Προς το περιεχόμενο

Ubuntu, το OS του μέλλοντος


gdp77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφόρμηση το post του Mark Shuttleworth Design, user experience and development at Canonical αντιλαμβάνομαι πλέον τον πραγματικό στόχο της Canonical. Αυτό που μέχρι τώρα έβλεπα μόνο διαισθητικά, φαίνεται πλέον να παίρνει σάρκα και οστά.

 

Το Ubuntu ξεφεύγει πλέον από τον κόσμο του Linux, παίρνει ό,τι καλό υπάρχει από αυτό και αναρριχάται στο επόμενο επίπεδο: Γίνεται ένα ολοκληρωμένο και αδιαίρετο σύνολο με ενιαίο UI και λειτουργικότητα σε κάθε εφαρμογή που το αποτελεί. Η canonical προσλαμβάνει teams που θα εξελίσσουν τον X, OpenGL, Gtk, Qt, GNOME, KDE κτλ. ως ενιαίες ενότητες ενός ολοκληρωμένου OS, που θα προσφέρουν μια εμπειρία στο χρήστη ανάλογη με αυτή ενός Apple OS.

 

Μέσα σε δύο χρόνια αναμένονται τα πρώτα δείγματα γραφής αυτής της προσπάθειας, που ελπίζουμε να πετύχει το στόχο της. Το Linux είναι απλά η αρχή. Το Ubuntu δείχνει το δρόμο προς το μέλλον!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 164
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Αυτό που μέχρι τώρα έβλεπα μόνο διαισθητικά, φαίνεται πλέον να παίρνει σάρκα και οστά.

τι έβλεπες δηλαδή διαισθητικά που άλλαζε το ουμπούντου από άλλες διανομές?

 

που θα προσφέρουν μια εμπειρία στο χρήστη ανάλογη με αυτή ενός Apple OS.

άμα γίνει σαν τις apple τότε θα φάει παρα πολύ άκυρο η συγκεκριμένη διανομή από τους χρηστες του linux,

και το ξέρει πολύ καλά ότι και η ίδια η Canonical αυτό, αλλα στην τελική τι εμπειρία έχει ένας χρηστης του leopard και δεν το έχεις ένας του ουμπούντου?

 

Το Linux είναι απλά η αρχή.

 

εννοείς ότι θα φτάσει σε σημείο να αλλάξει φιλοσοφία κάποτε η συγκεκριμένη διανομή και θα κάνει εξολοκλήρου δικό τις κώδικα?

φαντάσου δηλαδή να πουλάει η Canonical ένα πρόγραμμα....

 

και δεν είναι το ίδιο το ουμπούντου OS αλλα διανομή LINUX, το LINUX είναι OS

 

το linux ήταν,είναι,και θα παραμείνει ενιαίο,απλά αν γίνει κάτι αυτός θα είναι ένας εκσυχρονισμός ας πούμε τις με προσθήκη driver από διαφορες εταιρίες ktlp

 

άμα παραστρατήσει η συγκεκριμένη διανομή θα φάει πολύ μεγάλη μόντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρομαι στην επανειλημμένα διατυπωμένη άποψή μου ότι το Ubuntu προκειμένου να ανταγωνιστεί την M$ και την Apple θα πρέπει να δείχνει και να είναι ένα OS και όχι άλλη μια διανομή Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημαίνει "παίρνει ό,τι καλό υπάρχει από αυτό και αναρριχάται στο επόμενο επίπεδο"?

Ότι θα κόψει δεσμούς με linux? Θα συνεχίσει να αναπτύσει χώρια όλα αυτά, άσχετα τι πορεία ακολουθούν?

 

Επίσης, πώς μπορεί το OS του μέλλοντος να προσφει μια εμπειρία ανάλογη με αυτή ενός apple OS, του παρόντος?

 

Ελπίζω να μου ακούγεται πιο άσχημη απότι πραγμάτικα είναι αυτή η λογική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά και εγώ χρήστης ubuntu είμαι και χρήστης τους θα παραμείνω για πολύ καιρό ακόμα, και εύχομαι να γίνουν όσο το δυνατόν καλύτερα με την πάροδο του χρόνου. Δεν θα κάτσω να αναλύσω τον λόγο της παραπάνω άποψης.

Έχω αντιληφθεί όμως ότι thread ανάλογα με αυτό το μόνο που έχουν να προσφέρουν είναι μια αλληλουχία μηνυμάταων με σκοπό να δείξουν ποιος έχει το καλύτερο λειτουργικό σύστημα στον υπολογιστή του , και ήδη κόστισαν στο φόρουμ την απομάκρυνση ενός από τα πιο ενεργά μέλη του, που με είχε βοηθήσει άπειρες φορές να λύσω προβλήματα που αντιμετώπιζα. Δεν αμφισβητώ τις προθέσεις του μέλους που ξεκίνησε το thread αλλά η εμπειρία μου στο φόρουμ (έστω και μικρή) μου έχει δείξει ότι τέτοια thread τις περισσότερες φορές δεν οδηγούν σε γόνιμο διάλογο και έχουν το ακριβώς αντίθετο αποτέλεσμα.

 

Φιλικά πάντα

Σταύρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημαίνει "παίρνει ό,τι καλό υπάρχει από αυτό και αναρριχάται στο επόμενο επίπεδο"?

 

Αυτό είναι δικιά μου άποψη. Διάβασε το link για να σχηματίσεις και δικιά σου

 

Ότι θα κόψει δεσμούς με linux? Θα συνεχίσει να αναπτύσει χώρια όλα αυτά, άσχετα τι πορεία ακολουθούν?

 

Όχι δε θα κόψει δεσμούς με το Linux, αλλά ούτε και θα είναι ένας απλός συνδυασμός open source λογισμικού

 

Επίσης, πώς μπορεί το OS του μέλλοντος να προσφει μια εμπειρία ανάλογη με αυτή ενός apple OS, του παρόντος?

 

Αναφέρομαι στην εμπειρία του τελικού χρήστη και όχι στο λογισμικό και στις ιδέες (του παρόντος). Προφανώς και ο Mark σε αυτό αναφέρεται.

 

Ελπίζω να μου ακούγεται πιο άσχημη απότι πραγμάτικα είναι αυτή η λογική

 

Ελπίζω να μην ενοχλείσαι τόσο όσο δείχνεις με τους στόχους της Canonical

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αμφισβητώ τις προθέσεις του μέλους που ξεκίνησε το thread αλλά η εμπειρία μου στο φόρουμ (έστω και μικρή) μου έχει δείξει ότι τέτοια thread τις περισσότερες φορές δεν οδηγούν σε γόνιμο διάλογο και έχουν το ακριβώς αντίθετο αποτέλεσμα.

 

Ελπίζω ο apoikos να ελέγξει όσους επιχειρήσουν να κάνουν οτιδήποτε άλλο από το να προάγουν το γόνιμο διάλογο, για τον οποίο άλλωστε ξεκίνησα και το thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gdp77 σόρυ αλλά με παρέσυρε το σχόλιο σου που μοιάζει να απορρίπτεις το linux σαν το ubuntu να είναι υπεράνω

 

αλλά στο κείμενο του ο mark μιλάει ουσιαστικά για γεφύρωση των "διανοιών" (δεν το λέω ειρωνικά, καταλαβαίνεις, των τεχνικά καταρτισμένων) των δύο "κόσμων" όπως λέει

 

αυτό είναι σίγουρα θετικό σαν σκέψη αλλά και πολύ γενικευμένο με την έννοια ότι μπορεί στην πορεία να ρίξει πολύ νερό στο κρασί του. Ελπίζω (edit: και λόγω ubuntu promise) πως θα κινηθεί προς τη σωστή κατεύθυνση και να μην ξεφύγει η λογική του ανταγωνισμού.

 

@apoikos, παράκληση να δείξει ανοχή στο παρόν thread, ακόμα κι αν ξεφύγει λίγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gdp77 συμφωνώ μαζί σου, δε ξέρω αν τελικά θα το καταφέρει αυτό το ubuntu, ή κάποια άλλη διανομή (πολύ αργότερα όμως), αλλά έχεις δίκιο.

 

Την επιθετικότητα απο τους υπόλοιπους δε τη καταλαβαίνω...

 

anyway, εξηγούμαι.

 

Το ubuntu, δε ξέρω και δεν έχει σημασία αν ήταν η πρώτη ή όχι διανομή που εισήγαγε την έννοια του packet manager, αλλά σίγουρα έχει τον πιο απλοποιημένο.

 

Το mandriva με το urpmi/e/κτλ είναι αρκετά πιο ευέλικτο (ακόμα και εγώ κατάφερα πολύ άνετα - με μερικές συμβουλές - να το χρησιμοποιήσω απο κονσόλα όταν μου κατέρρευσε ο X για απεγκατάσταση compiz, drivers και επανεγκατάστασή τους), ΑΛΛΑ είναι μπέρδεμα για τον αρχάριο χρήστη η όλη φάση του.

 

Βλέπω άτομα τα οποία παλαιότερα ήταν εντελώς άσχετα απο λεπτομέριες των windows, τώρα να χρησιμοποιούν for fun την aptget για εγκαταστάσεις.

 

Στη μάνα μου που ήταν παντελώς άσχετη με pc, δε την πάλευε καθόλου με xp (και της τα είχα στημένα όλα - e-mail, λεξικό, skype, firefox - με 2-3 κλίκ), το όλο interface την μπέρδευε και κυρίως την ΚΟΥΡΑΖΕ.

 

Έπειτα αποφάσισα να δοκιμάσω με ubuntu. Απο τότε κάνει τα ίδια πράγματα, πιο ξεκούραστα, πιο ευχάριστα, πιο άνετα και κυρίως με ΠΟΛΥ περισσότερο ενδιαφέρον.

 

καμία άλλη διανομή δε θα τη τραβούσε τόσο και είμαι κάθετος.

 

Το ubuntu δίνει την αίσθηση του ολοκληρωμένου. Οι υπόλοιπες διανομές που δοκίμασα όχι και τόσο. Κάθε μια βέβαια είναι καλύτερη για άλλο σκοπο.

 

Αλλά στον αρχάριο χρήστη, ή σε αυτόν που θέλει να κάνει απλά τη δουλειά του χωρίς να του πρήζουν τα @@ 150 διαφορετικές ιδιοτροπίες (στη δική του ΠΑΝΤΑ αντιληψη), το ubuntu είναι (μέχρι στιγμής) η λύση.

 

και με τη νέα έκδοση 9.04 πιστεύω πως θα αλλάξουν πολλά.

 

gdp77 οι νέες λεπτομέριες γύρω απο την κοινότητα και την ανάπτυξη του ubuntu, μου επιβεβαίωσαν οτι η ubuntu προσπαθεί να δημιουργήσει ενα νεο OS, για τον κάθε μη-geek άνθρωπο σε αντίθεση με τις υπόλοιπες διανομές οι οποίες απλά προσπαθούν να γίνουν πιο "φιλικές".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρομαι στην επανειλημμένα διατυπωμένη άποψή μου ότι το Ubuntu προκειμένου να ανταγωνιστεί την M$ και την Apple θα πρέπει να δείχνει και να είναι ένα OS και όχι άλλη μια διανομή Linux

γιατί διαχωρίζεις την συγκεκριμένη διανομή από τις άλλες? είδη το linux ανταγωνίζεται M$ και apple,απλά η M$ κυριαρχεί όχι λόγο δυσχρηστίας η οτιδήποτε άλλο,αλλα επειδή κρίνονται αλλα συμφέροντα από πίσω,φαντάσου στο δημόσιο να μην είχαν το λειτουργικό τις M$ αλλα την ουμπούντου...ποσα άτομα θα είχαν στο σπίτι M$ νομίζεις?αν και τώρα δεν είναι και λίγοι που έχουν απομακρύνει τελείως το λειτουργικό τις M$ από τα pc τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε 'ν' κακό. Καθόλου. Μεγάλο παιδί είναι ο Mark, λεφτά μπόλικα έχει, άρα και τα μέσα να κάνει τους οραματισμούς του πραγματικότητα.

 

Και ας μην ανησυχούν οι, εκτός Ubuntu, Linux users. Όλο και κάτι μπορεί να κερδίσουμε από τη γιγάντωση του Ubuntu. Το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι υποστήριξη hardware σε επίπεδα MS Windows, ακόμη κι από εταιρείες που είναι παραδοσιακά δύστροπες σε αυτό το θέμα (π.χ. Canon). Δε 'ν' κακό, λέμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ hasodikis

 

Πες μου σε παρακαλώ εσύ τι κατάλαβες

 

@ farfalinos

 

Μία διανομή είναι ένα σύνολο από κομμάτια open source λογισμικού που τελικά αλληλεπιδρά με το χρήστη. Όλες οι διανομές Linux δίνουν την εντύπωση ότι ενός παζλ όχι και τόσο καλά συναρμολογημένου. Για να αποκτήσει ο τελικός χρήστης μία ΕΝΙΑΙΑ και ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ εμπειρία (ανάλογη ενός apple OS) θα πρέπει να κινηθούμε στο δρόμο που χαράσσει η canonical.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...