Προς το περιεχόμενο

Αγορα bluetooth dongle που να ειναι συμβατο με linux


jim_p

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους.

 

Ψαχνω να αγορασω ενα usb bluetooth dongle, για μεταφορα αρχειων, που να παιζει απλα στο linux. Ειχα ενα σαν αυτο http://www.gigabyte.com.tw/Products/Communication/Products_Spec.aspx?ProductID=2205&ProductName=GN-BT03D ,αλλα την εκδοση GN-BT02D (με κοκκινο/ασημι περιβλημα και συμβατοτητα με το πρωτοκολλο bluetooth 1.1) και δουλευε μια χαρα ακομα και για hidd που δεν χρειαστηκα ποτε στο linux. Το εχω χασει εδω και ενα μηνα τουλαχιστον :(

 

Και επειδη το παραπανω το ειχα χρυσοπληρωσει εδω στο Βολο, περιπου 33% πιο ακριβα απο οτι ειναι σε οποιοδηποτε online μαγαζι, σκεφτομουν κατι σαν αυτο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.614807 ή το παραπανω της gigabyte ή αν γινεται φτηνοτερο. Δεν με νοιαζει τοσο πολυ να ειναι συμβατο με bluetooth 2, μιας και δεν κερδιζω κατι για τι δουλεια που το θελω, αρκει να δουλευει σε linux.

 

Επισης, ξερει καποιος που υπαρχει μια online λιστα με hardware που να ειναι πληρως συμβατο με linux? Εχω bookmarked το http://doc.gwos.org/index.php/Main_Page απο τοτε που ημουν με ubuntu αλλα δεν δουλευει πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω να αγοράσεις με Class 1 (εμβέλεια 100 μέτρα).

 

Γενικά πρέπει να υποστηρίζεται. Δεν έχω παρατηρήσει κάποιο που να μην υποστηρίζεται. Για να σιγουρευτείς όμως, κοίταξε στο δικτυακό τόπο της εταιρίας για περισσότερες πληροφορίες για το chipset. Στο παράδειγμα αυτό η εταιρία είνα η MSI.

 

Κοιτώντας για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να βρεις συσκευή που να υποστηρίζει περισσότερα πράγματα,

http://en.wikipedia.org/wiki/Bluetooth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω το παρακάτω (αλλά όχι την έκδοση των 100 μέτρων) και λειτουργεί άψογα.

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616332 (Toshiba chipset νομίζω ότι έχει)

 

Γενικά, δεν έχω δει κάποιο bluetooth που να μην δουλεύει σε linux. Πράγμα που είναι λογικό από την στιγμή που ακολουθούν το στάνταρ το πρότυπο που δουλεύουν οι controllers και δεν γίνονται αλχημείες. Όπως τα usb ποντίκια για παράδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρηγγειλα τελικα το level one πριν λιγο. Σας ευχαριστω ολους για το χρονο σας.

 

Μια τελευταια ερωτηση, το hidd λογικα ειναι ανεξαρτητο απο τη συσκευη που κανει τη συνδεση με bluetooth, σωστα? Ρωταω γιατι καμια φορα συνδεω το κινητο για να μεταφερω πολλα αρχεια μεσω obex.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Σημερα το πηρα στα χερια μου (αφου περασε απο αλλους 2). Εχουμε και λεμε

 

Bus 003 Device 002: ID 0a12:0001 Cambridge Silicon Radio, Ltd Bluetooth Dongle (HCI mode)

 

Προβληματα

1) Δεν δουλευει αν το συνδεσω στις μπροστα usb του case. Στις πισω δουλευει κανονικα. Αυτο μου το εκανε και ενα mp3 player που εβαλα πριν 2 βδομαδες.

2) Θελει το δικο του προγραμμα για να δουλεψει σε xp! Ειχα το bluesoleil και νομιζα ειανι κατι σαν generic bluetooth utility. Εβαλα αυτο της toshiba και ακομα ψαχνομαι

3) Στο linux χρειαστηκε να εγκαταστησω και το obex-data-server. Παλι καλα που το βρηκα αμεσως γιατι αρχισα να απογοητευομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε μενα που το δοκιμασα, συνδεμενο πισω, για απλη μεταφορα αρχειων, την εκανε κανονικα. Εκανε και μεσω obex. Σε linux ειμαι οκ, εβαλα και ενα πακετο ακομα, δεν χαθηκε ο κοσμος.

 

Με τα xp εχω προβλημα και με τις μπροστα usb θυρες. Θα κανω μια λιστα με τι λειτουργει μπροστα και θα ανοιξω νεο thread στο καταλληλο σημειο.

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα φίλο μου, στις μπροστά θήρες δεν λειτουργούν φλασάκια μνήμης. Αν όμως βάλεις κινητό, bluetooth και γενικά συσκευές που απαιτούν πολύ μικρή κατανάλωση (ή έχουν δική τους παροχή) δουλεύουν.

 

Σε Linux δουλεύει στις μπροστά και σε Xp όχι;

 

Έχω καιρό να το βάλω σε Xp αλλά θυμάμαι ότι με stack της Toshiba, δούλευε μια χαρά. Αύριο θα πάω σε ένα pc με Xp να δοκιμάσω πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα το δικό μου σε windows Xp sp3 και με του οδηγούς που είχε, και με τους νέους από το internet και δούλεψε μια χαρά. Και το obex και το hid και όλα.

 

Δοκίμασα και με τους default drivers των windows. Το μόνο που δεν δουλεύει είναι τα bluetooth ακουστικά. Εκεί θέλει το stack της Toshiba.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια ωρα και βαλε που παιδευομαι να το δω στο obex:///

Δεν μπορει να "ζευγαρωσει" με το κινητο παροτι το βλεπει! Αρχεια στελνω και λαμβανω κανονικα.

>jim@lenny:~$ lsusb 
Bus 007 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 008 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 006 Device 003: ID 045e:0039 Microsoft Corp. IntelliMouse Optical
Bus 006 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 004: ID 0a12:0001 Cambridge Silicon Radio, Ltd Bluetooth Dongle (HCI mode)
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
jim@lenny:~$ hcitool scan
Scanning ...
00:16:B8:CA:96:D8	mitsos

Οταν δινω τον κωδικο απο το κινητο, δεν μου βγαζει καποιο μηνυμα για να τον δωσω στο pc. Επισης δεν βγαζει το αναλογο εικονιδιο στο tray.

post-86335-129062972641_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Δώσε την εντολή passkey-agent --default xxxx σαν root και δοκίμασε. Το xxxx είναι ο κωδικός που θέλεις να έχεις.

 

Επίσης, kdebluetooth έχεις; Κάνε δεξί κλικ στο εικονίδιο κάτω δεξιά, πάτα Configuration > Input Devices και κάνε Add New Devices >>

 

Δες και τα παρακάτω.

 

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=213374

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=187398

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω gnome και gnome-bluetoth. Μαλλον το προβλημα ειναι η απουσια του ιδιου του applet απο το panel. Οταν το τρεχω απο το τερματικο με "bluetooth-applet", το δειχνει. Μικρο το κακο αν ειναι ετσι.

 

Στα xp ΜΟΥ τωρα, αναγνωριστηκε και δουλεψε αυτοματα. Εκανα μεταφορα με ενα προγραμμα που ειναι ενσωματομενο στα xp και δεν εβαλα αυτο της toshiba. Επισης δουλεψε και οταν το συνδεσα στις μπροστα θυρες. Το μονο κακο ειναι οτι πρεπει να θυμαμαι σε ποια θυρα το συνδεω καθε φορα γιατι αν το συνδεσω αλλου ο device manager το ξαναανακαλυπτει απο την αρχη, ξαναβαζει drivers κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο κακο ειναι οτι πρεπει να θυμαμαι σε ποια θυρα το συνδεω καθε φορα γιατι αν το συνδεσω αλλου ο device manager το ξαναανακαλυπτει απο την αρχη, ξαναβαζει drivers κλπ.

 

Μια τρανή μαλακία της Microsoft που ποτέ δεν κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...