Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ασπραδια ειναι η' πρωτεινη σκονη  απαραιτητα μετα το γυμναστηριο.Τωρα για τα περιττα κιλα  και 150 χρονια gym να πηγαινεις αν δεν κοψεις την σαβουρα  αποτελεσμα θεαματικο δεν θα δεις.

Εαν θες να φανουν και  οι κοιλιακοι εντονα ,εκει θες πολυ αυστηρη διατροφη η οποια κατα βαση ειναι υποθερμιδικη  με  εμφαση σε πρωτεινικα γευματα-συμπληρωματα  διοτι αλλιως  θα λιωσεις  και θα χασεις πολυ μυικο ιστο παραλληλα με τα περιττα κιλα.

Οποτε κατι αρακαδες και ντοματοσαλατες ,λαδια ,αλατια και τα συναφη τα ξεχνας,καλωσηρθες στο κλαμπ και καλο κουραγιο. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Παιδιά, αυτοί οι σούπερ ντούπερ κοιλιακοί στα περιοδικά είναι συνήθως χάρη στα αναβολικά. Φακ τους "τέλειους" κοιλιακούς. Είπαμε να κόψουμε τη σαβούρα που στην τελική κάνει και κακό στον οργανισμό αλλά είναι υπερβολή για μένα να κόψουμε αυτά που αναφέρει ο Φώτης. Ο καθένας βέβαια είναι αφεντικό του εαυτού του και κάνει τα κουμάντα του. ;)

 

Πάντως διαφωνώ με τα πολλά ασπράδια. Το βιολογικό αυγό είναι δώρο Θεού, μια φοβερή τροφή. Τα υπόλοιπα αυγά ωστόσο έχουν πολύ σαβούρα μέσα τους. Άμα θέλετε ντε και καλά τόσο πολύ πρωτεινη, πάρτε τη σε σκόνη. Ίσως να είναι καλύτερη από την πλειοψηφία των αυγών του εμπορίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω καθε μερα τρωω 2 αυγα περιπου.

 

Και αυτα απο τις κοτες που εχουμε .

 

Σημερα δεν θα φαω αυγα, γιατι εχω ρεπο, Ενα τοστακι με γαλοπουλα και λιγο κοτοπουλο μεσα και ειναι κομπλε πιστευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω καθε μερα τρωω 2 αυγα περιπου.

 

Και αυτα απο τις κοτες που εχουμε .

 

Σημερα δεν θα φαω αυγα, γιατι εχω ρεπο, Ενα τοστακι με γαλοπουλα και λιγο κοτοπουλο μεσα και ειναι κομπλε πιστευω.

2 αυγά δεν έχουν και τίποτα τρελό μέσα..,γύρω στα 10 γρ. πρωτεΐνης ανάλογα το μέγεθος.

 

Το ότι έχεις ρεπό δεν πρέπει να αλλάζει και το διατροφικό σου πλάνο. Δεν πρέπει να μειώνεις π.χ. την πρωτεΐνη τις ημέρες που δεν έχεις προπόνηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ. Σε ευχαριστω για την επισήμανση...Αρα τρωω καθε μερα κανονικα.

 

Δηλαδη θα πρεπει να τρωω πιο πολλα αυγα απο τι καταλαβα.

 

Αγορασα καλαμποκι και ειδα τα γραμμαρια των υδατανθρακων και των πρωτεινων που εχει.

 

 Εχει 3 γραμμ πρωτεινη και καμια 23 γραμμαρια υδατανθρακες.

 

Και θεωρησα σωστο να τρωω μια κουταλια της σουπας μιση ωρα πριν κανω προπονηση. Καλα θα κανω ή θα επιβαρυνω τον οργανισμο μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ. Σε ευχαριστω για την επισήμανση...Αρα τρωω καθε μερα κανονικα.

 

Δηλαδη θα πρεπει να τρωω πιο πολλα αυγα απο τι καταλαβα.

 

Αγορασα καλαμποκι και ειδα τα γραμμαρια των υδατανθρακων και των πρωτεινων που εχει.

 

 Εχει 3 γραμμ πρωτεινη και καμια 23 γραμμαρια υδατανθρακες.

 

Και θεωρησα σωστο να τρωω μια κουταλια της σουπας μιση ωρα πριν κανω προπονηση. Καλα θα κανω ή θα επιβαρυνω τον οργανισμο μου?

Ναι τρως κάθε μέρα κανονικά...

 

Το πόσα αυγά θα πρέπει να τρως εξαρτάται από την καθημερινή σου διατροφή και αν είσαι διατεθιμένος να αρχίζεις να μετράς τις ποσότητες των φαγητών που βάζεις.

 

Δεν θα σου κάνει και τίποτα μισή κουταλιά...καλύτερα να δοκιμάσεις μπανάνα ή πράσινο μήλο κανά μισάωρο πριν την προπόνηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ.

 

Κατι αλλο, το σαββατο που θα βγουμε π.χ για ποτο , εκει πως το ζυγιζουμε το θεμα.

 

Αρχισα να πινω καμπαρι με πορτοκαλι αλλα πανω απο δυο δεν μπορω να πιω απο αυτα.

 

Την μπυρα την αποφευγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ.

 

Κατι αλλο, το σαββατο που θα βγουμε π.χ για ποτο , εκει πως το ζυγιζουμε το θεμα.

 

Αρχισα να πινω καμπαρι με πορτοκαλι αλλα πανω απο δυο δεν μπορω να πιω απο αυτα.

 

Την μπυρα την αποφευγω.

Μιά φορά στο τόσο μπορείς να βγεις και να πιείς ό,τι θες...δεν τρέχει τίποτα. Κι εγώ χτες είχα βγει...ήπια δύο μπύρες απλά όταν γύρισα σπίτι δεν έφαγα το γιαούρτι με τα καρύδια μην γεμίσω κι άλλες θερμίδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ασπραδια ειναι η' πρωτεινη σκονη  απαραιτητα μετα το γυμναστηριο.Τωρα για τα περιττα κιλα  και 150 χρονια gym να πηγαινεις αν δεν κοψεις την σαβουρα  αποτελεσμα θεαματικο δεν θα δεις.

Εαν θες να φανουν και  οι κοιλιακοι εντονα ,εκει θες πολυ αυστηρη διατροφη η οποια κατα βαση ειναι υποθερμιδικη  με  εμφαση σε πρωτεινικα γευματα-συμπληρωματα  διοτι αλλιως  θα λιωσεις  και θα χασεις πολυ μυικο ιστο παραλληλα με τα περιττα κιλα.

Οποτε κατι αρακαδες και ντοματοσαλατες ,λαδια ,αλατια και τα συναφη τα ξεχνας,καλωσηρθες στο κλαμπ και καλο κουραγιο. :-D

 Αυτά που λες δεν παίζει να γίνουν στον αιώνα τον άπαντα από εμένα. :P

 

Εγώ θέλω και ένα burger μια φορά τη βδομάδα, θέλω να πίνω και κανά 2 mojito τη βδομάδα, ειδικά το καλοκαίρι και θέλω τον καφέ μου γλυκό με ζάχαρη και όχι με υποκατάστατα. Μπορώ να κρατήσω τη διατροφή αυστηρά όλη τη βδομάδα, αλλά κάποιοι περιορισμοί είναι απαγορευτικοί για εμένα.

 

Επίσης κάποτε, στα 16 μου περίπου που έκανα κωπηλασία, είχα την ευτυχία να έχω εμφανείς έντονους κοιλιακούς και έτρωγα κανονικά το φαί της μάνας μου και χτυπούσα και κανένα γυρόπιτο, κανένα cheese από Goody's κλπ. 

Ξέρω, άλλος ο μεταβολισμός τότε φυσικά, αλλά μπορείς να δεις κοιλιακούς και με τρομερή άσκηση, όχι βέβαια αν κάνεις προπόνηση 1-2 χρόνια, μιλάμε για 4-5 χρόνια μέρα παρά μέρα προπόνηση σε επίπεδα πρωταθλητισμού.

 

Απλώς τρώω μισές μερίδες φαγητό κάθε μεσημέρι με λίγο ανθότυρο συνήθως και μία φέτα μαύρο ψωμί, κατεβάζω και τόνους νερού (όχι το ψάρι) και ακολουθώ αυστηρά 5 γεύματα με ένα τοστάκι ή μισή σαλάτα συνήθως το βράδυ (μαρούλι με κοτόπουλο ή τόνο).

 

Το θέμα είναι ότι αν λιώνεις στο τρέξιμο και τρως και ισορροπημένα, φεύγουν τα κιλά αέρα.

 

Σήμερα μου είπε ο γυμναστής ότι όση αερόβια κι αν κάνω, είτε δυναμική αερόβια με λίγα βάρη, είτε κολύμβηση, χρειάζομαι οπωσδήποτε και τα βάρη και λέω να ακολουθήσω το εξής πρόγραμμα:

 

Επειδή τη μία βδομάδα δουλεύω πρωί και την άλλη απόγευμα, όταν είμαι πρωί στη δουλειά:

 

Απογευματινή προπόνηση

 

Δευτέρα: 1 ώρα Body cross + 1 ώρα Fitbox

Τρίτη: Βάρη + 1 ώρα κολύμβηση

Τετάρτη: 1 ώρα Body cross

Πέμπτη: Βάρη + 1 ώρα κολύμβηση

Παρασκευή: 1 ώρα Body cross

Σάββατο: 1 ώρα κολύμβηση για χαλάρωμα

Κυριακή: Ρεπό

 

Πρωινή προπόνηση

 

Δευτέρα: Βάρη + 30 λεπτά διάδρομο

Τρίτη: 1 ώρα κολύμβηση

Τετάρτη: Βάρη + 30 λεπτά διάδρομο

Πέμπτη: 1 ώρα κολύμβηση

Παρασκευή: Βάρη

Σάββατο: 1 ώρα κολύμβηση 

Κυριακή: Ρεπό

 

Είναι παραφορτωμένο? Την κολύμβηση ας πούμε την κάνω επειδή με βοηθάει να χαλαρώνω, αλλά το σώμα μου θα ακολουθήσει και με υποθερμιδική δίαιτα ή θα με βρουν στον πάτο της πισίνας να κοιμάμαι? :P

 

Αυτή τη βδομάδα ας πούμε, έκανα Τρίτη βάρη και τρέξιμο, Τετάρτη κολύμβηση, Πέμπτη κολύμβηση και σήμερα Body cross και πέρα από μία κράμπα χθες στην κολύμβηση, από υπερβάλλοντα ζήλο και λάθος τεχνική, νιώθω καλά. Δε νιώθω διαλυμένος όπως παλιότερα.

 

PS Ευχαριστώ που διαβάζετε τα σεντόνια μου και απαντάτε :D

PS 2 Για όποιον δεν ξέρει τι είναι το body cross:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού νιώθεις καλά. 

 

Το κόλπο είναι να κάνεις την προπόνηση του σώματος που θες. Εγώ πχ. γουστάρω ένα στυλ Elliot

260146_604822806194570_1205863500_n.jpgbuild-muscle-faster.jpg

 

Όχι πολύ παράλογος, δυνατός και alpha

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραείναι τούμπανος για αυτά που έχω στο μυαλό μου. Ιδανικό σώμα για εμένα είναι εμφανείς μύες, αλλά όχι τόσο έντονοι.

 

Οι δικεφαλοί του είναι σαν το κεφάλι μου και οι τετρακεφαλοί του σαν την κοιλιά μου. :P

Προτιμώ μια καλή γράμμωση σε ένα αδύνατο σώμα μιας και την πλάτη την έχω από πιτσιρικάς, λόγω κωπηλασίας.

 

Κάτι που ξέχασα να ρωτήσω, επειδή πρωτείνη σε σκόνη και γενικά σκόνες δεν εμπιστεύομαι και δεν πολυγουστάρω (μόνο ηλεκτρολύτες έπαιρνα στην κωπηλασία) τα 7 ασπράδια πώς τα μαγειρεύω? Βράζω ας πούμε 7 αυγά, τρώω το ασπράδι τους και πετάω τον κρόκο τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ή χωρίζεις τον κρόκο από το ασπράδι και μετά το μαγειρεύεις. 

 

Πάρε μωρέ μια πρωτείνη σοκολάτα , σαν σούπερ καοτόνικ είναι,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε μωρέ μια πρωτείνη σοκολάτα , σαν σούπερ καοτόνικ είναι,

 

Είναι φυσικό σκεύασμα ή θα μπλέξουμε με χημείες και μλκίες?

 

Την Whey προτείνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...