Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φυσικά έχω , full body έχει τα πάντα , μαζί με πήχεις και traps. 

 

Το θέμα είναι όμως ότι δεν θα χωρίσω την μια προπόνηση 60 λεπτών σε 2 30 - λεπτες. Με spit θα κάνω τα διπλάσια σετ σε κάθε μυική ομάδα από ότι στο full body μου. Αν κάνω στήθος και πρέσα μαζί δεν θα μπορώ να κουνηθώ την άλλη μέρα 

 

Εντάξει δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος απλά μου ακούγεται λογικό η πιο δυνατές μυικές ομάδες άνω και κάτω σώματος να είναι άλλες μέρες. 

Εγώ δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα...δεν πιστεύω ότι θα βρεις κάποιο θέμα να τα έχεις μαζί. Απλά φρόντισε να μην είναι όλα τα σετ σου σετ υψηλής έντασης (drop set).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Εγώ δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα...δεν πιστεύω ότι θα βρεις κάποιο θέμα να τα έχεις μαζί. Απλά φρόντισε να μην είναι όλα τα σετ σου σετ υψηλής έντασης (drop set).

 

ούτε για αστείο όλα drop set θα είναι. Αυτός είναι και ο λόγος που το κάνω, αν είναι να μην έχω drop set μέσα συνεχίζω οτι κάνω τόσο καιρό (Σάββατο χωρίς drop set)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ούτε για αστείο όλα drop set θα είναι. Αυτός είναι και ο λόγος που το κάνω, αν είναι να μην έχω drop set μέσα συνεχίζω οτι κάνω τόσο καιρό (Σάββατο χωρίς drop set)

Ρε συ...υπάρχουν κι άλλες τεχνικές υψηλής έντασης...κάνε και τίποτε άλλο να δώσεις και επιτέλους στο σώμα σου ένα διαφορετικό ερέθισμα. Πάντως εγώ δεν συμφωνώ με το να κάνεις 6-8 σετ όλα drop...ειδικά την επόμενη μέρα στην προπόνηση θα υποφέρεις ακόμη και αν θα είναι αντίθετες κινήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και οπαδός της full body προπόνησης που θα κάνω μέχρι να με θάψουν,  έχω ένα θεματάκι. Επειδή είμαι introvert αντικοινωνικός μισάνθρωπος, το σαβατοκύριακο θέλω να πάω gym και Σάββατο και Κυριακή, καθώς έτσι την βρίσκω. 

 

Μέχρι τώρα έκανα Σάββατο "χαλαρά" χωρίς drop set κτλ για να είμαι ξεκούραστος την Κυριακή αλλά αυτό με έχει ξενερώσει, δεν μπορώ το χαλαρά. Σκέφτηκα λοιπόν να χωρίσω το full body σε ένα split δύο ημερών και να δώσω τον στάνταρ πόνο και τις δύο ημέρες. (Σημείωση - όχι upper / lower please)

 

Σάββατο

Στήθος - Ώμους - Τρικέφαλους -Τραπεζοειδείς    Κοιλιακούς - Δικέφαλος Μηρών - Γάμπες

 

Κυριακή

Πλάτη - Τραπεζοειδείς  Τρικέφαλους - Δικέφαλοι - Τετρακέφαλοι - Ραχιαίοι - Πήχεις. 

 

Πείτε καμιά γνώμη

κανεις αυτη την μικροαλλαγη ,  κολλας τα τραπεζια αμεσως μετα τους ωμους , οπου θα εχει παει το αιμα , και θα δουλεψουν αμεσως !

την επομενη τρικεφαδα - δικεφαλα σουπερ σετ βδομαδα παρα βδομαδα  !

και εισαι μπομπα φιλαρακι ~!!! αυτα απο μενα ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα dropset δεν είναι για χόρταση alex πάντως. 

 

Και που στηρίζεται αυτό? Και εγώ διαβάζω στα φορουμ να λένε ότι είναι μέθοδος για να ξεκολλάς κτλ αλλά μόνο σε bro science επίπεδο. Δεν έχω διαβάσει ποτέ κανέναν να αποδεικνύει ότι "δεν είναι για χόρταση"

 

ότι με κάνει να προπονούμαι στο 100% πάντα (ούτε καν 99.9999%) χωρίς κίνδυνο τραυματισμού είναι για χόρταση 

 

κλείνω 4ο μήνα drop set, ξεπέρασα όλους τους τραυματισμούς , η πρόοδος μου είναι τρομερή (για τα δικά μου δεδομένα τουλάχιστον) , ανεβάζω κιλά όπως δεν έχω ανεβάσει ποτέ και νιώθω γαμάτα. Γιατί να σταματήσω?

 

 

Ρε συ...υπάρχουν κι άλλες τεχνικές υψηλής έντασης...κάνε και τίποτε άλλο να δώσεις και επιτέλους στο σώμα σου ένα διαφορετικό ερέθισμα. Πάντως εγώ δεν συμφωνώ με το να κάνεις 6-8 σετ όλα drop...ειδικά την επόμενη μέρα στην προπόνηση θα υποφέρεις ακόμη και αν θα είναι αντίθετες κινήσεις.

 

ίσως , αν βγει πολύ βαριά η φάση θα επιστρέψω στο παλιό στύλ. Ναι υπάρχει περίπτωση να μην βγαίνει η δεύτερη μέρα, αν δεν δοκιμάσω δεν θα μάθω. Θα κάνω διπλά drop set αντί τριπλά το σ/κ

 

 Νομίζεις δεν έχω κάνει τα πάντα από τα άλλα? Προτιμώ να μείνω στο καλύτερο κ ασφαλέστερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 photos μετα απο 13 μερες.Εδω πριν 13 μερες:

www.insomnia.gr/topic/251324-the-official-fitness-thread/page-364#entry52712185

 

Ειναι 2 ωρες μετα απο προπονηση και 1 ωρα μετα απο φαι.Στο διαστημα αυτο εκανα κοιλιακους ανεβηκα 10 κιλα στα βαρη με τις ιδιες επαναληψεις πηρα και ενα κιλο και προσθεσα αρκετες ασκησεις στις προπονησεις μου.

 

vcuw.jpg

wrad.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανεις αυτη την μικροαλλαγη ,  κολλας τα τραπεζια αμεσως μετα τους ωμους , οπου θα εχει παει το αιμα , και θα δουλεψουν αμεσως !

την επομενη τρικεφαδα - δικεφαλα σουπερ σετ βδομαδα παρα βδομαδα  !

και εισαι μπομπα φιλαρακι ~!!! αυτα απο μενα ..

 

και στο full body ώμους - τραπεζοειδείς τους κάνω μαζί πλάκα πλάκα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κινγκ Απο τι βλέπω ανέβηκες χέρια πλάτη ώμους. Παίξε πολύ αερόβια 40' ανα φορά αν δεν κάνεις για να κάψεις το περιττό λίπος. Μόνο έτσι θα δείς ωραίο αποτέλεσμα .

Γενικότερα επειδή βλέπω οτι σνομπάρετε μερικοί τον διάδρομο .. χωρίς αερόβια το σώμα δεν στρώνει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κινγκ Απο τι βλέπω ανέβηκες χέρια πλάτη ώμους. Παίξε πολύ αερόβια 40' ανα φορά αν δεν κάνεις για να κάψεις το περιττό λίπος. Μόνο έτσι θα δείς ωραίο αποτέλεσμα .

Γενικότερα επειδή βλέπω οτι σνομπάρετε μερικοί τον διάδρομο .. χωρίς αερόβια το σώμα δεν στρώνει..

Αεροβια εννοεις τρεξιμο μονο η και αλλες ασκησεις full προγραμμα?Το λιπος προσπαθω να το καψω απο την κοιλια τρωγοντας ποιοτικα φαγητα και λιωνοντας στους κοιλιακους.Σιγα σιγα ελπιζω να φυγει που θα παει.

 

Δημητρα μια χαρα ειμαστε και στα ποδια απλα να βγαλουμε photo μονο με μποξερακι για να φανουν τα ποδια δεν λεει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κόψεις το σημείο που δεν θες να φανεί.

οι κοιλιακοί είναι το τελευταίο που πρέπει να σε απασχολεί...το βασικό είναι η διατροφή και η καύση λίπους μέσω της άσκησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι τρώς ποιοτικά είναι οτι καλύτερο μπορείς να κάνεις και σε συνδιασμό με τον διάδρομο θα πέσεις σίγουρα.

Και το μπάσκετ βοηθάει για παράδειγμα . Εγώ σήμερα μετα τον πρόγραμμα μου που είχε και διάδρομο έπαιξα σερί 2 ώρες μπάσκετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...