Προς το περιεχόμενο

Ευρετήριο Θεμάτων Διανομών και Άρθρων Linux του Wiki


soturin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

==Εισαγωγή==

 

Σκέφτηκα να τακτοποιήσουμε τα διάφορα θέματα αφιερωμένα σε διανομές με ένα ευρετήριο. Παρότι δημιουργούνται "επίσημα", κάποια κεντρικά έστω θέματα για τις διάφορες εκδόσεις και άπαξ και βρεθούν στη δεύτερη σελίδα, δημιουργούνται πολλά θέματα που είτε έχουν καλυφθεί είτε αρμόζουν στο υπάρχον θέμα. Το θεωρώ αρκετά χρήσιμο έως απαραίτητο για την ομαλότερη λειτουργία του forum, με συγκέντρωση των συζητήσεων για μια διανομή όσο το δυνατόν σε ένα θέμα. Έκανα μια προσπάθεια να συγκεντρωθούν τα υπάρχοντα θέματα σε ένα ευρετήριο. Φυσικά και μπορεί να έχω παραλείψει κάτι ή να υπάρχουν διαφωνίες ως προς το πιο θέμα είναι καταλληλότερο για να αφοσιωθεί εκεί η συζήτηση.

 

**Ενημέρωση**

Προστέθηκαν και τα άρθρα Wiki σχετικά με Linux, και προσαρμόστηκε αναλόγως η λίστα.

 

==Άρθρα Wiki==

(Σημείωση: τα άρθρα είναι διαθέσιμα για επεξεργασία ώστε οποιοσδήποτε, άμεσα, να κάνει τις προσθήκες και τις αλλαγές που θέλει. Με σύνεση πάντα, και αξιοποιώντας τα αντίστοιχα θέματα συζήτησης)

 

===Iptables, Εισαγωγικός οδηγός===

Αναλυτικός εισαγωγικός οδηγός για firewalling στο Linux, μέσω Iptables, από τον Apoiko. Εξηγεί απλά, με σχεδιαγράμματα και παραδείγματα, τη φιλοσοφία του μηχανισμού φιλτραρίσματος πακέτων στο Linux.

 

===Arch Linux. Τα πρώτα βήματα===

Ιδιαίτερα επιμελημένος οδηγός του firewalker για το Arch Linux.

 

===Fedora 10 HOWTO===

Οδηγός εγκατάστασης και ρυθμίσεων της δημοφιλούς διανομής fedora. Αποτελεί μετάφραση από αγγλικό πρωτότυπο. (αναμένεται προσαρμογή του για τη fedora 11).

 

Linux != Windows (Ελληνική έκδοση)

Μετάφραση ενός πολύ χρήσιμου άρθρου από τον firewalker. Ξεκαθαρίζει πολλές παρανοήσεις σχετικά με το Linux και τη σχέση του με τα Windows. Απαραίτητο ανάγνωσμα για κάθε νέο χρήστη. :-)

 

===Linux - Προσθήκη Ελληνικού πληκτρολογίου===

Απαραίτητο για τον νέο χρήστη άρθρο για την προσθήκη υποστήριξης ελληνικών.

 

===Linux Basics===

Άρθρο του nske για τα βασικά του Linux και των unix-based λειτουργικών γενικότερα. Ίσως όχι ό,τι καταλληλότερο για έναν αρχάριο αλλά ένα πολύ χρήσιμο "δεύτερο βήμα" για την κατανόηση του λειτουργικού που χρησιμοποιούμε.

 

===MP3 με ελληνικά ID3 tags στο Linux, μέσω του Mp3tag===

Μια επίλυση στα προβλήματα των ελληνικών mp3 στο linux.

 

===Skystar2 και VDR, Οδηγός===

Οδηγός του Capthookb για λήψη δορυφορικής τηλεόρασης με κάρτες Skystar2, μέσω του λογισμικού VDR.

 

===SSH Port Forwarding HOWTO===

(ή αλλιώς «Κόλπα τρελά και έξαλλα με το OpenSSH») ;)

 

===Ubuntu Linux - Αφαίρεση παλαιών πακέτων πυρήνα===

Οδηγός για την αφαίρεση πακέτων παλαιότερου πυρήνα, τα οποία παραμένουν στο σύστημα όταν αυτός ενημερωθεί.

 

===YABT: Yet Another Bootloader Topic (Οδηγός ρύθμισης GRUB/Lilo)===

Οδηγός για ένα από τα κλασσικότερα προβλήματα στο linux, ειδικά των νέων χρηστών, ρύθμιση του bootloader.

 

===Με ποιο πρόγραμμα; (Linux Version)===

Λίστα με απαραίτητα προγράμματα για linux.

 

===VirtualBox HOWTO===

Άρθρο για virtualisation, ιδιαίτερα χρήσιμο για ασφαλείς δοκιμές διανομών.

 

===PCLinux OS 2009 (Εγκατάσταση)===

Οδηγός για την εγκατάσταση του PCLinux OS, διανομής βασισμένης στο Mandriva Linux.

 

===Clonezilla: Δημιουργία κλώνου σκληρού δίσκου===

Οδηγός για τη δημιουργία backup image της εγκατάστασής σας.

 

===Έλεγχος δύο υπολογιστών με ένα ποντίκι και ένα πληκτρολόγιο (Linux)===

Στον οδηγό αυτό βλέπουμε πώς μπορούμε να ελέξουμε 2 υπολογιστές χρησιμοποιώντας όμως ένα ποντίκι και πληκτρολόγιο.

 

===Playstation 3: Οδηγός Εγκατάστασης Ubuntu===

Linux εδώ, Linux εκεί... :-)

 

===Απομακρυσμένη Σύνδεση (Linux)===

HowTo για τη σύνδεση δύο υπολογιστών τόσο σε Local Network όσο και σε ευρυζωνικό.

 

===Εγκατάσταση λεξικού JaLingo (με εικόνες)===

Ένας ακόμα οδηγός από τον φίλο diamond_gr.

 

===Εγκατάσταση Animal Shelter Manager (Διαχείριση Κτηνιατρείου/Καταφυγίου Ζώων)===

Ένα πρόγραμμα που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για καταγραφή ζώων σε κτηνιατρείο, ξενοδοχείο ζώων, καταφύγιο ζώων.

 

===Εγκατάσταση Web Browser CHROMIUM (Linux)===

O browser της Google διαθέσιμος και στο Linux.

 

===Εγκατάσταση openSUSE 11.1 (KDE)===

Οδηγός για την εγκατάσταση μίας φιλικής αλλά αμφιλεγόμενης διανομής.

 

 

==Θέματα διανομών==

===Debian===

Debian 6 Squeeze (Τesting): Συμβουλές, απορίες, συζητήσεις

Debian 5.0 Lenny release

Debian. Μια πρώτη επαφή

Νέα αρχή με το Debian

 

===Ubuntu===

Ubuntu Μaverick Meerkat 10.10 (Alpha, Beta, Rc)

Ubuntu Lucid Lynx 10.04 LTS - Συζητήσεις, Απορίες‎

Ubuntu Karmic Koala 10.04 (Alpha, Beta, Rc)

Ubuntu Karmic Koala 9.10 Final

Ubuntu Karmic Koala 9.10 (Alpha, Beta, Rc)

Ubuntu Jaunty Jackalope 9.04

Ubuntu 8.10 Final

Ubuntu Hardy Heron 8.04

Ubuntu 8.04 Hardy Heron (Alpha, Beta, Rc)

Ubuntu 7.10 Gutsy Gibbon

(U|Ku|Xu)buntu -- συγκριτικές εντυπώσεις ενός αρχάριου

 

===Fedora===

[urll=http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=380569]Fedora 13 Final (Goddard)[/url]

Fedora 12 Final (Constantine)

Fedora 11 Final (Leonidas)

Fedora 11: Alpha/Beta/Preview Versions

Fedora 10 - Fire it up

Fedora 9

Fedora 8

Fedora 7

 

===Mandriva===

Mandriva 2010

Mandriva 2009 Spring

Mandriva 2009

Mandriva 2008 Spring

Mandriva 2008

 

===OpenSUSE===

OpenSUSE 10.x

OpenSUSE 11.x

 

===PCLinuxOS===

PCLinuxOS 2009

PCLinuxOS ετοιμη διανομη με beryl :)

 

===Puppy (γαβ!)===

Puppy Linux

Puppel

Puppy 4.3

===Slackware===

Slackware 12.2

Slackware 12.1

 

===FreeBSD===

FreeBSD 8

FreeBSD 7

 

===Gentoo===

Gentoo Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια

 

===iloog===

Διανομή iloog

iloog 8.02

iloog 7.10

 

===Arch Linux===

Arch Linux. Τα πρώτα βήματα

 

===sidux===

sidux

 

===Linux Mint===

Linux Mint 8

 

===Elive===

Elive 2.0

 

==Διάφορα θέματα==

===Desktop===

Our Linux Desktop Screenshots

KDE 4 is Here!! Συζητήσεις και απορίες γύρω απο το KDE 4

 

===Λειτουργικά/Διανομές για περιορισμένο hardware===

Οδηγός - Project-Linux και παλιο hardware

 

Σχετικές ετικέτες συζητήσεων: ελαφριά διανομή

 

===Εκδηλώσεις/Παρουσιάσεις/Συναντήσεις===

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ - Παρουσιάσεις ΕΛ/ΛΑΚ από το GreekLUG

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ - FOSCOMM 2010

 

===Linux στην εκπαίδευση (για εκπαιδευτικούς και γονείς)===

Εγχειρίδιο του ΥΠΕΠΘ για εγκατάσταση Ubuntu 8.10 / LTSP σε σχολικά εργαστήρια

Live DVD με προεγκατεστημένο Ubuntu LTSP

Επίσημο αποθετήριο εκπαιδευτικού λογισμικού

 

(θα προσπαθώ να ενημερώνω τη λίστα, φυσικά με τη βοήθεια όλων, ας ποστάρουμε εδώ κάθε διαφωνία, links θεμάτων που παραλήφθηκαν, παρατηρήσεις κτλ)

Επεξ/σία από nske
Προσθήκη Fedora 13 topic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπράβο, καλή πρωτοβουλία. Έχει και τη δική μου στήριξη για sticky. Μπορούν κάλιστα να προστεθούν μερικά από τα ήδη υπάρχοντα stickies του subforum, τα οποία στη συνέχεια να γίνουν unstuck για να ξαλαφρώσει λίγο η 1η σελίδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ για τη στήριξη :-)

Μπράβο, καλή πρωτοβουλία. Έχει και τη δική μου στήριξη για sticky. Μπορούν κάλιστα να προστεθούν μερικά από τα ήδη υπάρχοντα stickies του subforum, τα οποία στη συνέχεια να γίνουν unstuck για να ξαλαφρώσει λίγο η 1η σελίδα...

 

Νoted, πρόσθεσα τα sticky για ubuntu και arch (τα χα ξεχάσει :X )

 

επίσης για τα sticky θα μπορούσαν να wikiποιηθούν κάποια όπως έχει ήδη συμβεί εν μέρει αν θυμάμαι καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριε Parsifal, τι το λετε και δεν το κανετε;

 

Οι μοντερέητορ σουπερπάουερς μου SmilieSuperman.gif ισχύουν για άλλα σαμπφόρα, έξω από αυτά παθαίνουν κοκομπλόκο!

 

 

επίσης για τα sticky θα μπορούσαν να wikiποιηθούν κάποια όπως έχει ήδη συμβεί εν μέρει αν θυμάμαι καλά

 

Αυτό είναι καλό να έχει και τη στήριξη των original authors, αφού μετά το περιεχόμενο θα είναι editable από όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπενθυμίζω ότι για όσο διάστημα χρησιμοποιούμε ακόμη το NuWiki στο φόρουμ, τα wiki tags είναι έγκυρα και παράγουν πανομοιότυπο αποτέλεσμα (εξαιρουμένης της στήλης με τα member avatars, info κλπ) τόσο εντός όσο και εκτός Wiki subforum. Π.χ. εδώ ένας Table Of Contents θα ήταν μούρλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπενθυμίζω ότι για όσο διάστημα χρησιμοποιούμε ακόμη το NuWiki στο φόρουμ, τα wiki tags είναι έγκυρα και παράγουν πανομοιότυπο αποτέλεσμα (εξαιρουμένης της στήλης με τα member avatars, info κλπ) τόσο εντός όσο και εκτός Wiki subforum. Π.χ. εδώ ένας Table Of Contents θα ήταν μούρλια...

 

Ωραία. Θα το φτιάξω αλλά σήμερα έχω πολεοδομία :P

 

Ρε parsifalίδη για δε παίρνεις god-powers κι εδώ, ο αποικος έχει αποικήσει αλλού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπενθυμίζω ότι για όσο διάστημα χρησιμοποιούμε ακόμη το NuWiki στο φόρουμ, τα wiki tags είναι έγκυρα και παράγουν πανομοιότυπο αποτέλεσμα (εξαιρουμένης της στήλης με τα member avatars, info κλπ) τόσο εντός όσο και εκτός Wiki subforum. Π.χ. εδώ ένας Table Of Contents θα ήταν μούρλια...

 

Πάμε ξανά τώρα που έχω και λίγο χρόνο. Table of contents είχα κάνει στον οδηγό fedora εσωκλείοντας τους τίτλους σε == και το παρήγαγε μόνο του, εδώ όμως δοκιμάζοντας δε μου έβγαινε κάτι σχετικό. Μήπως έχω μπερδέψει κάτι;

 

Πάω και στην περιοχή για τεστ να προπονηθώ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τέτοιες ερωτήσεις: Συζητήσεις για το Wiki. Αν και νομίζω τα πιο βασικά σημεία καλύπτονται εδώ: Insomnia Wiki HOWTO.

 

Μάλλον κάτι σου έχει ξεφύγει στον κώδικα και δεν παράγεται σωστή HTML για τον TOC, μου έχει τύχει κι εμένα αρκετές φορές. Σε κάθε περίπτωση, χρειάζονται τουλάχιστον 3 ή 4 (δε θυμάμαι ακριβώς) μεγάλα headings (==) για να δημιουργηθεί TOC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον κάτι σου έχει ξεφύγει στον κώδικα και δεν παράγεται σωστή HTML για τον TOC, μου έχει τύχει κι εμένα αρκετές φορές. Σε κάθε περίπτωση, χρειάζονται τουλάχιστον 3 ή 4 (δε θυμάμαι ακριβώς) μεγάλα headings (==) για να δημιουργηθεί TOC.

 

Aκριβώς, βάζοντάς τα σε όλα έγινε όπως μπορείς να δεις :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο το πινακακι. Δεν ηξερα οτι το wiki markup λειτουργει σε ολο το φορουμ.

 

soturin, οmedetou. Mπορουμε να σε αξιοποιησουμε και για την ανανεωση του fedora guide? Περιμενω ο axel να μου δωσει το html για να μεταφρασω ο,τι νεο υπαρχει, αλλα βαριεμαι να κανω το markup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο το πινακακι. Δεν ηξερα οτι το wiki markup λειτουργει σε ολο το φορουμ.

 

soturin, οmedetou. Mπορουμε να σε αξιοποιησουμε και για την ανανεωση του fedora guide? Περιμενω ο axel να μου δωσει το html για να μεταφρασω ο,τι νεο υπαρχει, αλλα βαριεμαι να κανω το markup.

 

μη ρίχνεις λάδι στη φωτιά με τα τζαπανίζ μου :cry: εν μέσω εξεταστικής

 

you're welcome αλλά τι σημαίνει αυτό που είπες;

 

btw, τρελή αναγνώριση που έβαλα πρώτο το ubuntu και το debian κάτω από fedora δεν έλαβα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...