Δεν έχεις και κάποιο blue-ray drive για να γράφεις εκεί......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ναι, κάπως έτσι, αν και δεν έχω κάνει ακόμα δοκιμές με Slow motion. Η Canon HG21 έχει τα 25p που είναι το στανταρ(25fps είναι πχ, στον κινηματογράφο και δίνει αυτή την αίσθηση την κυριλέ στο παίξιμο της ταινίας) και μπορείς να επιλέξεις και το 50i οπου τραβάει σε διπλάσια ταχύτητα (εφόσον έχεις και το Mode με τα διπλάσια καρέ/δευτερόλεπτο μπορείς να υποδιαπλασιάσεις χωρίς πρόβλημα στην επεξεργασία την ταχύτητα χωρίς να φανεί σπαστό.

2. Αυτό που θέλω να σου πω με το interlaced είναι οτι

α) Σου τρώει χρόνο η μετατροπή απο interlaced σε progressive.

β) Χάνεις ποιότητα κατά την μετατροπή, ειδικά στις σκηνές που έχουν κίνηση και μάλιστα γρήγορη. (εκτός αν εσύ έχεις τα υπερλεφτά και τα υπερ-προγράμματα/υπερμηχανήματα και λοιπά και λοιπά και μπορείς να κάνεις τέλειο de-interlacing...!!! Γενικά πάντως εφόσον υπάρχει το progressive θεωρώ οτι δεν θέλω να μπλέξω με interlacing). Το Interlacing δεν απασχολεί εκείνους που τραβάνε με την camera και απλώς την συνδέουν στην τηλεόραση για να παίζουν τα βίντεο...!!! Στις παλιές τηλεοράσεις, το interlaced video δεν φαίνεται...(όπως δεν φαίνονται και τυχόν Pixels - σβήνουν κάπως τα pixels επειδή η τηλεόραση δεν έχει Pixels). Στις καινούριες λογικά θα υπάρχει De-interlacer μηχανισμός μέσα τους αλλά δεν έχω δεί πως φαίνεται / αν φαίνεται...

γ) Για σοβαρή επεξεργασία βίντεο με Camera tracking κλπ θέλεις οσο πιό καθαρή εικόνα γίνεται και εφόσον έχεις επιλογή να μην έχεις interlaced video εξ'αρχής, γιατι να μην έχεις progressive να τελειώνεις και να είσαι ήσυχος????

δ) διάβασε για το interlaced οσο πιό πολύ μπορείς...(εσύ αποφασίζεις το τι θέλεις και τι όχι, εγώ απλώς σε συμβουλεύω με την άποψή μου και σου ξαναλέω οτι στην θέση σου δεν θα αγόραζα interlaced camera, εφόσον την θέλεις για επεξεργασία βίντεο, αλλα και γενικότερα μου τη σπάει το interlaced...)...

ε) Δεν ξέρω πόσο ψηλά βάζεις τον πήχη εσύ, αλλά εγώ είμαι της λεπτομέρειας επειδή στην επεξεργασία βίντεο μπλέκω και το Camera Tracking μέσα (σε συνδυασμό και με το 3D Modeling, Real Video+Fantasy μέσω 3D Μοντέλων - Special Effects) στο οποίο θέλω όσο πιό καλά αποτελέσματα γίνεται. Εξαρτάται το τί θέλει να κάνει ο καθένας. Πάντως με την Canon HG21 έχω πολύ καλά αποτελέσματα και είμαι ευχαριστημένος....!!! Σκέψου οτι παίζουν ρόλο και ο φωτισμός και οι λήψεις γενικά στο καθαρό αποτέλεσμα...

3) Εγώ δεν έχω Blue Ray και ούτε σκοπεύω να αγοράσω αν δεν πέσουν οι τιμές και δεν γίνουν εφάμιλλες με αυτές των DVD άγραφων δίσκων κλπ. Η αποθήκευση γίνεται στους σκληρούς μου δίσκους. Γενικά έχω πάψει απο καιρό να γράφω σε δισκάκια DVD επειδή μου τρώει πολύ χρόνο. Αντ' αυτού αγοράζω σκληρούς δίσκους πλέον και κατα προτίμηση external. Μετά το καλοκαίρι λέω να τσιμπήσω έναν WD των 2 TB External...:D

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 23:00 ----------

 

http://techdigs.net/content/view/53/42/

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 23:05 ----------

 

http://www.streaminglearningcenter.com/articles/12/1/Shooting-for-Streaming---Progressive-or-Interlaced/Page1.html

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 23:07 ----------

 

Δες και πχ. τα παραπάνω Links...!!! Διάβασε όσα περισσότερα μπορείς και ψάξτο το θέμα για να ξεκαθαρίσεις μέσα σου τι θέλεις...!!!

Οι γνώμες μας είναι μόνο για να σου δείξουν κάποια πράγματα. Εσύ είσαι αυτός που θα αποφασίσει....!!! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε vag3d.Επειδη εχω δει την HG 20 απο κοντα η διαφορα με την HG 21 ειναι μονο στο σκληρο δισκο ή ισως και καπου αλλου,που δεν εχει παρει το ματι μου;

 

Απο όσο θυμάμαι η HG21 με την HG20 είναι κάπως σαν αδερφάκια...!!! χιχι

Εχουν διαφορές, αλλά όχι ουσιαστικές. Θα έλεγε κανείς οτι είναι πιό οικονομική λύση χωρίς να θυσιάζει ποιότητα..

Τότε που τα κοιτούσα θυμάμαι είχα βρεί κάποιες διαφορές, αλλά τώρα πρέπει να τα ξανακοιτάξω για να θυμηθώ...

Εγώ απλώς αναφέρομαι στην HG21 γιατί αυτήν έχω και επειδή προς το παρόν είναι το τελευταίο μοντέλο της Canon στην κατηγορία της.

 

Οσον αφορά τις κασέτες, τα MiniDv κλπ ήταν μιας κάποιας εποχής. Τώρα η τεχνολογία προχωράει και σιγά-σιγά θα γίνει και εκεί η μετάβαση...(ακόμα και στις επαγγελματικές). Φυσικά όμως αν διαβάσετε στο ίντερνετ, η Canon HV20 είχε αφήσει εποχή στους ερασιτέχνες....!!! Είναι η Camera θρυλος...!!! Εχουν ειπωθεί άπειρα θεττικά λόγια για αυτή την Camcorder...!!! Προφανώς οι Successors της HV20 (HV30 και HV40) θα έχουν επίσης θεττικά στοιχεία, όμως εγώ όταν επέλεξα να αγοράσω την Camera Canon HG21, ένας απο τους λόγους που την επέλεξα ήταν οτι δεν ήθελα να μπλέξω με κασέτες κλπ. Στο ίντερνετ έχω διαβάσει οτι με το default Mic (οχι external) ίσως ακούγεται και το μοτέρ απο την κασέτα...or something....!!! (δεν ξέρω να σας πω γι'αυτο..). Προφανώς οι επαγγελματικές λήψεις δεν γίνονται με το internal mic, και ούτε παρακολουθούμε το τί μαγνητοσκοπούμε απο το παραθυράκι / οθονίτσα της κάμερας...!!! Χρησιμοποιούμε External mic (boom) καθώς και external monitor giα να βλέπουμε τι τραβάμε..., απλώς σε καθημερινή απλή χρήση χωρίς "μπιχλιμπίδια" (external mic, κλπ), (πχ, οικογενιακές στιγμές), ίσως ακουγεται το μοτέρ της κασέτας...!!! Τι να πω..!!! Δεν παίρνει κασέτες η καμερά μου και δεν ξέρω...!!!

Οσον αφορά τον κινηματογράφο και την βιομηχανία του κινηματογράφου, νομίζω οτι εκεί, ακόμα και σήμερα, κινηματογραφούν σε κλασσικό 35mm φίλμ, έχοντας πάντα πιό εξελιγμένα μοντέλα κάμερας βέβαια (φαντάζομαι)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο όσο θυμάμαι η HG21 με την HG20 είναι κάπως σαν αδερφάκια...!!! χιχι

Εχουν διαφορές, αλλά όχι ουσιαστικές. Θα έλεγε κανείς οτι είναι πιό οικονομική λύση χωρίς να θυσιάζει ποιότητα..

Τότε που τα κοιτούσα θυμάμαι είχα βρεί κάποιες διαφορές, αλλά τώρα πρέπει να τα ξανακοιτάξω για να θυμηθώ...

Εγώ απλώς αναφέρομαι στην HG21 γιατί αυτήν έχω και επειδή προς το παρόν είναι το τελευταίο μοντέλο της Canon στην κατηγορία της.

 

Αν θυμηθεις γραψε γιατι ειμαι για παρω την HG 20,εκτος και η HG 21 εχει μεγαλη διαφορα.Εγω που τις κοιταγα στο skroutz μονο στην οθονη; εβλεπα διαφορα :confused: και στο δισκο φυσικα. Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμηθεις γραψε γιατι ειμαι για παρω την HG 20,εκτος και η HG 21 εχει μεγαλη διαφορα.Εγω που τις κοιταγα στο skroutz μονο στην οθονη; εβλεπα διαφορα :confused: και στο δισκο φυσικα. Ευχαριστω πολυ

 

 

http://www.usa.canon.com/consumer/controller?act=ProductCatIndexAct&fcategoryid=173

 

Το Αμερικάνικο site μου αρέσει πιό πολύ. Η μόνη διαφορά με τις Ευρωπαικές είναι στα καρέ/δευτερόλεπτο. (πχ. 24p = Αμερική και 25p=Ευρώπη)...και εννοείται το PAL και NTSC κατ' επέκταση...!!

Η λέξη "Vixia" στην ονομασία δηλώνει οτι είναι Αμερικάνικη. Πχ. Canon Vixia HG21 = Αμερικάνικη και Canon HG21 = Ευρωπαική.

Αν πατήσετε στο link που σας έδωσα και επιλέγοντας τις 2 camcorders κάνετε "Compare", θα δείτε οτι ουσιαστικά οι διαφορές της HG21 με την HG20 είναι

 

 

  1. Τιμή (η HG21 είναι πολύ ακριβότερη απο την HG20)
  2. Σκληρος δίσκος μεγαλύτερος στην HG21 (120GB = HG21 και 60GB=HG20). Αυτό επηρεάζει μόνο το πόσες ώρες βίντεο μπορείτε να τραβήξετε. Εγώ επέλεξα την HG21 επειδή αν ήθελα να την αφήσω πχ. 40ώρες να τραβάει τα σύννεφα στον ουρανό να κουνιούνται και μετά να το βάλω στο γρήγορο μεσω Editing στον υπολογιστή, δεν θα μπορούσα για τόσες πολές ώρες με άλλη βιντεοκάμερα)...
  3. Το Viewfinder. Η Canon HG21 έχει Viewfinder ενώ η HG20 δεν έχει...
  4. Effective Pixels (HG21 = 1920X1440 vs HG20=1920x1080)
  5. HG21="Multi Angle Wide Screen" Vs HG20="Wide Screen"
  6. Βάρος (HG21=490gr vs HG20=465gr)
  7. Dimensions (HG21= WxHxD 3.1 x 3.0 x 5.5 in ή 80x77x139mm) vs (HG20= WxHxD 3.1 x 3.0 x 5.4 in ή 80x77x138mm)

Κάπως έτσι είναι οι διαφορές τους....:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Διάβασα αρκετά για τα interlaced και progressive και ομολογώ ότι δεν είχα ιδέα για αυτά.

 

Και εγώ προς HG 21 το βλέπω να κινούμαι. Κοστίζει όμως αρκετά σε σχέση με το όριο των 1000 που είχα στο μυαλό μου. Το e-shop και άλλα καταστήματα την έχουν 799 αλλά αυτοί κάνουν ανεξάρτητες εισαγωγές από έξω και πέφτει τόσο χαμηλά η τιμή. Τώρα είμαι σε διακοπές και όταν επιστρέψω Αθήνα θα δω πόσο μπορεί να μου τη δώσει ο γνωστός μου. Δυστυχώς δεν μπορώ να την αγοράσω από αλλού γιατί τα χρήματα (1000 ευρώ) έχουν ήδη κατατεθεί σε αυτόν.

 

Τρεις ερωτήσεις για τον vag3d

1. Όταν κάνω editing σε SD video μιας ώρας περίπου, από miniDV, το αποτέλεσμα είναι ένα αρχείο dv avi μεγέθους 20+ Gb. Όταν το γράφω σε δισκάκι DVD συμπιέζεται (με την αντίστοιχη απώλεια ποιότητας) στα 4+ Gb.

Σε HD τώρα, το αντίστοιχο αποτέλεσμα πόσα Gb θα είναι ασυμπίεστο; Εσύ σε ποια μορφή το αποθηκεύεις στους σκληρούς σου;

 

2. Δέχεται extra φακούς π.χ zoom ή άλλα όπως οι φωτ. μηχανές; .

 

3. Δέχεται και κάρτα μνήμης. Εκεί μπορεί επίσης να γράψει video ή χρησιμοποιείται μόνο για αποθήκευση φωτογραφιών; Είναι φτηνές αυτές οι κάρτες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...